PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Až k vám přijde kominík zkontrolovat či vyčistit komín, chytněte se za knoflík. Říká se, že to přináší štěstí

Potřebujete vyčistit a zkontrolovat komín nebo připojit nový zdroj tepla? Pomůže vám kominík. Co všechno kominík dělá, jak poznat odborníka, kde ho hledat a kolik stojí? Proč a jak často kontrolovat a čistit komín? Čtěte dál.
Vydáno: 18.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1446x

Také vám rodiče říkali, že se máte chytit za knoflík, když uvidíte kominíka? Prý to má přinášet štěstí. Po návštěvě kominíka a vyčištění komína si totiž lidé mohli zatopit a uvařit, takže doma měli teplo a byli spokojení. To bylo to štěstí. Navíc od nečištěných komínů vznikala spousta požárů, kterým kominík včasným vyčištěním komína zabránil.

Dříve kominík chodil v černém oblečení, s bílou čapkou na hlavě a štětkou na rameni, takže jste ho snadno poznali. Černé oblečení nosil kvůli sazím z komína. Dnes se již kominík při práci tolik nezašpiní, takže nepotřebuje ani černé oblečení a na ulici ho nemusíte vůbec poznat. Mnozí kominíci však drží řemeslnou tradici a oblékají typickou "kominickou uniformu".

<p>Kominík vám pomůže se vším, co se týká komínu. Foto: ©Depositphotos.com/Farina6000</p>

Kominík vám pomůže se vším, co se týká komínu. Foto: ©Depositphotos.com/Farina6000

Co dělá kominík?

Činnost kominíka tvoří čistění a údržba spalinových cest, jejich navrhování, výstavba nebo montáž. Kominíci také dělají revize, kolaudace, měření spalin u malých zdrojů znečistění ovzduší a poradenskou činnost. Věnují se i vložkování komínů a provádí kolaudace, revize a posudky na komíny. Lokální plynová topidla (wafky) mají většinou na starost topenáři.

Pro čištění komína používá kominík stále štětku a kouli se závažím, mimo to však využívá i komínovou kameru, aby zjistil stav a případné závady komína. Dokáže tak zjistit zazděné trámy v komíně, elektroinstalace, špatně zazděné staré sopouchy i praskliny. Zjistí tedy vnitřní stav komínového průduchu a navrhne a provede modernizaci komína tak, aby nedocházelo k zahoření.

Zatímco při kontrole přijde kominík a zkontroluje, jestli komín dobře táhne a je pokud možno čistý, revize je náročnější. Tu totiž dělá u nových komínů nebo v případě, že kamna na dřevo vyměníte například za plynový kotel. V žádném případě vám však nemůže dát doklad o kontrole či revizi komínu jen tak od stolu v kanceláři, vždy vás musí navštívit.

Proč zavolat kominíka

Před zadáním projektu stavby či rekonstrukce musíte mít optimální návrh komínu. Raději to nechte na odborníkovi a proberte s ním své rámcové představy a požadavky na vytápění domu. Kominík by měl být přítomen také na stavbě, a to i přes to, že výrobci komínů dodávají kompletní komínové systémy (často ve formě stavebnice).

Pokud rekonstruujete a měníte kamna nebo kotel na tuhá paliva za jiný zdroj tepla, musíte nechat zrekonstruovat zděný komín. Kominík opatří těleso starého komínu vložkou. Když se do něj vložka nevejde, tak musí komín zevnitř vyfrézovat do většího otvoru. Jestli je to ale možné, je lepší postavit nový komín.

Když má plynový kotel špatné spalování, tvoří se velké saze. Závady a překážky ve spalinové cestě pak způsobují hromadění nebezpečných plynů v interiéru. To ohrožuje vaše zdraví a život. Při nedodržení revizní lhůty navíc můžete mít problémy s dodavatelem plynu, který bez některých revizí nepřipojí spotřebič nebo celý dům na distribuční síť. Pojišťovna vám zase může zamítnout pojistné plnění kvůli nedodržení předepsané péče o spalinovou cestu.

Vlastníkovi či provozovateli objektu (právnická nebo podnikající fyzická osoba), který provozuje spalinovou cestu v rozporu se zákonem, hrozí pokuta do 100 000 Kč. Pokud provozuje spalinovou cestu v rozporu se zákonem fyzická osoba, může jí hasičský záchranný sbor kraje uložit pokutu do 25 000 Kč.

Kdy využít služeb kominíka

Odbornou revizi spalinové cesty potřebujete před uvedením spalinové cesty do provozu po jakékoliv stavební úpravě komína, při změně druhu paliva připojeného spotřebiče, při výměně či nové instalaci spotřebiče, po komínovém požáru a při zjištění trhlin ve spalinové cestě nebo při vzniku podezření na trhliny.

Čištění, kontrola a revize spalinové cesty probíhá podle nového zákona č. 320/2015 Sb. Nespadá do něj odvod spalin z lokálních podokenních topidel o výkonu do 7 kW s vývodem přes fasádu. Čištění spotřebiče na pevná paliva o výkonu do 50 kW a spalinové cesty od náhradního zdroje elektrické energie (dieselagregáty) můžete provádět svépomocí, u spalinové cesty od spotřebiče na plynná paliva ji musí provést oprávněná osoba (revizi pak revizní technik).

Lhůty čištění a kontrol stanovuje prováděcí právní předpis, tedy vyhláška č. 34/2016 Sb., která však prozatím nebyla vydána. Podle Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru byste prozatím měli postupovat podle jejího návrhu. Čištění spalinové cesty u spotřebiče do 50 kW je při sezónním provozu u kapalných a plynných paliv povinné  1x do roka, u pevných 2x za rok.

U celoročního provozu je u pevných paliv čištění povinné 3x za rok, u kapalných 2x za rok a u plynných 1x za rok.Kontrolu spalinové cesty je nutné provádět jednou ročně. Spalinová cesta pro odvod spalin od kondenzačního spotřebiče na plynná paliva se pak čistí a kontroluje nejméně jedenkrát za dva roky.

Jak si vybrat kominíka

Kominík by se měl prokázat osobním průkazem, živnostenským oprávněním v oboru kominictví a osvědčením o příslušné odborné způsobilosti (třeba profesní kvalifikace revizní technik spalinových cest). Seznam oprávněných kominíků sdružuje Společenstvo kominíků ČR. Platnost živnostenského listu si můžete ověřit v rejstříku firem.

Kominík s licencí vám musí do deseti dnů vystavit příslušné potvrzení o kontrole, revizi či čištění (pokladní doklad o zaplacení služby nestačí). Tento doklad uschovejte jako doklad pro pojišťovnu a případně i hasiče. Pokud provedete čištění spalinové cesty svépomocí jako právnická nebo podnikající fyzická osoba, učiňte o tom písemný záznam.

Čištění komína se účtuje hodinově nebo dohodou. Když je více komínů, bývá to levnější. Kominíci z malých měst bývají levnější než z krajských metropolí, pokud si však objednáte kominíka z daleka, naúčtuje vám kromě práce i cestovné. Čištění komína stojí od 100 Kč a výše, čištění kouřovodů od 50 Kč. Kontrola spalinové cesty nebo komínu včetně zápisu do protokolu vás vyjde na 300 – 500 Kč, revize na 1000 - 1800 Kč.

Chytáte se za knoflík, když potkáte kominíka? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

6) Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

7) S elektrikou si není radno zahrávat. Potřebujete něco opravit nebo nainstalovat? Zavolejte na pomoc elektrikáře

8) Tssssssss... Uniká vám doma plyn? Otevřete rychle okna a zavolejte plynaře! V jakých případech je potřeba?

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 122x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek