0komentářů

S elektrikou si není radno zahrávat. Potřebujete něco opravit nebo nainstalovat? Zavolejte na pomoc elektrikáře

Potřebujete nainstalovat nebo opravit nějaký elektrospotřebič, zásuvku či vypínač? Čeká vás rekonstrukce a chcete udělat nové rozvody elektřiny? Zavolejte elektrikáře. Jak vybrat kvalitního řemeslníka, co musí umět a kolik stojí?
Vydáno: 04.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1699x

Nefunguje vám zásuvka, vypínač nebo nějaký elektrospotřebič? Nesnažte se ho opravit jakýmkoliv neodborným zásahem, takže v šuplíku raději nechte i číslo na hodinového manžela a najděte si kontakt na šikovného elektrikáře. Předejte tak možným škodám na majetku, ale i na zdraví. V případě havárie nebo požáru v důsledku neodborného provedení elektroinstalace nebo špatného zapojení elektrospotřebiče vám pojišťovna odmítne poskytnout plnění.

S čím vám elektrikář pomůže

Elektrikář zapojí vestavné spotřebiče do kuchyňské linky, namontuje osvětlení nebo vymění zásuvku. Provádí veškeré činnosti týkající se slaboproudých i silnoproudých přístrojů a elektrického vedení. Do náplně jeho práce patří montáž, rekonstrukce, údržba, opravy, seřizování a řízení procesů a elektrických zařízení, odborné práce ve výrobě elektronických prvků a sestav (včetně instalace, diagnostiky, oprav elektrických i bezdrátových přenosových systémů), elektro revize (kontrola elektrických zařízení) a přihlášky k odběru elektřiny. 

<p>Elektrikář zprovozní nové elektrorozvody v domě či bytě. Foto: ©Depositphotos.com/kalinovsky</p>

Elektrikář zprovozní nové elektrorozvody v domě či bytě. Foto: ©Depositphotos.com/kalinovsky

Co udělat před rekonstrukcí

Stejně jako u rozvodů vody je potřeba si rozmyslet, kde chcete lustry, zásuvky, vypínače i velké elektrospotřebiče ještě před tím, než si pozvete elektrikáře. Pokud si s návrhem nevíte rady, pomůže vám bytový architekt nebo designér. Pokud plánujete sádrokartonové příčky, pak nechte sádrokartonáře nainstalovat nosné sádrokartonové konstrukce, aby do nich mohli další dělníci vmontovat rozvody vody i elektřiny.

Ještě před návrhem si nezapomeňte ověřit, že máte „dost proudu“. Starý elektrický rozvod, respektive hlavní jistič, nemusí stačit na množství nových spotřebičů. Pokud máte slabý jistič, musíte zažádat o zvýšení příkonu na příslušné provozní správě. Jestli si nevíte rady, zavolejte elektrikáři, ať se na to podívá za vás.

Pro bytovou jednotku vybavenou všemi elektrickými kuchyňskými přístroji by měl stačit 3 x 25ampérový třífázový jistič. Po schválení požadovaného příkonu si koupíte silnější hlavní jistič, který vám odborník nainstaluje a provede revizi. Nakonec uzavřete novou smlouvu o dodávce elektrické energie u dodavatele elektřiny.

<p>Potřebujete nainstalovat lustr? Zavolejte elektrikáře. Foto: ©Depositphotos.com/lisafx</p>

Potřebujete nainstalovat lustr? Zavolejte elektrikáře. Foto: ©Depositphotos.com/lisafx

Jak si vybrat elektrikáře

Elektrikář může činnost vykonávat pouze tehdy, pokud absolvuje střední odborné vzdělání ukončené výučním listem a zároveň získá odbornou způsobilost v elektrotechnickém oboru (podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. vydané Českým úřadem bezpečnosti práce a Českým báňským úřadem). Ověřte si tedy, že má živnostenský list na řemeslnou činnost „Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení“.

Ta totiž spadá do řemeslných živností a elektrikář musí na živnostenském úřadě doložit doklad o absolvovaném vzdělání a zpravidla také potvrdit, že má za sebou nejméně rok praxe v oboru. Při výběru dbejte i na délku praxe a reference od zákazníků. Ideální je, pokud vám elektrikáře doporučí někdo z rodiny nebo známých.

S elektrikářem sepište smlouvu o dílo. Napište do ní termín začátku a konce prací, cenu i konkrétní popis toho, co bude elektrikář dělat. Nezapomeňte se domluvit také na sankcích za nedodržení termínu či kvality. Dopředu plaťte pouze zálohu (cenu potřebného materiálu). Elektrikář může být placený od hodiny nebo od provedených prací. Hodinová sazba se u profesionála pohybuje od 300 Kč a výše, jednotkové ceny si můžete přibližně spočítat v ceníku řemesel.

<p>Elektrikář vám nainstaluje, opraví i vymění elktrickou zásuvku. Foto: ©Depositphotos.com/Shebeko</p>

Elektrikář vám nainstaluje, opraví i vymění elktrickou zásuvku. Foto: ©Depositphotos.com/Shebeko

Máte tip na levného a šikovného elektrikáře? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

6) Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 166x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 186x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek