PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete ušetřit za vytápění? Vteřinový manžel poradí, jak vybrat a nalepit těsnění do oken i dveří

V zimě to za okny pěkně fičí a někdy vám i táhne do bytu. Co s tím? Kupte si v hobby marketu samolepící těsnění do oken i dveří, očistěte je, a materiál nalepte. Těsněním "vycpete" mezery. Čtěte další díl seriálu Vteřinový manžel.
Vydáno: 24.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5150x

Venku je zima, ale topení spolehlivě hřeje, případně kouzelně praská dřevo v krbových kamnech. Přesto nemáte ten pravý pocit tepelné pohody. Zdá se vám, že ode dveří nebo oken táhne studený vzduch? Zřejmě jste podcenili jejich pečlivé utěsnění. Nevzdávejte to a pusťte se s chladným průvanem do boje s pomocí různých typů okenních i dveřních těsnění.Dobrým utěsněním se zbavíte nejen fičení průvanu kolem uší, ale v konečném součtu po sezóně i výrazně ušetříte za topení. Zabránit průtahu chladného vzduchu je o to potřebnější, pokud v domě nemáte žádné zádveří. Vyzkoušejte si těsnost všech vašich „otvorů do zdi“ zapálenou svíčkou. Pokud plamen v blízkosti dveří nebo okna hoří pěkně a rovně, nemusíte nic řešit. Pokud mihotá a plápolá, zpozorněte.

Vyberte správný typ komůrkového nebo profilového těsnění

Jaké máte dnes možnosti utěsnění dveří a oken? Ve druhé polovině minulého století byl populární kovotěs, tedy pásky z pružného a tenkého kovu. Dnes už je nahradilo těsnění z pěny, pryže, nebo i ze silikonu. Výrobky mají komůrky vyplněné vzduchem, tudíž materiál při zavření dveří či okna těsně přilehne k rámu. Těsnění obvykle koupíte v balení po 10 m, v ceně do 20 Kč za metr.

          •    Rám okna nebo dveří odmastěte a otřete. Těsnění lepte do drážky (falcu) dveří nebo oken.
          •    Potřebný kus těsnění naměřte s malou rezervou, pruží a při nalepení je zbytečně nevytahujte.
          •    Postupně těsnění nalepujte do rámu, konce se musí potkávat, ne překrývat.
          •    U dveří vyberte prahovou lištu s kartáčkem, délku zjistíte podle rozměru dveří.
          •    Na očištěný dveřní rám nalepte lištu oboustrannou lepicí páskou a přitiskněte.

Podle toho, jak velkou mezeru chcete utěsnit, vyberte profil těsnění. Obvykle jej označuje písmeno, jehož tvar má těsnící páska na řezu. Koupíte tedy například P, V, D nebo K-profil, asi od velikosti 2 mm až 12 mm. Šířku pásky obvykle budete moci upravit na konkrétní dveře. Kartáčkovou lištu na práh jen přilepte k zadní části dveří. Tady počítejte s cenou kolem 200 Kč za metr.

<p>Pro tepelný komfort doma je důležité i těsnění kolem rámů, prověřte si je a upravte. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Pro tepelný komfort doma je důležité i těsnění kolem rámů, prověřte si je a upravte. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Obecně pro tepelnou pohodu u vás doma platí, že v přítomnosti lidí musíte v bytě větrat. Průvanem a nejpozději při vlhkosti 70 %, a výše. Vůbec nejlepší je větrání s rekuperací tepla. Tepelné ztráty můžete doma snížit i tradiční historickou pomůckou. Takový těžký závěs za dveřmi býval zimní ozdobou třeba hospodských sálů na vesnicích.

Nikdy nelepte dvě těsnění na sebe. Vždy si vyberte dostatečně široký i vysoký profil.

Silikonové těsnění zase vyžaduje vyfrézování speciální drážky v okně. Například při natírání ale musíte těsnění odstranit a pak znovu nanést. Molitanové těsnění nalepíte lehce, ale výrobek má dost krátkou životnost, maximálně 2 roky. Dobrou variantou je proto gumové těsnění a těsnění z umělé pryže. Při životnosti 5 až 8 let má tvarovou paměť, takže se neslisuje.Druh a rozměry těsnění vyberete pro svá okna a dveře nejlépe s pomocí obyčejné plastelíny. Před nákupem otlačte profil okna do dětské modelovací hmoty, abyste vybrali těsnění, které nejlépe do profilu zapadne. Přiložte hmotu mezi okna a zavřete. Poté odměřte a vyberte těsnění výšky 2 nebo 3 milimetry. Těsnění nikdy nenalepujte při teplotě nižší než 5 °C.

Stříkaným silikonem utěsníte i nepravidelné a široké škvíry

Okna levně utěsníte i metodou stříkaného silikonu, jeho kartuši pořídíte asi za 140 korun. Špičku seřízněte, tmel naneste na doléhající rám okna a překryjte separačním páskem z polyetylenu. Lehce přitlačte a okno zavřete. Tím se vrstva silikonu "promáčkne", a přizpůsobí se tloušťce škvíry. Za tři až deset dní je silikon vytvrzený. Sundejte separační pásku a přebytečný tmel ořízněte.

<p>Aplikace těsnění do oken či dveří je jednoduchá, nezapomeňte rám odmastiti a vysušit. Foto: ©Depositphotos.com/megastocker</p>

Aplikace těsnění do oken či dveří je jednoduchá, nezapomeňte rám odmastiti a vysušit. Foto: ©Depositphotos.com/megastocker

Na jedné internetových diskuzí radí čtenář s přezdívkou Chmelda: „Dnes je výběr těsnění do oken velice rozsáhlý, já jsem třeba použil silikonové samolepicí. Vždycky se lepí na křídlo okna, a to na dosedací plochu vnitřní strany. Ale ještě určitě nezapomeňte po rozšroubování okna také na utěsnění mezi oběma polovinami. Tam už stačí jenom těsnění tenké, molitanové samolepicí.“

Každé těsnění je třeba umístit v profilu okna co nejblíže do místnosti

Na straně, kde jsou panty, můžete při lepení těsnění jednoduše přerušit a odříznout okolo pantů či jiného kování. V rozích pak těsnění lepte tak, aby na sebe navazovalo hranou, jen tak dobře přilne k rámu. Pokud máte doma střešní okna, pohlídejte si provedení jejich ostění. Jeho tvar musí být takový, aby pod okny nevznikla vzduchová kapsa, která by bránila dostatečné výměně vzduchu.

Pustili jste se do utěsnění oken dveří doma sami? Napište do komentáře pod článkem, jaký typ těsnění jste si vybrali, a poraďte ostatním čtenářům nejlepší postup.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 228x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek