0komentářů

Zařizujete malý byt a ještě menší obývací pokoj? Zjistěte, jak si vybrat praktický odkládací stolek k sedačce

Máte sedačku politou všemi možnými nápoji? Už víte, že stolek potřebujete a že spořit místo tím, že ho nemáte, se nevyplatí? Zjistěte, jak vybrat odkládací stolek do malého obýváku. Hodí se skládací, sklápěcí či jiný? Čtěte dál.
Vydáno: 21.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3475x

Zařídit malý byt funkčně a zároveň hezky se může zdát jako neřešitelný problém, opak je však pravdou. Stačí si všechno dopředu dobře promyslet, a nejlépe nakreslit plánek bytu s rozmístěním nábytku. Pokud si nevíte rady, přenechejte zařízení bytu na interiérovém designérovi, případně s ním všechno pouze zkonzultujte. Dobrý designér vám poskytne nový úhel pohledu na váš "problém".

Spoustu místa uspoří nábytek na míru a rozkládací a sklápěcí nábytek. I u rozkládacího nábytku však dobře promyslete jeho rozmístění. Musíte kolem něj nechat volný prostor pro rozložení, a pokud do tohoto prostoru umístíte další nábytek, budete s ním muset neustále posouvat sem a tam. Ideálně se tak jeví japonské úložné stěny. 

Také si dobře promyslete, jaký nábytek opravdu potřebujete, a bez kterého se obejdete. Některé kusy nábytku nepotřebujete, ale třeba jídelní stůl se neobejde bez židlí, postel bez nočních stolků a sedačka bez odkládacího stolku. Jak si vybrat odkládací stolek k sedačce do malého obýváku?

<p>Do malého obýváku se hodí odkládací stolek s úložným prostorem, třeba policí. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Do malého obýváku se hodí odkládací stolek s úložným prostorem, třeba policí. Foto: mt-nabytek.cz

Rozkládací a hnízdové stolky

V malém bytě volte více menších stolků nebo stolek s úložnou funkcí. Ideální jsou takzvané hnízdové stolky. Ty se nejčastěji skládají ze dvou nebo tří kusů různých velikostí a výšek, které zasunete do sebe. Všechny stolky pak zabírají místo jako jeden. Jejich výhodou je i snadná přenositelnost. 

Rozkládací stolek oceníte v případě, kdy občas hostíte větší počet lidí a potřebujete na stolek odložit velké množství občerstvení. Některé zvětšíte třeba tím, že přídavnou plochu vysunete zpod stolku. V opravdu malém bytě pak oceníte stolek s možností zvýšení odkládací plochy. Pak u něj můžete pohodlně pracovat třeba na notebooku. Z některých stolků vytvoříte dokonce stůl jídelní.

<p>Věci uložené v zásuvkách nejsou vidět, díky čemuž vypadá pokoj uklizenější. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Věci uložené v zásuvkách nejsou vidět, díky čemuž vypadá pokoj uklizenější. Foto: mt-nabytek.cz

Materiály a konstrukce

Odkládací stolky se vyrábí z masivu, lamina, plastu, kovu i skla. V malém bytě oceníte stolek se skleněnou deskou, protože propouští světlo a opticky zvětšuje prostor. Podobně působí i povrch ve vysokém lesku. Na skle a lesklém povrchu se však drží otisky rukou i hrníčků a je na nich vidět prach, takže je musíte častěji čistit.

Do malého interiéru volte stolek s jednoduchým tvarem (nejlépe obdélník nebo čtverec), v lehkém a vzdušném designu a světlých barvách. Kruhu a oválu se raději vyhněte, protože zabírají příliš místa. Hrany by měly být dostatečně zaoblené, abyste se o ně nezranili. Styl volte podle ostatního nábytku v obýváku, především pak podle sedačky. Velikost stolku vyberte podle toho, kolik lidí bude stolek používat.

Vybírejte model s úložnými prostory. Je jedno, zda se bude jednat o zásuvky či poličky. Uzavřený úložný prostor je však vhodnější, protože ukryje uložené věci a místnost bude vypadat uklizenější. Do polic můžete dát proutěné košíky, které poslouží místo zásuvek. Praktický je stolek na kolečkách, protože ho snadno odsunete, pokud zrovna překáží. Oceníte to hlavně v případě, kdy máte rozkládací sedačku a každodenně na ní spíte.

<p>Skleněná deska propouští světlo a opticky zvětšuje prostor. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Skleněná deska propouští světlo a opticky zvětšuje prostor. Foto: mt-nabytek.cz

Další tipy

Pro odložení kávy či misky s občerstvením poslouží i taburet, který v případě větších návštěv využijete k sezení. Pak je však otázka, kam odložíte občerstvení. Opět se vyplatí taburet s úložným prostorem. Místo stolku poslouží k odkládání i pevná podložka, kterou umístíte na opěrku sedačky. Ovladače a časopisy můžete schovat také do "kapes" zavěšených na područkách pohovky nebo křesla.

Nevíte si rady se zařízením malého bytu? Inspirujte se na Pinterestu.

Pokud chcete stolek využívat pouze jako odkládací plochu, můžete zvolit moderní nízké provedení. Pro odkládání kávy a občerstvení je však pohodlnější stolek s výškou, která bude shodná s výškou sedačky (ve výšce kolen sedících osob). Pokud si nejste budoucím použitím jistí, volte raději stolek s možností změny jeho výšky.

Je zvykem mít stolek před sedačkou, ale pokud zde na něj nemáte místo, postavte raději z každé strany sedačky jeden menší stolek. Do malého obýváku se stejně většinou vejde jen sedačka pro dva lidi, takže každý na svou kávičku bez problému dosáhne. A pokud máte pohovku v rohu místnosti, tak ji trochu posuňte a do rohu postavte rohový stolek. Využít můžete i stolek na kolečkách, který spodní částí zasunete pod sedačku. Když nebudete na sedačce sedět, stolek k ní jednoduše přirazíte, a ten tak nebude zabírat cenný prostor.

<p>V malém prostoru se vyplatí použít několik menších stolků místo jednoho velkého. Foto: mt-nabytek.cz</p>

V malém prostoru se vyplatí použít několik menších stolků místo jednoho velkého. Foto: mt-nabytek.cz

Řešili jste problém s malým obývákem? Poraďte ostatním čtenářům, jaký stolek jste nakonec vybrali.

Přečtěte si i další články o malém bytě:

1) Vytvořte si útulný a pohodový domov i na pár metrech čtverečních

2) Rozložte, složte. Vyřešte problém s malým prostorem pomocí speciálního nábytku do mini bytů

3) Místo otáčení posouvám, v bytě tak spoustu místa mám. Máte malý byt? Pořiďte si posuvné dveře

4) Boty, kabáty, košile, kalhoty... Kam se vším tím oblečením, když je v bytě málo místa? Vybudujte si šatnu

5) Máte malý byt? Nafoukněte ho o další prostor. Vestavěné patro využijete třeba na spaní

6) Jak zařídit malý byt? Využijte plochu stěn, police a jednoduchý nábytek

7) Kam s postelí v malém bytě? Schovejte ji do skříně. Přes den nepřekáží, v noci se dobře vyspíte

8) Jak pro návštěvu vykouzlíte větší stůl z obrazu nebo malované skříňky? Nemusíte být Brumbál ani Copperfield

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 97x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 144x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek
Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 143x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek