0komentářů

Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušněte topení. Ve 3. díle seriálu Vteřinový manžel zjistíte, jak na to

Zavzdušněné topení a tím pádem studený radiátor je jedna z pravidelných potíží topné sezóny. Jak se můžete vzduchu z topné soustavy zbavit? Odvzdušňování topení je jednoduchý proces. Přečtěte si 3. díl seriálu Vteřinový manžel.
Vydáno: 17.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1630x

Nezbytnou a nutnou součástí péče o topnou soustavu ve vašem bytě je pravidelné odvzdušňování radiátorů. Bez tohoto kroku postupně ztrácejí svou funkci a hřejí jen „na půl plynu“ nebo vůbec. Pro vyhánění vzduchu z topení je sice nejlepší období před zahájením topné sezóny, ale můžete jej dělat kdykoli v případě potřeby. Nejméně ale po 3 měsících a po každém dopouštění vody.

Topení odvzdušňujte asi po 3 měsících a po každém dopouštění vody do systému.

Jak se vám topení zavzdušní? Zpravidla při napouštění vody do trubek se do rozvodů a do radiátorů dostává s vodou také vzduch. Chyba ale může být i na straně čerpadla či svárů trubek, které špatně těsní. Vzduchové bubliny pak v topném systému brání požadovanému výkonu. Nejenom, že kvůli tomu třeba v obývacím pokoji nedosáhnete teplotního komfortu, ale navíc ještě utratíte za vytápění o dost víc peněz.

<p>Tepelnou pohodu v zimě zajistí všem domácím jen odvzdušněné radiátory. Foto: ©Depositphotos.com/erikzunec</p>

Tepelnou pohodu v zimě zajistí všem domácím jen odvzdušněné radiátory. Foto: ©Depositphotos.com/erikzunec

Zavzdušnění topného systému poznáte jednoduše podle toho, že netopí, ani když jej otevřete na plný výkon. Část radiátorů je v tomto případě nahoře teplá a dolní část studená. Uvnitř topení navíc můžete slyšet bublání. Jak topení odvzdušníte? Jednoduchým postupem, i když se ani odborníci neshodují, zda pracovat s otevřeným či zavřeným termo ventilem. Můžete využít obě varianty.

Odvzdušnění radiátorů zvedne jejich výkon a vy ušetříte za topení

Nejdříve zkontrolujte tlak vody v otopné soustavě. Doplňte vodu, dokud tlak v soustavě nepřekročí zhruba o 50 % předepsaný provozní tlak. Odvzdušňovací ventily najdete u modernějších typů radiátorů nahoře a na boku. Začněte s nejníže položenými topidly a postupujte do pater. V bytovém domě se musíte navíc domluvit se všemi sousedy, abyste práci prováděli postupně všichni.Připravte si kbelík na vytékající vodu, hadr, a pokud máte doma starší typ radiátorů, i siko kleště či šroubovák.  Povolte v horní části radiátoru opatrně odvzdušňovací šroub proti směru hodinových ručiček. Jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne kapat a později téci voda, uzavřete jej. Celý postup opakujte po půlhodince znovu.

Při odvzdušnění topení začněte vždy s nejníže umístěnými radiátory.

Po zavření odvzdušňovacího ventilu nastavte termo ventil u radiátoru na požadovanou polohu. Na konci odvzdušňovací operace pak dopusťte vodu do topné soustavy. Tlak v ní udržujte v mezích, předepsaných výrobcem. U běžných domovních kotlů se tlak pohybuje kolem 1,5 atmosféry. Tím je vše hotovo, ale odborníci doporučují tento postup po pár dnech nejen v ložnici ještě alespoň jednou opakovat.

<p>Moderní radiátory mají odvzdušňovací ventily i na povolení pouhou rukou. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics</p>

Moderní radiátory mají odvzdušňovací ventily i na povolení pouhou rukou. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics

Trochu složitější je odvzdušnění takzvané zpátečky, tedy potrubí, kterým se voda vrací od radiátorů ke kotli. Vypněte topení a v suterénu uzavřete přívod i zpátečku. Pak úplně vypusťte stoupačku, to je potrubí, kterým voda stoupá od kotle k radiátorům. Na všech radiátorech poté otevřete regulační ventily a v posledním i ventil odvzdušňovací. Vzduch tak vytlačí voda, kterou napustíte zpátečkou. Pokud z odvzdušňovacího ventilu už teče voda, zavřete jej a pusťte v suterénu přívod.

    5 kroků, jak do bytu vrátit správnou tepelnou pohodu:
    •    Odvzdušňujte před začátkem topné sezóny a pak alespoň po 3 měsících.
    •    Zavzdušněné topení netopí ani při chodu naplno, nepravidelně a v potrubí se ozývá bublání.
    •    Potřebujete kbelík, hadr, případně klíč na odvzdušňovací ventil. Povolte jej doleva.
    •    Postupujte od nejníže položených radiátorů, až po ty v posledních patrech.
    •    Odvzdušnění opakujte a poté dopusťte vodu do systému na tlak, předepsaný výrobcem.

Odvzdušnili jste pečlivě všechny radiátory, proces zopakovali, všechno jste zkontrolovali, a přesto topení stále nehřeje, jak má? Chyba může být někde jinde. Podobné problémy dělá například špatně vyprojektovaná tepelná soustava. Teď už vám ale neporadí ani Vteřinový manžel. V tomto případě se musíte obrátit nejlépe na odborné topenářské firmy.

Odvzdušňujete doma topení každoročně před sezónou? Napište do komentáře pod článkem, jak to děláte, a poraďte ostatním čtenářům, jak se vyhnout lezavé zimě v obýváku.

Přečtěte si také další díly seriálu Vteřinový manžel:
1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu
2. Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x
Jiří Macík

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nemůžete nebo nechcete vzít s sebou na dovolenou pejska či kočku? Využijte profesionály. Existují psí i kočičí hotely

Nemůžete nebo nechcete vzít s sebou na dovolenou pejska či kočku? Využijte profesionály. Existují psí i kočičí hotely

Vydáno: 29.07.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 37x

Kam s domácími mazlíčky, když jedete na dovolenou nebo služební cestu a oni nemohou s vámi? Postarají se vám o ně specialisté, budou o ně pečovat, krmit a venčit v době vaší nepřítomnosti. Hotely pro psy i kočky tady už fungují.

Celý článek
Mouchy u vás doma tančí po stropě a vám cvičí nervy. Vteřinový manžel poradí, jak do oken připevnit sítě proti hmyzu

Mouchy u vás doma tančí po stropě a vám cvičí nervy. Vteřinový manžel poradí, jak do oken připevnit sítě proti hmyzu

Vydáno: 28.07.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 130x

Mouchy se dají doma chvíli snášet, ale co je moc, to je moc. Je čas vyhlásit okamžitý "zákaz vletu". V každém hobby marketu seženete síť do okna proti hmyzu a Vteřinový manžel vám poradí, jak ji doma zaměřit a potom namontovat.

Celý článek
Vaše domácí hřiště oživí lanová dráha pro děti. Sednout, pevně se přidržet, krok a hurá dolů!

Vaše domácí hřiště oživí lanová dráha pro děti. Sednout, pevně se přidržet, krok a hurá dolů!

Vydáno: 26.07.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 220x

Vyhledávanou součástí vašeho dětského hřiště může být i dětská lanová dráha. Lze ji koupit, ale pokud si troufáte, můžete si ji sami postavit. Nezapomeňte ale na bezpečnost, lano musí mít průměr aspoň 5 mm. Čtěte 37. díl Babybytu.

Celý článek