0komentářů

Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích

V kuchyni i koupelně vás překvapila neodtékající voda. Jak vyčistit ucpaný odpad ke dřezu nebo k umyvadlu? Pokud nepomohou čisticí prostředky a gumový zvon, rozeberte sifon. Je to jednoduché, čtěte 2. díl seriálu Vteřinový manžel.
Vydáno: 04.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3423x

Bezchybně fungující odtok v kuchyňském i koupelnovém odpadu, stejně jako na toaletě, je základ spokojeného bydlení. Případné potíže s ucpanými odpadovými armaturami nebo trubkami můžete vyřešit i sami. Podle typu a délky „ucpávky“ se rozhodněte mezi mechanickou a chemickou cestou. Klasickým pomocníkem je známý gumový zvon, jeho užívání ale chce trochu šikovnosti.

<p>Aby odpad odtékal takto, musíte se mu věnovat i preventivně a často proplachovat. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Aby odpad odtékal takto, musíte se mu věnovat i preventivně a často proplachovat. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Nejdříve ucpěte třeba hadrem všechny přepadové otvory, kterými by mohl unikat vzduch. Napusťte trochu vody na dno umyvadla či dřezu a začněte pumpovat. Pokud budete mít štěstí, ukliďte vše po uvolnění ucpávky a nahrnutí nečistot zpět ukliďte, odpad propláchněte horkou vodou a přidejte do ní trochu odmašťovacího prostředku. Pokud štěstí nemáte, musíte rozebrat a vyčistit sifon.

Sifony jsou z plastu, při jejich povolování buďte opatrní

Sifon neboli zápachová uzávěrka, brání stokovému vzduchu v „osvěžování“ vašeho interiéru. Při delším používání se ale v jeho 5- 8 cm vysokém vodním sloupci mohou nahromadit nečistoty, vlasy i drobné předměty. Odšroubujte spodní kryt a do přistaveného kbelíku nechte všechen nepořádek vytéct. Armatura bývá z plastu, buďte proto opatrní a povolujte závit raději rukou bez nářadí.
Zkontrolujte si současně stav a kvalitu všech těsnění, na které při demontáži odpadového sifonu narazíte. Ušetříte si tím práci v budoucnu. Současně vyberte i nečistoty z trubek na obě strany, kam až dosáhnete. Nepomohlo to? Na rozrušení ucpávky dále v trubkách si vezměte na pomoc speciální instalatérské pero. Je to ohebná spirála o různé délce i průměru, na konci s kličkou.

Chemické prostředky používejte, když voda odtéká alespoň z 30 %.

Ještě před mechanickým čištěním vyzkoušejte na ucpaný odpad chemické přípravky. Celou řadu jich najdete v drogeriích, jejich účinnou látkou jsou hydroxidy nebo kyseliny a poslouží proto i jako částečná dezinfekce. Stejně, i když za delší dobu, vám poslouží i jedlá soda. Nasypte jí sáček do sifonu, přilejte dvě deci octa a po minutce zalejte horkou vodou. Celý postup zopakujte.

<p>Prvním krokem při ucpaném odpadu je gumový zvon, zkuste jím nečistoty uvolnit. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Prvním krokem při ucpaném odpadu je gumový zvon, zkuste jím nečistoty uvolnit. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Chcete-li být šetrnější k životnímu prostředí, použijte biologické enzymatické přípravky. Obsahují bakterie, které usazeniny v odpadu rozloží. Umyvadlem nejdříve nechte protékat teplou vodu, asi 30 vteřin. Pak nalejte roztok do odpadního otvoru a spláchněte asi půllitrem vlažné vody. Vše dávkujte nejlépe na noc, přípravek působí až 8 hodin. I tady můžete celý proces zopakovat. 

      Pět základních rad při ucpaném domácím odpadu:

      •    Zkuste odpad uvolnit gumovým zvonem s trochou vody na dně umyvadla
      •    Do odpadu nasypte sodu, přilejte ocet a po chvíli propláchněte horkou vodou
      •    Opatrně rozšroubujte plastový sifon a odstraňte veškeré usazené nečistoty
      •    Na ucpávku v odpadové trubce použijte opatrně instalatérské pero
      •    Dodržujte prevenci, pořiďte si sítka do výlevek, odpady týdně proplachujte

<p>Je-li ucpávka urputná, rozšroubujte a vyčistěte sifon. Jde to jednoduše, ale opatrně. Foto: ©Depositphotos.com/photography33</p>

Je-li ucpávka urputná, rozšroubujte a vyčistěte sifon. Jde to jednoduše, ale opatrně. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Odpad se vám povedlo vyčistit a voda odtéká bez problémů. Co ale dělat, když se po bytě začne šířit zápach z vaší myčky nebo pračky? Tyto spotřebiče pravidelně zbavujte usazovaného vodního kamene, nejlépe s pomocí speciálních prostředků. Seženete je od 100 do 330 Kč za balení. Nemilé odéry odstraníte i s „domácími“ chemikáliemi a roztoky.

Mastnotu a špínu z myčky dostanete práškem na praní, spotřebič pak často větrejte.

Nalijte do nádržky u myčky ocet a nechte mycí program běžet naprázdno na co nejvyšší teplotu. Sodu zase nasypte do šálku a spusťte program na oplachování. Na mastnotu a špínu funguje jednou za měsíc nasypat do přihrádky na mycí prostředek prášek na praní. Projeďte na teplotu  40°C  jeden mycí cyklus a vždycky nechávejte pračky a myčky větrat, plísně to nemají rády.

<p>Sestavit demontovaný sifon zpět není těžké, zkontrolujte dobře všechna těsnění. Foto: ©Depositphotos.com/photography33</p>

Sestavit demontovaný sifon zpět není těžké, zkontrolujte dobře všechna těsnění. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Potížím s ucpávání odpadů se nejlépe vyhnete prevencí. Pořiďte si umělohmotná nebo nerezová sítka do odpadních výlevek, pravidelně je čistěte a proplachujte. Do sifonů se tak nedostanou vlasy, víčka od zubních past, kousky látek či jiné hrubé nečistoty. V kuchyni si před skořápkami, kostmi i zbytky jídel pomozte stejně. Alespoň týdně pak pořádně propláchněte odpady horkou vodou.

Čistíte doma ucpané odpady bez problémů a bez mrknutí oka? Napište do komentáře pod článkem, jaká technika se vám nejlépe osvědčila, a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také úvodní díl seriálu Vteřinový manžel:

1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 54x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný dome nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek
Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Vydáno: 23.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 295x

Bydlení podle zvěrokruhu, část 2.: Jaký styl bydlení vyhledávají vodní znamení, tedy Rak, Ryby a Štír? Jaký mají vkus, co jim doma nesmí chybět a co naopak nemají rádi? Který nábytek a doplňky potřebují ke spokojenému bydlení?

Celý článek
Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Vydáno: 22.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 128x

Jak vypadá nábytek a bytový interiér ze skla? Které typy skla se v interiérech používají, jak bývá povrchově dokončené a co všechno se z něj vyrábí? Proč se sklo používá, jak moc je bezpečné pro děti a jak náročné je na údržbu?

Celý článek