0komentářů

Jak nejlépe vyčistit radiátor, aby úklid nebyla těžká řehole? Čtěte 8. díl Akademie domácí práce

Radiátory i jejich žebra bývají po letech provozu zanesené prachem. Vzduch mezi nimi nemůže moc proudit a účinnost topných těles jde dolů. Jak na čištění radiátorů od prachu a pavučin vám poradí další díl Akademie domácí práce.
Vydáno: 04.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8028x

Blížící se jaro a stále se prodlužující dny přináší zpravidla každému dobrou náladu. Někomu ale i starosti s velkým úklidem domácnosti. Také vidíte ve slunečním svitu všude vrstvy prachu a špinavá okna? Úklid nebývá vyhledávanou činností, ale když se nezdržujete drobnostmi, zvládnete jej beze stresu a zbytečné námahy. Poradíme vám, jak vyčistit třeba obtížně přístupné radiátory.Věkově starší bývá litinové topení žebrového typu. Podle odborníků vydrží při občasném natření proti korozi i několik desítek let. Kvůli členitému a nerovnému povrchu topných těles to však při úklidu není zrovna snadné. Vezměte si nejdříve vysavač a ve výbavě najděte některý z nástavců, nejlépe zakřivený. Prach ze všech mezer a zákoutí radiátoru poté pečlivě vysajte.

Potřebujete: vysavač, nástavec, saponát, hadr, kartáč, štětku na nádobí, vodu, kus kartónu.

Pokud používáte klasický vysavač, připravte se na častou výměnu sáčků i filtrů. Usazený prach bývá mastný a velice rychle vše zalepí. Napěňte si obyčejný saponát ve kbelíku s vodou a namočte do něj dostatečně dlouhý hadr. Pak jej musíte protáhnout mezi všemi žebry i po jejich vnitřní ploše klasickým „sem-tam“ způsobem. Hadr často perte a vodu s jarem v případě potřeby vyměňte.

<p>Nejdříve odevšad vysajte co nejvíc prachu, ušetříte si spoustu budoucí práce. Foto: ©Depositphotos.com/tab62</p>

Nejdříve odevšad vysajte co nejvíc prachu, ušetříte si spoustu budoucí práce. Foto: ©Depositphotos.com/tab62

Výborným nástrojem na mytí radiátorů je obyčejná kuchyňská štětka na čištění lahví. Můžete si ji podle potřeby ohnout a vůbec s ní snadno manipulovat. Má jedinou nevýhodu, při práci dost cákáte okolo, na podlahu, koberec i stěnu. Pomozte si s ustřiženým kusem umělohmotné fólie pod topením a kusem kartónu za radiátorem.

Nečistoty na radiátoru odstraníte také sprayem na čištění kuchyňské trouby

Zajímavým tipem je spray na čištění kuchyňské trouby. Nastříkejte jej na topení, kam to půjde, a pak nechte asi půl hodinky působit. Štětkou na nádobí pak radiátory vypulírujte. I tady nejdříve ale co nejvíce prachu vysajte. V hobby marketech seženete také speciální váleček na čištění radiátorů. Stojí do 160 Kč a má pratelný návlek z mikrovlákna, které přitáhne a zachytí všechny nečistoty.
Existují ještě i ploché nebo deskové radiátory, s topným tělesem ve formě vlnovce. Jsou víceméně nepřístupné pro hadr i ruku, proto vyzkoušejte jednu vychytávku. Nejdříve odsajte vše, co můžete, obyčejným vysáváním. Potom připojte na výfuk vysavače druhou hadici a zkombinujte vyfukování prachu zdola a jeho současné odsávání shora. Stejně postupujte i u podlahového topení s průduchy.

Vyčistit nepřístupné radiátory můžete dobře i malířským štětcem „zárožákem“.

Znáte pojem „zárožák“? Je to speciální malířský štětec, se kterým můžete radiátory nejen natírat, ale i čistit. V obchodech s barvami a laky stojí kus o různých šířkách zhruba do 100 Kč. V diskuzích na internetu si o umývání radiátorů vyměňuje informace řada lidí. Čtenář s přezdívkou Maturette třeba píše: „Pod radiátor dávám plech z trouby, aby mi voda a špína nenatekla na podlahu. Potom všechno umyju pískem na nádobí, pak jarovou vodou a nakonec oplachuju vodou.“

<p>Klasický litinový žebrový radiátor ustupuje do pozadí. Jeho mytí je nimravá práce. Foto: ©Depositphotos.com/stevanovicigor</p>

Klasický litinový žebrový radiátor ustupuje do pozadí. Jeho mytí je nimravá práce. Foto: ©Depositphotos.com/stevanovicigor

Když už je téměř po topné sezóně, vzpomeňte si na čištění radiátorů nejen při velkých úklidech. Alespoň je otřete vždy před prvním zatopením, jinak dostanete do vzduchu veškerý prach, který se nastřádal mezi žebry radiátoru už od jara. Čisté topné těleso také znamená zlepšený přenos tepla a cirkulaci teplého vzduchu, což vám souhrnně snižuje náklad na topení.

Nenechte doma zbytečně sedat prach, dejte pozor na průvan

Netrapte se už dopředu jarním úklidem, který na vás čeká. Jak jsme si ukázali, existují prostředky na usnadnění práce i šetření času. Zdá se vám prach po pár dnech zpátky? Většina nečistot se do místnosti dostane při prudkém větrání. Dávejte proto pozor na průvan a otevírejte okno zásadně jedno po druhém. Podlahu raději vždy vytřete, aby se prach po vašem bytě zbytečně nevířil.

Čistíte pravidelně při úklidu radiátory a jejich žebra od prachu a pavučin? Napište do komentáře pod článkem, jak si zjednodušíte práci a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Akademie domácí práce:

1. Bolí vás při žehlení prádla hlava nebo záda? Jde to i v pohodě.
2. Mytí podlah a nádobí může končit bolestí zad, krku či hlavy. Stojíte správně?
3. Koupelna lesk jak blesk. Vyleštěte ji bez námahy a bolavých zad.
4. Jak nejlépe vypulírovat WC mísy, pisoár či bidet? Bez nadměrné námahy.
5. Pracujete denně s počítačem a koukáte na monitor? Nepodceňujte ochranu zraku.
6. Jak letos na vánoční úklid domácnosti? Snadno a rychle, sami nebo s profíky.
7. Cvičíte správné sezení u počítače? Revoluční novinkou je práce vleže, v pozici plodu.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 70x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 617x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek