0komentářů

Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí panty u skříněk, plastová okna i dveře

Nemůžete pořádně zavřít křídla skříně, jdou vám špatně zavírat okna a dveře drhnou o podlahu? Seštelujte nebo podložte panty. V 7. díle seriálu Vteřinový manžel najdete 7 postupných kroků, jak nejlépe doma seřídíte vchodové dveře.
Vydáno: 16.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2467x

Dveře a okna jsou už po staletí nezbytnou součástí úplného vybavení bytu či domu. Bez nich byste totiž neměli ve své domácnosti žádné pohodlí a tepelný komfort při nepříznivém počasí venku. Při ideálních podmínkách otevíráte či zavíráte okna i dveře už automaticky, ale co dělat, když začnou drhnout o zárubeň, podlahu, či rám? Nevolejte zatím servis a vše potřebné si zařiďte sami.

Pořizujte okna i dveře z kompaktního pevného materiálu

Pokud máte doma plastové vstupní dveře, může se vám často stát, že v zimě nedoléhají a v létě zase drhnou. Zejména v barevném provedení, které imituje dřevo, totiž přitahují sluníčko a proto se u jich projevuje výrazná dilatace. Totéž se týká i dveří na balkóně. Tento problém se výrazně zmenší, pokud si pořídíte dveře či okna s profilem z kompaktního pevného materiálu.

<p>Seřizování pantíků je jednoduché, zkuste si ho na kuchyňských skříňkách. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Seřizování pantíků je jednoduché, zkuste si ho na kuchyňských skříňkách. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Vzhledem k řadě výrobců a jimi používaných systémů je obtížné přinést úplně konkrétní návod, jak postupovat při seřizování kování například u dveří. Neměl by ale pro vás být problém dopátrat se výrobce a u něj si vyžádat návod k seřízení. Princip je ale u všech typů zhruba stejný. Každé dveře můžete nastavit horizontálně i vertikálně, upravíte ale i přítlak dveří k zárubním.

Postup při seřizování dveří:
•    Povolte šroub, viditelný z rubu dveří. Sundejte krytku a povolte malý červík z rubu pantu.
•    Pod krytkou je otvor pro imbus, odtud seřídíte dveře v horizontálním směru.
•    Otáčením imbusu nastavte mezi hranou dveří a zárubněmi spáru asi 6 mm.
•    Po sundání krytky je vidět stupnice, ryska by měla být ve stejné poloze u všech pantů.
•    Na horní straně závěsu se seřiďte přítlak tak, aby kolem zárubní nefoukalo.
•    Ve spodní části pantu je možné dveře nastavit ve svislém směru.
•    Při nastavování je třeba postupovat citlivě, tak, aby bylo možné dveře snadno zamykat.
   
Jak zajistíte výškové a stranové seřízení plastových oken vůči rámu? Seřizovacími šrouby v horním a dolním závěsu. Potřebujete k tomu ale imbusový klíč o velikosti 4 mm. Horní závěs se seřizuje v otevřené poloze. Při montáži vám zpravidla okna a dveře seřídí. Pamatujte si ale, že další seřizování kování po předání zakázky není předmětem reklamace.Nesmíte zapomenout ani na pravidelnou údržbu oken. Mazací místa kování ošetřete jednou ročně olejem. Nejvhodnější je olej od odborníků, nepoužívejte kyselé a pryskyřici obsahující tuky. Kromě toho zkontrolujte upevnění jednotlivých vrutů. Pokud jsou uvolněné vruty, případně mají ulomené hlavy, utáhněte je či vyměňte. Případné přebytečné mazivo nenechte stékat a setřete je.

Při mazání nepoužívejte kyselé tuky, a ty s obsahem pryskyřice

V internetových diskusích se objevuje řada nejrůznějších zaručených návodů na seřizování pantíků. Jeden z nich nabízí čtenář s přezdívkou Hobit: „Je to prosté. Zcela povolte malé šroubky, potom ty velké, dvířka lehce popotáhněte směrem ven ze skřínky a opět dotáhněte. Malými šroubky dolaďte postavení dvířek v zavřeném stavu. Když dotahujete malý šroubek na horním pantu a na dolním jej povolujete, dvířka se svěšují, když naopak, dvířka se zvedají.“Když budete oba malé šroubky najednou rovnoměrně dotahovat, posunujete celá dvířka k protějším a zmenšujete spáru mezi nimi. Při povolování se spára pro změnu zvětšuje. „Fakt je to jednoduché, jen je třeba si to odzkoušet,“ doplňuje Hobit. Podle něj je výhodné v otevřeném stavu nastavit asi 2 až 3 mm spáru mezi korpusem skříně a dvířky, a poté začít „ladit“.

Vybírejte takové panty, které snadno a rychle smontujete

Panty na nábytku pohyblivě spojují jeho dvě části, korpus a dvířka. Počítejte s tím, že ten v podstatě malý mechanizmus nesmí nejen vrzat, ale ponese i značnou váhu dvířek. Ne každý pant se proto hodí na všechny typy dvířek a dveří. V každém případě si vybírejte takové závěsy, jejichž montáž bude pokud možno snadná a rychlá.

Seřizujete si sami doma zavírání oken a dveří, nebo si raději pozvete odborníka? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 19x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek
Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 121x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek
Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 71x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek