0komentářů

Trápí vás na jaře a v létě na zahrádce škodlivý hmyz? Pomozte si přírodními prostředky z lidové kuchyně našich babiček

Máte vlastní zahrádku a potýkáte se na ní v sezóně s rozmnoženými zahradními škůdci? Vyhubíte je chemicky, ale účinné jsou i daleko levnější prostředky z lidové kuchyně. Vyzkoušejte šetrnější péči o zahradu podle našeho návodu.
Vydáno: 11.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1966x

Zahrádkaření je v tuzemsku jedním z nejoblíbenějších koníčků. Existují velké kolonie v okolí měst a téměř u každého domu najdete zahradu. Všude tam se ale v závislosti na počasí více nebo méně vyskytují hmyzí škůdci. Jak před nimi nejlépe ochránit vzácnou a vlastnoručně vypěstovanou úrodu? Vedle chemie vyzkoušejte i některý z lidových receptů, osvědčily se.

Budoucí dobrá úroda začíná už nákupem kvalitní sadby

Váš budoucí pěstitelský úspěch podmiňuje už nákup sadbového materiálu. Vybírejte, stejně jako u pokojových rostlin, zdravé jedince, kteří škůdcům nepodlehnou tak snadno. Semena v sáčcích od specializovaných firem mají za sebou chemickou ochranu. Ověřte si, že obdobně máte ošetřenu i sadbu brambor nebo česneku.

<p>Mšice je nejčastější hmyzí škůdce na tuzemských zahradách i na pokojovkách. Foto: ©Depositphotos.com/schankz</p>

Mšice je nejčastější hmyzí škůdce na tuzemských zahradách i na pokojovkách. Foto: ©Depositphotos.com/schankz

Největším nepřítelem je háďátko, které likvidují přípravky na bázi síry. Mezi prostředky na moření česnekové sadby patří i roztok hypermanganu.

                •    Vybírejte zdravou a silnou sadbu
                •    Nezapomeňte na vhodné stanoviště
                •    Samozřejmostí je hnojení, zálivka a preventivní kontrola
                •    U česneku používejte jen mořenou sadbu

Nepodceňujte ani tak základní věc, jako je výběr ideálního stanoviště. Rostliny umístěte podle jejich požadavků, správně je hnojte a pravidelně zalévejte. Při prevenci před škůdci nezkazíte nic ani pravidelnou kontrolou.

Domácí zahrádky nejčastěji napadají ve velkém množství mšice

Téměř na všech druzích rostlin v zahradách škodí nejčastěji mšice. Malé potvůrky se mohou masivně rozmnožit, škodí sáním a často přenášejí různé choroby. Jsou neskutečně plodné a napadají ovocné dřeviny, ale i okrasné rostliny nebo jehličnany. Pro boj s těmito hmyzími škůdci využijte řadu chemických přípravků nebo lepových desek ze speciálních prodejen.

<p>Nikotin je jedovatý i pro hmyzí škůdce. Udělejte si výluh z nedopalků a postřikujte listy. Foto: ©Depositphotos.com/hamikus</p>

Nikotin je jedovatý i pro hmyzí škůdce. Udělejte si výluh z nedopalků a postřikujte listy. Foto: ©Depositphotos.com/hamikus

Jste zavilí nepřátelé chemie ve své blízkosti? Bojujte s hmyzími nájezdníky v zahradě snadno dostupnými, lidovými prostředky. Nejjednodušším na mšice je mýdlový nebo saponátový postřik. Smíchejte 2,5 litru vody se lžící tekutého mýdla nebo jaru a postřikujte nejlépe jednou týdně večer obě strany listů.

Zabírají mýdlo, jedovatý nikotin z nedopalků, ale i jiné rostliny

Hmyzákům nevoní ani další prostředek z „lidové“ dílny. I když kouření není už příliš v módě, jistě najdete v okolí cigaretové nedopalky. S jejich vývarem ve vodě pak zacházejte stejně jako s mýdlovým postřikem. Nikotin obsahují i sušené tabákové listy, ze kterých si snadno připravíte výluh do rozprašovače.

<p>Mšice zahubí na listech i postřik roztokem saponátu nebo mýdla ve vodě. Foto: ©Depositphotos.com/MADDRAT</p>

Mšice zahubí na listech i postřik roztokem saponátu nebo mýdla ve vodě. Foto: ©Depositphotos.com/MADDRAT

Mšicím nevyhovuje ani hořký pelyňkový postřik. Připravíte jej z deseti deka čerstvých listů a 1,5 litru vody. Podobně funguje i postřik z čerstvých rajčatových listů, který mšice zahubí. Zeleninu ochráníte i jinými rostlinami, které vysadíte v těsné blízkosti. Mšice tak odradí třeba aksamitník neboli afrikán, lichořeřišnice, pažitka nebo fenykl.

          5 šetrných a dostupných prostředků na ochranu zahrad před škůdci:
          •    Mýdlo, saponát
          •    Nikotinový výluh
          •    Pelyňkový postřik
          •    Výsadba aksamitníku
          •    Lichořeřišnice, pažitka, fenykl

Nezvaným hostem jsou také zhruba půl milimetru velké svilušky. Jejich přítomnost poznáte podle pavučinek na spodní straně listů, které žloutnou a usychají. Při pěstování brukvovitých rostlin jsou nepříjemní drobní a skákaví dřepčíci. Stejně jako larvy bělásků zelného ožírají napadené rostliny. Na dřepčíky funguje vápenný prach, housenky musíte sbírat.
<p>Porosty afrikánů vedle záhonků se zeleninou prý odradí řadu hmyzích škůdců. Foto: ©Depositphotos.com/maria_gritsai</p>

Porosty afrikánů vedle záhonků se zeleninou prý odradí řadu hmyzích škůdců. Foto: ©Depositphotos.com/maria_gritsai

Zřejmě nejznámějším hmyzím škůdcem brambor je mandelinka bramborová. Její žravé larvy nechají bez vašeho zásahu z rostlin jen stonky. Nejjednodušší je pravidelný sběr, ale pohodlný je včasný postřik. Milujete rajčata? Pak si dávejte pozor na housenku motýla Tuta macaluta. Je to makadlovka, která nemá český název, a její housenka vyžírá v listech chodbičky.

Největší hmyzí škůdci brambor a rajčat pocházejí z ciziny

Pupeny rybízu vám vyžere housenka mola rybízového. Jeho výskyt utlumíte odstraňováním starých výhonů. Pokud se nám péče vymkne z ruky, nezbývá než chemický postřik. Stejně postupujte u mšice angreštové a rybízové, které způsobují kroucení listů a puchýře na nich. Oblíbené ovoce napadají také pilatka angreštová nebo krasec rybízový.

Jakým způsobem pečujete v sezóně o to, aby vám škůdci nezlikvidovali úrodu? Napište do komentáře pod článkem, zda využíváte i lidové prostředky a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Dětské koberce jsou ideální na podlaze pokojíčku. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou ideální na podlaze pokojíčku. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 11x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek
Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 122x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek
Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Vydáno: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 77x

Hlasem můžete ovládat nejen mobil, ale i prvky chytré domácnosti, třeba světla, topení nebo rolety. Stačí si pořídit virtuální asistentku nebo domácího robota s umělou inteligencí. Co všechno umí, kde je seženete a kolik stojí?

Celý článek