PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Krátký průvan zbavuje nežádoucí vlhkosti. Jak v zimě správně větrat? Pravidelně a intenzivně

Větrání a výměna vzduchu v bytě je nutná pro optimální vnitřní klima. V zimě větrejte intenzivně, krátce a dvakrát až třikrát denně. Přečtete si 6 základních rad, jak na to. Snížíte vlhkost, zaženete plísně a místnost nevymrzne.
Vydáno: 09.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2262x

Aktuální venkovní teploty sice nejsou hluboko pod bodem mrazu, ale stejně se rozmýšlíte, jestli doma otevřete okno. Umíte správně vyvětrat? Je to nezbytné, protože každý člověk podle statistik vydýchá a vypotí do vzduchu až tři litry vody denně. Z toho půl až jeden litr během spánku. Častou výměnou vzduchu se snažte udržet optimální vlhkost v bytě zhruba na 45 % a teplotu na 20 - 21 °C. Vyhnete se tak výskytu plísní a současně vás nebude z příliš suchého vzduchu bolet hlava.

<p>Větrání musí být krátké, intenzivní, do 6 minut. Snížíte vlhkost, uspoříte teplo. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott</p>

Větrání musí být krátké, intenzivní, do 6 minut. Snížíte vlhkost, uspoříte teplo. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott

Problémy s nedostatkem čerstvého vzduchu vás mohou potrápit zejména po kompletních výměnách starých dřevěných oken za těsná plastová. Potíže vám působí vyšší koncentrace oxidu uhličitého. Jste unavení, máte problémy se soustředěním, pálí vás oči a bolí hlava? Na vině je CO2, jehož množství převýšilo doporučenou úroveň.

Větrejte dvakrát až třikrát denně, intenzivně a krátce

Správný postup při větrání bytu a domu vám pro změnu neprovětrá peněženku. V zimě tak uspoříte množství tepelné energie, která by jinak zbytečně proudila ven. Odborníci proto radí větrat krátce, dvakrát až třikrát denně, ale o to intenzivněji.  Přizpůsobte se teplotám venku, v zimě nechte průvan 5 až 10 minut, na jaře a na podzim zhruba třikrát déle.Především v zimě nenechávejte vyklopené okno do větrací polohy po celý den, když jste v práci. Nejenom že byste tak mohli pozvat do bytu různé nenechavce, ale vychladlou místnost budete po návratu domů neúměrně dlouho vytápět. Vaše větrání je dostatečně účinné, pokud se vám podaří vyrovnat teplotu a vlhkost vzduchu uvnitř místnosti s venkovními podmínkami.Ne všude v bytě větrejte stejně. Ložnici zbavte vydýchaného vzduchu hned po ránu, stejně tak dětský pokoj. Častější ventilaci zajistěte i v koupelně a kuchyni. V těchto místnostech je kvůli vaření, praní a sušení prádla vyšší vlhkost vzduchu a množství výparů. Ochrání vás to před možným výskytem plísní a doma budete mít optimální vnitřní klima.

Snižte vlhkost v bytě - omezte uvnitř sušení mokrého prádla

Plísně, pro které je životně důležitá vlhkost, jsou jednou z příčin nepříjemných alergií. Vyhněte se jim tak, že omezíte sušení mokrého prádla a jiných věcí uvnitř bytu. Používejte raději sušárnu nebo balkon. Při sprchování a koupání také zavírejte dveře do koupelny, kde po koupeli vyvětrejte, otřete podlahu i stěny. Při vaření snižujte vlhkost používáním poklic na hrnce či pánve a zapněte digestoř.Máte doma orosená okna nebo plesnivé skvrny za nábytkem? Odstavte nábytek od stěn asi na 5 cm, v místnosti důkladně vyvětrejte a skvrny zlikvidujte, nejčastěji speciálním přípravkem Savo. Poté zkontrolujte, jestli se teplý vzduch může od topného tělesa dostat k okenním sklům, případně této cirkulaci uvolněte cestu. Vytáhněte v obýváku žaluzie, rozhrňte záclony a závěsy a případně mírně přitopte asi o jeden až dva stupně Celsia.

Uvolněte cestu teplému vzduchu od topení k okenním sklům, nebudou se rosit.

Správně větráte jedině při plně otevřeném okně. Ventilačku nebo pootevřené okno používejte až při teplotách nad plus 5 °C a takzvanou mikroventilaci raději při mrazech vynechte. Mohli byste si totiž poškodit kování, které namrzne při průchodu vlhkého vzduchu. Rychlý průvan zajistíte i otevřením protilehlých oken a dveří do křížového větrání.

<p>Při vaření v kuchyni nezapomínejte zapínat digestoř. Stáhnete vlhkost v celém bytě. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici</p>

Při vaření v kuchyni nezapomínejte zapínat digestoř. Stáhnete vlhkost v celém bytě. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Takzvané pasivní nebo inteligentní domy využívají řízené větrání s rekuperací. Je to špičková, i když výrazně dražší technologie. Principem je odvod vydýchaného vzduchu, který předává teplo ve speciálním výměníku čerstvému vzduchu zvenku. Pokud je tento systém pro vás příliš drahý, vytvořte si doma zdravé klima dodržováním šesti základních rad:

             •    Hned jak vstanete, otevřete dokořán okna v ložnici. Větrejte krátce a intenzivně.
             •    Nenechávejte po celý den pootevřenou ventilačku, přicházíte zbytečně o peníze.
             •    Správné větrání v zimě je intenzivní a netrvá více než 6 minut.
             •    Větrejte častěji na začátku topné sezóny.
             •    Častým větráním v koupelně a v kuchyni se braňte kondenzaci par a následně plísním.
             •    Před spaním vyvětrejte intenzivně ložnici.

Pokud nepracujete v zemědělství nebo na stavbách, trávíte většinu času v budovách a uzavřených prostorech. Lidské tělo ale potřebuje ke svému bezproblémovému fungování čerstvý vzduch. Proto je správné větrání opravdu důležité. Vyhnete se nejen problémům s vlhkostí, ušetříte za topení a v bytě se vám bude žít zdravě a příjemně.

Větráte doma často a správným způsobem? Napište do komentáře pod článkem, co se vám nejlépe osvědčilo, a podělte se o zkušenosti s ostatními čtenáři.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 191x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek