0komentářů

Mikroslužby pro bydlení a domácnost = budoucnost levných nabídek na internetu?

Víte, co jsou mikroslužby a jak je využít pro domácnost a bydlení? Řada lidí poptává venčení psů, obrazy na zakázku nebo nákup do domu. Portály mikroslužeb propojí s malou provizí zájemce a poskytovatele. Službu máte za pár korun.
Vydáno: 29.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1324x

Zhruba od roku 2012 je na českém internetu výrazněji rozšířený fenomén takzvaných mikroslužeb. Jsou to nabídky nejrůznějších prací, činností nebo produktů, za které si jejich poskytovatel účtuje jen malou odměnu. Nejčastěji zaplatíte v rozmezí 150 až 1 500 Kč, alespoň na prý nejrozšířenějším oborovém portálu v ČR, kterým je Stovkomat.cz.

Od humorných nabídek postupně až k žádaným službám

Nápad pochází, jak jinak, ze zámoří, kde unuděný člověk s připojením k internetu dokáže udělat za pár dolarů téměř cokoli. Začínalo se s věcmi typu „Za malý obolus si budu půl hoďky dělat starosti kvůli tvým problémům“, případně „Napíšu o vás heslo na Wikipedii“. Více či méně vtipné nabídky ale postupně doplnily díky jednoduchému platebnímu systému i služby představitelné a žádané.

<p>Úklid domácností, venčení psů, nákupy. To je zřejmě budoucnost mikroslužeb. Foto: ©Depositphotos.com/igorr1</p>

Úklid domácností, venčení psů, nákupy. To je zřejmě budoucnost mikroslužeb. Foto: ©Depositphotos.com/igorr1

Tuzemský Stovkomat má služby v 9 hlavních kategoriích, které se dělí do dalších podkategorií. Například Rady a návody, Sociální sítě, Psaní & překlady. Pro kupujícího i prodávajícího stačí jedna registrace. Chcete nakupovat? Dobijte nejdříve požadovanou sumu. Peníze je možné zajistit klasicky převodem na účet, nebo okamžitě pomocí kreditní karty či internetové peněženky PayPal.

Jako prodejce nemusíte o sobě zavádět žádné osobní údaje

Vyberete si konkrétní službu a jedním kliknutím vám systém odečte inzerovanou sumu. U koupené mikroslužby, „jobu“, vyplníte požadované údaje a můžete očekávat, jak to dopadne. Podobný po-stup funguje i u prodej služby. Prodejce o sobě nemusí uvádět žádné osobní údaje. Pouze bankovní účet nebo PayPal pro případnou výplatu provize, třetiny ceny služby.

<p>Častou nabídkou portálů mikroslužeb je odvirování počítačů na dálku. Jdete do toho? Foto: ©Depositphotos.com/PirenX</p>

Častou nabídkou portálů mikroslužeb je odvirování počítačů na dálku. Jdete do toho? Foto: ©Depositphotos.com/PirenX

Velkému rozšíření mikroslužeb nahrává fakt, že s ní provozovatelé nemusí mít příliš velké starosti.  Pro uživatele ten malý obnos za provedení služby může naopak znamenat fajn přivýdělek. Obzvlášť tehdy, když jejich nabídka zaujme někoho třeba několikrát do týdne, nebo dokonce denně. Provizní systém pak umožní vlastníkům mikroslužbových portálů také docela slušné živobytí.

Mikroslužby jsou drobné činnosti nebo produkty, poskytované za velmi malé částky.

Existuje u nás česká obdoba amerického Fiverru, Stománie. Za zaplacenou stovku dostanete třeba super vychytané reklamní články, odvirování počítače na dálku nebo revizi životopisu tak aby zaujal personalisty. K nabízeným mikroslužbám není potřeba žádná zvláštní kvalifikace. Můžete tu proto nabídnout vlastně jakékoli své schopnosti a umění.

<p>Za necelé dvě stovky můžete nechat své milé donést růži. Nebo i takovou kytici. Za víc. Foto: ©Depositphotos.com/vsurkov</p>

Za necelé dvě stovky můžete nechat své milé donést růži. Nebo i takovou kytici. Za víc. Foto: ©Depositphotos.com/vsurkov

Na portálu www.Fobo.cz zadáte svou lokalitu a zjistíte, kdo ve vašem okolí vám může nabídnout své služby a dovednosti. Za 199 Kč tak můžete třeba nechat donést své drahé polovici růži. Jenom 49 korun pak zaplatíte za to, že na vás někdo bude celou hodinu pozitivně myslet. Naproti tomu převod VHS kazety na nové DVD za 180 Kč je už služba „o něčem“.

Mikroslužby dávají prostor snadno nabídnout cokoli, v čem vynikáte

Kromě doučování nebo masáží si na tomto portálu můžete také objednat převod audiokazet na digitální nosič. Pro domácnost se vám může hodit výmalba stěn v dětském pokoji pohádkovými postavami za 500 Kč, nebo namalování vašeho domku či rekreační stavby ve formátu A2 až A4. Za 120 korun vám také Lenka obstará a donese nákup, či vyřídí různé pochůzky.Svou zkušenost s nabízením mikroslužby popsal na internetu jeden z uživatelů: „Experimentálně jsem vytvořil job, ve kterém jsem nabízel napsání erotické povídky za 150 Kč. Za cca půl roku jsem napsal 8 povídek a vydělal jsem si 1 220 Kč. Jako pravidelná výplata nic moc, jako přivýdělek a zkušenost, proč ne.“

Potenciál mikroslužeb je v nabídkách pro domácnosti, například rychlý úklid bytů.

Mohli byste namítnout, že se jedná jen o další bublinu světové elektronické sítě. V dnešní době se ale na internetu dá prodat skutečně téměř vše. Pokud se v budoucnu situace „uklidní“ natolik, že převáží smysluplné nabídky, má určitě tento typ služby své místo na trhu. Zájem může rozhodně být třeba o úklid bytu, napečení cukroví, ruční mytí auta nebo hlídání dětí.

Využíváte někdy i vy mikroslužby? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte s tímto druhem pomoci zkušenosti, a poraďte ostatním čtenářům nejlepší tipy.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 56x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 593x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 172x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek