Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
16140
0komentářů

Kam uložit mouku, cukr, sůl, olej, koření a další trvanlivé potraviny? Do spíže, nebo spíš do potravinové skříně?

Vyplatí se mít v dnešní době spíž, nebo si vystačíte s lednicí a potravinovou skříní? Co je lepší a podle čeho si vybrat spížní skříň? Jak do ní uložit potraviny, abyste měli dokonalý přehled o všech zásobách? Čtěte dále.
Vydáno: 25.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4092x

V dřívějších dobách byla snad v každém domě spíž, nebo též špajz či špajzka, tedy místnůstka, ve které byl po celý rok příjemný chládek, a to i v létě. Lidé zde skladovali domácí marmelády, kompoty i zeleninu a ovoce. Dělali si zásoby, protože neměli možnost si zajít do obchodu pokaždé, když něco potřebovali. Dnes už si téměř každý může zajít či zajet kdykoliv do obchodu pro čerstvé potraviny, takže velké zásoby nejsou potřeba.

Spíž - nejchladnější místnost v bytě?

Dříve stavěli lidé spíže, ve kterých byl po celý rok příjemně chladný vzduch. Dnes už se domy staví tak, aby z nich unikalo co nejméně tepla. Díky tepelné izolaci budovy tak bývá teplota ve spíži stejná jako v ostatních místnostech. O cirkulaci vzduchu se starají průduchy ve fasádě. Ty musíte v létě uzavřít, aby v místnosti nebylo ještě tepleji než ve zbytku domu. Do spíže nepatří topení ani zařízení vyzařující teplo, třeba lednice či mrazák.

K čemu všemu poslouží spíž či potravinová skříň? Podívejte se na Pinterest.

Spíž by měla být orientovaná na sever či východ a měla by mít menší okno nebo odvětrávání. Měla by zakončovat kuchyňskou linku. Lidé ji většinou umisťují do rohu místnosti tak, aby nenarušovala práci v kuchyni. Zděná spíž se hodí spíše do větších prostor, a to kvůli šířce zdi (zhruba 10 cm) a osazení dveřních zárubní. Vevnitř navíc potřebujete manipulační prostor (nějakou tu chodbičku).

<p>Spíž je ideální pro uložení domácích zavařenin a marmelád. Foto: ©Depositphotos.com/ahundov</p>

Spíž je ideální pro uložení domácích zavařenin a marmelád. Foto: ©Depositphotos.com/ahundov

Špajzka versus potravinová skříň

Spíž už nemá takové využití jako kdysi. Nepotřebujete dělat velké zásoby potravin a na jejich uložení vám stačí mnohem menší prostor. Navíc potraviny, které musí být v chladnu, uložíte do lednice. Všechny však do ní nepatří a některé tam zbytečně zabírají místo. Dnes spíž zastává spíše funkci druhé komory. Schováte do ní basu piv, karton krabicových mlék či velké balení vod.

Velikost potravinové skříně volte podle počtu osob, které v bytě či domě bydlí.

Potravinové skříně zabírají méně místa než spíže, ale potravin se do nich vejde hodně. Jsou vlastně praktickou alternativou klasické spíže. Uložíte do nich trvanlivé potraviny, mouku, cukr, olej, kompoty i koření. Vyrábí se úzké, hluboké i vysoké. Vnitřní prostor bývá dělený pomocí klasických i výsuvných polic, zásuvek či drátěného programu. Potravinová skříň by měla mít ventilační otvory, které zajistí cirkulaci vzduchu, čímž zabrání vzniku plísní a kažení potravin.

Police a zásuvky ve spížní skříni

U hlubokých skříní nejsou klasické police příliš vhodné, protože nebudete mít přehled o věcech uložených vzadu. Proto jsou vhodnější výsuvné police nebo zásuvky. Ty bývají variabilní z hlediska šířky, výšky i hloubky. Ideální jsou zásuvky s plnovýsuvy, abyste pohodlně dosáhly až dozadu. Šuplíky dávejte pouze do výšky očí, abyste do nich viděli.

Pokud si nechcete neustále umývat ruce, volte zásuvky a dvířka s PUSH systémem. Pak do nich stačí zatlačit v určitém místě nohou či loktem a samy se otevřou. Nechcete při vaření rámusit? Volte zásuvky s tichým dojezdem. 

Mezi nejmodernější patří spížní skříně se střídavě výsuvnými policemi, které jsou lépe přístupné a umožňují snazší manipulaci s uloženými potravinami. Stále oblíbenější jsou také anglické zásuvky, tedy zásuvky s plnovýsuvy a vysokou nosností, které se vysouvají jednotlivě po otevření dveří.

<p>Výsuvné police jsou mnohem lepší než pevné. Foto: ©Depositphotos.com/oscarO</p>

Výsuvné police jsou mnohem lepší než pevné. Foto: ©Depositphotos.com/oscarO

Je drátěný program stále IN?

U drátěnému programu většinou vysunete všechny zásuvky najednou. Výhodou je, že máte přehled o všech uložených věcech, takže nemusíte otvírat zásuvku po zásuvce, když zapomenete, co jste kam dali. Nevýhodou je, že plně naložený vnitřek může být dost těžký, takže se při vysouvání nejspíš nadřete. Aby přes drátěná dna košíků nepropadávaly věci, dejte na ně podložky. Pevné dno je však praktičtější.

Dveře potravinové skříně by měly mít stejný dekor a barvu jako dvířka a čela zásuvek u kuchyňské linky.

Výsuvné potravinové skříně jsou vybaveny masivními posuvnými mechanismy a stabilizačním horním vedením. Největší jsou dimenzovány na zatížení až 120 kg. Samotné drátěné koše však mívají oproti zásuvkám menší nosnost a plně naložené se hůře obsluhují. Proto se od drátěného programu upouští a přechází se ke skříním se střídavě výsuvnými policemi nebo zásuvkami.

Drátěné police se většinou nahrazují policemi s pevným dnem, aby drobnosti a nečistoty nepropadávaly dolů. V menších kuchyních či tam, kde by byla spížní skříň příliš blízko rohu, nebude výsuvný rám s čelními dvířky moc praktický, protože k uloženým potravinám nebudete mít pohodlný přístup z obou stran. V takových případech raději volte výsuvné police. K drátěnému programu můžete dokoupit mnoho doplňků, třeba třídící rastry či držáky na dózy.

Používáte potravinovou skříň, nebo nedáte dopustit na klasickou spíž? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 36x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 80x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 263x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek