0komentářů

Potřebujete vyzdít příčku v bytě, obložit koupelnu nebo položit dlažbu v kuchyni? Zavolejte zedníkovi

Renovujete nebo stavíte byt či dům a potřebujete pomoc od zedníka? Víte, kolik stojí, s čím vším vám pomůže a co naopak nedělá? Zjistěte, jak najít kvalitního řemeslníka, který odvede kvalitní práci a nepřidělá vám další starosti.
Vydáno: 19.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2245x

Architekt či bytový designér vám udělá návrh přestavby, statik jeho návrh posvětí. Co ale dál, pokud designér nespolupracuje s firmou, která přestavbu zrealizuje? Pokud nemáte čas na kutění nebo vám chybí potřebné znalosti a bojíte se, že byste přestavbu nezvládli, obraťte se na zedníka. Pomůže vám nejen při velké přestavbě, ale i drobných opravách.

<p>Zedník si často vystačí s ručním nářadím, využívá však i moderní nástroje. Foto: ©Depositphotos.com/kalinovsky</p>

Zedník si často vystačí s ručním nářadím, využívá však i moderní nástroje. Foto: ©Depositphotos.com/kalinovsky

S čím vám zedník pomůže

Zedník se zabývá stavbou, opravami a částečně i bouráním konstrukčních částí staveb. Tvoří základy stavby, zdi, příčky, podklady podlah a stropy. Pracuje především se stavebními hmotami s obsahem vody (základy a podlahy dělá z betonu, cihly spojuje maltou či stavebním lepidlem, stěny upravuje omítkou, obklady za kuchyňskou linkou a v koupelně lepí speciálním lepidlem). Doplňkově dělá i sádrokartonové příčky.

Při větším rozsahu či náročnosti provádí zednické práce specializovaní řemeslníci, jako jsou betonáři, sádrokartonáři nebo obkladači. Zedníci nepracují s dřevěnými konstrukčními částmi staveb. Často pracují sami nebo s jedním pomocníkem, na větších stavbách už pracují ve skupině s rozdělením úkolů pod dohledem stavbyvedoucího.

Jak vybrat zedníka

Najít kvalitního řemeslníka není snadné. Nespoléhejte se na reklamu. Ideální je, pokud nějakého zedníka osobně znáte nebo vám ho doporučí někdo z rodiny či známých. Jestliže nikoho neznáte, podívejte se na internet. Existují různé weby, které jsou zaměřené na zedníky nebo řemeslníky, které mimo jiné shromažďují i reference od zákazníků. Vždy vybírejte podle zkušeností minulých zákazníků, a až poté řešte cenu.

Na specializovaném webu (třeba fajnpoptavka.cz) si můžete zdarma zadat poptávku, ve které přesně popíšete, co potřebujete, a řemeslníci vám sami pošlou nacenění prací. Vy si pak vyberete toho s nejlepším hodnocením a cenou. Myslete na to, že cena nemusí být zárukou kvality a zkušeností. Jistou známkou kvality může být pozdější termín realizace zakázky. Pokud má zedník hodně zakázek, je o něj zřejmě zájem a lidé jsou s jeho prací spokojení.

<p>Zedník vám postaví zděné příčky při stavbě i rekonstrukci bytu či domu. Foto: ©Depositphotos.com/kalinovsky</p>

Zedník vám postaví zděné příčky při stavbě i rekonstrukci bytu či domu. Foto: ©Depositphotos.com/kalinovsky

Kolik stojí služby zedníka?

Cena může být za práci s materiálem nebo bez něj. Cena bez materiálu je vhodná v případě, kdy máte stavební materiál třeba od známého za výhodnou cenu. Někdy je však lepší počkat s nákupem materiálu na zedníka, který vám poradí vhodnou variantu. Zednické práce se počítají za hodinovou sazbu (většinou 200 – 500 Kč), nebo jako sazba za metr čtvereční odvedené práce. To může být efektivnější a výhodnější, protože nezáleží na rychlosti konkrétního zedníka.

Za práci neplaťte předem. Snažte se dohodnout co nejnižší zálohu a podstatnou část ceny zaplatit až při předání. Neskládejte zálohu vyšší jak třetinu konečné ceny. Peníze můžete uvolňovat i postupně podle toho, jakou práci zedník dokončí. Při přebírání zkontrolujte všechny nedostatky a nalezené chyby ihned oznamte a domluvte se, kdy je zedník opraví. Za práci neplaťte, dokud nebude vše opravené.

Jak se se zedníkem domluvit

Aby se vám nestalo, že zedník nedodrží to, co slíbí, tak raději sepište smlouvu o dílo. Uveďte do ní hlavně cenu, termín a rozsah prací (podrobný popis toho, co má zedník udělat), délku záruční doby a řešení reklamací. Také je dobré se dohodnout na pokutě z prodlení či překročení rozpočtu a na podmínkách pro odstoupení ze smlouvy. Dejte pozor, aby pro vás smlouva nebyla nevýhodná. Pokud bude nutné rozpočet navýšit, měli byste to vždy osobně schválit.

Před sepsáním smlouvy si pečlivě projděte nabídku řemeslníka, výběr materiálu, jeho množství i rozpočet. Když vám něco nebude jasné, hned si to nechte vysvětlit. Informujte se, zda je v ceně i doprava lidí a materiálu, kolik lidí u vás bude pracovat a zda jsou v rozpočtu mzdy všech. Pokud necháte nákup materiálu na zedníkovi, budete to mít nejspíš levnější, protože mívá nižší DPH a ví, kolik čeho potřebujete. Nakoupené věci však zkontrolujte a nechte si doložit, co všechno účtuje a co skutečně nakoupil.

<p>Nevíte si rady s obložením koupelny nebo položením dlažby? Zavolejte zedníka. Foto: ©Depositphotos.com/kilukilu</p>

Nevíte si rady s obložením koupelny nebo položením dlažby? Zavolejte zedníka. Foto: ©Depositphotos.com/kilukilu

Máte zkušenosti se zedníkem? Podle čeho jste vybírali a kterého byste doporučili ostatním čtenářům? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si další díly seriálu Služby pro byt: 

1) Zařizujete nový byt či dům a nevíte si rady? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem

2) Máte postaveno či zrekonstruováno i zařízeno, ale stále to není ono? Nechte si poradit od bytového dekoratéra

3) Prohýbá se vám strop? Objevila se na zdi prasklina? Zavolejte statikovi. Kdy byste měli využít jeho služeb?

4) Chcete rychle prodat byt či dům? Využijte služeb homestagera a odlište svou nabídku od ostatních

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 63x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 86x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek