PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Studené ruce a nohy zahřejete čajem z čekanky. Pomohou i teplé ponožky nebo ginko biloba. Čtěte další díl Babských rad

Studené ruce a nohy dovedou velice znepříjemnit život. Mohou být příznakem i vážných chorob. Jak se ohřát a co v těchto případech radí babky? Čekankový čaj i dvoje ponožky s pepřem. Pozor, jen na vlastní nebezpečí a zodpovědnost.
Vydáno: 22.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2684x

Spoustu lidí dokáží potrápit studené nohy nebo ruce, případně oba tyto problémy najednou. V létě je to sice otrava, ale dá se vydržet. Přes zimu s klesající teplotou a mrazy je to už horší. Nepodceňujte raději tento neduh. Vaše tělo jím může dávat signál, že něco není úplně v pořádku. Možnou chorobu ale může odhalit jedině pečlivé lékařské vyšetření. Zpočátku si zkuste pomoci lidovými recepty.

<p>Teplá lázeň s bylinkami je pro prvotní zahřátí nohou ideální volbou. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia</p>

Teplá lázeň s bylinkami je pro prvotní zahřátí nohou ideální volbou. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia

Jedním ze základních způsobů, jak se studených nohou zbavíte, je válečková masáž. Po chodidlech si s válečkem jezděte zhruba tři až čtyři minutky. K lepšímu prokrvení končetin přispívá i čekanka. Uvařte si z této bylinky čaj a popíjejte jej v momentě, kdy se chlad přihlásí. Zkuste si také na jedny tenké ponožky natáhnout druhé silnější, ale předtím do nich nasypte mletý pepř.

Pokud vám je na nohy a ruce zima dlouhodobě, může (ale samozřejmě také nemusí) to být z důvodu něčeho závažnějšího, raději zajděte k lékaři.

Zkuste i teplou bylinkovou lázeň ze tří lžic směsi vrbové a dubové kůry. Zalijte je 4 litry studené vody, kterou přiveďte dna půl hodinky do varu. Ve vlažném odvaru si denně máčejte nohy. Stejně vám poslouží koupel z 3 hrstí čerstvých kopřivových listů, které asi na 12 hodin namočte do pěti litrů studené vody a pak ji ohřejte na 38 °C. Po 10minutové koupeli dejte nohy na pár sekund do studené vody, osušte je a promasírujte. Proceduru absolvujte aspoň 2× týdně.

<p>Zahřátí rukou u krbu pomáhá krátkodobě, místo prsťáků noste palčáky. Foto: ©Depositphotos.com/sureshot75</p>

Zahřátí rukou u krbu pomáhá krátkodobě, místo prsťáků noste palčáky. Foto: ©Depositphotos.com/sureshot75

Známé pořekadlo praví: „Studené ruce - horké srdce“. Vaše potíže může mít na svědomí nemocný oběhový systém, konkrétně ischemická choroba dolních končetin. Jedná se o špatné prokrvování. Nejčastější příčinou bývá ateroskleróza, kdy se látky tukové povahy ukládají ve stěně tepen, ty se poté zužují a omezují proudění krve. Na procesu se podílí i zvýšená hladina cholesterolu v krvi.

Na noc tlusté ponožky, přes den místo prsťáků palčáky 

Při zkřehnutí končetin radí babské recepty rychlé zahřátí. Základem je vždy teplé oblečení, složené z vícero vrstev. Můžete je přes den podle potřeby svléknout. Na noc si dejte na nohy tlusté ponožky a místo prstových rukavic noste „palčáky“. Každý den věnujte alespoň půl hodinky některé fyzické aktivitě a jezte lehkou stravu s obsahem omega-3 mastných kyselin. Jejich zdrojem jsou třeba ryby.

<p>Teplé ponožky pomáhají nejen miminům, ale spolehlivě zahřejí i vás. Foto: ©Depositphotos.com/philfreez@gmail.com</p>

Teplé ponožky pomáhají nejen miminům, ale spolehlivě zahřejí i vás. Foto: ©Depositphotos.com/philfreez@gmail.com


            Nejčastější příčiny studených rukou a nohou:
            •    Nedostatečné prokrvení cév a krevních vlásečnic v končetinách
            •    Raynaudův syndrom, který postihuje vazivo cévních stěn
            •    Zúžení průchodnosti cév kvůli onemocnění aterosklerózou
            •    Neléčený vysoký tlak, který zužuje cévy
            •    Srdečně cévní problém, kdy selhává srdce jako pumpa
            •    Neléčená chudokrevnost
<p>Jak že to říkal Švejk? Prý to chce klid a nohy v teple. Plus kafíčko a sušenku. Foto: ©Depositphotos.com/glisic_albina</p>

Jak že to říkal Švejk? Prý to chce klid a nohy v teple. Plus kafíčko a sušenku. Foto: ©Depositphotos.com/glisic_albina

Studené ruce a nohy jsou často nejen příznakem nemocí cév a nervů, ale i některých metabolických a autoimunitních onemocnění. Mezi nejčastější patří například cukrovka nebo zúžení malých tepen, Raynaudova nemoc. Její příčiny lékaři ještě dobře neznají. Zimomřivostí a pocity studených rukou i nohou pak často trpí pacienti s hypotyreózou, tedy sníženou funkcí štítné žlázy.

Pálivé koření, tabasco, či chilli papričky dochutí jídlo a zrychlí váš krevní oběh.

Nejezte příliš rostlinná másla, slunečnicový, řepkový a sójový olej, burské oříšky a kešu. Pravidelně doplňujte vitamín C pro tvorbu kolagenu do cévních stěn a E, který je výborným antioxidantem. Jako prevence před aterosklerózou působí magnézium. Pijte čaj Roibos či speciální minerální vody, o magnézium obohacené. Doporučená denní dávka je 500 až 1 000 mg.

<p>Čaj Roibos je výborným přírodním zdrojem magnézia, dopřejte si jej. Foto: ©Depositphotos.com/NikiLitov</p>

Čaj Roibos je výborným přírodním zdrojem magnézia, dopřejte si jej. Foto: ©Depositphotos.com/NikiLitov

Organismus zahřeje a srdce posílí i sklenka červeného vína. Vyhýbejte se studeným jídlům i nápojům a vynechte zmrzlinu. Zařaďte do svého každodenního jídelníčku potraviny, které tělo „zahřívají“, tedy rýži, česnek, žampiony, kuřecí maso, vepřové nebo plody z jižních zemí. Dodržujte pitný režim a vyzkoušejte i doplňky jako ginko biloba, železo či magnézium.

Nekuřte a nepřejídejte se, nebudou vás trápit studené končetiny

Vážné potíže s prokrvením dolních končetin má podle průzkumů více než milión Čechů, což je asi 10 % populace. Ischemická choroba dolních končetin je významem plně srovnatelná se srdečním infarktem. Viditelné příznaky, jako je kulhání, křeče a bolest, se ale obvykle projevují až ve vyšších stadiích choroby. Riziko nemoci zvyšuje kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak i nadváha, proto se snažte žít zdravě a bez stresu.

Jak se vy nejlépe vypořádáte s problémem studených rukou a nohou? Napište do komentáře pod článkem, co používáte za recept a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 124x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek