PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
2komentářů

Co dělat, když dveře nebo okna drhnou o zárubeň? Vteřinový manžel vám seřídí panty u skříněk, plastová okna i dveře

Nemůžete pořádně zavřít křídla skříně, jdou vám špatně zavírat okna a dveře drhnou o podlahu? Seštelujte nebo podložte panty. V 7. díle seriálu Vteřinový manžel najdete 7 postupných kroků, jak nejlépe doma seřídíte vchodové dveře.
Vydáno: 16.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3737x

Dveře a okna jsou už po staletí nezbytnou součástí úplného vybavení bytu či domu. Bez nich byste totiž neměli ve své domácnosti žádné pohodlí a tepelný komfort při nepříznivém počasí venku. Při ideálních podmínkách otevíráte či zavíráte okna i dveře už automaticky, ale co dělat, když začnou drhnout o zárubeň, podlahu, či rám? Nevolejte zatím servis a vše potřebné si zařiďte sami.

Pořizujte okna i dveře z kompaktního pevného materiálu

Pokud máte doma plastové vstupní dveře, může se vám často stát, že v zimě nedoléhají a v létě zase drhnou. Zejména v barevném provedení, které imituje dřevo, totiž přitahují sluníčko a proto se u jich projevuje výrazná dilatace. Totéž se týká i dveří na balkóně. Tento problém se výrazně zmenší, pokud si pořídíte dveře či okna s profilem z kompaktního pevného materiálu.

<p>Seřizování pantíků je jednoduché, zkuste si ho na kuchyňských skříňkách. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Seřizování pantíků je jednoduché, zkuste si ho na kuchyňských skříňkách. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Vzhledem k řadě výrobců a jimi používaných systémů je obtížné přinést úplně konkrétní návod, jak postupovat při seřizování kování například u dveří. Neměl by ale pro vás být problém dopátrat se výrobce a u něj si vyžádat návod k seřízení. Princip je ale u všech typů zhruba stejný. Každé dveře můžete nastavit horizontálně i vertikálně, upravíte ale i přítlak dveří k zárubním.

Postup při seřizování dveří:
•    Povolte šroub, viditelný z rubu dveří. Sundejte krytku a povolte malý červík z rubu pantu.
•    Pod krytkou je otvor pro imbus, odtud seřídíte dveře v horizontálním směru.
•    Otáčením imbusu nastavte mezi hranou dveří a zárubněmi spáru asi 6 mm.
•    Po sundání krytky je vidět stupnice, ryska by měla být ve stejné poloze u všech pantů.
•    Na horní straně závěsu se seřiďte přítlak tak, aby kolem zárubní nefoukalo.
•    Ve spodní části pantu je možné dveře nastavit ve svislém směru.
•    Při nastavování je třeba postupovat citlivě, tak, aby bylo možné dveře snadno zamykat.
   
Jak zajistíte výškové a stranové seřízení plastových oken vůči rámu? Seřizovacími šrouby v horním a dolním závěsu. Potřebujete k tomu ale imbusový klíč o velikosti 4 mm. Horní závěs se seřizuje v otevřené poloze. Při montáži vám zpravidla okna a dveře seřídí. Pamatujte si ale, že další seřizování kování po předání zakázky není předmětem reklamace.Nesmíte zapomenout ani na pravidelnou údržbu oken. Mazací místa kování ošetřete jednou ročně olejem. Nejvhodnější je olej od odborníků, nepoužívejte kyselé a pryskyřici obsahující tuky. Kromě toho zkontrolujte upevnění jednotlivých vrutů. Pokud jsou uvolněné vruty, případně mají ulomené hlavy, utáhněte je či vyměňte. Případné přebytečné mazivo nenechte stékat a setřete je.

Při mazání nepoužívejte kyselé tuky, a ty s obsahem pryskyřice

V internetových diskusích se objevuje řada nejrůznějších zaručených návodů na seřizování pantíků. Jeden z nich nabízí čtenář s přezdívkou Hobit: „Je to prosté. Zcela povolte malé šroubky, potom ty velké, dvířka lehce popotáhněte směrem ven ze skřínky a opět dotáhněte. Malými šroubky dolaďte postavení dvířek v zavřeném stavu. Když dotahujete malý šroubek na horním pantu a na dolním jej povolujete, dvířka se svěšují, když naopak, dvířka se zvedají.“Když budete oba malé šroubky najednou rovnoměrně dotahovat, posunujete celá dvířka k protějším a zmenšujete spáru mezi nimi. Při povolování se spára pro změnu zvětšuje. „Fakt je to jednoduché, jen je třeba si to odzkoušet,“ doplňuje Hobit. Podle něj je výhodné v otevřeném stavu nastavit asi 2 až 3 mm spáru mezi korpusem skříně a dvířky, a poté začít „ladit“.

Vybírejte takové panty, které snadno a rychle smontujete

Panty na nábytku pohyblivě spojují jeho dvě části, korpus a dvířka. Počítejte s tím, že ten v podstatě malý mechanizmus nesmí nejen vrzat, ale ponese i značnou váhu dvířek. Ne každý pant se proto hodí na všechny typy dvířek a dveří. V každém případě si vybírejte takové závěsy, jejichž montáž bude pokud možno snadná a rychlá.

Seřizujete si sami doma zavírání oken a dveří, nebo si raději pozvete odborníka? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu.
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích.
3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení.
4. Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří.
5. Co dělat, když doma nejde elektrický proud? Zkontrolujte žárovky, natáhněte jističe.
6. Kvííí, skříííp…V bytě vržou strašidelně dveře nebo panty u oken či skříní?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 2
Nadpis:
  Vaše jméno:
Dotaz.
Dibrý den, dnes ráno jsem si chtěla otevřít okno plastové a pravá strana okna mi nejde otevřít.Jinak ventilačku otevřu normálně ale celou tu půlku toho pravého okna už mi otevřít nejde.Mohli by jste mi poradit co mám anebo jak mám postupovat ? Děkuji s pozdravem Urbanová Anastázie
ODPOVĚDĚT
Anastázie Urbanová | 26.03.2017
Re: Dotaz.
Dobrý den, tohle je docela často popisovaná závada. Obecně radíme hlavně nepoužívat hrubou sílu, zavolat odborníka-řemeslníka a nechat okno seřídit. Případně se podívat, jak to dělá a v případě opětovné závady opravit už svépomocí. Jiří Macík, MT-nábytek
ODPOVĚDĚT
Jirka | 27.03.2017

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek