0komentářů

Kam přes den s polštářem a peřinou? Vyberte buď komodu, úložné peřiňáky či je dejte pod postel. Lůžkoviny často větrejte

Máte v bytě úložný prostor nebo skříňku na lůžkoviny? Někdo nechává přes den rozestláno, někdo polštář i deku ukrývá. Luxusní je ratanová truhla na peřiny nebo komoda. Pro delší uložení ale zvolte raději vakuové pytle na peřiny.
Vydáno: 11.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3486x

Rozčilují vás celé dny rozestlané polštáře a peřiny, které se povalují na postelích? Vyřešte své potíže s praktickým peřiňákem. Na trhu je široký výběr kvalitních výrobků v nejrůznějších materiálových i barevných provedeních. Výrobci je zpravidla konstruují takovým způsobem, aby se k lůžkovinám dostával i po dobu denního uskladnění vzduch. Proto tak snadno nezatuchnou.

Je velmi důležité, aby vaše postel, lůžkoviny i celá místnost větraly

Odborníci se delší dobu dohadují, zda nechávat přes den lůžkoviny rozestlané, nebo je po krátkém vyvětrání pravidelně schovávat. Chtěj nechtěj totiž přes noc vypotíte průměrně půllitr až litr potu. Podle statistik s vámi přitom sdílejí lůžko až dva miliony roztočů, kteří milují vlhko. Kombinace těchto faktorů plus těsná prostora peřiňáku nebo komody není příliš vábná, že?

<p>Do velkého peřiňáku Mauricius z e-shopu MT-nábytek.cz uložíte všechny potřebné lůžkoviny z ložnice.</p>

Do velkého peřiňáku Mauricius z e-shopu MT-nábytek.cz uložíte všechny potřebné lůžkoviny z ložnice.

Pokud ale máte v bytě málo místa a potřebujete využívat ložnici i přes den jako obytný prostor, bez úložných prostor pro lůžkoviny se neobejdete. Dřevěné peřináče vypadají jako klasické komody a prádelníky. Mají však výklopnou část a nepředělený úložný prostor. Alternativním úložným místem pro peřiny, zejména na chalupách a chatách, může být i truhla. O těch ale bude samostatný článek.

Úložné prostory na lůžkoviny musí být po ruce a snadno dostupné.

Jestliže počítáte s obytnou ložnicí, dodržte základní požadavky na úložné prostory pro lůžkoviny. Musí být na dosah, nebránit přístupu vzduchu a být lehce dostupné. Většina moderních postelí s úložným prostorem tyto podmínky splňuje. Každodenní ukládání přikrývek a polštářů si vyžaduje i snadnou manipulaci se zásuvkami, dejte si na to pozor při nákupu.

<p>Prádelník Filip z internetového obchodu MT-nábytek.cz vám poslouží také jako skvělý peřiňák.</p>

Prádelník Filip z internetového obchodu MT-nábytek.cz vám poslouží také jako skvělý peřiňák.

Klasické peřiňáky najdete hlavně v prostorných ložnicích s komplexnějšími nábytkovými systémy. Kvůli přístupu vzduchu mívají různě vyvrtané otvory nebo jsou přímo v jejich konstrukci záměrně škvíry. Prostor k uložení přikrývek a polštářů dnes nabízejí i vestavěné skříně, které se stále častěji stávají součástí vybavení renovovaných i nových moderních ložnic.

Úložné prostory na kolečkách jsou snadno manipulovatelné

Většina úložných prostor je na kolečkách, manipulovat s nimi tak budete moci velmi lehce. Úložné komponenty lůžek mají kvůli nočním stolkům poloviční či tříčtvrteční délku lůžka, případně je budete moci vysunout z jeho čela. Stále využívanější novinkou jsou rovněž úložné prostory pod výklopnými rošty. Máte lůžko vysoko? Pořiďte si pod ně samostatná šuplata z různých materiálů.

<p>Přes větrací otvor na prádelníku German 16 z e-shopu MT-nábytek.cz půjde k uloženým lůžkovinám dostatek vzduchu.</p>

Přes větrací otvor na prádelníku German 16 z e-shopu MT-nábytek.cz půjde k uloženým lůžkovinám dostatek vzduchu.

Někteří lékaři a odborníci ale doporučují každé ráno nestlat a nechávat lůžkoviny volně přehozené přes plochu postele. Pohled na „rozházenou“ postel vám nevyhovuje? Vyřešte „úklid“ třeba jenom přehozem. Pravdou je, že ne v každé domácnosti je tento postup možný. Řada lidí totiž bydlí v garsoniérách nebo malých bytech, kde složené lůžko přes den slouží jako sedací souprava.

Udržujte maximální hygienu při ukládání polštářů a peřin. Uschovávejte je vždy dobře vyvětrané a suché. Lůžkoviny nasáklé potem + uzavřený prostor = ideální prostředí pro bakterie a roztoče.

Dáváte peřiny do úložného prostoru postele? Vystříkejte jej sprejem proti roztočům, koupíte je nejlépe v lékárně, zhruba do 300 Kč. V úložném prostoru utírejte prach alespoň jednou měsíčně. Před opětovným použitím nechte dlouho uskladněné lůžkoviny vyvětrat. Na bakterie ale i roztoče stoprocentně zabírá přímé slunce, respektive jeho UV záření.
<p>Komodu Forge 5 z internetového obchodu MT-nábytek.cz můžete využít jako peřiňák v několika barevných provedeních.</p>

Komodu Forge 5 z internetového obchodu MT-nábytek.cz můžete využít jako peřiňák v několika barevných provedeních.

V internetových diskuzích je to mezi zastánci každodenního ukládání lůžkovin a jeho odpůrci asi půl na půl. „Já to dělám tak, že všechno na posteli zůstává,“ píše čtenářka s přezdívkou Lotynka. „Ráno postel vyvětrám a zastelu. Mám taky patchwork přehoz a tím to přikryju. Přes léto máme na sobě jen prostěradla a peřiny ukládám do vakuových pytlů,“ doplnila.

Čtenářka Věrka má doma manželskou postel s úložným prostorem, kam dává rezervní peřiny třeba pro hosty. „Otevírá se vyklopením do boku a nijak extra se tam ani nehromadí prach,“ popisuje s tím, že prostor je spíš stále uzavřený. „Jinak polštáře většinou nechávám na posteli i přes den, mám hrůzu je nacpat někam do nevětraného místa,“ dodává Věrka.

Podívejte se také, jak vypadají nejrůznější typy peřiňáků na síti Pinterest.

Nejde-li to jinak, vyberte si v nabídce obchodů lůžko s úložištěm, řešeným jako zásuvka. Podobný velký šuplík totiž potřebuje pro manipulaci a pojezd trochu místa. Zabezpečíte tím alespoň malý přístup vzduchu do úložného prostoru. Navíc můžete během dne, ve kterém jste v práci a doma nikdo není, zásuvku mírně pootevřít a pouštět tak do alespoň trochu vzduch.

Využíváte doma ke skladování lůžkovin klasické peřiňáky, nebo necháváte vše ležet na volno? Napište do komentáře pod článkem, co se vám osvědčilo, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 634x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 157x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek