0komentářů

Láká vás soukromá domácí sauna v bytě? V infra provedení se vejde i do malého bytu 1+1

Brrr, to je kosssa! Nahřejte se třeba v domácí infrasauně, utužte své tělo i mysl. Malá sauna se vejde i do minibytu v paneláku, výběr na trhu máte široký. Infrasauny rychleji nahřejete a jejich provoz je několikanásobně levnější.
Vydáno: 22.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2052x

Holomrazy bez sněhu nejsou v tuzemsku mezi lidmi příliš v oblibě. Přece jen jsme zvyklí spíše na mírnější klima. Jediní, kdo mají radost, jsou pravověrní vyznavači saunování, známé vymoženosti původem ze Skandinávie. Nezbytné ochlazení jim totiž obstarává nejpřirozenějším způsobem sama příroda. Veřejných saunových prostorů je u nás relativně dost, ale vyzkoušeli jste si už celý horko-studený rituál v soukromí? Jde to i v bytě, výrobci saun mají opravdu široký výrobní rejstřík.

<p>Saunování po náročném pracovním dni je ideální relaxace, která tuží zdraví. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia</p>

Saunování po náročném pracovním dni je ideální relaxace, která tuží zdraví. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia

Klasická finská sauna je už po staletí ověřený druh zdravého otužování. Cítíte se unavení, trápí vás často nachlazení a potřebujete se zbavit napětí a stresu? Základní princip, prohřívání těla suchým teplem a následné ochlazení funguje znamenitě. Nemějte strach z nepříjemných teplotních šoků skoky do ledové vody. Seveřané radí zchladit organismus postupně, hlavně tak, jak vám to nejlépe vyhovuje.

Domácí sauna není levná záležitost, ale investujete do svého zdraví

Chcete-li si dopřát luxus soukromí a máte rodinný domek s volným prostorem, pořiďte si třeba saunu o rozměrech 220 × 180 cm. Pohodlně se do ní vejdete na lehátku dva, ale cena se pohybuje kolem 150 až 200 000 Kč podle druhu použitého dřeva. Zdrojem tepla jsou tu speciální saunová kamna, třeba s rozžhavenými štípanými kameny. Pro potřebný nárůst vlhkosti je jemně polévejte vodou s vonnou esencí. Takový voňavý parní náraz stojí opravdu za to.

<p>Plavky nechte venku, základem je prohřátí celého organismu a pozvolné ochlazení. Foto: ©Depositphotos.com/Deklofenak</p>

Plavky nechte venku, základem je prohřátí celého organismu a pozvolné ochlazení. Foto: ©Depositphotos.com/Deklofenak

V malých a panelákových bytech ale uplatníte takzvanou infrasaunu. Dřevěná kabinka má rozměr i 110 × 110 cm a můžete si v ní zpravidla jen sednout. Provozní teplotu kolem 60 °C tady zajišťují infrapanely, které mají nižší spotřebu a nahřívají se daleko kratší dobu. Vaše tělo uvnitř během půl až třičtvrtěhodinky prohřeje infračervené záření. Zdravotní účinek je stejný, jako u „klasiky“.

Velkou výhodou infrasaun je pohotová a rychlá příprava na provozní teplotu.

Při působení infra záření na tkáně vzniká jako sekundární sálavé teplo. To nahřívá také infrasaunu samotnou, proto byste je měli důkladně větrat. Provozní teplota tohoto typu sauny se pohybuje mezi 45 až 60 ºC. Odborníci doporučují pobyt okolo 25 až 45 minut. Velkou výhodou je pohotovost k provozu; od prvního nápadu k začátku „pocení“ uplyne jen něco kolem deseti minut.

<p>Naučte s vámi chodit do sauny i děti, zbavíte je všech nemocí, kašlíků a rýmiček. Foto: ©Depositphotos.com/HannaNes</p>

Naučte s vámi chodit do sauny i děti, zbavíte je všech nemocí, kašlíků a rýmiček. Foto: ©Depositphotos.com/HannaNes

Výrobci dodávají infrakabiny jako typizované stavebnice s velice jednoduchou montáží. Vyberte si i ze dvou typů zářičů. Buď keramický, nebo modernější, ale dražší, plošný. Pro umístění kamkoliv v bytě stačí rovná podlaha a elektrická zásuvka na 220 V. Nemusíte se bát o interiér bytu, infrasauna nevytváří páru ani vysokou teplotu. V přepočtu vás jedno saunování přijde zhruba na pětikorunu.

            7 základních pravidel ke zdravému a pohodovému saunování:
            •    Věnujte se saunování minimálně dvě hodiny týdně, budete zdraví a otužilí
            •    Máte-li nějaké zdravotní problémy, poraďte se o vhodnosti sauny pro vás s lékařem
            •    Před vstupem do sauny se osprchujte a osušte, v sauně dýchejte nosem, masírujte si tělo
            •    Po výstupu ze sauny se pozvolna ochlaďte a chvíli si odpočiňte
            •    Prohřívání a ochlazování několikrát vystřídejte, optimálně třikrát.
            •    Poté si odpočiňte vleže a do 20 minut doplňte vypocenou vodu, sůl a vitamín C
            •    Saunování je nejlepší večer, před spaním, dvě hodiny před jídlem či dvě hodiny po něm

Pokud vás oslovilo zimní i letní řádění s přáteli venku a nejste zchoulostivělí, vyzkoušejte vedle sauny i „naložení“ do koupacího sudu. Osobně mám s touto kratochvílí jen ty nejlepší zkušenosti. Měli jsme půjčený sud s bočním topeništěm na dřevo, které ohřívalo vodu. Musíte si jenom dávat pozor na komínový vývod, který může být rozžhavený a nepříjemně popálit při doteku.
<p>To nejsou mučicí nástroje, ale nezbytné pomůcky k saunování a dobrému prokrvení kůže. Foto: ©Depositphotos.com/Nitrub</p>

To nejsou mučicí nástroje, ale nezbytné pomůcky k saunování a dobrému prokrvení kůže. Foto: ©Depositphotos.com/Nitrub

Čilé saunování v Čechách i na Moravě dokazuje bohatá internetová diskuze. Čtenářka s přezdívkou Zuza píše: „Infrasaunu máme pro 3 osoby a jsme s ní spokojení. Je to mnohem příjemnější než finská sauna, kde je šílené horko. Hlavní výhodu ovšem vidím v tom, že nemusíme chodit někam do veřejné sauny, protože mám radši soukromí.“

Ochlazujte se netradičně a pozvolna, třeba v luxusní dřevěné vaně nebo kádi.

Naopak čtenář s přezdívkou Alda naproti tomu preferuje spíš finskou klasiku: „Přiznám se, že je to síla zvyku. Cely život chodím do finské sauny a potřebuji ten pocit tepla, ze kterého se začnu potit. V infra sauně jsem byl 2 × a je tam pro mne nepřirozená zima; potom si připadám jako na grilu. Ale asi jsem jenom nezachytil moderní trend, protože ta reklama na infra je všude.“

<p>Polévání kamen vodou ze džberu dělá parní nárazy a zvyšuje v sauně vlhkost. Foto: ©Depositphotos.com/poznyakov</p>

Polévání kamen vodou ze džberu dělá parní nárazy a zvyšuje v sauně vlhkost. Foto: ©Depositphotos.com/poznyakov

Ve Finsku jsou údajně necelé dva miliony saun na více než 5 milionů obyvatel. U nás se sice trend domácího saunování rozvíjí pomalu, ale zato jistě. Výhody soukromé sauny oceníte nejen kvůli úspoře času, ale hlavně kvůli relaxační funkci. Navíc vám nehrozí riziko prochladnutí, což se může přihodit při přesunu ze sauny veřejné.

Podívejte se také na různé typy saun, které mají doma uživatelé sítě Pinterest.

Pokud nejste vážně nemocní, je pobyt v sauně zdravý a lékaři jej doporučují. Funguje jako prevence před nachlazením a dalšími nemocemi. Saunování pomáhá ke klidnější činnosti srdce, uvolňuje dýchací cesty, urychluje hojení kožních poranění a tiší i bolesti kloubů a svalů. Blahodárné účinky pobytu v sauně zjistíte i při nervozitě a migrénách. Tak – hurá do potírny!

Nedovedete si představit svůj život bez domácího saunování? Napište do komentáře pod článkem, jak si doma užíváte relax a poraďte ostatním čtenářům s vybavením.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 13x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 71x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 67x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek