PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Malou koupelnu zařizujte hlavně hlavou. Srdce zapojte až ve chvíli, kdy budete mít všechno důkladně naplánované

Umyvadlo, vana, záchod, pračka a spousta dalších věcí... Jak dostat do malé koupelny 2 x 2 metry všechno potřebné, a přitom mít dostatek prostoru a komfortu? Čtěte rady a tipy, jak mít vše při ruce, aniž by cokoliv překáželo.
Vydáno: 28.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4638x

Máte malý byt a ještě menší koupelnu a nevíte, jak do ní dostat vše potřebné, a přitom mít dostatek místa na očistu těla? Uvědomte si, že v první řadě musí být koupelna hygienickým nástrojem, a až potom relaxačním. Nejprve se tedy oprostěte od představ nádherných koupelen z magazínů o bydlení, protože do malého prostoru opravdu nenacpete sprchu a vanu zároveň, a už vůbec do ní nedáte designovou vanu stojící v prostoru.

Jakmile toto dokážete, začněte s důkladným plánováním. Třeba zjistíte, že je potřeba provést stavební úpravy, které vás budou stát víc peněz. Uvědomte si, že před umyvadlem potřebujete místa nejvíc, ke všemu musíte mít pohodlný přístup, dvířka skříněk se musí dát plně otevřít a nesmíte zapomenout ani na prostor pro případné stěhování pračky. Pokud však můžete, tak pračku dejte jinam, třeba na chodbu, do komory nebo kuchyně.

<p>Při zařizování koupelny si dobře naplánujte odkládací a úložné prostory. Foto: ©Depositphotos.com/MrHamster</p>

Při zařizování koupelny si dobře naplánujte odkládací a úložné prostory. Foto: ©Depositphotos.com/MrHamster

Důkladné plánování

Pro vybavení extra malé koupelny potřebujete kvalitní rozkreslení a přesný plánek půdorysu. Pečlivě zakreslete všechny rozměry koupelny, tedy výšku a šířku stěn, rozměry dveří, a případně i výklenky oken. Nezapomeňte zaznamenat umístění zásuvek, vypínačů, topných těles, přívodu vody a odpady. Pokud budete tvořit půdorys na papír, vezměte si čtverečkovaný, na kterém snadno určíte měřítko. 

Pro lepší představu o konečné podobě koupelny je dobré vytvořit 3D návrh. K tomu využijte některý z mnoha programů nebo online nástrojů.

Při zakreslování sanity berte na vědomí, že běžná vana zabere plochu 170 x 75 cm, sprcha 70 x 70 cm, umyvadlo 60 x 50 cm a toaleta 40 x 50 cm. Záleží však především na modelu, který si vyberete. Mezi dvěma umyvadly by měl být prostor minimálně 20 cm, ale například umyvadlo a vana mohou stát i těsně vedle sebe, protože jejich výškový rozdíl vytváří dostatek volného prostoru.

U koupelnových skříněk nechte tolik prostoru, abyste se k nim mohli pohodlně ohnout a používat úložné prostory v zásuvkách a policích. Otevřené regály a posuvné dveře jsou mnohem praktičtější. Regály, skříňky a pračka by měly stát alespoň 3 centimetry od stěny, jinak se za nimi bude hromadit prach a nečistoty. Navíc by se zde mohly začít tvořit i plísně.

<p>Prostor nad pračkou s předním plněním můžete využít jako další odkládací prostor. Foto: ©Depositphotos.com/MrHamster</p>

Prostor nad pračkou s předním plněním můžete využít jako další odkládací prostor. Foto: ©Depositphotos.com/MrHamster

Vanu nebo sprchu?

Pokud by bylo pořízení vany na úkor volného pohybu po koupelně, zvolte raději sprchový kout. Zabere méně místa a ještě ušetříte za vodu na koupání. K relaxaci v horké vodě můžete využít hlubší vaničku, sklopné sedátko a různé sprchové hadice. Hodit se vám bude i dobře umístěné madlo, které usnadní vstávání.

V koupelně, kde se předpokládá koupání tělesně postižených za pomoci dalších dvou asistentů, musí být vana přistavená ke stěně kratší stranou a přístupná ze tří stran. 

Sprchový kout by měl umožnit nejenom opláchnutí těla vodou, ale také zvedání rukou a volnější pohyb. To příliš neumožní třeba sprcha 80 x 80 cm čtvrtkruhového tvaru. Alespoň jeden rozměr by měl umožnit rozpažení rukou. Proto raději volte sprchu větší, a to alespoň 90 x 90 cm. Se stejně velkým prostorem počítejte také před jejím vchodem. Čtvrtkruhový tvar sprchového koutu zabere méně místa než čtvercový, ale neumožňuje takový komfort.

Trváte na vaně? Vyhněte se rohové, protože zabírá moc místa. Nejlepší je klasická obdélníková, nebo asymetrická, která se na jedné straně zužuje. Postačující rozměr vany je 160 x 70 cm, pohodlnější jsou vany o rozměrech 180 x 90 cm. Delší strana musí být dobře přístupná a vzdálenost protějších předmětů se doporučuje až 100 cm. Vanu doplňte zástěnou, abyste se v ní mohli pohodlně sprchovat. Kromě zástěny by měla mít rovné dno s neklouzavým povrchem.

<p>Čtvercový sprchový kout je sice komfortnější, ale čtvrtkruhový ušetří více místa. Foto: ©Depositphotos.com/ttatty</p>

Čtvercový sprchový kout je sice komfortnější, ale čtvrtkruhový ušetří více místa. Foto: ©Depositphotos.com/ttatty

Jaké vybrat umyvadlo

Umyvadlo má mít šířku alespoň 50 cm, přičemž prostor kolem něho musí být větší, a to alespoň 90 x 60 cm. Člověk totiž potřebuje alespoň 90 cm šířky, aby mohl nadzvednout ruce ohnuté v loktech při čistění zubů či česání. Jestli potřebujete dvě umyvadla, volte raději dvojumyvadlo, které šetří prostor. Mezi umyvadly bývá odkládací plocha, počítejte však s tím, že na šířku zabere minimálně 130 cm.

Pokud se vám do koupelny klasické umyvadlo nevejde, volte menší a v nejhorším případě rohové nebo otočné. Umyvadlo můžete umístit i nad zúžený konec atypické vany. Od vstupních dveří musí k umyvadlu vést co nejkratší a přímá cesta (bez překážek). Mezi umyvadlem a protější stěnou (otevřenými dveřmi nebo předmětem) by mělo zůstat volných alespoň 60 cm.

Kam umístit toaletu

Samostatný záchod je vhodný tehdy, když u něj můžete mít alespoň malé umývátko. Pokud jste se rozhodli pro spojení malé koupelny s WC, volte menší toaletní mísu s délkou sedu kolem 50 cm. Pokud je to možné, vyhněte se jejímu umístění do rohu místnosti, kde zabere příliš mnoho místa. Před mísou by měl být přibližně stejně velký volný prostor, abyste měli místo pro nohy. Pro snadnější úklid vybírejte závěsné systémy.

Pro řešení koupelny a WC je určující poloha klozetové mísy. Ta potřebuje odpad Ø 10 cm (a co nejkratší cestu ke stoupačce), ostatním předmětům stačí odpad Ø 5 cm. Myslete i na to, že odpady ani vodu nemůžete vést stěnou přerušenou dveřmi. Prostor pro záchod i bidet by měl být široký alespoň 80 cm. Oba předměty pak musí být osově vzdáleny alespoň 60 cm. Místo bidetu poslouží bidetové sedátko nebo sprška.

<p>Místo bidetu raději zvolte bidetovou spršku nebo sedátko. Foto: ©Depositphotos.com/ccaetano</p>

Místo bidetu raději zvolte bidetovou spršku nebo sedátko. Foto: ©Depositphotos.com/ccaetano

Úložné prostory jsou nezbytné

V koupelně jsou důležité odkládací a úložné prostory. Do malé koupelny jsou ideální různé závěsné hrazdy na pověšení ručníků, vestavěné koše na prádlo a především pro dámské nezbytnosti dělené šuplíky. Prostor kolem zrcadla můžete osadit poličkami na věci denní potřeby. V malé koupelně je nutné udržovat pořádek, takže na očích nechte jen nejpoužívanější věci a zbytek ukryjte do skříněk.

Textil raději uložte mimo koupelnu, jinak hrozí, že navlhne a začne plesnivět. Ušetříte tak místo v koupelně.

Využijte prostor pod umyvadlem a dejte pod něj skříňku. Ve vyšší koupelnové skříňce může být vestavěný koš na špinavé prádlo. Ve sprchovém koutě bývají vestavěné police. Pokud tam nejsou, dejte do něj organizér. Bude se vám hodit na odložení mýdla a dalších potřeb. V koupelně používejte i závěsné držáky a kapsáře. Místo zrcadla pověste nad umyvadlo zrcadlovou skříňku se zabudovaným světlem a poličkami.

Žebříkový radiátor nezabere tolik místa jako klasické topení a využijete ho i na pověšení ručníků. Pračka s horním plněním bývá ve většině případů menší a v době mezi praním ji využijete jako další odkládací prostor. Na pračku s bočním plněním zase můžete umístit speciální umyvadlo s odkládací plochou, případně skříňku nebo poličky. Protože je téměř stejně vysoká jako horní plocha umyvadla, můžete ji překrýt deskou, do které o kousek dál zapustíte umyvadlo. Celá koupelna tak bude mít jednotný styl.

<p>Místo bidetu raději zvolte bidetovou spršku nebo sedátko. Foto: ©Depositphotos.com/ccaetano</p>

Místo bidetu raději zvolte bidetovou spršku nebo sedátko. Foto: ©Depositphotos.com/ccaetano

Máte další tipy, jak funkčně zařídit malou koupelnu? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si i další články o malém bytě:

1) Vytvořte si útulný a pohodový domov i na pár metrech čtverečních

2) Rozložte, složte. Vyřešte problém s malým prostorem pomocí speciálního nábytku do mini bytů

3) Místo otáčení posouvám, v bytě tak spoustu místa mám. Máte malý byt? Pořiďte si posuvné dveře

4) Boty, kabáty, košile, kalhoty... Kam se vším tím oblečením, když je v bytě málo místa? Vybudujte si šatnu

5) Máte malý byt? Nafoukněte ho o další prostor. Vestavěné patro využijete třeba na spaní

6) Jak zařídit malý byt? Využijte plochu stěn, police a jednoduchý nábytek

7) Kam s postelí v malém bytě? Schovejte ji do skříně. Přes den nepřekáží, v noci se dobře vyspíte

8) Jak pro návštěvu vykouzlíte větší stůl z obrazu nebo malované skříňky? Nemusíte být Brumbál ani Copperfield

9) Zařizujete malý byt a ještě menší obývací pokoj? Zjistěte, jak si vybrat praktický odkládací stolek k sedačce

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek