PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak vyčistit sedačku od nehezkých skvrn a přitom ji nezničit? Přečtěte si rady a tipy v údržbovém rádci

Stala se vám nehoda v obýváku? Potřebujete ze sedačky odstranit skvrnu od vylitého čaje, vína nebo dětmi napatlané čokolády? Chcete vědět, jak se o sedačku starat, aby byla stále jako nová? Čtěte rady a tipy v údržbovém rádci.
Vydáno: 25.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7200x

Chcete, aby vaše sedačka vypadala stále jako nová? Chcete do ní usedat bez obav a starostí, které skvrně se raději vyhnout? Pak se o ni dobře starejte. Jenže co když se stane nějaká ta nehoda a na potahu se objeví skvrna? Na nic nečekejte a okamžitě se pusťte do čištění. Čistící "zbraně" pak volte podle materiálu, ze kterého je vyrobený potah. Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malé a málo viditelné ploše a řiďte se přiloženým návodem od jeho výrobce. Zjistíte tak, jestli čističem nenaděláte ještě víc škody.

V rámci pravidelné údržby pak nezapomeňte i na nožky a dřevěné části pohovky, které jsou vidět. Dřevo bývá většinou natřené lakem, takže ho stačí otřít vlhčeným čisticím ubrouskem nebo vlhkým hadříkem. Můžete použít i leštěnku na dřevo (Diava za 32 Kč). Kovové nožky pak vyčistíte vlhčeným ubrouskem nebo vlhkým hadříkem.

<p>Na čištění sedačky si můžete vypůjčit speciální vakuový vysavač. Foto: ©Depositphotos.com/vladi5909</p>

Na čištění sedačky si můžete vypůjčit speciální vakuový vysavač. Foto: ©Depositphotos.com/vladi5909

Textilní potah

Sedačku s textilním potahem stačí jednou za čas přeluxovat vysavačem. Zbavíte ji tak prachu a drobných nečistot. Alespoň jednou do roka proveďte větší údržbu. V případě alergiků a astmatiků, kterým dělají problémy prach, plísně a roztoči, nebo v bytech, kde jsou malé děti či domácí mazlíčci, by měla být frekvence většího čištění častější. S čištěním případných skvrn budete mít nejméně práce u potahu z omyvatelné textilie, u ostatních látek už je to složitější.

Čerstvé skvrny odstraňte z potahu ještě před zaschnutím, usnadníte si tak následné čištění. Použijte čistý hadřík nebo papírový ubrousek, kterým skvrnu odsajete. V žádném případě ji netřete, abyste ji ještě více nerozmazali. Zaschlé skvrny nejprve oškrábejte tupým plochým předmětem, třeba lžičkou. Poté na ně použijte vlažnou vodu s trochou neutrálního mýdla, nebo speciální saponát (Mr. Teppich za 39 Kč) či suchou pěnu (Larrin Koralan za 44 Kč), které jsou určeny k čištění čalouněného nábytku.

Při čištění textilního potahu nepoužívejte chemická rozpouštědla a ředidla (trichloretylen, aceton, benzin, líh), písky, abraziva, prací prášky a čistou vodu.

Roční údržbu provádějte suchým nebo mokrým způsobem. Doba schnutí se pak pohybuje okolo dvou až pěti hodin podle způsobu čištění. Mokrý (extrakční) způsob, využijete u běžně znečištěného nábytku, o který se pravidelně staráte. V určité míře odstraníte z textilu prach, roztoče i nepříjemné pachy a některé skvrny. Suchý způsob využijete na dlouho nečištěné materiály.

Snímatelný potah většinou můžete vyprat. Pokud však materiál není k praní vhodný, nebo se do pračky nevejde, odneste ho do čistírny. K čištění sedačky si můžete vypůjčit čistící stroj. Cena pronájmu na 24 hodin je kolem 300 Kč + vratná kauce. Pokud si na čištění netroufáte sami, najměte si odbornou firmu. Ceny se pohybují kolem 80 Kč za čalouněné křeslo, 70 Kč za jedno místo na sedačce, 25 Kč za židli a 100 Kč za matraci.

Ekokůže

Máte sedací soupravu čalouněnou ekokůží? Pak menší skvrny vyčistěte hadříkem navlhčeným ve slabším roztoku mýdla nebo pracího prášku. Nepoužívejte režný kartáč, protože byste mohli prodřít potah. Můžete použít i speciální čistič na eko kůži (Comodus Cleaner za 180 Kč). Rozlitou tekutinu nejprve rychle vysajte papírovým ubrouskem a vzniklou skvrnu následně vyčistěte vlhkým hadrem. Obdobně postupujte i v případě, že vám na nábytek upadne nějaké jídlo. 

Během čištění eko kůže nepoužívejte chemické přípravky na bázi rozpouštědel, lihy, louhy, benzinové čističe, desinfekční prostředky či bělicí prostředky, krémy, vosky, spreje ani prostředky na čištění přírodní kůže.

Skvrny od tuše, propisek či fixů odstraníte z eko kůže jen velice těžko. Barevné tkaniny, které přijdou do styku s eko kůží, mohou způsobit její zabarvení. Když se vám skvrnu nepodaří odstranit nebo sedačku potřísníte třeba inkoustem či lakem na nehty, tak se raději obraťte na odbornou úklidovou firmu. Eko kůži pravidelně ošetřujte sprejem, který je určený speciálně pro tento materiál. Většinou ho seženete v prodejnách s obuví. Sada pro čištění a impregnaci umělé kůže SKAI KIT vyjde na 790 Kč.

Kůže

Koženou sedací soupravu jednou za týden (nebo když čistíte ostatní nábytek) vysajte a přetřete vlhčeným ubrouskem určeným na kůži (Green Shield Conditioning Leather za 40 Kč). Místo něj můžete použít i kousek bavlněné látky namočený do čistící emulze (třeba Leather Soft Cleaner od Leather Master za 350 Kč). Rozlitou tekutinu ihned odsajte pomocí suché bavlněné nebo papírové utěrky.

Při čištění kožené sedačky se vyhněte pracím práškům, avivážím, induloně a jiným krémům, dětskému olejíčku, sádlu, chemickým rozpouštědlům a ředidlům i čisticím pastám s abrazivním účinkem.

Znečištění nenechávejte na koženém potahu zaschnout, ale ihned ho odstraňte pomocí vlažné vody. Poté povrch vytřete dosucha. Menší skvrny snadno vyčistíte bavlněným hadříkem s pěnou z mýdlového roztoku. Mýdlo musí mít neutrální pH. Větší skvrny pak odstraňte pomocí soupravy, která je určená přímo na kožený nábytek.

Sedačku pravidelně čistěte přípravkem určeným na kůži (alespoň dvakrát do roka). Části, které jsou nejvíce používané, byste měli ošetřovat každé 4 měsíce. Po úplném vyčištění sedačky aplikujte speciální emulzi na regeneraci a impregnaci kůže, a to hlavně na nejvíce namáhané části. Pravidelné ošetřování zabrání vzniku skvrn, kůže bude stále vláčná a lépe se bude čistit. Sada na čištění a impregnaci kůže Leather Master Maxi stojí 940 Kč.

Máte nějakou osvědčenou radu, jak čistit sedačku? Podělte se o ni s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek