0komentářů

Celer má spoustu vitamínů a minerálů. Udržujte se fit a vypěstujte zelené vitamíny doma na talíři

Dnes je poslední zimní den. Nabijte se na jaro a vypěstujte si doma zelenou nať nejen z celeru, ale třeba i cibule či česneku. Jak na to? Jaké zdraví prospěšné látky zelená nať celeru obsahuje a jak ji využít v kuchyni? Čtěte dál.
Vydáno: 18.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2022x

Miřík celer pochází z jižní Evropy. První zmínky o celeru na našem území pak pochází ze 16. století, intenzivněji se však začal pěstovat až v 17. století. Již ve starém Egyptě se používal jako koření, přírodní afrodiziakum a léčivo. Většinou se jedná o dvouletou rostlinu a rozlišují se tři základní druhy: celer bulvový, listový (naťový) a řapíkatý. Zatímco v jižních zemích je oblíbený řapíkatý celer, u nás převažuje pěstování celeru bulvového. Jako zelené koření lze použít nať ze všech druhů celerů. Naťový celer má jemnější listy a tvoří více jemných řapíků. Je také méně náročný na pěstování.

<p>Řapíkatý celer je oblíbený hlavně v jižních zemích. Foto: ©Depositphotos.com/bigxteq</p>

Řapíkatý celer je oblíbený hlavně v jižních zemích. Foto: ©Depositphotos.com/bigxteq

Proč jíst celer?

Zelené listy celeru mají vysoký obsah vitamínů C, A, B, K, PP a E. V listech najdete deset různých aminokyselin. Díky tomu zaženete s celerem nachlazení i chřipku. Z minerálů celer obsahuje draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, jód, síru a zinek. Má čtyřikrát víc organického sodíku než vápníku. Pro svůj bohatý obsah hořčíku a železa je cennou živinou pro krevní buňky.

Éterické oleje obsažené v celeru mají antibakteriální účinky, jsou účinnou ochranou a dezinfekcí trávicího ústrojí i dalších částí našeho těla a pomáhají chránit před žaludečními vředy. V případě onemocnění dýchacích cest pomáhají celerové silice s rozpouštěním hlenu. Celer působí i proti astmatu.

Řapíky a olistěná nať listových odrůd obsahují několikanásobně vyšší množství vitamínů a minerálů než bulva a mají vysoké množství kyseliny askorbové, betakaroténu, rostlinných hormonů a bílkovin. Pro svůj nízký obsah kalorií a vysoký obsah výživných látek je řapíkatý celer doporučován jako dietní zelenina.

Vliv celeru na zdraví

Celer snižuje hladinu cholesterolu, ulevuje od zácpy, snižuje riziko rakoviny žaludku a tračníku, snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci ledvin, pomáhá zhubnout, pomáhá k detoxikaci těla, urychlí odstranění ledvinových kamenů, zklidňuje nervový systém, zlepšuje trávení a funguje jako regulátor hormonů. Celer obsahuje glykokvin, látku s podobným účinkem jako inzulin, která snižuje hladinu cukru v krvi. Díky ní je celer i přes obsah sacharidů vhodný pro diabetiky.

Celer pročišťuje krev, působí jako "protijed" při nadměrném požití alkoholu, posiluje nervy i mozek a pomáhá při poruchách spánku. Celer je důležitý pro zdravou kůži, nehty i vlasy a napomáhá při léčbě lupenky a jiných kožních problémů. Používá se jako přírodní tonikum na pokožku a vlasy.

V lidovém léčitelství je celer známý pro svůj blahodárný vliv na mužskou potenci. Zlepšuje totiž prokrvení a aktivitu pohlavních orgánů a upravuje hladiny hormonů. Navíc léčí záněty ledvin a močového měchýře a osvědčuje se i při otocích a zadržování vody v těle. Je velkým pomocníkem při léčbě nemocí pohybového aparátu a působí jako prevence proti kloubním onemocněním.

<p>Celer posaďte do sklenice s vodou a těšte se na čerstvou nať. Foto: ©Depositphotos.com/manera</p>

Celer posaďte do sklenice s vodou a těšte se na čerstvou nať. Foto: ©Depositphotos.com/manera

Jak vypěstovat zelenou nať

Vyrašila vám z cibule nebo česneku zelená nať? Samotné plody už kvůli ztrátě vlhkosti nejspíš dobré nebudou, ale nať můžete využít k okořenění pomazánek, polévek i masa. Nať můžete vypěstovat i z odpadu při čištění zeleniny. Odříznutý vrchol kořene položte řeznou stranou na misku s mokrou vatou, tu postavte na osvětlené místo u okna a za týden už budete mít čerstvou nať.

Pokud chcete vypěstovat nať z čerstvé cibule nebo česneku, posaďte je kořenovou bází dolů na hrdlo skleničky s vodou tak, aby se hladiny dotýkaly jen zlehka. Jinak začnou hnít. Nejdříve vyrazí kořínky, poté i zeleň.

U řapíkatého celeru odřízněte kořenovou základnu (asi 5 cm). Tu umístěte do skleněné nádoby a nalijte kolem ní asi 2,5 cm vody. Skleničku s celerem postavte na slunné místo na kuchyňské lince a podle potřeby vodu dolévejte. Během jednoho týdne by se měly objevit výhonky řapíkatého celeru a asi po třech týdnech by měly vyrůst i kořínky. Pak můžete celer přesadit do hlíny.

Využití celeru v kuchyni

Díky typické chuti je celer oblíbený v sušené podobě jako přísada do různých směsí koření nebo polévek, pomazánek, omáček a gulášů. Syrová nať je pak výborná jako ozdoba či doplněk různých teplých pokrmů, salátů, chlebíčků a dalších pochoutek.

Celer má v kuchyni mnohostranné využití. Je to výrazné aroma balkánské, středomořské, americké i anglické kuchyně. Jako koření se používá především jeho čerstvá či sušená nadzemní část, řapíky a listy, někdy dokonce i mletá semena. Dodává nezaměnitelnou příchuť pokrmům a nejčastěji se přidává do omáček či marinád na pečení masa. Slouží také jako přísada do pomazánek.

Podařilo se vám vypěstovat celer na talíři nebo ve sklenici? Podělte se o své pěstitelské zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
1komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 67x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 143x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek