0komentářů

Máte doma problém s vodou, plynem, topením nebo odpady? Nevíte si rady? Zavolejte na pomoc instalatéra

Rekonstruujete koupelnu a potřebujete nové rozvody vody či odpadů? Protéká vám záchod nebo potřebujete vyměnit baterii u dřezu? Pomůže vám instalatér. Jak vybrat kvalitního řemeslníka a kolik stojí? Co musí instalatér umět?
Vydáno: 26.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1602x

Instalatér vám pomůže při haváriích vody, odpadů či plynu v bytě, při drobných úpravách a přestavbách i během velké rekonstrukce nebo stavby. Jestli renovujete byt, je dobré mít dopředu promyšlené všechny rozvody a hrubé rozmístění prvků v bytě. S tím vám poradí bytový architekt nebo designér. Instalatéři většinou nastupují po zednících. Pokud ale budete v bytě budovat příčky ze sádrokartonu, pozvěte si sádrokartonáře předem, ať vám nejprve nainstalují nosné sádrokartonové konstrukce. Instalatér do nich vmontuje potřebné rozvody.

<p>Instalatér vám pomůže se vším, co se týká vody, třeba vyměnit umyvadlo. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders</p>

Instalatér vám pomůže se vším, co se týká vody, třeba vyměnit umyvadlo. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders

Co všechno instalatér zvládne

Instalatér provádí rozvody plynu, topení, vody a odpadů. Dokáže rozvést vodu v interiéru, zapojit odpady a napojit k vodovodnímu řádu všechny potřebné spotřebiče a vybavení. V oboru vodoinstalatérství může tvořit i projektovou dokumentaci kompletních prací, vyměnit či opravit vodoměr, vyčistit odpady, navrhnout správný bojler či průtokový ohřívač. Prostě vše, co se týká vody.

Topenáři mohou navrhnout a poradit s výběrem odpovídajícího vytápění budovy spolu s kompletní realizací, připojením a zprovozněním. Mohou nabízet i služby v oblasti komínů a neměl by pro ně být problém napojit jakýkoliv zdroj tepla a uvést ho do chodu. Plynaři se postarají o rozvody plynu a jejich správné napojení. Mohou nabízet i opravy a revize plynových zařízení.

Jak vybrat instalatéra?

Vyberte si několik instalatérů nebo firem a porovnejte je. Každý instalatér má jiné zkušenosti v oboru, jiné reference, kvalitu práce i zaměření. Někteří řemeslníci dělají všechny obory, mnohdy je však lepší vybrat specialistu (vodaře, plynaře nebo topenáře). Pokud potřebujete vodu, plyn i topení dohromady, volte raději firmu, která zaměstnává řemeslníky specializované na konkrétní práce.

Při hledání kvalitního řemeslníka využijte specializované weby a sociální sítě, protože na nich lidé bývají nejvíce upřímní a nenechají si nic líbit. Je dobré, aby měl instalatér pojištění zodpovědnosti. Za práci plaťte až po dokončení. Dopředu plaťte pouze zálohu, která by měla pokrýt náklady na materiál. Při větších zakázkách uplatněte průběžné platby za zrealizované dílčí části rekonstrukce, na kterých se dopředu s instalatérem dohodnete. 

Cena práce se počítá jako hodinová nebo jako sazba za metr čtvereční odvedené práce. Výhodnější je sazba za odvedenou práci, protože nezáleží na rychlosti vybraného řemeslníka. Hodinová sazba bývá 300 – 400 Kč. Dejte si pozor na to, že někteří instalatéři mají rozdílné ceny pro havarijní a nehavarijní stav (havarijní bývá dražší). Někteří si navíc berou také příplatek za práci o víkendu nebo ve večerních hodinách. Při větším rozsahu prací pak může být cena nižší.

Jak se s instalatérem domluvit

Nespoléhejte na ústní dohodu a  sepište s instalatérem smlouvu. Nemusí být vůbec složitá, stačí využít vzor smlouvy o dílo. Napište do ní co nejpodrobněji, na čem jste se dohodli, kdo a kde bude práce provádět, kdy má rekonstrukce začít i skončit, co se bude dělat a kolik to bude stát. Vhodné je domluvit i penalizace za nedodržení termínu či kvality. 

Dohodnutá cena by neměla překročit písemně stanovenou cenu o víc jak 10 %, jinak vás o ní musí instalatér informovat předem. Pokud jste s instalatérem spokojení, napište mu kladnou referenci. Bude rád nejen on, ale i jeho budoucí zákazníci, kterým pomůžete při shánění kvalitního řemeslníka. Pokud s ním spokojení nejste, tak se o to s ostatními podělte také.

<p>Topenář vám kromě jiného připojí i radiátory ke kotli. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics</p>

Topenář vám kromě jiného připojí i radiátory ke kotli. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics

Máte tip na šikovného instalatéra za dobrou cenu? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

5) Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 25x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 593x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 143x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek