0komentářů

Drtiče odpadu do kuchyně hodně ulehčují práci. Vaše odpadní vody ale nesmí ústit do veřejné kanalizace

Veškeré biologické zbytky v kuchyni můžete zlikvidovat v drtiči odpadu do dřezu. Pokud máte doma septik nebo malou domácí čistírnu, je to bez problémů. Počítejte s hlukem a vyberte si přístroj s dostatečným výkonem i životností.
Vydáno: 05.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1366x

Diskutovanou součástí vybavení moderních kuchyní se v posledních letech staly drtiče odpadu. Jsou běžnou součástí amerických kuchyní, v Evropě pak hlavně ve Velké Británii. Tyto kuchyňské spotřebiče vám zjednoduší práci. Zlikvidujete s nimi biologický odpad, třeba slupky od brambor, ovoce i zeleniny, ale i drobné kosti nebo skořápky z vajec či ořechů.

Drtič funguje současně se středním proudem studené vody

Elektrický spotřebič vše pod proudem studené vody rozdrtí na kal a spláchne do kanalizace. Končí tu až polovina odpadu, který by vám jinak v koši zapáchal a v létě lákal obtížný hmyz. Drtič patří na výtokový otvor dřezu, podle typu o průměru 89 nebo 92 mm. Mezi drtičem a kanalizací musíte mít ještě sifon, který brání úniku zápachu z potrubí zpět do místnosti.

<p>Drtič odpadu je zajímavý pomocník, ale nemůžete jej používat úplně všude. Foto: ©Depositphotos.com/snyfer</p>

Drtič odpadu je zajímavý pomocník, ale nemůžete jej používat úplně všude. Foto: ©Depositphotos.com/snyfer

Jaký typ drtiče odpadů si vyberete? Poslouží vám i přístroje do 10.000 Kč. Vyberte si tedy drtič s ochrannou manžetou, která brání vylétávání drcených částí zpět do dřezu. S větší drticí komorou se vám bude odpad zpracovávat lépe, pořiďte si ji o objemu 1,83 l a více. Drtič pro sebe potřebuje také dostatečný prostor, jeho minimální rozměry jsou 33 × 18 centimetrů.

V kuchyňském dřezu napojeném na veřejnou kanalizační síť, nesmíte drtič odpadků používat. Podle zákona zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu může do kanalizace odtékat jen mírně znečištěná voda s minimálním podílem pevného odpadu. Použití drtiče odpadu normu pevné složky mnohonásobně překračuje, takže riskujete citelnou pokutu.

Počítejte s tím, že váš nový domácí pomocník bude v kuchyni hodně hlučet. Je to velmi nepříjemné hlavně v panelácích. Čím více tuhého odpadu plánujete zpracovávat, tím výkonnější drtič si kupte. Pořiďte si přístroj s dlouhou životností, kam můžete dávat zbytky jídla, skořápky od vajec, papírové utěrky nebo kapesníčky, použité čajové sáčky, nedopalky z cigaret či rostlinný odpad.

         Víte, jak správně pečovat o drtič odpadu v kuchyni?

         •    Odklopte nerezovou zátku a pusťte studenou vodu, stačí střední proud
         •    Zapněte drtič a postupně do něj vkládejte odpad, větší kusy protlačte přes manžetu
         •    Až začne drtič běžet naprázdno, vypněte jej a zastavte vodu
         •    Ochrannou manžetu čas od času vyjměte a umyjte
         •    Do drtiče občas dejte pár kostek ledu, špetku soli a pusťte jej chvíli na prázdno
         •    Po této čisticí kúře a rozemletí ledu ještě pusťte do drtiče na chvíli vodu

Drtiče mají velkou tradici především v USA, kde se rozšířily už ve 30. letech minulého století. U nás je však můžete používat jen v případě, že máte domek se žumpou bez odtoku, případně jste napojeni na malou domovní čistírnu odpadních vod. V domech s veřejnou kanalizací platí paragrafy zákona č. 254/2001 Sb. o vodách. Ten s použitím drtičů odpadů ve svém výkladu nepočítá. Odpad z kuchyní a zacházení s ním pak spadá pod jiný zákon, konkrétně č. 106/2005 Sb. o odpadech.

<p>Instalace drtiče není složitá, před kanalizační potrubí ale patří ještě sifon. Foto: ©Depositphotos.com/minervastock</p>

Instalace drtiče není složitá, před kanalizační potrubí ale patří ještě sifon. Foto: ©Depositphotos.com/minervastock

V internetových diskusích se připomněla například čtenářka s přezdívkou Baroslávka: „Já drtičku ještě nemám, ale rekonstruujeme baráček a rozhodně ji chci. Pořád musím řešit vyhazování zbytků jídla, slupek od brambor a zeleniny a tak. Hned po vaření musím jít s košem, jinak to smrdí. Drtičku má kamarádka a hrozně mě nadchla,“ popsala.

Opačný názor má čtenář s přezdívkou Luďa: „Nemám a nechtěl bych ho ani zadarmo. Můžete to zalejvat vodou jak chcete, tuk z jídla se bude usazovat v trubkách a jednou budete muset čistit, tak jako my v paneláku. Byly to tři metry usazenýho tuku a ani se neptejte kolik ta sranda stála.“

Pro čtenářku s přezdívkou Jasna přístroj bude také jenom snem: „Nám v kuchyňském studiu řekli, že podle směrnic se v ČR v současné době legálně nesmí dávat drtiče. Prý naše odpadní trubky jsou moc úzké a často se ucpávají. Manžel ho moc chtěl, ale bohužel,“ povzdechla si.Zkušenosti s kuchyňským drtičem odpadů jsou v diskuzích různé. Co člověk, to názor. Ať už se pro zakoupení přístroje rozhodnete nebo ne, přečtěte si názor odborníka na tuto problematiku obecně. Provozovatelé městských kanalizačních sítí drtiče v domácnostech neradi vidí, protože jim dělají problémy. Zanáší potrubí usazeninami, na které se pak váží tuky a končívá to i totální uzávěrou.

Využíváte v kuchyňském dřezu drtič odpadu? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte s jeho provozem zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům nejvhodnější typ.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x
Jiří Macík

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Hledáte nové, úsporné a ekologické bydlení? Ideálním řešením je dřevostavba. Od objednávky se do 3 měsíců nastěhujete

Hledáte nové, úsporné a ekologické bydlení? Ideálním řešením je dřevostavba. Od objednávky se do 3 měsíců nastěhujete

Vydáno: 24.08.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Plánujete výstavbu nového bydlení a sníte o rychlém a ve výsledku úsporném řešení? Objednejte si dřevostavbu na klíč. Kromě spodní betonové desky odpadají veškeré mokré procesy i technologické pauzy. Po jednom měsíci jste ve svém.

Celý článek
Workout hřiště pro děti od 6 do 14 let jsou v kurzu. Zacvičte si také s použitím vlastní tělesné váhy

Workout hřiště pro děti od 6 do 14 let jsou v kurzu. Zacvičte si také s použitím vlastní tělesné váhy

Vydáno: 23.08.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 247x

Dětské hřiště na zahradu v kategorii street workout je prima, šetří vaše šlachy, vazy i klouby. Navíc nepotřebujete žádnou tělocvičnu, fitko či drahé posilovací stroje. Stačí vám jenom váha vlastního těla. Čtěte 41. díl Babybytu.

Celý článek
Jak uspořádat všechno oblečení v šatní skříni tak, aby se neničilo, a vy jste o něm měli přehled? Čtěte rady a tipy

Jak uspořádat všechno oblečení v šatní skříni tak, aby se neničilo, a vy jste o něm měli přehled? Čtěte rady a tipy

Vydáno: 22.08.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 467x

Máte pocit, že vám v ložnici nestojí obyčejná šatní skříň, ale vchod do bájné Narnie, protože se vám v ní ztrácí všechno oblečení? Stačí si ji řádně uspořádat a už nikdy nebudete své věci hledat. Čtěte rady a tipy, jak na to.

Celý článek