0komentářů

Celer má spoustu vitamínů a minerálů. Udržujte se fit a vypěstujte zelené vitamíny doma na talíři

Dnes je poslední zimní den. Nabijte se na jaro a vypěstujte si doma zelenou nať nejen z celeru, ale třeba i cibule či česneku. Jak na to? Jaké zdraví prospěšné látky zelená nať celeru obsahuje a jak ji využít v kuchyni? Čtěte dál.
Vydáno: 18.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1882x

Miřík celer pochází z jižní Evropy. První zmínky o celeru na našem území pak pochází ze 16. století, intenzivněji se však začal pěstovat až v 17. století. Již ve starém Egyptě se používal jako koření, přírodní afrodiziakum a léčivo. Většinou se jedná o dvouletou rostlinu a rozlišují se tři základní druhy: celer bulvový, listový (naťový) a řapíkatý. Zatímco v jižních zemích je oblíbený řapíkatý celer, u nás převažuje pěstování celeru bulvového. Jako zelené koření lze použít nať ze všech druhů celerů. Naťový celer má jemnější listy a tvoří více jemných řapíků. Je také méně náročný na pěstování.

<p>Řapíkatý celer je oblíbený hlavně v jižních zemích. Foto: ©Depositphotos.com/bigxteq</p>

Řapíkatý celer je oblíbený hlavně v jižních zemích. Foto: ©Depositphotos.com/bigxteq

Proč jíst celer?

Zelené listy celeru mají vysoký obsah vitamínů C, A, B, K, PP a E. V listech najdete deset různých aminokyselin. Díky tomu zaženete s celerem nachlazení i chřipku. Z minerálů celer obsahuje draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, jód, síru a zinek. Má čtyřikrát víc organického sodíku než vápníku. Pro svůj bohatý obsah hořčíku a železa je cennou živinou pro krevní buňky.

Éterické oleje obsažené v celeru mají antibakteriální účinky, jsou účinnou ochranou a dezinfekcí trávicího ústrojí i dalších částí našeho těla a pomáhají chránit před žaludečními vředy. V případě onemocnění dýchacích cest pomáhají celerové silice s rozpouštěním hlenu. Celer působí i proti astmatu.

Řapíky a olistěná nať listových odrůd obsahují několikanásobně vyšší množství vitamínů a minerálů než bulva a mají vysoké množství kyseliny askorbové, betakaroténu, rostlinných hormonů a bílkovin. Pro svůj nízký obsah kalorií a vysoký obsah výživných látek je řapíkatý celer doporučován jako dietní zelenina.

Vliv celeru na zdraví

Celer snižuje hladinu cholesterolu, ulevuje od zácpy, snižuje riziko rakoviny žaludku a tračníku, snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci ledvin, pomáhá zhubnout, pomáhá k detoxikaci těla, urychlí odstranění ledvinových kamenů, zklidňuje nervový systém, zlepšuje trávení a funguje jako regulátor hormonů. Celer obsahuje glykokvin, látku s podobným účinkem jako inzulin, která snižuje hladinu cukru v krvi. Díky ní je celer i přes obsah sacharidů vhodný pro diabetiky.

Celer pročišťuje krev, působí jako "protijed" při nadměrném požití alkoholu, posiluje nervy i mozek a pomáhá při poruchách spánku. Celer je důležitý pro zdravou kůži, nehty i vlasy a napomáhá při léčbě lupenky a jiných kožních problémů. Používá se jako přírodní tonikum na pokožku a vlasy.

V lidovém léčitelství je celer známý pro svůj blahodárný vliv na mužskou potenci. Zlepšuje totiž prokrvení a aktivitu pohlavních orgánů a upravuje hladiny hormonů. Navíc léčí záněty ledvin a močového měchýře a osvědčuje se i při otocích a zadržování vody v těle. Je velkým pomocníkem při léčbě nemocí pohybového aparátu a působí jako prevence proti kloubním onemocněním.

<p>Celer posaďte do sklenice s vodou a těšte se na čerstvou nať. Foto: ©Depositphotos.com/manera</p>

Celer posaďte do sklenice s vodou a těšte se na čerstvou nať. Foto: ©Depositphotos.com/manera

Jak vypěstovat zelenou nať

Vyrašila vám z cibule nebo česneku zelená nať? Samotné plody už kvůli ztrátě vlhkosti nejspíš dobré nebudou, ale nať můžete využít k okořenění pomazánek, polévek i masa. Nať můžete vypěstovat i z odpadu při čištění zeleniny. Odříznutý vrchol kořene položte řeznou stranou na misku s mokrou vatou, tu postavte na osvětlené místo u okna a za týden už budete mít čerstvou nať.

Pokud chcete vypěstovat nať z čerstvé cibule nebo česneku, posaďte je kořenovou bází dolů na hrdlo skleničky s vodou tak, aby se hladiny dotýkaly jen zlehka. Jinak začnou hnít. Nejdříve vyrazí kořínky, poté i zeleň.

U řapíkatého celeru odřízněte kořenovou základnu (asi 5 cm). Tu umístěte do skleněné nádoby a nalijte kolem ní asi 2,5 cm vody. Skleničku s celerem postavte na slunné místo na kuchyňské lince a podle potřeby vodu dolévejte. Během jednoho týdne by se měly objevit výhonky řapíkatého celeru a asi po třech týdnech by měly vyrůst i kořínky. Pak můžete celer přesadit do hlíny.

Využití celeru v kuchyni

Díky typické chuti je celer oblíbený v sušené podobě jako přísada do různých směsí koření nebo polévek, pomazánek, omáček a gulášů. Syrová nať je pak výborná jako ozdoba či doplněk různých teplých pokrmů, salátů, chlebíčků a dalších pochoutek.

Celer má v kuchyni mnohostranné využití. Je to výrazné aroma balkánské, středomořské, americké i anglické kuchyně. Jako koření se používá především jeho čerstvá či sušená nadzemní část, řapíky a listy, někdy dokonce i mletá semena. Dodává nezaměnitelnou příchuť pokrmům a nejčastěji se přidává do omáček či marinád na pečení masa. Slouží také jako přísada do pomazánek.

Podařilo se vám vypěstovat celer na talíři nebo ve sklenici? Podělte se o své pěstitelské zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 52x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek
Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek
Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 144x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek