PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

CPL a HPL. Jeden materiál, ale jiné vlastnosti i cena. Poznejte laminát a zjistěte, čím se liší od lamina

Laminát není lamino. O jaký materiál se tedy jedná? Jak se vyrábí, jaké existují druhy, jaké má vlastnosti a kolik stojí? Zjistěte, co všechno z laminátu seženete do bytu či domu a jak laminátové prvky udržovat a opravovat.
Vydáno: 29.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4756x

Laminátovou plovoucí podlahu zná snad každý. Víte však, co je laminát za materiál? Laminát není lamino. Lamino je dřevotříska, na kterou je z obou stran nalepená dekorační fólie. Laminát je kompozitní materiál, který je tvořený několika vrstvami stejného nebo různého materiálu. Tyto vrstvy jsou impregnované a slepené vhodnou pryskyřicí nebo jiným pojivem. Lepení probíhá lisováním za vyšších teplot a celý proces se jmenuje laminování. Odtud pochází název laminát.

Lamináty bývají odolnější a kvalitnější než lamino, některé dekory se však díky větší tvrdosti mohou snáze poškrábat.

Laminát je silný necelý 1 mm, má dokonale uzavřený povrch bez pórů a je velmi odolný vůči mechanickému poškození i mnoha chemickým látkám. Vždy se používá ve spojení s nosným materiálem, třeba MDF nebo dřevotřískou. Seženete ho ve stovkách barev a imitací (včetně dekorů dřeva a jiných přírodních materiálů).

Za m2 HPL desek pro interiérové použití zaplatíte kolem 650 Kč a výše. HPL desky pro exteriérové použití seženete od 1150 Kč za m2. Laminátovou podlahu koupíte od 100 Kč za m2, obkladové panely od 150 Kč za m2. Záleží na barvě a tloušťce, kterou zvolíte. Seženete je v hobby marketech, obchodech s nábytkářskými či stavebními materiály a v podlahových studiích.

Kde se laminát používá

Z laminátu se vyrábí obklady stěn, podlahy, schodiště, nábytek, pracovní kuchyňské desky, parapety i dveře. Laminát je hned po keramice nejpoužívanějším a z hlediska odolnosti a údržby nejvhodnějším způsobem obložení stěny za kuchyňskou linkou. V běžných hobby marketech najdete nepřeberné množství barev a dekorů velkoformátových desek, které vám na místě seříznou do požadovaného rozměru.

Lamináty jsou vhodným řešením pro výrobu pracovních kuchyňských desek. Hrany se upravují stejně jako u lamina, tedy pomocí ABS hran, případně proužků laminátu. Zajímavé jsou kovolamináty, kdy je povrch vyroben z vrstvy kovu, případně laminát s vlastním dekorem natištěným pomocí digitálního tisku.

<p>Snad nejznámějším výrobkem z laminátu jsou laminátové plovoucí podlahy. Foto: ©Depositphotos.com/leimaneagita</p>

Snad nejznámějším výrobkem z laminátu jsou laminátové plovoucí podlahy. Foto: ©Depositphotos.com/leimaneagita

Jaký je rozdíl mezi CPL a HPL?

Existují dva typy laminátu, a to CPL a HPL. HPL (High Pressure Laminate, vysokotlaký laminát) je mnohem odolnější a dražší. Vyrábí se v méně barvách a nemá takovou ohebnost. Je odolný proti vodě, snadno omyvatelný a odolný proti odření i běžným chemikáliím, jako jsou desinfekční prostředky.

HPL se používá jako povrchový materiál pro kvalitní kuchyňský a kancelářský nábytek, na stěny a dveře i nábytek, a to především v prostorách a na konstrukcích, kde je kladen vysoký nárok na pevnost, snadné ošetřování a hygienu. Proto je ideální i pro exteriérové použití.

Nevýhodou laminátu je vysoká hlučnost (především u podlah). Kročejový hluk však ztlumíte speciální pěnovou podložkou.

CPL (Continuous Pressure Laminate, střednětlaký laminát) má tloušťku 0,2 – 0,3 mm. Vyrábí se i v pastelových barvách a různých dekorech (včetně imitace dřeva). Odolá nejen běžnému provozu domácnosti, ale i zvířatům. Má totiž vysokou odolnost proti mechanickému poškození (třeba poškrábání). Je odolný vůči teplu, chemickým látkám i vlhkosti. Jeho odolnost proti vlhkosti však většinou limituje nízká odolnost nosného materiálu.

CPL se používá na velice namáhaná místa i ve veřejných prostorách. Vydrží více než folie lamina a hodí se do prostor se střední zátěží, jako jsou kancelářské prostory či domácnost se zvířaty. Často se používá pro povrchové úpravy dveří, korpusy nábytku, vertikální aplikace a vodorovné plochy s nízkou zátěží. U nábytku a dveří se používá slabší, u podlah silnější CPL.

Jak se o laminát starat

Laminát nemá žádné spáry, je odolný vůči teplu i poškrábání a vyčistíte ho pouhým otřením vlhkým hadříkem. Nepoužívejte čisticí prostředky s nábytkovou politurou nebo voskem. Zanesli byste strukturu laminátu a vytvořili lepivou a nečistoty zachytávající vrstvu. K nutnému čištění použijte šetrné čisticí prostředky, které neobsahují abrazivní částice. Laminát nevyužívejte jako podklad pro krájení ani odkládání horkých hrnců. Rozlité tekutiny ihned setřete.

Na čištění laminátu nepoužívejte agresivní čisticí prostředky pro domácnost, podlahové vosky a politury ani abrazivní prostředky.

Laminátovou podlahu je nejlepší čistit suchým mopem. Nepoužívejte vysavač bez nástavce na hladké povrchy. V případě potřeby vytřete podlahu mírně vlhkou textilií a nepoužívejte velké množství vody (na podlaze se nesmí tvořit loužičky). Většinu šmouh lze odstranit vhodným čističem. Velmi odolné skvrny (třeba lak na nehty, fixy, ovocné a zeleninové šťávy) odstraníte pomocí trochy lihu na pálení, čisticího benzinu nebo acetonu.

Škrábance či malé praskliny na laminátové podlaze odstraníte pomocí opravářské sady (třeba Quick-Step za 1 200 Kč), která obsahuje tavicí nůž, čisticí hřeben a několik voskových bloků v několika barvách. Z nich namícháte přesně ten odstín, který potřebujete. Při větším poškození už musíte jedno či více prken vyměnit.

Máte doma laminátovou podlahu nebo obklad? Podělte se o své zkušenosti s využitím laminátu s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 229x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 241x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek