PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Art deco je styl zajímavých tvarů a kombinací. Vylaďte si interiér do stylu pařížských interiéristů a umělců

Líbí se vám geometrické tvary a luxusní materiály? Máte rádi výrazné barevné kombinace? Zařiďte si domov ve stylu art deco. Jaké materiály, barvy a vzory jsou pro tento styl typické? Jaké zvolit doplňky a nábytek? Čtěte dál.
Vydáno: 19.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3520x

Art deco je dekorativní styl, který se objevil ve Francii po první světové válce, tedy začátkem 20. století. Název vznikl díky Mezinárodní výstavě moderního umění dekorativního a průmyslového v Paříži, kde odborníci představili nejvýznamnější proudy dvacátých let. Styl představuje luxusní a dekorativní tvorbu pařížských interiéristů, výtvarníků a uměleckých řemeslníků.

Ve 20. a 30. letech bylo art deco oblíbené v celé Evropě i USA. Zahrnuje francouzskou, středomořskou a egyptskou kulturu a k jejich prezentaci využívá výrazné geometrické vzory a jasné barvy. Prolíná se v něm kubismus, futurismus a secese. Ze secese převzal sytou barevnost i důraz na kvalitu.

<p>Art Deco poznáte podle netradičních vzorů a barevných kombinací. Foto: ©Depositphotos.com/Richman21</p>

Art Deco poznáte podle netradičních vzorů a barevných kombinací. Foto: ©Depositphotos.com/Richman21

Jak poznat art deco

Art deco poznáte podle jednoduchých, ale zajímavých tvarů, jasných barev, dynamiky a nového pojetí zpracování. Často se v něm objevují řecké, římské nebo egyptské motivy, zvláště ve formě květů a ornamentů. Základními rysy jsou sofistikovanost, elegance, ornamentálnost a lesk. Vše se vším ladí a doplňuje se (podlahy, stěny, stropy, nábytek, osvětlení i doplňky, jako jsou kliky, koberce, textilie a dekorace).

Vše musí být pokud možno exotické, výjimečné, luxusní a z drahých materiálů. Proto se výrobky ve stylu art deco příliš nehodily pro velkosériovou výrobu a jednalo se spíše o drahé a atypické kusy, díky čemuž byly dostupné jen pro bohaté. Později se však výroba zjednodušila a styl se rozšířil do mnoha domácností.

Obrazy, sochy i retro plakáty a jednoduchý nábytek

Při zařizování interiéru ve stylu art deco využijte výrazné olejomalby, sochy (mramorové i bronzové s perlovým zdobením), luxusní lustry, velká zrcadla (s niklovým, chromovaným nebo stříbrným rámem zdobeným motivy jelenů, pávů, růží či geometrických linií) a další umělecká díla. Důležité jsou také lampy s pravoúhlými tvary.

Najít zachovalé produkty ve stylu art deco je obtížné, protože ze starožitnictví rychle mizí. Některé soudobé firmy však vyrábí nábytek inspirovaný tímto stylem.

Dobovou atmosféru navodí rádiový přijímač ve starodávném designu nebo retro plakáty z 20. let (reprinty běžně seženete na internetu, originály v aukcích). Kliky u dveří by měly ladit s tepanými svícny z niklu, chromu a stříbra, vázy by měly kopírovat design svítidel. Veškeré doplňky a nábytek hledejte hlavně ve starožitnictvích a bazarech, můžete však projít i nabídku firem, které se při výrobě stylem art deco inspirují.

Nábytek se vyznačuje především minimalismem. Nelpí na textiliích, barvách ani výrazných dekoracích. Představuje kombinaci moderního a starožitného nábytku. Znakem je jednoduchost, pastelové barvy a soulad s interiérem. Bývá dřevěný s lakovaným povrchem v černé či tmavé barvě a mívá chromované či ornamentální zdobení.

Využijte exotické a luxusní materiály

V době art deca vzkvétal cestovní ruch, takže byla poptávka po exotických a vzácných materiálech. V interiéru tak kromě tradičních materiálů, jako je leštěné dřevo a kvalitní porcelán, vynikaly i zvířecí vzory, dekorace z exotického dřeva, kůže, slonoviny nebo perel. Tuto výzdobu pak podtrhávalo zařízení ze skla a kovu. U doplňků byla oblíbená i keramika a bakelit.

Typické jsou exotické dřeviny jako palisandr, eben a amazonský javor. Pro čalounění nábytku zase jemná telecí kůže a různé úpravy veluru. Oblíbená byla křesla a sedací soupravy čalouněné bílou, vysoce leštěnou kůží.

Pomocí rozmanitých materiálů a dekorativních doplňků i tkanin přenesete do místnosti krásu celého světa. Využijte třeba kombinaci italských krajek, čínského hedvábí, egyptské bavlny a pytloviny z francouzského venkova. Můžete použít doplňky z mramoru, tepaného železa, chromu, foukaného skla i bronzu. Podlahy bývaly mramorové, ale můžete je pokrýt také koberci.

Nebojte se odvážných vzorů a barev

Hnutí art deco pracovalo s odvážnými vzory, motivy a tvary. Využijte třeba tapety s geometrickými vzory. Typické je také vzorování podlahy pomocí čtverců či obdélníků (šachovnicový vzor nebo taškové skládaní jako u střešních krytin). Můžete využít i koberce v odstínech hnědé, černé a šedé s motivy kroucených hadích těl a geometricky pojatých motivů květin.

Při výběru barev se nebojte využít nečekané barevné kombinace. Zapomeňte na pravidla, neexistují žádné hranice. Art deco pracuje s výrazně kontrastními barevnými kombinacemi, a to zejména u doplňků a dekorací. Dominantní je hlavně černá, bílá, hnědá a červená. Nebojte se i sytě modré, oranžové nebo zelené, případně zlaté. Tyto barvy však vždy kombinujte s bílou, aby interiér nebyl příliš těžkopádný.

Máte byt či dům zařízený ve stylu art deco? Co byste poradili ostatním čtenářům, aby interiér vypadal dobře? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek