0komentářů

Drtiče odpadu do kuchyně hodně ulehčují práci. Vaše odpadní vody ale nesmí ústit do veřejné kanalizace

Veškeré biologické zbytky v kuchyni můžete zlikvidovat v drtiči odpadu do dřezu. Pokud máte doma septik nebo malou domácí čistírnu, je to bez problémů. Počítejte s hlukem a vyberte si přístroj s dostatečným výkonem i životností.
Vydáno: 05.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1712x

Diskutovanou součástí vybavení moderních kuchyní se v posledních letech staly drtiče odpadu. Jsou běžnou součástí amerických kuchyní, v Evropě pak hlavně ve Velké Británii. Tyto kuchyňské spotřebiče vám zjednoduší práci. Zlikvidujete s nimi biologický odpad, třeba slupky od brambor, ovoce i zeleniny, ale i drobné kosti nebo skořápky z vajec či ořechů.

Drtič funguje současně se středním proudem studené vody

Elektrický spotřebič vše pod proudem studené vody rozdrtí na kal a spláchne do kanalizace. Končí tu až polovina odpadu, který by vám jinak v koši zapáchal a v létě lákal obtížný hmyz. Drtič patří na výtokový otvor dřezu, podle typu o průměru 89 nebo 92 mm. Mezi drtičem a kanalizací musíte mít ještě sifon, který brání úniku zápachu z potrubí zpět do místnosti.

<p>Drtič odpadu je zajímavý pomocník, ale nemůžete jej používat úplně všude. Foto: ©Depositphotos.com/snyfer</p>

Drtič odpadu je zajímavý pomocník, ale nemůžete jej používat úplně všude. Foto: ©Depositphotos.com/snyfer

Jaký typ drtiče odpadů si vyberete? Poslouží vám i přístroje do 10.000 Kč. Vyberte si tedy drtič s ochrannou manžetou, která brání vylétávání drcených částí zpět do dřezu. S větší drticí komorou se vám bude odpad zpracovávat lépe, pořiďte si ji o objemu 1,83 l a více. Drtič pro sebe potřebuje také dostatečný prostor, jeho minimální rozměry jsou 33 × 18 centimetrů.

V kuchyňském dřezu napojeném na veřejnou kanalizační síť, nesmíte drtič odpadků používat. Podle zákona zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu může do kanalizace odtékat jen mírně znečištěná voda s minimálním podílem pevného odpadu. Použití drtiče odpadu normu pevné složky mnohonásobně překračuje, takže riskujete citelnou pokutu.

Počítejte s tím, že váš nový domácí pomocník bude v kuchyni hodně hlučet. Je to velmi nepříjemné hlavně v panelácích. Čím více tuhého odpadu plánujete zpracovávat, tím výkonnější drtič si kupte. Pořiďte si přístroj s dlouhou životností, kam můžete dávat zbytky jídla, skořápky od vajec, papírové utěrky nebo kapesníčky, použité čajové sáčky, nedopalky z cigaret či rostlinný odpad.

         Víte, jak správně pečovat o drtič odpadu v kuchyni?

         •    Odklopte nerezovou zátku a pusťte studenou vodu, stačí střední proud
         •    Zapněte drtič a postupně do něj vkládejte odpad, větší kusy protlačte přes manžetu
         •    Až začne drtič běžet naprázdno, vypněte jej a zastavte vodu
         •    Ochrannou manžetu čas od času vyjměte a umyjte
         •    Do drtiče občas dejte pár kostek ledu, špetku soli a pusťte jej chvíli na prázdno
         •    Po této čisticí kúře a rozemletí ledu ještě pusťte do drtiče na chvíli vodu

Drtiče mají velkou tradici především v USA, kde se rozšířily už ve 30. letech minulého století. U nás je však můžete používat jen v případě, že máte domek se žumpou bez odtoku, případně jste napojeni na malou domovní čistírnu odpadních vod. V domech s veřejnou kanalizací platí paragrafy zákona č. 254/2001 Sb. o vodách. Ten s použitím drtičů odpadů ve svém výkladu nepočítá. Odpad z kuchyní a zacházení s ním pak spadá pod jiný zákon, konkrétně č. 106/2005 Sb. o odpadech.

<p>Instalace drtiče není složitá, před kanalizační potrubí ale patří ještě sifon. Foto: ©Depositphotos.com/minervastock</p>

Instalace drtiče není složitá, před kanalizační potrubí ale patří ještě sifon. Foto: ©Depositphotos.com/minervastock

V internetových diskusích se připomněla například čtenářka s přezdívkou Baroslávka: „Já drtičku ještě nemám, ale rekonstruujeme baráček a rozhodně ji chci. Pořád musím řešit vyhazování zbytků jídla, slupek od brambor a zeleniny a tak. Hned po vaření musím jít s košem, jinak to smrdí. Drtičku má kamarádka a hrozně mě nadchla,“ popsala.

Opačný názor má čtenář s přezdívkou Luďa: „Nemám a nechtěl bych ho ani zadarmo. Můžete to zalejvat vodou jak chcete, tuk z jídla se bude usazovat v trubkách a jednou budete muset čistit, tak jako my v paneláku. Byly to tři metry usazenýho tuku a ani se neptejte kolik ta sranda stála.“

Pro čtenářku s přezdívkou Jasna přístroj bude také jenom snem: „Nám v kuchyňském studiu řekli, že podle směrnic se v ČR v současné době legálně nesmí dávat drtiče. Prý naše odpadní trubky jsou moc úzké a často se ucpávají. Manžel ho moc chtěl, ale bohužel,“ povzdechla si.Zkušenosti s kuchyňským drtičem odpadů jsou v diskuzích různé. Co člověk, to názor. Ať už se pro zakoupení přístroje rozhodnete nebo ne, přečtěte si názor odborníka na tuto problematiku obecně. Provozovatelé městských kanalizačních sítí drtiče v domácnostech neradi vidí, protože jim dělají problémy. Zanáší potrubí usazeninami, na které se pak váží tuky a končívá to i totální uzávěrou.

Využíváte v kuchyňském dřezu drtič odpadu? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte s jeho provozem zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům nejvhodnější typ.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x
Jiří Macík

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Drobná oprava plovoucí podlahy není náročná. Pomozte si se speciálními renovačními sety, radí Vteřinový manžel

Drobná oprava plovoucí podlahy není náročná. Pomozte si se speciálními renovačními sety, radí Vteřinový manžel

Vydáno: 29.09.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 26x

Víte, jak opravit plovoucí podlahu, když na ni spadne těžší předmět a udělá do ní rýhu či hlubší škrábanec? Není to tak složité, existují celé opravářské sety s podlahářskými vosky. Mrkněte se na 4 kroky pro jednoduchou renovaci.

Celý článek
Nesmutněte za létem a raději si vyzdobte interiér. Mrkněte se na 12 tipů pro podzimní dekorace do bytu z kamenů

Nesmutněte za létem a raději si vyzdobte interiér. Mrkněte se na 12 tipů pro podzimní dekorace do bytu z kamenů

Vydáno: 28.09.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 133x

Stromy se pomalu začínají vybarvovat, je podzim. Toužíte po létě? Lékem je podzimní tvorba. Vyzdobte si byt, letos trochu netradičně, dekoracemi z kamenů a oblázků. Spolu s dětmi vlastnoručně vyrobená podzimní výzdoba vás nadchne.

Celý článek
I v malé kuchyni se dá hrát velké divadlo a vaření vás může bavit. Stačí ji dobře zorganizovat

I v malé kuchyni se dá hrát velké divadlo a vaření vás může bavit. Stačí ji dobře zorganizovat

Vydáno: 27.09.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Máte malou kuchyň? Zjistěte, jak do ní naskládat všechno nádobí, kuchařské náčiní i moderní elektrospotřebiče a jak vše zorganizovat, aby vám zbylo dost místa na přípravu pokrmů. Máme pro vás 9 tipů, jak si zpříjemnit vaření.

Celý článek