PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Máte doma na zdi či zárubni „dětský metr“? Měřte své nejmilejší pravidelně, výška dítěte se mění a radost máte všichni

Vyrostlo už vaše dítě z kočárku? Měřte mu pravidelně výšku. Vyrobte si metr na zeď a pokroky v centimetrech pravidelně zaznamenávejte. Jakou mohou mít měřidla podobu, zjistíte z tipů na jejich výrobu. Mrkněte na 19. díl Babybytu.
Vydáno: 15.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2089x

Mami, tati, vyrostl jsem? A ukaž o kolik! Zřejmě jste už tyto věty od vašich nejmenších slyšeli. Pro každého mrňouse je fajn slyšet, že je zase o nějaký ten centimetr vyšší. Ideální je proto někde v bytě založit „měřicí stanici“, kde společně zaznamenáte na zdi nebo nábytku pravidelné přírůstky dětské výšky. Značky s připsáním příslušného kalendářního data můžete dělat i na zárubni dveří.

<p>Nejjednodušší měřidlo na děti je obyčejný krejčovský metr. Připevněte jej třeba na zeď. Foto: ©Depositphotos.com/Slphotography</p>

Nejjednodušší měřidlo na děti je obyčejný krejčovský metr. Připevněte jej třeba na zeď. Foto: ©Depositphotos.com/Slphotography

Měřit své děti byste měli alespoň třikrát ročně. V předškolním a školním věku totiž rostou průměrně o 5 cm ročně, tudíž bude „poskok“ o jeden až dva centimetry při každém měření pro veškeré zúčastněné úplně super. Kratší interval mezi jednotlivými měřeními by naopak byl zbytečný. U zdravých dětí navíc dokáží lékaři při pravidelném měření odhalit případnou poruchu růstu.

Percentilové grafy jsou tuzemský unikát už od 19. století

Růst dítěte a jeho tělesná výška obvykle hodnotí odborníci pomocí takzvaných percentilových grafů. Udávají průměrnou výšku, hmotnost a obvod hlavy u dětí v závislosti na jejich věku. Grafy se aktualizují od roku 1951, pravidelně vždy jednou za deset let. Samotná tradice těchto grafů na našem území sahá až do roku 1895 a nemá ve světě obdoby.Některé děti trpí poruchou růstu. Při léčbě růstovým hormonem pak dychtivě sledují, jak se léčba projevuje. Pravidelné měření je pak pro ně ještě důležitější než pro děti zdravé. Vrozený nedostatek růstového hormonu způsobují různé faktory, ať už genetické, špatné fungování placenty, případně výživou matky během těhotenství. Léčí se pomocí injekcí umělého lidského růstového hormonu.

Růst člověka je změnou velikosti lidského těla a souvisejících anatomických a fyziologických změn v průběhu vývoje jedince. Umožňuje jej růst chrupavčité části kosti, růstové ploténky. Genetické vlohy pro budoucí tělesnou výšku dědíme po rodičích a jejich předcích. Dospělou výšku ale hodně ovlivňují i další důležité faktory, především výživa, hormony a stavba kostry.

Různá měřidla koupíte v řadě materiálových provedení. Zkuste si ale nějaké originální vyrobit doma sami. Nejjednodušší je lať ze světlého dřeva, na kterou černou barvou namalujete, nebo ještě lépe vypálíte, značky po jednotlivých centimetrech. Krásně vypadají fotky v dřevěných rámečcích, které pověsíte na úroveň té které značky, jak váš mrňousek postupně roste.Na korpus měřidla můžete použít i obyčejnou lepenku a vybarvit ji podle vlastní fantazie. Případně nechte malovat své děti, jak si představují samy sebe. V dětském pokoji můžete na zeď také nalepit samolepky stromů s ptáčky, se žirafami nebo prehistorickým brontosaurem. Ke kmeni či dlouhým krkům pak přimalujte centimetrové měřítko a můžete se bavit veselým měřením.

Spočítejte si pravděpodobnou budoucí výšku svého dítěte

Sami si zkuste spočítat, jakou po vás vaše dítě zdědilo predispozici pro svou budoucí výšku. K tělesné výšce rodiče stejného pohlaví přičtěte výšku druhého rodiče, zvětšenou (u chlapců) nebo zmenšenou (u dívek) o 13 cm. Součet poté vydělte dvěma. Získáte nejpravděpodobnější dospělou výšku dítěte. Minimo-maximální rozmezí získáte, pokud k výsledku přičtěte i odečtete 8,5 cm.

<p>Pokud máte děti dvě, vymyslete měřidla vedle sebe. Děti pak mohou spolu soutěžit. Foto: ©Depositphotos.com/chepko</p>

Pokud máte děti dvě, vymyslete měřidla vedle sebe. Děti pak mohou spolu soutěžit. Foto: ©Depositphotos.com/chepko


Biomedicínským oborem, který se zabývá růstem a vývojem člověka, je auxologie („auxó“ je řecky rostu). V prvním roce života chlapci i dívky vyrostou v průměru o 25 cm, během druhého roku již pak „jen“ o 12 cm. Průměrně rostoucí dívky tak dosahují již krátce před druhými narozeninami a chlapci krátce po nich celých 50 % své příští dospělé výšky. Růst v dětském růstovém období se poté významně zpomaluje. Přírůstky tělesné výšky jsou v průměru 5 až 6 cm za rok.

Podívejte se také jinam, jak vypadají nejrůznější dětská měřidla na síti Pinterest.

Velmi malá část dětí malého vzrůstu jsou pacienti s hormonální poruchou. Závažná růstová selhání způsobují i některá chronická onemocnění, kde je porucha růstu jejich prvním zjevným příznakem. Jde například o zánětlivé onemocnění střev, chronickou nedostatečnost ledvin, celiakii, cystickou fibrózu, či některé srdeční vady a revmatická onemocnění.

Měříte často spolu se svými dětmi, jak krásně přirůstají do výšky? Napište do komentáře pod článkem, jaké měřidlo využíváte a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Babybyt:
1. Čekáte rodinu a chystáte výbavu. Co je lepší? Přebalovací pult, komoda, nebo stůl?
2. To je doma křiku! V kolébce ale miminka uhoupáte ke spokojeným snům
3. Jak sladce uspat miminko? Kupte mu závěsnou dětskou kolébku Hacka, Hojdavak či Babyvak
4. Bolí vás už ruka při houpání kolébky nebo kočárku? Pořiďte si automatické houpátko
5. Koupání miminka v dětské vaničce se bude líbit vám oběma. Jakou vybrat?
6. Kupte mladé mamince už v těhotenství kojicí polštář. Užije ho při spaní, pak i při kojení
7. Vleže i vsedě, to se krásně lenoší! Kupte ratolestem dětské sedací vaky a pytle
8. Dětské ohrádky jsou ideální doplněk. Zabezpečte dětem od 6 měsíců hrací i klidový prostor
9. Dětské zábrany, vrátka nebo plůtek? Chraňte děti před úrazem
10. Krmíte doma malého neposedu? 5 tipů na dětské jídelní židličky domů i na cesty
11. Čas na spaní? Uložte dítě do postýlky, přečtěte mu pohádku, dejte pusu a popřejte dobrou noc
12. Matrace do dětské postýlky je základem kvalitního spánku. Jakou vybrat?
13. Cestovní postýlka vám poslouží nejen mimo byt, ale i doma v kuchyni či pracovně
14. Dětské kočárky jsou fajn, kde je ale doma zaparkovat mezi procházkami?
15. Dumáte, kam se vší výbavou pro nového člena rodiny? Mrkněte na 15 tipů pro děti
16. Hledáte inspiraci pro bydlení vašich nejmenších? 9 nápadů na originální nábytek do děcáku
17. Bezpečnost dětí u vás doma je nade vše. Zajistěte okna, schody, kuchyni i obývák
18. Chcete zajistit miminkům do 5 měsíců ničím nerušený spánek? Pořiďte jim válečky

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek