0komentářů

Trápí vás na jaře a v létě na zahrádce škodlivý hmyz? Pomozte si přírodními prostředky z lidové kuchyně našich babiček

Máte vlastní zahrádku a potýkáte se na ní v sezóně s rozmnoženými zahradními škůdci? Vyhubíte je chemicky, ale účinné jsou i daleko levnější prostředky z lidové kuchyně. Vyzkoušejte šetrnější péči o zahradu podle našeho návodu.
Vydáno: 11.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2355x

Zahrádkaření je v tuzemsku jedním z nejoblíbenějších koníčků. Existují velké kolonie v okolí měst a téměř u každého domu najdete zahradu. Všude tam se ale v závislosti na počasí více nebo méně vyskytují hmyzí škůdci. Jak před nimi nejlépe ochránit vzácnou a vlastnoručně vypěstovanou úrodu? Vedle chemie vyzkoušejte i některý z lidových receptů, osvědčily se.

Budoucí dobrá úroda začíná už nákupem kvalitní sadby

Váš budoucí pěstitelský úspěch podmiňuje už nákup sadbového materiálu. Vybírejte, stejně jako u pokojových rostlin, zdravé jedince, kteří škůdcům nepodlehnou tak snadno. Semena v sáčcích od specializovaných firem mají za sebou chemickou ochranu. Ověřte si, že obdobně máte ošetřenu i sadbu brambor nebo česneku.

<p>Mšice je nejčastější hmyzí škůdce na tuzemských zahradách i na pokojovkách. Foto: ©Depositphotos.com/schankz</p>

Mšice je nejčastější hmyzí škůdce na tuzemských zahradách i na pokojovkách. Foto: ©Depositphotos.com/schankz

Největším nepřítelem je háďátko, které likvidují přípravky na bázi síry. Mezi prostředky na moření česnekové sadby patří i roztok hypermanganu.

                •    Vybírejte zdravou a silnou sadbu
                •    Nezapomeňte na vhodné stanoviště
                •    Samozřejmostí je hnojení, zálivka a preventivní kontrola
                •    U česneku používejte jen mořenou sadbu

Nepodceňujte ani tak základní věc, jako je výběr ideálního stanoviště. Rostliny umístěte podle jejich požadavků, správně je hnojte a pravidelně zalévejte. Při prevenci před škůdci nezkazíte nic ani pravidelnou kontrolou.

Domácí zahrádky nejčastěji napadají ve velkém množství mšice

Téměř na všech druzích rostlin v zahradách škodí nejčastěji mšice. Malé potvůrky se mohou masivně rozmnožit, škodí sáním a často přenášejí různé choroby. Jsou neskutečně plodné a napadají ovocné dřeviny, ale i okrasné rostliny nebo jehličnany. Pro boj s těmito hmyzími škůdci využijte řadu chemických přípravků nebo lepových desek ze speciálních prodejen.

<p>Nikotin je jedovatý i pro hmyzí škůdce. Udělejte si výluh z nedopalků a postřikujte listy. Foto: ©Depositphotos.com/hamikus</p>

Nikotin je jedovatý i pro hmyzí škůdce. Udělejte si výluh z nedopalků a postřikujte listy. Foto: ©Depositphotos.com/hamikus

Jste zavilí nepřátelé chemie ve své blízkosti? Bojujte s hmyzími nájezdníky v zahradě snadno dostupnými, lidovými prostředky. Nejjednodušším na mšice je mýdlový nebo saponátový postřik. Smíchejte 2,5 litru vody se lžící tekutého mýdla nebo jaru a postřikujte nejlépe jednou týdně večer obě strany listů.

Zabírají mýdlo, jedovatý nikotin z nedopalků, ale i jiné rostliny

Hmyzákům nevoní ani další prostředek z „lidové“ dílny. I když kouření není už příliš v módě, jistě najdete v okolí cigaretové nedopalky. S jejich vývarem ve vodě pak zacházejte stejně jako s mýdlovým postřikem. Nikotin obsahují i sušené tabákové listy, ze kterých si snadno připravíte výluh do rozprašovače.

<p>Mšice zahubí na listech i postřik roztokem saponátu nebo mýdla ve vodě. Foto: ©Depositphotos.com/MADDRAT</p>

Mšice zahubí na listech i postřik roztokem saponátu nebo mýdla ve vodě. Foto: ©Depositphotos.com/MADDRAT

Mšicím nevyhovuje ani hořký pelyňkový postřik. Připravíte jej z deseti deka čerstvých listů a 1,5 litru vody. Podobně funguje i postřik z čerstvých rajčatových listů, který mšice zahubí. Zeleninu ochráníte i jinými rostlinami, které vysadíte v těsné blízkosti. Mšice tak odradí třeba aksamitník neboli afrikán, lichořeřišnice, pažitka nebo fenykl.

          5 šetrných a dostupných prostředků na ochranu zahrad před škůdci:
          •    Mýdlo, saponát
          •    Nikotinový výluh
          •    Pelyňkový postřik
          •    Výsadba aksamitníku
          •    Lichořeřišnice, pažitka, fenykl

Nezvaným hostem jsou také zhruba půl milimetru velké svilušky. Jejich přítomnost poznáte podle pavučinek na spodní straně listů, které žloutnou a usychají. Při pěstování brukvovitých rostlin jsou nepříjemní drobní a skákaví dřepčíci. Stejně jako larvy bělásků zelného ožírají napadené rostliny. Na dřepčíky funguje vápenný prach, housenky musíte sbírat.
<p>Porosty afrikánů vedle záhonků se zeleninou prý odradí řadu hmyzích škůdců. Foto: ©Depositphotos.com/maria_gritsai</p>

Porosty afrikánů vedle záhonků se zeleninou prý odradí řadu hmyzích škůdců. Foto: ©Depositphotos.com/maria_gritsai

Zřejmě nejznámějším hmyzím škůdcem brambor je mandelinka bramborová. Její žravé larvy nechají bez vašeho zásahu z rostlin jen stonky. Nejjednodušší je pravidelný sběr, ale pohodlný je včasný postřik. Milujete rajčata? Pak si dávejte pozor na housenku motýla Tuta macaluta. Je to makadlovka, která nemá český název, a její housenka vyžírá v listech chodbičky.

Největší hmyzí škůdci brambor a rajčat pocházejí z ciziny

Pupeny rybízu vám vyžere housenka mola rybízového. Jeho výskyt utlumíte odstraňováním starých výhonů. Pokud se nám péče vymkne z ruky, nezbývá než chemický postřik. Stejně postupujte u mšice angreštové a rybízové, které způsobují kroucení listů a puchýře na nich. Oblíbené ovoce napadají také pilatka angreštová nebo krasec rybízový.

Jakým způsobem pečujete v sezóně o to, aby vám škůdci nezlikvidovali úrodu? Napište do komentáře pod článkem, zda využíváte i lidové prostředky a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 35x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 577x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek