PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Tssssssss... Uniká vám doma plyn? Otevřete rychle okna a zavolejte plynaře! V jakých případech je potřeba?

Havárie plynu, instalace i revize plynových zařízení, instalace plynové přípojky a vše kolem plynu. V jakých případech je plynař potřeba, co dělá a jak poznáte kvalifikovaného řemeslníka? Čím se musí prokázat a kde ho najdete?
Vydáno: 11.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1783x

Teplo domova a teplá voda jsou k nezaplacení. Naštěstí si už v dnešní době můžete vybrat, jestli budete používat klasický kotel, do kterého musíte pravidelně přikládat, nebo zvolíte pohodlnější variantu vytápění, třeba tepelné čerpadlo, elektrická topidla nebo plynový kotel. Každý způsob má své výhody a nevýhody a je jen na vás, ke kterému způsobu se přikloníte. Pokud však zvolíte plyn, myslete na své zdraví a bezpečí a veškeré práce s plynem nechte na plynaři.

Pokud renovujete byt nebo stavíte dům, je dobré mít dopředu promyšlené nejen to, kde bude stát kuchyňská linka, jídelní stůl nebo třeba rohová sedačka, ale také to, kudy povedou všechny rozvody a kde bude který spotřebič či sanitární prvek. S tím vám poradí bytový architekt nebo designér. Jestli budete v bytě budovat příčky ze sádrokartonu, pozvěte si nejprve sadrokartonáře, ať nainstalují nosné sádrokartonové konstrukce, do kterých pak další dělníci vmontují veškeré rozvody, tedy i plynu.

<p>Plynař má na starost montáž, opravu a revizi veškerých plynových spotřebičů. Foto: ©Depositphotos.com/alexraths</p>

Plynař má na starost montáž, opravu a revizi veškerých plynových spotřebičů. Foto: ©Depositphotos.com/alexraths

Co dělá plynař

Plynař dělá instalace rozvodů plynu v objektech, montáže a opravy plynových přípojek, rekonstrukce plynových rozvodů, drobné plynařské opravy v domácnosti, rozsáhlé montáže, vyhledání posouzení závady na domovních rozvodech plynového potrubí, opravy spotřebičů, revizní zkoušky a předávací protokoly.

Také vám pomůže s opravami a montáží veškerých plynových odběrných zařízení (kotle, karmy, sporáky) i vnitřního plynovodu (montáž potrubí a odběrného zařízení), při úniku plynu včetně odstranění závady, s rekonstrukcí plynového topení včetně měření, regulace a opravy či s generální opravou rozvodů.

Proč využít služeb plynaře

Předpokladem dobře fungující plynoinstalace v souladu se všemi normami a předpisy je kvalitně zpracovaný projekt. Při špatném projektu může stavební úřad zamítnout vydání kolaudačního rozhodnutí, v horším případě dojde k ohrožení zdraví a života. Odbornou montáží a pravidelnou revizí všech plynových spotřebičů a plynového vedení můžete výrazně snížit riziko úniku plynu a případného výbuchu.

Revize plynového zařízení je povinná jednou za rok. Provozní revizi je potřeba zařídit i v případě, kdy je zařízení více jak 6 měsíců mimo provoz, po ukončení zkušebního provozu, generální opravě, zásahu, který má celkový vliv na bezpečnost a spolehlivost zařízení nebo po nucené odstávce z provozu z důvodu provozní nehody či poruchy.

Vyberte si certifikovaného plynaře

Plynař musí mít platné osvědčení odborné způsobilosti k montážím a opravám, případně k revizím, které vydává Technická inspekce České republiky (TIČR). Před získáním osvědčení musí plynař absolvovat kurz, ve kterém se seznámí s předpisy pro montážní práce na zařízení a zaškolí se v rozsahu své činnosti. Podle dosaženého vzdělání musí mít před absolvováním kurzu nejméně jeden rok odborné praxe.

Osvědčení získává plynař na dobu 5 let, a to po absolvování kurzu a složení zkoušek. Po uplynutí této doby musí opět absolvovat zkoušky. Živnostník musí navíc požádat TIČR o prověření odborné způsobilosti a vydání oprávnění. Pokud by revizní technik byl zaměstnancem organizace provádějící revize či montáže plynových zařízení, pak mu postačuje jeho osvědčení, ale oprávnění musí mít organizace, u níž je v pracovním poměru.

Plynaře hledejte na stránkách sdružujících prověřené řemeslníky (dozvíte se zde i recenze od zákazníků), případně v databázi revizních techniků. Revize plynových zařízení stojí od 500 Kč, revize s tlakovou zkouškou 800 Kč. Odborné zapojení plynového sporáku vyjde na zhruba 1000 Kč, při použití stávajícího materiálu je to pak asi o polovinu levnější. Ceny záleží především na konkrétním plynaři.

Jak se zachovat při úniku plynu

Když ucítíte plyn, otevřete okamžitě všechna okna i dveře a uzavřete všechny uzávěry plynu. Nikdy nerozsvěcujte, nepoužívejte zápalky, nekuřte a zabraňte vzniku otevřeného ohně. Také nemanipulujte s elektrickými spotřebiči a nevytahujte je ze zásuvky, protože by mohla vzniknout jiskra.

Z místa, kde uniká plyn, netelefonujte. Jestli jdete varovat sousedy, nepoužívejte výtah ani elektrický zvonek, ale zaklepejte na dveře. O úniku plynu neprodleně informujte policii, hasiče, nebo rovnou plynaře. Havárie, úniky plynu a závady spojené s přerušením dodávky plynu můžete hlásit na telefonním čísle 1239. Každý zásah pohotovostní výjezdové služby je bezplatný, i když by se jednalo jen o podezření úniku plynu.

<p>Pravidelnou revizí plynových spotřebičů můžete výrazně snížit riziko úniku plynu a případného výbuchu. Foto: ©Depositphotos.com/gemenacom.jpg</p>

Pravidelnou revizí plynových spotřebičů můžete výrazně snížit riziko úniku plynu a případného výbuchu. Foto: ©Depositphotos.com/gemenacom.jpg

Máte tip na šikovného plynaře za dobrou cenu? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

6) Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

7) S elektrikou si není radno zahrávat. Potřebujete něco opravit nebo nainstalovat? Zavolejte na pomoc elektrikáře

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 96x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 156x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 194x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek