PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Máte romantickou a dobrodružnou povahu zároveň? Toužíte po životě na majáku? Podívejte se, jak si splnit sen

Toužíte od mala po bydlení na majáku? Zjistěte, jak se v majáku bydlí, co takové bydlení obnáší a co můžete udělat pro splnění svého snu. Ještě než si maják koupíte, tak si pronajměte apartmán v majáku a prožijte v něm dovolenou.
Vydáno: 11.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2311x

Maják je vnímaný jako červenobíle proužkovaný symbol dálek a dobrodružství, který se tyčí na útesu nad rozbouřeným mořem. Svým silným světlem varuje námořníky před blížícím se nebezpečím, a pokud je moře klidné a počasí slunečné, tak je z něj úžasný výhled na nekonečnou hladinu moře. Mnohé majáky již dosloužily a strážci je opustili, takže tyto krásné stavby chátrají. Otevírá se tak příležitost pro romantiky a dobrodruhy, kteří si mohou splnit sen a vystavět si v majáku svůj nový domov.

<p>Z majáku bývá nádherný výhled na nekonečnou hladinu moře. Foto: ©Depositphotos.com/phb.cz</p>

Z majáku bývá nádherný výhled na nekonečnou hladinu moře. Foto: ©Depositphotos.com/phb.cz

K čemu maják slouží

Maják slouží k navigaci lodí ve zrádných oblastech. Bývá to většinou věž, na jejímž vrcholu se nachází optická soustava, která vysílá paprsek světla na velké vzdálenosti a upozorňuje tak lodě na blížící se pevninu či skaliska. Stavba má tvar věže kruhového či čtvercového základu a musí být vyvýšena nad hladinu moře tak, aby byla dobře viditelná na větší vzdálenosti. Proto stojí často na útesu, aby se ještě více zvětšila její výška. Červené a bílé pruhy však má jen málokterý maják.

Dříve byl k majáku přidělen strážce (případně celá posádka), který se staral o správný chod majáku. Zapaloval lucernu, později se staral o motor a celé technologické zázemí. Opravoval vše, co bylo potřeba, čistil lucernu i čočky a staral se o celou stavbu. Dnes už je většina majáků zautomatizovaných, takže zde správců není potřeba.

Podle strážců existovala klasifikace majáků podle jejich umístění a náročnosti správy. Ty nejjednodušší majáky stály na pevnině a byly lehce dostupné, k těm nejhorším se pak dalo dostat jen velice těžko, měly malý interiér, nebylo v nich žádné místo, a pokud v nich strážci sloužili několik let sami, tak se často zbláznili.

Bydlení na majáku

Mnoho majáků je již zautomatizovaných, a ty nejstarší jsou pak postupně vyřazovány z provozu. Úvahy o bourání vysloužilých majáků však budí mezi lidmi vášnivé reakce, a tak jsou často před chátráním zachráněny rekonstrukcí na bydlení či rekreaci, případně slouží jako turistická atrakce. Pokud uvažujete o nákupu majáku, ověřte si, zda se nejedná o historickou památku. Přestavba by mohla být velice složitá.

Většinou jsou majáky na prodej v turisticky atraktivních lokalitách, pravděpodobnost pro jejich získání však není příliš vysoká. Nabídky hledejte na zahraničních stránkách. Když budete mít štěstí, můžete se stát správcem historického majáku. Počítejte však s určitými povinnostmi. Mimo údržbu stavby můžete dostat na starost obchod se suvenýry nebo muzeum. Někdy zase budete muset dělat průvodce turistům. U funkčního majáku si pak musíte zvyknout na pravidelně blikající světlo.

Pokud nebydlíte na majáku, můžete si alespoň vyzdobit byt či dům majákovými dekoracemi. Inspirujte se na Pinterestu.

Pokud byste bydleli přímo ve věži, počítejte se stísněnými místnostmi, malými okny, nízkými stropy a spoustou schodů, které bývají točité a úzké. Většinou se však nebydlí přímo ve věži, ale ve správcovském (strážním) domku, který stojí v blízkosti majáku. Taková stavba už vypadá jako klasický dům, jen má krásný výhled z útesu na moře. A právě tyto domky (případně byty v nich vybudované) bývají na prodej.

Pro zařízení věže s kruhovou základnou budete potřebovat nábytek na míru, který bude kopírovat obloukové stěny. Jen tak využijete na maximum už tak malý prostor majáku. U historického majáku, ve kterém probíhají prohlídky turistů, si budete muset vystačit s historickým nábytkem. Když si ale koupíte byt ve správcovském domku (nebo celý domek), je výběr nábytku jenom na vás. Můžete si zvolit třeba retro nábytek, jednoduchý severský nábytek nebo moderní nábytek s lesklými plochami. 

Vyzkoušejte si život v majáku

Bydlení v majáku nemusí být vždy tak romantické, jak se na první pohled zdá. Maják totiž může stát na těžko přístupném místě a někdy se na něj nedostanete suchou nohou. Také může stát na místě, kde neustále vane silný vítr a kde jsou mohutné vlny. To s sebou nese i hlasité hučení příboje. V majáku často není tekoucí voda, a pokud v něm je, tak jí je málo a musíte jí šetřit. Problém bývá i s elektřinou. Raději si tedy bydlení v majáku vyzkoušejte nejprve na dovolené.

Ani taková dovolená však není pro každého, protože maják stává na samotě daleko od lidí. Výhodou je však absolutní klid a „soukromá“ pláž. Většinou si můžete pronajmout jeden z apartmánů vybudovaných ve správcovském domku, přímo ve věži majáku tak bydlet nebudete. Pokud byste chtěli absolutní klid, museli byste si pronajmout celý maják. Mimo vás tam však bude správce. Počítejte i s tím, že apartmány bývají často na dlouhou dobu dopředu zarezervované.

Při zařizování dovolené v majáku si raději ověřte, že je věž majáku přístupná. Byla by totiž škoda po příjezdu zjistit, že se do ní nedostanete. Někdy je totiž zavřená a nepřístupná. Naštěstí však věž často slouží jako rozhledna s úžasným výhledem na moře a okolí. Majáky k pronájmu najdete na mnoha internetových stránkách. Vyzkoušejte třeba rezervační stránky, které se zaměřují přímo na majáky.

Strávili jste dovolenou na majáku? Napište do komentáře pod článkem, jaké to bylo. Chtěli byste v majáku bydlet natrvalo?

Podívejte se i na další články o netradičním bydlení:

1) Hledáte dům za cenu pod 500 000 Kč včetně DPH? Řešením je mobilheim

2) Bydlení na 4 kolech má své kouzlo. Pojďte se podívat, jak se žije v moderní maringotce

3) Chcete bydlet v netradičním domě, který jen tak někdo nemá? Postavte si ho z vyřazených přepravních kontejnerů

4) Máte blízko přírodě a chcete bydlet v domě z přírodních materiálů? Postavte si ho ze slámy, hlíny a dřeva

5) Hledáte levný dům, ve kterém budete v opravdovém spojení s přírodou? Pořiďte si tradiční mongolské obydlí - jurtu

6) Jak se bydlelo v jeskyni kdysi, a jak dnes? Tipy, kde si skalní bydlení vyzkoušíte na vlastní kůži

7) Toužíte po dobrodružství a změně? Zařiďte si bydlení na lodi a buďte svobodní

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 189x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek