PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Čas na spaní? Uložte dítě do postýlky, přečtěte mu pohádku, dejte pusu na čelíčko a popřejte dobrou noc

Bojíte se v noci o bezpečí svého dítěte? Chcete si dopřát klidný spánek a jemu sladké sny? Pořiďte dětskou postýlku. Jak taková postýlka vypadá a co umí? Přečtěte si tipy a rady, podle čeho vybírat a na co si dát pozor.
Vydáno: 12.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2511x

Dopřejte si klidnou noc a dítěti růžové snění. Jakmile nastane čas na spaní, uložte ho do dětské postýlky, přečtěte mu pohádku, dejte pusu na čelíčko a popřejte dobrou noc. Když vyberete kvalitní model, bude dítě po celou noc v bezpečí a nebudete se tak muset bát, že z postýlky třeba vypadne. Při nákupu sledujte kvalitu provedení konstrukce a použité materiály. Úplné bezpečí zajistíte jen tehdy, když budete postýlku správně používat a dodržovat několik pravidel.

Jak vybrat kvalitní postýlku?

Malé děti se rády převalují, takže vyberte širší postýlku (60 nebo 70 cm). Kruhové a oválné postýlky vypadají krásně, ale jsou drahé a zabírají příliš místa. Dítě navíc může získat špatné prostorové návyky, kvůli kterým by v pozdějším věku mohlo padat z klasického lůžka. Proto raději zůstaňte u obdélníkového tvaru. Moderní postýlku z masivu seženete už za 1 400 Kč, s úložným prostorem za 2 500 Kč.

Pokud nechcete stále kupovat nový nábytek, můžete koupit rostoucí postýlku nebo multifunkční model, který využije jak miminko, tak i dítě v předškolním věku. Jak to? V základním provedením máte postýlku s přebalovacím pultem a úložnými prostory. Jakmile však dítě z postýlky vyroste, jednoduše ji přetvoříte v dětskou postel, psací stůl s kontejnerem, šuplíkovou komodu a 2 police. Celý komplet koupíte za 11 000 Kč.

Jestli chcete vybavit dětský pokojíček na delší dobu, volte rostoucí postýlku nebo kombinovaný model nábytku.

Vyberte si raději postýlku, která bude mít čela i bočnice z tyček. Pokud budou čela plná, nestavte postel ke zdi nebo nábytku. Nezajistili byste totiž dostatečnou cirkulaci vzduchu. Podmínkou dlouhé životnosti postýlky je pevná a stabilní konstrukce. Do malého bytu je vhodná kombinovaná postýlka nebo dětská postýlka s úložnými prostory.

Dno by mělo být z příček, mřížek nebo alespoň perforované desky, aby matrace dostatečně větrala. U postýlky musí být označena maximální výška matrace, například ryskou. Plánujete postýlku využívat déle? Pak sledujte i její nosnost. U některých postýlek je maximem 15 kg, přičemž této váhy může dítě dosáhnout už ve dvou letech.

<p>Dětská postýlka Dotie je ozdobená obrázkem. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Dětská postýlka Dotie je ozdobená obrázkem. Foto: mt-nabytek.cz

Materiály a rozměry postýlky

Dětské postýlky se vyrábí z masivu, LTD i MDF. Ideální je tvrdé a odolné dřevo, třeba bukové nebo borovicové. Hrany však musí být důkladně zaoblené a dřevo nesmí být poškozené, ani napadené hnilobou nebo hmyzem. Protože dítě rádo všechno ochutnává a olizuje, musí být kovové materiály odolné proti korozi a použité barvy netoxické a odolné proti poškrábání.

Nejčastěji natrefíte na dvě základní velikosti postýlek, a to 60 × 120 a 70 × 140 cm. Pro dítě do šesti měsíců musí být po umístění lehací plochy do nejvyšší polohy mezi ní a horní stranou zábrany alespoň 30 cm, jinak hrozí vypadnutí dítěte z postýlky. Pro dítě starší jak šest měsíců musí být mezi lehací plochou v nejnižší poloze a horní hranou bočnice nebo čela vzdálenost alespoň 60 cm. Dítě by jinak mohlo vylézt ven.

Mezi jednotlivými tyčkami bočnic a čel má být vzdálenost 4,5 - 6,5 cm. Doporučená vzdálenost mezi příčkami roštu je pak 6 cm. Pokud je dno mřížkové nebo s perforacemi, tak je velikost otvorů maximálně 8,5 cm. Přístupné díry, mezery a otvory musí být buď menší než 7 mm, nebo v rozmezí 12 - 25 mm. Hloubka nesmí být větší jak 10 mm.

Bezpečí dítěte především (pohodlí a sladké sny jsou na 2. místě)

Stahovací bočnice musí být zajištěny tak, aby je dítě nemohlo samo stáhnout. Způsoby zajišťovacích mechanismů mají být odlišné. Pokud se mechanismy spouštějí stejným způsobem, pak od sebe musí být vzdáleny minimálně 850 mm. U sklápěcích bočnic je bezpečná vzdálenost mezi vodící tyčí sklápěcího mechanismu a tyčkou postýlky 0 - 7 mm nebo 12 - 25 mm.

Nevíte, jakou postýlku koupit? Inspirujte se před nákupem na Pinterestu.

Vyberte postýlku, která nemá otvory, mezery, kraje nebo výčnělky, kterých by se mohlo dítě chytit nebo na ně vylézt. Ostré rohy, hrany a hroty musí být zaoblené nebo zakryté. Vyhněte se plastovým krytkám šroubů, které by dítě mohlo sejmout, a malých částí, které by mohlo uvolnit pomocí zubů nebo prstů. Může je spolknout nebo vdechnout a zranit se.

Pokud má postýlka kolečka, musí mít alespoň dvě z nich brzdu. Ideální je postýlka s výškově nastavitelnou lehací plochou a stahovacími nebo sklápěcími bočnicemi (stačí, když je stahovací jen jedna). Dítě uložíte do postýlky mnohem snadněji a nebudou vás tolik bolet záda. Pro starší dítě jsou vhodné i oddělávací příčky. Po spaní je odděláte a dítě z postýlky vyleze samo.

<p>Rostoucí postýlka Noly má úložné prostory i přebalovací pult. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Rostoucí postýlka Noly má úložné prostory i přebalovací pult. Foto: mt-nabytek.cz

Jak zajistíte svému dítěti bezpečnou noc?

Postýlku nedávejte do blízkosti tepelného zdroje a udržujte nízkou pokojovou teplotu. Dítě nebalte do příliš teplých textilií (zatepleného oblečení, dvojitě přeložené přikrývky nebo příliš teplé deky) a zajistěte, aby si nezakrylo hlavu. Minimálně do 12 měsíců věku dítěte nepoužívejte syntetické a prošívané přikrývky.

Vhodný je spací pytel s otvory na ruce upravený podle věku dítěte. Ve spacím pytli je totiž pro dítě těžší otočit se na bříško. Nepoužívejte ochranné mantinely kolem postýlky. Zabraňují cirkulaci vzduchu a zvyšují riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců. Nepoužívejte žádné upevňovací systémy a přes postýlku nenapínejte sítě.

Syndromem náhlého úmrtí kojence je označován stav, kdy dítě umře bez souvislosti s nějakými předchozími projevy nemoci.

Z postýlky odstraňte vše, co by dítě mohlo použít k tomu, aby z ní vylezlo, a čím by se mohlo udusit nebo uškrtit (stužky, provázky, kusy látky, držátko dudlíku). Do dvou let by dítě nemělo používat polštářek. Pokud usíná s plyšovou hračkou, tak ji po usnutí vyndejte a dejte tak, aby ji po probuzení vidělo. Na každodenní spaní nepoužívejte cestovní postýlky, protože většinou mají neprodyšné a příliš měkké matrace potažené nepropustným plastovým materiálem.

<p>Dětská postýlka Minela má praktickou zásuvku v zářivé barvě. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Dětská postýlka Minela má praktickou zásuvku v zářivé barvě. Foto: mt-nabytek.cz

Jakou postýlku jste pořídili vašemu dítěti? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Přečtěte si také další díly seriálu Babybyt:

1. Čekáte rodinu a chystáte výbavu. Co je lepší? Přebalovací pult, komoda, nebo stůl?

2. To je doma křiku! V kolébce ale miminka uhoupáte ke spokojeným snům

3. Jak sladce uspat miminko? Kupte mu závěsnou dětskou kolébku Hacka, Hojdavak či Babyvak

4. Bolí vás už ruka při houpání kolébky nebo kočárku? Pořiďte si automatické houpátko

5. Koupání miminka v dětské vaničce se bude líbit vám oběma. Jakou vybrat?

6. Kupte mladé mamince už v těhotenství kojicí polštář. Užije ho při spaní, pak i při kojení

7. Vleže i vsedě, to se krásně lenoší! Kupte ratolestem dětské sedací vaky a pytle

8. Dětské ohrádky jsou ideální doplněk. Zabezpečte dětem od 6 měsíců hrací i klidový prostor

9. Dětské zábrany, vrátka nebo plůtek? Chraňte děti před úrazem

10. Krmíte doma malého neposedu? 5 tipů na dětské jídelní židličky domů i na cesty

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek