0komentářů

Bezpečnost dětí u vás doma je nade vše. Zajistěte okna, schody, kuchyni i obývák. Vychytávky do bytu v seriálu Babybyt

Zabezpečení oken před dětmi je jednou z prvních věcí, které musíte doma zajistit. S pomůckami a různými vylepšováky se vám vyhnou dětské úrazy, které bývají při řádění v bytě mnohokrát fatální. Inspirujte se v seriálu Babybyt.
Vydáno: 01.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2606x

Ještě před tím, než se u vás v bytě objeví nový, nejmenší člen rodiny, zamyslete se nad bezpečným domovem. Netýká se to jen postýlky, rizikových míst je daleko více. Riziko, o kterém víte, je totiž riziko poloviční. Podle statistik si malí zvědavci, zkoumající svět kolem sebe, způsobí téměř 26 % úrazů právě doma a každé páté dítě musí po nehodě ošetřit lékař.

Zabezpečovací pomůcky před úrazy nejsou drahé a investice se vyplatí

Pro ochranu dětí před úrazy v bytě najdete na trhu bezpočet nejrůznějších vychytávek. Zpravidla nejsou drahé a tato investice se jistě vyplatí. Důležitá je ale prevence, proto své nejmilejší důsledně učte, že sporáku, horké vodě, zapáleným kamnům a ostrým nožům se mají zatím vyhýbat. Váš byt či dům tak bude opravdu bezpečným místem. Podívejte se na videu na jednu zajímavou vychytávku:Zhruba 45 % dětských úrazů se během dne stane v ložnicích, přičemž 60 % potíží způsobí pád těžkého kusu „něčeho“ na křehké tělíčko. Malý průzkumník nejčastěji vytahuje zásuvky z komod a přitom na sebe dokáže převrátit i celý velký kus nábytku. Předejděte tomu jednoduchou úpravou. Na stěnu místnosti a zadní stranu komody připevněte vruty plastové držáčky a mezi nimi natáhněte textilní popruhy. Komodu dítěti dovolí naklonit, ale ne už převrhnout na sebe i se zásuvkami.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti ve věku 1 až 2 a potom 3 až 5 let.

Projděte si dům nebo byt a promyslete, které prostory budete chránit. Instalujte a používejte různé zámky, pojistky, nebo západky. Dětskou postýlku umístěte v pokojíku v dostatečné vzdálenosti od okna. V žádnou denní dobu by také neměla stát na přímém slunečním světle. Přesvědčte se o tom, že dítě z postýlky také nedosáhne na různé lampy, stínítka a rolety ve svém okolí.

<p><span>Nenechávejte volně ležet šňůry a prodlužovačky, úrazy elektřinou jsou hrozivé. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim</span></p>

Nenechávejte volně ležet šňůry a prodlužovačky, úrazy elektřinou jsou hrozivé. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim

Podívejte se na svět očima vlastního dítěte. Klekněte si a z jeho úrovně prohlédněte podlahu a okolí. Možná objevíte potenciálně nebezpečná místa. Nejníže od podlahy bývají elektrické zásuvky, do každé z nich pořiďte plastový bezpečnostní kryt. Zkraťte také všechny elektrické šňůry, případně je upevněte k podlaze nebo ke stolu, aby ze ně nemohl váš potomek tahat.

Dětské spánky u batolat končí přesně v místě, kde začínají rohy stolů

Pořiďte si do všech pokojů speciální krytky na rohy stolů. Trčí totiž přesně v místech, kde mají děti v „rizikovém věku“ spánky a zranění v této oblasti hlavy bývají nebezpečná. Oblíbená zábava je i rabování zásuvek, kde zpravidla děti najdou jehly, špendlíky, případně teploměr, a nepříjemnosti jsou tu. Otevření zásuvky zabrání jednoduchá pojistka, kterou překoná jen dospělý nebo větší dítě.Jednoduchou prevencí před úrazy je zavěšení veškerých skříněk do výšky, kam dítě nedosáhne. Televizor umístěte v horní části nábytku, nejlépe do hlubší police. Pokud máte v obývacím pokoji skleněné balkónové dveře, vybavte je bezpečnostní pojistkou proti otevření a potáhněte skla ochrannou fólií proti rozbití. Máte doma krb? Nesmí na něm chybět pořádná ochranná mříž.

Proti přiskřípnutým dětským prstíkům bojujte s jednoduchými zarážkami dveří.

Kupujte raději oválné nebo kulaté stoly. Dávejte pozor i na skládací židle, mohou se pod batoletem „na průzkumu“ rozložit. Přiskřípnuté prsty nebo celé ruce ve dveřích jsou také častými důvody k urychlené návštěvě dětského lékaře. Pořiďte si některou z jednoduchých zarážek, které udržují dveře otevřené, nebo je nenechají úplně dovřít. Stojí nejčastěji kolem 170 až 200 Kč.Velice rizikovým místem pro děti je kuchyně. Opaření horkými pokrmy zamezte nejlépe ochrannou ohrádkou na přední straně varné desky. Koupíte ji zhruba do 1 000 Kč a připevníte ji jednoduše i na samostatně stojící sporáky. Její výhodou je nastavitelná šířka. Doplňte kuchyni i o speciální držáky, které skryjí ostré čepele nožů, případně o spotřebiče se speciálními dětskými pojistkami.

Na dveře existuje speciální dvojité zamykání, které odemknete jen vy

V rodinném domě si dobře ohlídejte schodiště. Při prvních pokusech vašeho potomka o lezení kupte zábranu, kterou dítě samostatně neotevře. Nežádoucímu odemčení dveří dětmi zabráníte dvojitým zamykáním speciálním uzávěrem klíče. Stojí do 200 Kč a pro dospělé je jeho použití bez problémů. Když dítě pohne s uzávěrem klíče, pohne se klíč jen navenek a v zámku zůstává ve stejné pozici. Bezpečnostní pojistky proti otevření oken nainstalujte dostatečně vysoko.  Okno byste neměli pak otevřít na více, než asi 10 centimetrů. Nezapomeňte ani na kusové koberce, které ochotně podjedou pod nohama na plovoucí podlaze i na parketách. Nebezpečným pádům zamezíte protiskluzovými podložkami, které dostanete v obchodech v širokém sortimentu.

V koupelně dejte protiskluzovou podložku do vany i před ni

Do koupelny pořiďte dětem speciální sedátko, které jim nedovolí ve vodě řádit až ke zranění. Pro zlepšení bezpečnosti by u vás v lázni neměla chybět ani protiskluzová podložka ve vaně i před ní. Z armatur si vyberte nejlépe termostatickou baterii. Nastavíte na ní žádanou teplotu a nechybí u ní ani pojistka před opařením. K dostání jsou i speciální ochrany čnějících výpustí vody.Přestaňte používat ubrusy, které přesahují přes okraj stolu, nebo ubrus ke stolu pevně přichytněte. Vaše dítě by na sebe mohlo strhnout nejen látku, ale i vše, co na ní leží. Veškeré zápalky, horké nápoje, popelníky i cigarety držte mimo dosah malých dětí. Myslete na to, že dosáhnou i na malý konferenční stolek. Nikdy také nepijte horký nápoj tehdy, když držíte své dítě v rukou.

Podívejte se, jaké vychytávky pro bezpečnost dětí v bytě najdete na síti Pinterest.

Striktně mimo dosah mrňousků umístěte plastové sáčky a tašky. Nezapomeňte ani na použité obaly od potravin v koši, také tam může malý zvědavec zkoumat, co je nového. Zkontrolujte si také, jaké rostliny doma pěstujete a zda není některá z nich jedovatá. Lákavá věc na ochutnávání je i hlína, či keramzit. Není třeba, aby vaše opatrnost přešla až v paranoiu. Jen počítejte s tím, že schopnosti dětí jsou zcela nepředvídatelné a vyvíjejí se velmi rychle. Proto zůstaňte ve střehu.

Jak jste vy doma zajistili bezpečnost vašim dětem? Napište do komentáře pod článkem, jaká šikovná vylepšení používáte a poraďte ostatním čtenářům s jejich výrobou a instalací.

Přečtěte si také další díly seriálu Babybyt:
1. Čekáte rodinu a chystáte výbavu. Co je lepší? Přebalovací pult, komoda, nebo stůl?
2. To je doma křiku! V kolébce ale miminka uhoupáte ke spokojeným snům
3. Jak sladce uspat miminko? Kupte mu závěsnou dětskou kolébku Hacka, Hojdavak či Babyvak
4. Bolí vás už ruka při houpání kolébky nebo kočárku? Pořiďte si automatické houpátko
5. Koupání miminka v dětské vaničce se bude líbit vám oběma. Jakou vybrat?
6. Kupte mladé mamince už v těhotenství kojicí polštář. Užije ho při spaní, pak i při kojení
7. Vleže i vsedě, to se krásně lenoší! Kupte ratolestem dětské sedací vaky a pytle
8. Dětské ohrádky jsou ideální doplněk. Zabezpečte dětem od 6 měsíců hrací i klidový prostor
9. Dětské zábrany, vrátka nebo plůtek? Chraňte děti před úrazem
10. Krmíte doma malého neposedu? 5 tipů na dětské jídelní židličky domů i na cesty
11. Čas na spaní? Uložte dítě do postýlky, přečtěte mu pohádku, dejte pusu a popřejte dobrou noc
12. Matrace do dětské postýlky je základem kvalitního spánku. Jakou vybrat?
13. Cestovní postýlka vám poslouží nejen mimo byt, ale i doma v kuchyni či pracovně
14. Dětské kočárky jsou fajn, kde je ale doma zaparkovat mezi procházkami?
15. Dumáte, kam se vší výbavou pro nového člena rodiny? Mrkněte na 15 tipů pro děti
16. Hledáte inspiraci pro bydlení vašich nejmenších? 9 nápadů na originální nábytek do děcáku

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 42x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 587x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek