0komentářů

Studené ruce a nohy zahřejete čajem z čekanky. Pomohou i teplé ponožky nebo ginko biloba. Čtěte další díl Babských rad

Studené ruce a nohy dovedou velice znepříjemnit život. Mohou být příznakem i vážných chorob. Jak se ohřát a co v těchto případech radí babky? Čekankový čaj i dvoje ponožky s pepřem. Pozor, jen na vlastní nebezpečí a zodpovědnost.
Vydáno: 22.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2507x

Spoustu lidí dokáží potrápit studené nohy nebo ruce, případně oba tyto problémy najednou. V létě je to sice otrava, ale dá se vydržet. Přes zimu s klesající teplotou a mrazy je to už horší. Nepodceňujte raději tento neduh. Vaše tělo jím může dávat signál, že něco není úplně v pořádku. Možnou chorobu ale může odhalit jedině pečlivé lékařské vyšetření. Zpočátku si zkuste pomoci lidovými recepty.

<p>Teplá lázeň s bylinkami je pro prvotní zahřátí nohou ideální volbou. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia</p>

Teplá lázeň s bylinkami je pro prvotní zahřátí nohou ideální volbou. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia

Jedním ze základních způsobů, jak se studených nohou zbavíte, je válečková masáž. Po chodidlech si s válečkem jezděte zhruba tři až čtyři minutky. K lepšímu prokrvení končetin přispívá i čekanka. Uvařte si z této bylinky čaj a popíjejte jej v momentě, kdy se chlad přihlásí. Zkuste si také na jedny tenké ponožky natáhnout druhé silnější, ale předtím do nich nasypte mletý pepř.

Pokud vám je na nohy a ruce zima dlouhodobě, může (ale samozřejmě také nemusí) to být z důvodu něčeho závažnějšího, raději zajděte k lékaři.

Zkuste i teplou bylinkovou lázeň ze tří lžic směsi vrbové a dubové kůry. Zalijte je 4 litry studené vody, kterou přiveďte dna půl hodinky do varu. Ve vlažném odvaru si denně máčejte nohy. Stejně vám poslouží koupel z 3 hrstí čerstvých kopřivových listů, které asi na 12 hodin namočte do pěti litrů studené vody a pak ji ohřejte na 38 °C. Po 10minutové koupeli dejte nohy na pár sekund do studené vody, osušte je a promasírujte. Proceduru absolvujte aspoň 2× týdně.

<p>Zahřátí rukou u krbu pomáhá krátkodobě, místo prsťáků noste palčáky. Foto: ©Depositphotos.com/sureshot75</p>

Zahřátí rukou u krbu pomáhá krátkodobě, místo prsťáků noste palčáky. Foto: ©Depositphotos.com/sureshot75

Známé pořekadlo praví: „Studené ruce - horké srdce“. Vaše potíže může mít na svědomí nemocný oběhový systém, konkrétně ischemická choroba dolních končetin. Jedná se o špatné prokrvování. Nejčastější příčinou bývá ateroskleróza, kdy se látky tukové povahy ukládají ve stěně tepen, ty se poté zužují a omezují proudění krve. Na procesu se podílí i zvýšená hladina cholesterolu v krvi.

Na noc tlusté ponožky, přes den místo prsťáků palčáky 

Při zkřehnutí končetin radí babské recepty rychlé zahřátí. Základem je vždy teplé oblečení, složené z vícero vrstev. Můžete je přes den podle potřeby svléknout. Na noc si dejte na nohy tlusté ponožky a místo prstových rukavic noste „palčáky“. Každý den věnujte alespoň půl hodinky některé fyzické aktivitě a jezte lehkou stravu s obsahem omega-3 mastných kyselin. Jejich zdrojem jsou třeba ryby.

<p>Teplé ponožky pomáhají nejen miminům, ale spolehlivě zahřejí i vás. Foto: ©Depositphotos.com/philfreez@gmail.com</p>

Teplé ponožky pomáhají nejen miminům, ale spolehlivě zahřejí i vás. Foto: ©Depositphotos.com/philfreez@gmail.com


            Nejčastější příčiny studených rukou a nohou:
            •    Nedostatečné prokrvení cév a krevních vlásečnic v končetinách
            •    Raynaudův syndrom, který postihuje vazivo cévních stěn
            •    Zúžení průchodnosti cév kvůli onemocnění aterosklerózou
            •    Neléčený vysoký tlak, který zužuje cévy
            •    Srdečně cévní problém, kdy selhává srdce jako pumpa
            •    Neléčená chudokrevnost
<p>Jak že to říkal Švejk? Prý to chce klid a nohy v teple. Plus kafíčko a sušenku. Foto: ©Depositphotos.com/glisic_albina</p>

Jak že to říkal Švejk? Prý to chce klid a nohy v teple. Plus kafíčko a sušenku. Foto: ©Depositphotos.com/glisic_albina

Studené ruce a nohy jsou často nejen příznakem nemocí cév a nervů, ale i některých metabolických a autoimunitních onemocnění. Mezi nejčastější patří například cukrovka nebo zúžení malých tepen, Raynaudova nemoc. Její příčiny lékaři ještě dobře neznají. Zimomřivostí a pocity studených rukou i nohou pak často trpí pacienti s hypotyreózou, tedy sníženou funkcí štítné žlázy.

Pálivé koření, tabasco, či chilli papričky dochutí jídlo a zrychlí váš krevní oběh.

Nejezte příliš rostlinná másla, slunečnicový, řepkový a sójový olej, burské oříšky a kešu. Pravidelně doplňujte vitamín C pro tvorbu kolagenu do cévních stěn a E, který je výborným antioxidantem. Jako prevence před aterosklerózou působí magnézium. Pijte čaj Roibos či speciální minerální vody, o magnézium obohacené. Doporučená denní dávka je 500 až 1 000 mg.

<p>Čaj Roibos je výborným přírodním zdrojem magnézia, dopřejte si jej. Foto: ©Depositphotos.com/NikiLitov</p>

Čaj Roibos je výborným přírodním zdrojem magnézia, dopřejte si jej. Foto: ©Depositphotos.com/NikiLitov

Organismus zahřeje a srdce posílí i sklenka červeného vína. Vyhýbejte se studeným jídlům i nápojům a vynechte zmrzlinu. Zařaďte do svého každodenního jídelníčku potraviny, které tělo „zahřívají“, tedy rýži, česnek, žampiony, kuřecí maso, vepřové nebo plody z jižních zemí. Dodržujte pitný režim a vyzkoušejte i doplňky jako ginko biloba, železo či magnézium.

Nekuřte a nepřejídejte se, nebudou vás trápit studené končetiny

Vážné potíže s prokrvením dolních končetin má podle průzkumů více než milión Čechů, což je asi 10 % populace. Ischemická choroba dolních končetin je významem plně srovnatelná se srdečním infarktem. Viditelné příznaky, jako je kulhání, křeče a bolest, se ale obvykle projevují až ve vyšších stadiích choroby. Riziko nemoci zvyšuje kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak i nadváha, proto se snažte žít zdravě a bez stresu.

Jak se vy nejlépe vypořádáte s problémem studených rukou a nohou? Napište do komentáře pod článkem, co používáte za recept a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 54x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 116x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 210x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek