PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Rádi vaříte a chcete v kuchyni svěží klima bez páry a rozličných pachů? Nainstalujte nad sporák odsavač par

Máte při vaření kuchyň zahalenou do páry či dýmu a bytem se linou rozličné pachy? Nemáte jak větrat? Nainstalujte si nad sporák odsavač par - digestoř. Jak funguje a co všechno umí? Na co si dát pozor při nákupu? Čtěte dál.
Vydáno: 12.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4279x

Z očí tečou slzy a okna jsou zarosená natolik, že z nich kape voda? To bude tím štiplavým zápachem cibule, který se line od kuchyňské linky, kde partner (či partnerka) právě vaří pravou francouzskou cibulačku. Večeře bude jistě dobrá, ale co z toho, když si teď nemůžete prohlížet fotky na Facebooku či pročítat články na blogu a už teď víte, že všechno oblečení bude na druhý den "vonět" po cibuli? 

Jestliže nemáte u kuchyňské linky okno nebo je venku na větrání příliš zima, tak si pořiďte kvalitní odsavač par. Vyřešíte problémy s párou i pachy a vychutnáte si partnerovo (případně partnerčino) kulinářské umění o to víc. Navíc se nebudete muset obávat toho, že jednoho dne něco připálí a zamoří celý byt nepříjemným zápachem.

Existují dva typy digestoří. Filtrační (též recirkulační) odsavače nepotřebují vývod z domu ven, ale vrací očištěný vzduch zpět do místnosti. Odsavače určené pro odtah naopak vyvádějí odsátý vzduch ven z příbytku. Proto je musíte připojit na odtahové potrubí, ventilační šachtu nebo komín (nesmí být určený na vytápění, ale jen k odsávání).

<p>Výsuvný odsavač par nainstalovaný pod sníženou horní skříňkou je klasika. Foto: ©Depositphotos.com/mac_sim</p>

Výsuvný odsavač par nainstalovaný pod sníženou horní skříňkou je klasika. Foto: ©Depositphotos.com/mac_sim

Jak funguje odsavač par

Hlavním úkolem odsavačů je odsát pachy a páru při vaření. Ve vodní páře se totiž zachycují mastnoty, které by se jinak usazovaly v kuchyni. Páry by navíc mohly zvyšovat vlhkost vzduchu v místnosti a způsobovat nežádoucí plísně. U odtahové digestoře si ověřte, jestli má zpětnou záklopku. Ta zamezí přístupu pachů či studeného vzduchu do kuchyně v době, kdy digestoř nepoužíváte. Mnohdy je lepší, aby byla klapka až na odtahovém potrubí.

Obecně jsou všechny digestoře určené pro odtah, některé však umožňují recirkulaci. Recirkulační digestoře mají vstupní (většinou kovový) filtr, kterým očišťují vzduch od tuků, a následně druhý filtr (uhlíkový), kterým zbavují vzduch pachů. Pachový filtr musíte pravidelně (zhruba dvakrát až třikrát ročně) měnit. Odtahové digestoře mají pouze tukový filtr, který snadno vyčistíte.

Výkon digestoře

Výkon digestoře přizpůsobte činnosti, kterou právě provádíte. Na začátku vaření zapněte odsavač na nižší výkon. Jakmile se začnou tvořit páry, tak výkon zvyšte, a ke konci vaření se vraťte k minimální rychlosti, kterou udržujte ještě alespoň 5 minut po vaření. Výkon závisí i na vzdálenosti odsavače od sporáku. Ta nesmí být menší než 65 cm u elektrických desek a 70 cm u plynových. Odborníci doporučují nepřekračovat maximální vzdálenost 75 cm.

Recirkulační odsavače bývají hlučnější a uhlíkový filtr snižuje jejich výkon odsávání až o 20 %. Štěrbinové (perimetrální) sání zvyšuje účinnost odsávání a snižuje hlučnost. Díky němu nemusí být digestoř širší než varná plocha. Komínové typy jsou napojeny přímo na odtah, u vestavných typů můžete odtahové potrubí zabudovat do horní řady skříněk.

Výkon digestoře ovlivní i její konstrukce (pozice filtrů, jejich celková plocha, vnitřní vedení vzduchu, hloubka spotřebiče a provedení odtahu). Nepoužívejte užší potrubí, než je průměr výstupu z digestoře. Došlo by ke snížení výkonu a zvýšení hlučnosti. Důležité je také vedení odtahového potrubí, které by mělo mít co nejpřímější a nejkratší cestu bez zbytečných záhybů.

<p>Komínová digestoř mívá dekorativní komín napojený přímo na odtahové potrubí. Foto: ©Depositphotos.com/photollurg2</p>

Komínová digestoř mívá dekorativní komín napojený přímo na odtahové potrubí. Foto: ©Depositphotos.com/photollurg2

Jaký odsavač koupit?

Existují čtyři typy odsavačů. Do malých kuchyní se nejčastěji používá digestoř podstavná (podvěsná), kterou umístíte pod sníženou horní skříňku. Komínové digestoře mají ozdobný komín a připomínají obrácený trychtýř, pyramidu nebo obraz (nástěnný typ). Nainstalujete je mezi dvě horní kuchyňské skříňky.

Třetím typem jsou ostrůvkové digestoře, které jsou dekorativní ze všech stran, a využijete je nad samostatně stojícím varným ostrůvkem. Ostrůvkové digestoře jsou určené pro montáž na strop. Posledním typem jsou plně vestavné digestoře, které nejsou po zabudování do horní skříňky vůbec vidět. Zvláštní kategorií vestavěných odsavačů jsou pak digestoře výklopné.

Můžete si vybrat digestoř vestavnou, podvěsnou, komínovou i ostrůvkovou. Načerpejte před nákupem inspiraci na Pinterestu.

Digestoře se vyrábí z plastu, nerezu, hliníku či mědi. Při výběru záleží na tom, jaký typ materiálu upřednostňujete, jak máte zařízenou kuchyň a kolik jste ochotni za odsavač zaplatit. Běžným příslušenstvím digestoří je zabudované osvětlení, některé odsavače mají i dálkové ovládání nebo automatický senzor, který digestoř zapíná v případě potřeby.

Funkce označovaná jako booster zvýší výkon odsávání ve chvíli, kdy je potřeba rychle něco odsát. Nežádoucí pachy tak rychle zmizí. Jistou variantou je také odsávačka, která během vaření odsává páru a po skončení vaření pomalu snižuje výkon, až se automaticky vypne. Některé odsavače mají optický ukazatel zanesení tukového filtru.

Cena se odvíjí od výkonu, designu i množství funkcí. Vestavnou i podvěsnou digestoř koupíte už za cenu kolem 900 Kč, komínovou kolem 2 000 Kč. Ostrůvková digestoř stojí zhruba 8 000 Kč, seženete však i designové kousky s cenou kolem 100 000 Kč.

<p>I podstavná digestoř může mít moderní a výrazný design. Foto: ©Depositphotos.com/Mny-Jhee</p>

I podstavná digestoř může mít moderní a výrazný design. Foto: ©Depositphotos.com/Mny-Jhee

Na co si dát při nákupu pozor

Digestoř musí odpovídat typu odsávání, který můžete doma využít (zda máte odsávací komín či nikoliv). Myslete i na výkon spotřebiče, který by měl odpovídat velikosti kuchyně. Měl by být zhruba desetinásobkem objemu místnosti. U menší panelákové kuchyně by měl stačit výkon 200 – 300 m3 za hodinu. V samostatné větší kuchyni musí být výkon minimálně 400 m3 za hodinu a u kuchyní spojených s jídelnou či obývacím pokojem kolem 700 m3 za hodinu.

Při nákupu se zaměřte i na hlučnost, typ ovládání (mechanické či elektronické), případně i typ osvětlení. Důležitá je i samotná instalace, která ovlivňuje sací výkon a hlučnost digestoře. Jestliže je kuchyň spojená s obytnou částí, měla by být hlučnost na nejvyšší stupeň výkonu maximálně 60 decibelů (hladina hluku běžného rozhovoru). Digestoře s hlučností 30 – 40 decibelů patří mezi velice tiché.  U osvětlení se ujistěte, že jsou žárovky nasměrovány kolmo na pracovní plochu a nejsou utopeny v digestoři. Kryt osvětlení by měl být čirý.

<p>Ostrůvková digestoř se stává výrazným dekoračním prvkem prostoru. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger</p>

Ostrůvková digestoř se stává výrazným dekoračním prvkem prostoru. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger

Jaký typ odsavače par používáte? Napište do komentáře pod článkem, jak jste s ním spokojení.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek