PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Čištění odpadu vás předem děsí? Vteřinový manžel radí: Jak rozebrat a složit sifon v 5 krocích

V kuchyni i koupelně vás překvapila neodtékající voda. Jak vyčistit ucpaný odpad ke dřezu nebo k umyvadlu? Pokud nepomohou čisticí prostředky a gumový zvon, rozeberte sifon. Je to jednoduché, čtěte 2. díl seriálu Vteřinový manžel.
Vydáno: 04.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5820x

Bezchybně fungující odtok v kuchyňském i koupelnovém odpadu, stejně jako na toaletě, je základ spokojeného bydlení. Případné potíže s ucpanými odpadovými armaturami nebo trubkami můžete vyřešit i sami. Podle typu a délky „ucpávky“ se rozhodněte mezi mechanickou a chemickou cestou. Klasickým pomocníkem je známý gumový zvon, jeho užívání ale chce trochu šikovnosti.

<p>Aby odpad odtékal takto, musíte se mu věnovat i preventivně a často proplachovat. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Aby odpad odtékal takto, musíte se mu věnovat i preventivně a často proplachovat. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Nejdříve ucpěte třeba hadrem všechny přepadové otvory, kterými by mohl unikat vzduch. Napusťte trochu vody na dno umyvadla či dřezu a začněte pumpovat. Pokud budete mít štěstí, ukliďte vše po uvolnění ucpávky a nahrnutí nečistot zpět ukliďte, odpad propláchněte horkou vodou a přidejte do ní trochu odmašťovacího prostředku. Pokud štěstí nemáte, musíte rozebrat a vyčistit sifon.

Sifony jsou z plastu, při jejich povolování buďte opatrní

Sifon neboli zápachová uzávěrka, brání stokovému vzduchu v „osvěžování“ vašeho interiéru. Při delším používání se ale v jeho 5- 8 cm vysokém vodním sloupci mohou nahromadit nečistoty, vlasy i drobné předměty. Odšroubujte spodní kryt a do přistaveného kbelíku nechte všechen nepořádek vytéct. Armatura bývá z plastu, buďte proto opatrní a povolujte závit raději rukou bez nářadí.
Zkontrolujte si současně stav a kvalitu všech těsnění, na které při demontáži odpadového sifonu narazíte. Ušetříte si tím práci v budoucnu. Současně vyberte i nečistoty z trubek na obě strany, kam až dosáhnete. Nepomohlo to? Na rozrušení ucpávky dále v trubkách si vezměte na pomoc speciální instalatérské pero. Je to ohebná spirála o různé délce i průměru, na konci s kličkou.

Chemické prostředky používejte, když voda odtéká alespoň z 30 %.

Ještě před mechanickým čištěním vyzkoušejte na ucpaný odpad chemické přípravky. Celou řadu jich najdete v drogeriích, jejich účinnou látkou jsou hydroxidy nebo kyseliny a poslouží proto i jako částečná dezinfekce. Stejně, i když za delší dobu, vám poslouží i jedlá soda. Nasypte jí sáček do sifonu, přilejte dvě deci octa a po minutce zalejte horkou vodou. Celý postup zopakujte.

<p>Prvním krokem při ucpaném odpadu je gumový zvon, zkuste jím nečistoty uvolnit. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Prvním krokem při ucpaném odpadu je gumový zvon, zkuste jím nečistoty uvolnit. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Chcete-li být šetrnější k životnímu prostředí, použijte biologické enzymatické přípravky. Obsahují bakterie, které usazeniny v odpadu rozloží. Umyvadlem nejdříve nechte protékat teplou vodu, asi 30 vteřin. Pak nalejte roztok do odpadního otvoru a spláchněte asi půllitrem vlažné vody. Vše dávkujte nejlépe na noc, přípravek působí až 8 hodin. I tady můžete celý proces zopakovat. 

      Pět základních rad při ucpaném domácím odpadu:

      •    Zkuste odpad uvolnit gumovým zvonem s trochou vody na dně umyvadla
      •    Do odpadu nasypte sodu, přilejte ocet a po chvíli propláchněte horkou vodou
      •    Opatrně rozšroubujte plastový sifon a odstraňte veškeré usazené nečistoty
      •    Na ucpávku v odpadové trubce použijte opatrně instalatérské pero
      •    Dodržujte prevenci, pořiďte si sítka do výlevek, odpady týdně proplachujte

<p>Je-li ucpávka urputná, rozšroubujte a vyčistěte sifon. Jde to jednoduše, ale opatrně. Foto: ©Depositphotos.com/photography33</p>

Je-li ucpávka urputná, rozšroubujte a vyčistěte sifon. Jde to jednoduše, ale opatrně. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Odpad se vám povedlo vyčistit a voda odtéká bez problémů. Co ale dělat, když se po bytě začne šířit zápach z vaší myčky nebo pračky? Tyto spotřebiče pravidelně zbavujte usazovaného vodního kamene, nejlépe s pomocí speciálních prostředků. Seženete je od 100 do 330 Kč za balení. Nemilé odéry odstraníte i s „domácími“ chemikáliemi a roztoky.

Mastnotu a špínu z myčky dostanete práškem na praní, spotřebič pak často větrejte.

Nalijte do nádržky u myčky ocet a nechte mycí program běžet naprázdno na co nejvyšší teplotu. Sodu zase nasypte do šálku a spusťte program na oplachování. Na mastnotu a špínu funguje jednou za měsíc nasypat do přihrádky na mycí prostředek prášek na praní. Projeďte na teplotu  40°C  jeden mycí cyklus a vždycky nechávejte pračky a myčky větrat, plísně to nemají rády.

<p>Sestavit demontovaný sifon zpět není těžké, zkontrolujte dobře všechna těsnění. Foto: ©Depositphotos.com/photography33</p>

Sestavit demontovaný sifon zpět není těžké, zkontrolujte dobře všechna těsnění. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Potížím s ucpávání odpadů se nejlépe vyhnete prevencí. Pořiďte si umělohmotná nebo nerezová sítka do odpadních výlevek, pravidelně je čistěte a proplachujte. Do sifonů se tak nedostanou vlasy, víčka od zubních past, kousky látek či jiné hrubé nečistoty. V kuchyni si před skořápkami, kostmi i zbytky jídel pomozte stejně. Alespoň týdně pak pořádně propláchněte odpady horkou vodou.

Čistíte doma ucpané odpady bez problémů a bez mrknutí oka? Napište do komentáře pod článkem, jaká technika se vám nejlépe osvědčila, a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také úvodní díl seriálu Vteřinový manžel:

1. Jak v pohodě zvládnout montáž nábytku + 5 dobrých rad k tomu

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek