1komentářů

Drtiče odpadu do kuchyně hodně ulehčují práci. Vaše odpadní vody ale nesmí ústit do veřejné kanalizace

Veškeré biologické zbytky v kuchyni můžete zlikvidovat v drtiči odpadu do dřezu. Pokud máte doma septik nebo malou domácí čistírnu, je to bez problémů. Počítejte s hlukem a vyberte si přístroj s dostatečným výkonem i životností.
Vydáno: 05.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2267x

Diskutovanou součástí vybavení moderních kuchyní se v posledních letech staly drtiče odpadu. Jsou běžnou součástí amerických kuchyní, v Evropě pak hlavně ve Velké Británii. Tyto kuchyňské spotřebiče vám zjednoduší práci. Zlikvidujete s nimi biologický odpad, třeba slupky od brambor, ovoce i zeleniny, ale i drobné kosti nebo skořápky z vajec či ořechů.

Drtič funguje současně se středním proudem studené vody

Elektrický spotřebič vše pod proudem studené vody rozdrtí na kal a spláchne do kanalizace. Končí tu až polovina odpadu, který by vám jinak v koši zapáchal a v létě lákal obtížný hmyz. Drtič patří na výtokový otvor dřezu, podle typu o průměru 89 nebo 92 mm. Mezi drtičem a kanalizací musíte mít ještě sifon, který brání úniku zápachu z potrubí zpět do místnosti.

<p>Drtič odpadu je zajímavý pomocník, ale nemůžete jej používat úplně všude. Foto: ©Depositphotos.com/snyfer</p>

Drtič odpadu je zajímavý pomocník, ale nemůžete jej používat úplně všude. Foto: ©Depositphotos.com/snyfer

Jaký typ drtiče odpadů si vyberete? Poslouží vám i přístroje do 10.000 Kč. Vyberte si tedy drtič s ochrannou manžetou, která brání vylétávání drcených částí zpět do dřezu. S větší drticí komorou se vám bude odpad zpracovávat lépe, pořiďte si ji o objemu 1,83 l a více. Drtič pro sebe potřebuje také dostatečný prostor, jeho minimální rozměry jsou 33 × 18 centimetrů.

V kuchyňském dřezu napojeném na veřejnou kanalizační síť, nesmíte drtič odpadků používat. Podle zákona zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu může do kanalizace odtékat jen mírně znečištěná voda s minimálním podílem pevného odpadu. Použití drtiče odpadu normu pevné složky mnohonásobně překračuje, takže riskujete citelnou pokutu.

Počítejte s tím, že váš nový domácí pomocník bude v kuchyni hodně hlučet. Je to velmi nepříjemné hlavně v panelácích. Čím více tuhého odpadu plánujete zpracovávat, tím výkonnější drtič si kupte. Pořiďte si přístroj s dlouhou životností, kam můžete dávat zbytky jídla, skořápky od vajec, papírové utěrky nebo kapesníčky, použité čajové sáčky, nedopalky z cigaret či rostlinný odpad.

         Víte, jak správně pečovat o drtič odpadu v kuchyni?

         •    Odklopte nerezovou zátku a pusťte studenou vodu, stačí střední proud
         •    Zapněte drtič a postupně do něj vkládejte odpad, větší kusy protlačte přes manžetu
         •    Až začne drtič běžet naprázdno, vypněte jej a zastavte vodu
         •    Ochrannou manžetu čas od času vyjměte a umyjte
         •    Do drtiče občas dejte pár kostek ledu, špetku soli a pusťte jej chvíli na prázdno
         •    Po této čisticí kúře a rozemletí ledu ještě pusťte do drtiče na chvíli vodu

Drtiče mají velkou tradici především v USA, kde se rozšířily už ve 30. letech minulého století. U nás je však můžete používat jen v případě, že máte domek se žumpou bez odtoku, případně jste napojeni na malou domovní čistírnu odpadních vod. V domech s veřejnou kanalizací platí paragrafy zákona č. 254/2001 Sb. o vodách. Ten s použitím drtičů odpadů ve svém výkladu nepočítá. Odpad z kuchyní a zacházení s ním pak spadá pod jiný zákon, konkrétně č. 106/2005 Sb. o odpadech.

<p>Instalace drtiče není složitá, před kanalizační potrubí ale patří ještě sifon. Foto: ©Depositphotos.com/minervastock</p>

Instalace drtiče není složitá, před kanalizační potrubí ale patří ještě sifon. Foto: ©Depositphotos.com/minervastock

V internetových diskusích se připomněla například čtenářka s přezdívkou Baroslávka: „Já drtičku ještě nemám, ale rekonstruujeme baráček a rozhodně ji chci. Pořád musím řešit vyhazování zbytků jídla, slupek od brambor a zeleniny a tak. Hned po vaření musím jít s košem, jinak to smrdí. Drtičku má kamarádka a hrozně mě nadchla,“ popsala.

Opačný názor má čtenář s přezdívkou Luďa: „Nemám a nechtěl bych ho ani zadarmo. Můžete to zalejvat vodou jak chcete, tuk z jídla se bude usazovat v trubkách a jednou budete muset čistit, tak jako my v paneláku. Byly to tři metry usazenýho tuku a ani se neptejte kolik ta sranda stála.“

Pro čtenářku s přezdívkou Jasna přístroj bude také jenom snem: „Nám v kuchyňském studiu řekli, že podle směrnic se v ČR v současné době legálně nesmí dávat drtiče. Prý naše odpadní trubky jsou moc úzké a často se ucpávají. Manžel ho moc chtěl, ale bohužel,“ povzdechla si.Zkušenosti s kuchyňským drtičem odpadů jsou v diskuzích různé. Co člověk, to názor. Ať už se pro zakoupení přístroje rozhodnete nebo ne, přečtěte si názor odborníka na tuto problematiku obecně. Provozovatelé městských kanalizačních sítí drtiče v domácnostech neradi vidí, protože jim dělají problémy. Zanáší potrubí usazeninami, na které se pak váží tuky a končívá to i totální uzávěrou.

Využíváte v kuchyňském dřezu drtič odpadu? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte s jeho provozem zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům nejvhodnější typ.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
Drtiče nejsou zakázané zákonem
Běžná domácnost nemá šanci používáním drtiče překročit zákonem stanovené limity. Používání drtičů v domácnostech je zcela legální. V gastro provozech je situace jiná, pak už je to na domluvě s kanalizacemi. Pokud používáte drtič, se nemusíte bát ucpaných trubek. Drobné částečky vycházející z drtiče společně s proudem vody strhávají nečistoty a usazený tuk a trubky čistí. Nikdy jsme nezaznamenali ani jednu pokutu kterou by nějaký z našich zákazníků za používání drtičů dostal. Vyčerpávající informace o problematice drtičů ze všech úhlů najdete na našem webu: https://www.weltservis.cz/drtice-odpadu/co-je-drtic-odpadu-kuchynskeho-odpadu.html Byli jsme jedni z prvních dovozců drtičů do ČR a po celou dobu se snažíme rozšiřovat osvětu o tomto skvělém pomocníkovi.
ODPOVĚDĚT
Weltservis | 06.10.2016

Přečtěte si také ↓

Zahrada v únoru je ve znamení příprav na jaro. Pěstitelské rady zkompletuje nový seriál Zahradníček

Zahrada v únoru je ve znamení příprav na jaro. Pěstitelské rady zkompletuje nový seriál Zahradníček

Vydáno: 27.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 82x

Zahrádka v únoru spí jenom zdánlivě. Nenechte se pak překvapit prudkým nástupem jara a vysévejte do truhlíků. Seriál Zahradníček vám přinese občasné rady a tipy pro malé zahrádky, balkonové pěstování, či mini skleníčky na terase.

Celý článek
Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 160x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 72x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek