0komentářů

Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení. Ve 3. díle seriálu Vteřinový manžel zjistíte, jak na to

Zavzdušněné topení a tím pádem studený radiátor je jedna z pravidelných potíží topné sezóny. Jak se můžete vzduchu z topné soustavy zbavit? Odvzdušňování topení je jednoduchý proces. Přečtěte si 3. díl seriálu Vteřinový manžel.
Vydáno: 17.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5692x

Nezbytnou a nutnou součástí péče o topnou soustavu ve vašem bytě je pravidelné odvzdušňování radiátorů. Bez tohoto kroku postupně ztrácejí svou funkci a hřejí jen „na půl plynu“ nebo vůbec. Pro vyhánění vzduchu z topení je sice nejlepší období před zahájením topné sezóny, ale můžete jej dělat kdykoli v případě potřeby. Nejméně ale po 3 měsících a po každém dopouštění vody.

Topení odvzdušňujte asi po 3 měsících a po každém dopouštění vody do systému.

Jak se vám topení zavzdušní? Zpravidla při napouštění vody do trubek se do rozvodů a do radiátorů dostává s vodou také vzduch. Chyba ale může být i na straně čerpadla či svárů trubek, které špatně těsní. Vzduchové bubliny pak v topném systému brání požadovanému výkonu. Nejenom, že kvůli tomu třeba v obývacím pokoji nedosáhnete teplotního komfortu, ale navíc ještě utratíte za vytápění o dost víc peněz.

<p>Tepelnou pohodu v zimě zajistí všem domácím jen odvzdušněné radiátory. Foto: ©Depositphotos.com/erikzunec</p>

Tepelnou pohodu v zimě zajistí všem domácím jen odvzdušněné radiátory. Foto: ©Depositphotos.com/erikzunec

Zavzdušnění topného systému poznáte jednoduše podle toho, že netopí, ani když jej otevřete na plný výkon. Část radiátorů je v tomto případě nahoře teplá a dolní část studená. Uvnitř topení navíc můžete slyšet bublání. Jak topení odvzdušníte? Jednoduchým postupem, i když se ani odborníci neshodují, zda pracovat s otevřeným či zavřeným termo ventilem. Můžete využít obě varianty.

Odvzdušnění radiátorů zvedne jejich výkon a vy ušetříte za topení

Nejdříve zkontrolujte tlak vody v otopné soustavě. Doplňte vodu, dokud tlak v soustavě nepřekročí zhruba o 50 % předepsaný provozní tlak. Odvzdušňovací ventily najdete u modernějších typů radiátorů nahoře a na boku. Začněte s nejníže položenými topidly a postupujte do pater. V bytovém domě se musíte navíc domluvit se všemi sousedy, abyste práci prováděli postupně všichni.Připravte si kbelík na vytékající vodu, hadr, a pokud máte doma starší typ radiátorů, i siko kleště či šroubovák.  Povolte v horní části radiátoru opatrně odvzdušňovací šroub proti směru hodinových ručiček. Jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne kapat a později téci voda, uzavřete jej. Celý postup opakujte po půlhodince znovu.

Při odvzdušnění topení začněte vždy s nejníže umístěnými radiátory.

Po zavření odvzdušňovacího ventilu nastavte termo ventil u radiátoru na požadovanou polohu. Na konci odvzdušňovací operace pak dopusťte vodu do topné soustavy. Tlak v ní udržujte v mezích, předepsaných výrobcem. U běžných domovních kotlů se tlak pohybuje kolem 1,5 atmosféry. Tím je vše hotovo, ale odborníci doporučují tento postup po pár dnech nejen v ložnici ještě alespoň jednou opakovat.

<p>Moderní radiátory mají odvzdušňovací ventily i na povolení pouhou rukou. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics</p>

Moderní radiátory mají odvzdušňovací ventily i na povolení pouhou rukou. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics

Trochu složitější je odvzdušnění takzvané zpátečky, tedy potrubí, kterým se voda vrací od radiátorů ke kotli. Vypněte topení a v suterénu uzavřete přívod i zpátečku. Pak úplně vypusťte stoupačku, to je potrubí, kterým voda stoupá od kotle k radiátorům. Na všech radiátorech poté otevřete regulační ventily a v posledním i ventil odvzdušňovací. Vzduch tak vytlačí voda, kterou napustíte zpátečkou. Pokud z odvzdušňovacího ventilu už teče voda, zavřete jej a pusťte v suterénu přívod.

    5 kroků, jak do bytu vrátit správnou tepelnou pohodu:
    •    Odvzdušňujte před začátkem topné sezóny a pak alespoň po 3 měsících.
    •    Zavzdušněné topení netopí ani při chodu naplno, nepravidelně a v potrubí se ozývá bublání.
    •    Potřebujete kbelík, hadr, případně klíč na odvzdušňovací ventil. Povolte jej doleva.
    •    Postupujte od nejníže položených radiátorů, až po ty v posledních patrech.
    •    Odvzdušnění opakujte a poté dopusťte vodu do systému na tlak, předepsaný výrobcem.

Odvzdušnili jste pečlivě všechny radiátory, proces zopakovali, všechno jste zkontrolovali, a přesto topení stále nehřeje, jak má? Chyba může být někde jinde. Podobné problémy dělá například špatně vyprojektovaná tepelná soustava. Teď už vám ale neporadí ani Vteřinový manžel. V tomto případě se musíte obrátit nejlépe na odborné topenářské firmy.

Odvzdušňujete doma topení každoročně před sezónou? Napište do komentáře pod článkem, jak to děláte, a poraďte ostatním čtenářům, jak se vyhnout lezavé zimě v obýváku.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek
Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 41x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek
Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 138x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek