0komentářů

Toužíte po romantickém bydlení u lesa nebo v horách? Splňte si sen a postavte bytelný srub blízko přírodě

Máte rádi klid, vůni dřeva a zvuk praskajících polínek v krbu? Postavte si srub a bydlete blízko přírodě. Jak se v něm žije, kolik stojí a jak dlouho trvá výstavba? Jaké výhody a nevýhody má bydlení ve srubu? Čtěte dále.
Vydáno: 15.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3422x

Představte si to… Sedíte v houpacím křesle zabalení v kožešině, sledujete mihotající se plameny v krbu, na stolku stojí hrnek s horkou kávou, všude okolo voní dřevo, z reproduktorů se line příjemná hudba a za okny se příroda chystá ke spánku. Prostě pohoda… Chcete mít takto příjemný každý večer, a nejenom během dovolené na horách? Postavte si srub a začněte bydlet blízko přírodě mimo ruch a shon velkoměsta.

<p>Postavte si srub a bydlete blízko přírodě. Foto: ©Depositphotos.com/SlezakPatrik</p>

Postavte si srub a bydlete blízko přírodě. Foto: ©Depositphotos.com/SlezakPatrik

Výhody a nevýhody srubu

Bydlení ve srubu je nejen příjemné, ale i zdravé. Stavba totiž není hermeticky uzavřená, takže dům přirozeně dýchá a udržuje své mikroklima a správnou relativní vlhkost. Díky tomu v něm není suchý vzduch. Dřevo je obnovitelný materiál a při stavbě se vyprodukuje minimum odpadu, takže je stavba ekologická.

Jak vypadá bydlení ve srubu? Inspirujte se na Pinterestu.

Nemusíte se bát požáru, protože požární odolnost srubové stěny několikanásobně překračuje platnou normu. Dřevěná konstrukce navíc odolává při požáru mnohem lépe než železobetonová. Dřevo sesýchá, takže musíte dopředu vyřešit dilatace a různé posuvy (u oken, dveří, schodů, komínu či rozvodů vody a kanalizace), aby časem nedošlo k jejich deformaci. I po vyschnutí však dřevo pracuje, a proto to v domě různě praská.

Srub může vyvolávat kontroverzní reakce, což vám může být prakticky jedno, pokud se zrovna nesnažíte získat stavební povolení. Úředníci vám totiž nemusí stavbu srubu povolit kvůli tomu, že se nehodí do rázu krajiny (problém je hlavně na horách a v chráněných oblastech).

Stavba srubu

Stavitelé srubů nejčastěji používají smrk, severskou borovici modřín nebo cedr. Smrk je levnější, ale domy z borovice jsou kvalitnější. Borovice má totiž vyšší odolnost, pevnost i tepelně izolační vlastnosti. Náklady na dovoz finské borovice jsou však poměrně vysoké a je lepší stavět z místně dostupného dřeva, třeba modřínu. Na izolaci můžete místo minerální vlny využít přírodní materiály, jako je ovčí rouno, dřevitá vlákna nebo konopná příze.

Při návrhu domu je potřeba dopředu vyřešit, kde co bude. Otvory pro rozvody elektřiny se totiž vrtají svisle do jednotlivých kulatin ještě na hale a na co zapomenete, to již během stavby nedoděláte. Celý dům se připraví na hale, jednotlivé díly se očíslují a autem převezou na místo stavby. Montáž se provádí na základovou desku často bez jediného hřebíku či šroubu. Menší srubovou stavbu můžete postavit i na zemní vruty. Příprava je rychlejší a ušetříte na výkopech a betonování.

Patro je většinou řešené jako klasická dřevostavba. Štíty se pak provádí obložením z palubek, a to kvůli sesychání dřeva. Štíty z kulatiny by se pohybovaly a střecha by netěsnila. Při navrhování domu počítejte s tím, že se stěny kvůli sesychání zmenší asi o 2 - 6 cm na 1 m výšky stavby. Dům si často sedne i o 20 cm.

Kolik srub stojí

Stavba srubu vyžaduje zkušenosti, které rostou s počtem postavených srubů. Firmu tedy vybírejte pečlivě a dejte na recenze ostatních zákazníků. Jakékoliv chyby, které stavař udělá během stavby, mohou časem znamenat velké investice do oprav a původně levný dům se pěkně prodraží.

Stavbu srubu přenechte firmě se zkušenostmi a dobrými referencemi od zákazníků.

Zpracování architektonické studie trvá dva až tři týdny, projektovou dokumentaci můžete mít do tří měsíců. Dům je na hale vyrobený zhruba za tři měsíce a na místě postavený za týden. Hrubou stavbu je však lepší nechat před dokončením sesednout (zhruba jeden rok, kdy je sesychání největší), a teprve poté dům dokončovat a zabydlovat.

Výhodou srubu je, že můžete stavět během celého roku. Myslete však na to, že ke stavbě potřebujete dřevo ze zimní těžby. Cena srubu je většinou srovnatelná s cenou zděného rodinného domku. U hrubé stavby vychází metr čtvereční na zhruba 10 000 – 15 000 Kč. Odvíjí se od velikosti domu, použitých technologií a toho, v jakém stadiu chcete stavbu převzít.

<p>Ve srubu nemusí být jen malá okna. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w</p>

Ve srubu nemusí být jen malá okna. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

Bydlení ve srubu

Bydlení ve srubu je stylové. Někomu se líbí, někomu zase ne. Je pravdou, že do české krajiny se hodí spíše klasická roubenka, ale u lesa bude vypadat dobře i srub. S takovým přístupem by totiž v ČR nemohly vyrůstat ani prosklené výškové budovy. Do srubu jsou vhodné přírodní materiály, jako je dřevo, ratan, kámen a keramika. Styl nábytku závisí na tom, co se vám líbí. Do klasického srubu se však hodí spíše nábytek v rustikálním stylu, případně skandinávském.

Ideálním doplňkem a zdrojem tepelné pohody jsou pro sruby kachlová kamna, krb nebo kachlový sporák. Odborníci doporučují také akumulační podlahové či stěnové vytápění, můžete však použít i klasické radiátory. Srub se rychle vytopí, ale dřevo má malou akumulační schopnost. Proto by měly být vnitřní příčky z klasických cihel.

O srub je potřeba se starat. Ochranný nátěr a impregnace mají kratší životnost než fasádní barvy. Zhruba za každých tři až pět let obnovte vrchní nátěr srubu (můžete použít olej či včelí vosk). Ten chrání dřevo před UV zářením i dřevokaznými škůdci. Ve všech spárách a rýhách žijí rádi pavouci, takže ve stěnách srubu bývá hodně pavučin. V nich se pak chytá a drží velké množství nečistot a prachu. Proto je třeba zhruba dvakrát do roka otřít stěny vlhkým hadrem nebo vysát vysavačem a zvenčí stěny vyčistit vysokotlakým čističem.

Bydlíte ve srubu? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 66x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek
Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 104x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek
Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 118x

Vytvořit ze starého lodního kufru originální kousek nábytku není nic těžkého. Kde takový kufr sehnat a na co si dát při nákupu pozor? A co je potřeba s kufrem udělat, než z něj vyrobíte odkládací stolek, lavičku či minibar?

Celý článek