PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Znáte vzorec H2O2? Babky radí 20 triků, co dělat s peroxidem vodíku doma i pro zdraví

Známý peroxid vodíku, po staru kysličník, má v domácnosti široké použití. Uplatníte jej jako léčivo i účinný čisticí prostředek. Další díl seriálu Babské rady přináší dvě desítky rad, jak tohoto bezbarvého pomocníka nejlíp použít.
Vydáno: 19.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8719x

Většina domácích lékárniček obsahuje kromě nezbytných volně prodejných medikamentů, obvazů a náplastí i tmavou lahvičku s peroxidem vodíku. Už téměř 200 let jej používáme pro první pomoc při ošetřování povrchových odřenin. Není lepší prostředek na dezinfekci vypláchnutí drobných nečistot v případě „silničního lišeje“. Máte jej doma také? Dokážete s ním v domácnosti i daleko víc.

<p>Foto: ©Depositphotos.com/olla.davies</p>

Foto: ©Depositphotos.com/olla.davies


Hlavní výhodou peroxidu je to, že nezatěžuje životní prostředí. Rozkládá se totiž světlem na vodu a kyslík. Skvěle s ním nahradíte další prostředky z lidové „babkovské“ kuchyně, zapáchající ocet i jedlou sodu. Na rozdíl od organických čistidel ani nedráždí dýchací cesty. V lékárnách seženete 3% vodný roztok, nejčastěji za 30 až 50 Kč. Existuje i 6% peroxid na odbarvování vlasů.

Při používání peroxidu nezapomeňte, že je pouze k vnější aplikaci a nepatří do rukou dětem. Každá domácí léčba je na vlastní zodpovědnost, proto se raději poraďte s odborníkem, lékařem či lékárníkem.

1. Přípravek na dezinfekci ran použijte v případě velmi silného znečištění nebo při prvním náznaku infekce. Kontakt zranění s peroxidem by měl být co nejkratší. Odborníci totiž zjistili, že sice dobře zbavuje mikrobů, ale současně mírně poškozuje zdravou tkáň a tím pádem zpomaluje hojení.

2. Tradičně je peroxid dobrý lék při mírných zánětech dutiny ústní. Lžičku tekutiny rozřeďte ve sklenici vody a několikrát denně si vyplachujte ústa. Zbavíte se i případného zápachu a vybělíte si zuby. 1 díl peroxidu a 3 až 9 dílů vody kloktejte při škrábání v krku. Nepolykejte!

3. Trápí vás mykóza nohou nebo nehtů? Udělejte si lázeň, kde smícháte peroxid s vodou v poměru 1:1. Koupejte si celá chodidla a plíseň brzy zmizí. Pár kapek látky do vody na zalévání vám pomůže zbavit se i plísní na listech pokojových květin.

4. Teenagerům pomůže peroxid při boji s nepříjemným akné. Zodpovědné bakterie vyhubíte při ošetřování vřídků pár kapkami roztoku na kosmetickém tampónku. Zkuste ale napřed citlivost pleti, protože kysličník hodně vysouší pokožku.

5. Vyzkoušejte celkovou regenerační lázeň. Nalijte dva litry roztoku peroxidu do plné vany a v ní se koupejte zhruba půl hodinky. Krásně se uvolníte a pomůže to prý i při zánětu průdušek.

<p>Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia</p>

Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia


6. Dezinfikujte si s roztokem pravidelně zubní kartáčky i ty speciální mezizubní. I při této péči ale pořizujte nové dentální pomůcky, nejdéle po třech měsících používání.

7. Rozpusťte letité usazeniny vodního kamene v koupelně, ve sprše či na kachličkách. Nastříkejte roztok z rozprašovače a vydrhněte kartáčkem. Podle potřeby zopakujte.

8. Starší ručníky zbavte zatuchliny a obnovte na nich barvu. Namočte je do směsi peroxidu s octem v poměru 1:1, nechte je odmáčet asi čtvrt hodinky a pak je vyperte jako obvykle.

9. Dětské koupelnové hračky z plastu postříkejte peroxidem a pak je kartáčkem vydrhněte. Zbavíte se usazeného vodního kamene i případné plísně. Dezinfikujte i hračky nebo dudlíky pro miminka.

10. S peroxidem odstraníte i žluté zapocené skvrny v podpaží bílých triček. Na tmavém textilu to nezkoušejte, roztok barvy poctivě vyběluje.

Peroxid vodíku považují zdravotníci za nejbezpečnější a zcela přirozený dezinfekční prostředek. Podobně jako ozón zabíjí choroboplodné mikroorganismy oxidací. Je to vlastně kontrolovaný spalovací proces. Peroxid vodíku není lékem proti bolesti, nicméně je skvělý jako antivirální, antibakteriální a protiplísňový prostředek.

11. Máte-li na prádle skvrnu od krve, nalijte peroxid přímo na příslušné místo. Nechte asi minutu působit, pak prádlo vydrhněte a opláchněte studenou vodou. Podle potřeby proces zopakujte.

12. Peroxidem zbavíte zeleninu bakterií a neutralizujete chemikálie. Přidejte čtvrt hrnku 3 % peroxidu do dřezu plného studené vody. Hlávkový salát sem namočte na 20 minut, okurky ale až na půl hodinky. Nechte okapat, vysušte a zchlaďte. Zelenina bude i delší dobu čerstvá.

13. Na jakoukoli infekci nebo řeznou ránu dejte několikrát denně na pět až deset minut 3 % roztok peroxidu. Údajně takto vyléčíte i sněť, se kterou si neporadí antibiotika.

14. Při zánětech dutin přidejte jednu lžíci 3 % peroxidu do hrnku nechlorované vody a tuto směs používejte jako nosní sprej. Množství peroxidu upravte podle stupně zasažení dutin.

15. Kuchyňskou linku a desky stolů čistěte peroxidem, který zničí mikroorganismy a nezanechá po sobě žádný zápach. Spolu s octem dokáže zdecimovat i bakterie salmonely.

<p>Foto: ©Depositphotos.com/Serreitor</p>

Foto: ©Depositphotos.com/Serreitor


16. Při akutní bolesti zubů podržte na 10 minut v ústech 1 odměrku peroxidu a několikrát denně opakujte. Zubní pastu vytvoříte smícháním jedlé sody a 3% roztoku H2O2.

17. Podpořte klíčení semínek a ponořte je na noc do roztoku 30 ml 3% peroxidu v půllitru vody. Po každém propláchnutí semínek přidejte stejné množství peroxidu vodíku.

18. Peroxid vodíku se používá jako dezinfekční prostředek při čištění kontaktních čoček, protože dokáže rozložit proteiny, které se na čočkách tvoří kvůli imunitní reakce očí.

19. Peroxidem ve spreji dezinfikujte vnitřek ledničky i krabiček na svačinu do školy pro děti. Totéž zařídíte s 60 ml peroxidu, nalitého k prostředku na nádobí do myčky. Peroxidem dezinfikujte i v koupelně a na WC, použijte jej i na skla a zrcadla, nebudou na nich šmouhy.

20. Udělejte si super marinádu. Maso, rybu nebo drůbež dejte do hrnce, ne ale hliníkového. Zalijte směsí vody a 3% peroxidu v poměru 1:1. Volně zakryjte a umístěte na půl hodiny do chladničky. Poté maso opláchněte a upravujte, jak jste zvyklí.

Poprvé připravil peroxid vodíku (chemický vzorec H2O2, zastarale kysličník) v roce 1818 chemik L. J. Thénard reakcí kyseliny sírové s peroxidem barnatým a odpařením nadbytečné vody. Díky silnému oxidačnímu účinku používají lékaři jeho 3% vodný roztok řadu let jako velice účinné antiseptikum a dezinfekční prostředek. Látka mimo jiné rychle zastavuje pomalé krvácení z malých cév při odřeninách, často ji využívají po zákrocích také stomatologové i veterinární lékaři. Během druhé světové války sloužil peroxid vodíku jako raketové palivo.

Své zkušenosti s domácí aplikací peroxidu vodíku často popisujete na internetových fórech. Třeba čtenářka s přezdívkou Looop popsala: „Prošla jsem si pekelnou angínou a byla jsem zahleněná. Měla jsem podle rady kloktat peroxid vodíku 3%. Bylo to sice jako sado maso, ale pomohlo mi to. Můžu vřele doporučit, ale prý se to nemá používat moc dlouho.“

<p>Foto: ©Depositphotos.com/3DSculptor</p>

Foto: ©Depositphotos.com/3DSculptor


Čtenář s přezdívkou Peťák souhlasí: „Dávali mi peroxid kloktat v nemocnici, co se týče ředění, tak mi to tenkrát ředili 3:1. Nebylo to tak hrozný a pěkně to vybělilo zuby.“ Podobně své zážitky při angíně dala k lepšímu čtenářka s přezdívkou Lucy: „Čepy jsem si vymačkávala uchošťourem, ale nepomáhalo to, dělaly se pořád nové. Ředěný peroxid pomohl, udělal se tam pěnivý povlak.“

Vědci v jednom zajímavém výzkumu zjistili, že peroxid vodíku je neodolatelné lákadlo pro bílé krvinky. Látka se šíří z místa poranění do okolní tkáně, potvrdily pokusy na akvarijních rybičkách. S pomocí genetických úprav totiž získali vědci jedince, jejichž tělní buňky za přítomnosti peroxidu měnily barvu, začaly jakoby „žhnout“. H2O2 se po poranění vytvořil vždy během 3 minut.

Peroxid vodíku je lákadlem pro bílé krvinky, na místě poranění se tvoří během 3 minut.

Z dalších následných pokusů pak vyplynulo, že peroxid vodíku je substancí, která je odpovědná za navádění buněk imunitního systému po těle. Nyní se lékaři orientují na zodpovězení otázky, jestli tento evoluční aparát zůstal i nám lidem od dob, co jsme se na naší společné cestě s rybami rozešli. Zatím odborníci vědí, že lidské tělo vytváří peroxid vodíku v plících, střevech a štítné žláze.

Používáte doma také peroxid vodíku? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte s tímto roztokem zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům jeho nejlepší využití.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
1x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 96x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 156x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 194x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek