PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Poznejte superovoce hruškovitého tvaru: avokádo. Proč a jak ho jíst a co dělat s jeho peckou? Nevyhazujte ji!

Avokádo je v poslední době hodně oblíbené a koupíte ho v téměř každém supermarketu. Čím je tak jedinečné? Jaké obsahuje vitamíny, proč ho jíst a jak využít pecku? Vytvořte si z ní pleťovou masku, ozdoby nebo vypěstujte stromek.
Vydáno: 04.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5765x

Avokádo je plod hruškovce přelahodného a patří mezi ovoce. Plod je hruškovitého tvaru, 7 – 20 cm dlouhý a váží 100 g až 1 kg. Existuje více druhů, od hnědých přes fialová až po zelená avokáda. U nás seženete především dvě odrůdy, a to Hass a Fuerte. Hass má hrbolatou slupku a barva je hnědá až hnědo-fialová, Fuerte je zelené a má hladkou slupku. Druhy se příliš neliší chutí ani obsahem prospěšných látek. Cena se na trhu značně liší, někdy seženete jedno avokádo za 25 – 30 Kč, někdy i za 80 Kč.

<p>Plod avokáda je hruškovitého tvaru, 7 – 20 cm dlouhý a váží 100 g až 1 kg. Foto: ©Depositphotos.com/Subbotina</p>

Plod avokáda je hruškovitého tvaru, 7 – 20 cm dlouhý a váží 100 g až 1 kg. Foto: ©Depositphotos.com/Subbotina

V čem je avokádo tak prospěšné?

Avokádo je bohatým zdrojem minerálních látek. Obsahuje draslík, měď, magnezium, fosfor a vitaminy C, E, K, H, B3 a B5 (kyseliny pantothenové). Dužnina obsahuje kyselinu olejovou, palmitovou a linolovou, tedy kvalitní tuky. Avokádo však obsahuje i persin, který je silně jedovatý zejména pro papoušky nebo kanárky. Intoxikace těchto zvířat avokádem většinou končí smrtí. Avokádo ze stejného důvodu nedávejte ani psům nebo kočkám.

Za zmínku stojí i vysoký obsah vlákniny (zhruba 30 % denní doporučené dávky) a antioxidantů, mezi které patří i karotenoidy. Ty jsou známé hlavně z červených plodů, jako je třeba mrkev. Díky přítomnosti tuků dochází k velmi efektivnímu vstřebávání výše zmíněných látek. Slupka nepropustí žádné chemické ošetření, takže dužnina není znehodnocená pesticidy a jinými chemikáliemi. Avokádo je tak nejčistší ovoce na světě.

Co s avokádem a jeho peckou

Aby bylo avokádo dobré, musí být zralé. To poznáte tak, že je na dotek pružné a neklade velký odpor. Pokud jej zmáčknete, mělo by o několik milimetrů povolit. Zralost poznáte i po odstranění zbytku po stopce. Pod ní by mělo být avokádo nažloutlé. Zelená znamená nezralé avokádo, tmavě hnědá přezrálé či shnilé. 

Mnohdy je lepší koupit nezralé avokádo a nechat ho doma dozrát (zhruba 3 dny). Ta zralá totiž mohou být příliš omačkaná ostatními zákazníky a v místech největšího tlaku zhnědlá. Tato místa jsou pak náchylnější ke hnití. Je potřeba si najít vlastní stupeň zralosti, který vám bude vyhovovat.

Avokádo můžete jíst samotné, ale mnozí jej raději používají jako přísadu do jiných jídel, třeba salátů, pudinků nebo pomazánek. Dá se jíst syrové i tepelně upravené. Jedním z nejznámějších receptů je guacamole. Z pecky pak můžete vyrobit nesmazatelný inkoust, přírodní barvivo, mexickou Enchilada omáčku, smoothie, čaj k léčbě bolesti žaludku, vyřezávané šperky a ozdoby, obličejovou masku nebo šampon. Anebo si z ní vypěstujte rostlinku, která oživí prázdné místo na parapetu, pracovním stole nebo komodě.

Vypěstujte si avokádo z pecky

Pecku dobře očistěte od zbytků dužniny. Mohli by totiž časem začít zahnívat a hniloba by překazila proces klíčení. Po obvodu pecky udělejte šídlem ve stejné vzdálenosti tři otvory, do každého vsuňte špejli a pecku zaklesněte za okraj sklenice plné vody. Plochý konec pecky se musí dotýkat hladiny, špička mířit vzhůru. 

Sklenici postavte na parapet a vodu každé tři dny vyměňte (stačí ji měnit i jednou za týden a vodu pravidelně dolévat). Jakmile kořeny zaplní většinu sklenice a objeví se vysoký stonek, tak pecku zasaďte do květináče se substrátem pro množení nebo výsev tak, aby dvě třetiny zůstaly nad zeminou. Jakmile rostlina povyroste, přesaďte ji do většího květináče, přičemž bal nechte nedotčený.

Při klíčení musíte být trpěliví. Může to trvat pár dnů i několik týdnů. Abyste nemuseli na rostlinku čekat dlouho, nachystejte ke klíčení více pecek. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že některá vyklíčí. Ne vždy se to totiž povede. Jestli se vám nechce pravidelně měnit vodu, tak pecku zasaďte rovnou do zeminy. Tímto způsobem se podařilo vypěstovat avokádo u nás doma.

Pecku nechte zaschnout a zasaďte ji do substrátu pro pokojové rostliny a palmy. Opět dvě třetiny nechte nad zeminou a pecku zasaďte špičkou nahoru. Květináč postavte k topení, kde je teplota kolem 25 °C (při této teplotě je klíčení poměrně rychlé). Substrát udržujte vlhký a nenechejte ho vyschnout. Čím zralejší avokádo je, tím lépe by měla pecka vyklíčit.

Jak se starat o rostlinu

Mladé rostlinky nesmí být na přímém slunci a měly by mít vlhký, ale ne promáčený substrát. Avokádo špatně snáší přesazování, takže raději zvolte velký květináč, a když už musíte přesazovat, tak nechte mezi přesazováním velkou pauzu. Rostlinu pravidelně zaštipujte. Povzbudíte tím tvorbu postranních výhonů a rostlina se rozkošatí. I v květináči se můžete při správném pěstování dočkat plodů, ale to až tak za 6 – 8 let.

Avokádo zalévejte dešťovou nebo odstátou vodou a nenechávejte vodu stát v misce. Mohly by začít uhnívat kořeny, listy by opadaly a rostlina by nakonec uhynula. V létě ji zalévejte poměrně často, mezi zálivkami nechejte zeminu vyschnout. V zimě množství vody výrazně omezte. Pokud začnou listy hnědnout, omezte zálivku. Opadem listů pak rostlina reaguje na sucho.

Podařilo se vám z pecky avokáda vypěstovat stromek? Podělte se s ostatními čtenáři o své zkušenosti s pěstováním.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek