0komentářů

Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

Rekonstruujete koupelnu a potřebujete nové rozvody vody či odpadů? Protéká vám záchod nebo potřebujete vyměnit baterii u dřezu? Pomůže vám instalatér. Jak vybrat kvalitního řemeslníka a kolik stojí? Co musí instalatér umět?
Vydáno: 26.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1517x

Instalatér vám pomůže při haváriích vody, odpadů či plynu v bytě, při drobných úpravách a přestavbách i během velké rekonstrukce nebo stavby. Jestli renovujete byt, je dobré mít dopředu promyšlené všechny rozvody a hrubé rozmístění prvků v bytě. S tím vám poradí bytový architekt nebo designér. Instalatéři většinou nastupují po zednících. Pokud ale budete v bytě budovat příčky ze sádrokartonu, pozvěte si sádrokartonáře předem, ať vám nejprve nainstalují nosné sádrokartonové konstrukce. Instalatér do nich vmontuje potřebné rozvody.

<p>Instalatér vám pomůže se vším, co se týká vody, třeba vyměnit umyvadlo. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders</p>

Instalatér vám pomůže se vším, co se týká vody, třeba vyměnit umyvadlo. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders

Co všechno instalatér zvládne

Instalatér provádí rozvody plynu, topení, vody a odpadů. Dokáže rozvést vodu v interiéru, zapojit odpady a napojit k vodovodnímu řádu všechny potřebné spotřebiče a vybavení. V oboru vodoinstalatérství může tvořit i projektovou dokumentaci kompletních prací, vyměnit či opravit vodoměr, vyčistit odpady, navrhnout správný bojler či průtokový ohřívač. Prostě vše, co se týká vody.

Topenáři mohou navrhnout a poradit s výběrem odpovídajícího vytápění budovy spolu s kompletní realizací, připojením a zprovozněním. Mohou nabízet i služby v oblasti komínů a neměl by pro ně být problém napojit jakýkoliv zdroj tepla a uvést ho do chodu. Plynaři se postarají o rozvody plynu a jejich správné napojení. Mohou nabízet i opravy a revize plynových zařízení.

Jak vybrat instalatéra?

Vyberte si několik instalatérů nebo firem a porovnejte je. Každý instalatér má jiné zkušenosti v oboru, jiné reference, kvalitu práce i zaměření. Někteří řemeslníci dělají všechny obory, mnohdy je však lepší vybrat specialistu (vodaře, plynaře nebo topenáře). Pokud potřebujete vodu, plyn i topení dohromady, volte raději firmu, která zaměstnává řemeslníky specializované na konkrétní práce.

Při hledání kvalitního řemeslníka využijte specializované weby a sociální sítě, protože na nich lidé bývají nejvíce upřímní a nenechají si nic líbit. Je dobré, aby měl instalatér pojištění zodpovědnosti. Za práci plaťte až po dokončení. Dopředu plaťte pouze zálohu, která by měla pokrýt náklady na materiál. Při větších zakázkách uplatněte průběžné platby za zrealizované dílčí části rekonstrukce, na kterých se dopředu s instalatérem dohodnete. 

Cena práce se počítá jako hodinová nebo jako sazba za metr čtvereční odvedené práce. Výhodnější je sazba za odvedenou práci, protože nezáleží na rychlosti vybraného řemeslníka. Hodinová sazba bývá 300 – 400 Kč. Dejte si pozor na to, že někteří instalatéři mají rozdílné ceny pro havarijní a nehavarijní stav (havarijní bývá dražší). Někteří si navíc berou také příplatek za práci o víkendu nebo ve večerních hodinách. Při větším rozsahu prací pak může být cena nižší.

Jak se s instalatérem domluvit

Nespoléhejte na ústní dohodu a  sepište s instalatérem smlouvu. Nemusí být vůbec složitá, stačí využít vzor smlouvy o dílo. Napište do ní co nejpodrobněji, na čem jste se dohodli, kdo a kde bude práce provádět, kdy má rekonstrukce začít i skončit, co se bude dělat a kolik to bude stát. Vhodné je domluvit i penalizace za nedodržení termínu či kvality. 

Dohodnutá cena by neměla překročit písemně stanovenou cenu o víc jak 10 %, jinak vás o ní musí instalatér informovat předem. Pokud jste s instalatérem spokojení, napište mu kladnou referenci. Bude rád nejen on, ale i jeho budoucí zákazníci, kterým pomůžete při shánění kvalitního řemeslníka. Pokud s ním spokojení nejste, tak se o to s ostatními podělte také.

<p>Topenář vám kromě jiného připojí i radiátory ke kotli. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics</p>

Topenář vám kromě jiného připojí i radiátory ke kotli. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics

Máte tip na šikovného instalatéra za dobrou cenu? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 66x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek
Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 104x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek
Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 118x

Vytvořit ze starého lodního kufru originální kousek nábytku není nic těžkého. Kde takový kufr sehnat a na co si dát při nákupu pozor? A co je potřeba s kufrem udělat, než z něj vyrobíte odkládací stolek, lavičku či minibar?

Celý článek