0komentářů

Nevyhazujte poškozené věci, všechno se dá opravit. Nevěříte? Poznejte unikátní projekt Opravárna

Znáte to určitě také. Používáte nějaký přístroj a týden po uplynutí záruky se porouchá. A hned abyste šli koupit nový. Přitom nedaleko vás je člověk, který jej umí opravit. Najdete ho na stránkách unikátního projektu Opravárna.
Vydáno: 12.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1694x

O webu Opravárna.cz jsem se dozvěděl před několika týdny od kolegy a tato jedinečná aktivita se mi hned zalíbila. Sám totiž rád dávám novou šanci vysloužilým věcem, které by většina z vás už asi zahodila. Takže mě velice zajímalo, jak taková Opravárna funguje, a moc rád ji představím i vám.

Systém vás nutí kupovat stále nové a nové věci

Princip je poměrně jednoduchý. Sází na to, že i nedaleko vašeho domova se nachází někdo, kdo je schopný vyměnit prasklý displej na tabletu, zašít kalhoty, nebo třeba zrenovovat nábytek. „Naším cílem je vytvořit funkční komunitu lidí, kteří umí něco opravit," přibližuje základní myšlenku projektu Opravárna.cz jeho mluvčí Lucie Hejzlarová.

<p>Lidí se šikovnýma rukama je všude spousta, stačí se o nich dozvědět. Foto: ©Depositphotos.com/siart1</p>

Lidí se šikovnýma rukama je všude spousta, stačí se o nich dozvědět. Foto: ©Depositphotos.com/siart1

Na začátku zakladatelům webu vadilo, že většinu věcí od oděvů a bot přes mobily až po lednice dnes výrobci dělají tak, aby se krátce po uplynutí záruční doby porouchaly. Ekonomický systém vás pak tlačí k tomu, abyste šli a koupili si ten stejný produkt znovu. Jen v novém vydání. "Zboží tak končí zbytečně v odpadu a přitom Česko i vaše blízké okolí je plné šikovných lidí, kteří dokáží těmto výrobkům prodloužit život, jen k tomu nemají příležitost," vysvětluje Lucie Hejzlarová.

KOMUNÁLNÍ ODPAD V ČR, ROK 2014:

 • Celkem: 3 260 581 tun
 • Z toho jako tříděný odpad:
 • papír: 147  099 tun
 • sklo: 114 200 tun
 • plasty: 109 147 tun
 • kovy: 44 269 tun
 • objemný odpad: 307 515 tun
 • Elektrospotřebiče odevzdané na sběrných místech: 58 000 tun

Něco se pokazilo? Šup s tím do Opravárny

Jak sami vidíte, odpadu vyprodukujeme jen v naší malé zemi za jediný rok opravdu hodně a čísla navíc neustále rostou. Takže pokud vám doma přestal fungovat nějaký spotřebič nebo jste svou nešikovností něco poničili, nezoufejte. Nemusíte to hned vyhodit a utrácet za novou věc, zavítejte raději na stránky projektu Opravárna.cz. Pomůžete tím sobě i přírodě.

I vaše blízké okolí je plné šikovných lidí, kteří dokáží těmto výrobkům prodloužit život.

Co vás tam čeká? V několika jednoduchých krocích zaevidujete svoji poptávku a zanedlouho dostanete kontakt na člověka, který vám poškozenou nebo nefunkční věc opraví. Dohodnete se s ním na ceně a na předání, a to je vlastně všechno. Jak postupovat se dozvíte v krátkém instruktážním videu:

Umíte něco opravit? Připojte se také!

Jak už výše zaznělo, Opravárna není určená jen zákazníkům, ale snaží se oslovit právě ty, kteří dokáží leccos spravit a znovu zprovoznit. Patříte mezi ně i vy? Přidejte se k dalším zručným lidem a nabídněte ostatním svoje služby. Vaší jedinou investicí bude registrace, a ta je na webu bezplatně. Prodělat tedy nemáte co.

<p>V rámci projektu se čas od času koná i veřejná Oprakavárna, kam můžete přinést svoji rozbitou věc a opraváři se vám na ni hned na místě podívají. Foto: www.facebook.com/opravarna </p>

V rámci projektu se čas od času koná i veřejná Oprakavárna, kam můžete přinést svoji rozbitou věc a opraváři se vám na ni hned na místě podívají. Foto: www.facebook.com/opravarna 

"Do projektu se nyní může přes připravený formulář během minuty zdarma zaregistrovat kdokoliv od žen na mateřské dovolené přes studenty technických oborů po nezaměstnané, hendikepované či šikovné seniory nebo i lidi, kteří jsou ochotni se něco nového naučit. Internet je totiž plný návodů na opravy čehokoliv, je to mnohem jednodušší než se nám výrobci, kteří instruktážní schémata ke svým výrobkům úmyslně tají, snaží namluvit," upozorňují provozovatelé Opravárny.

Opravárna.cz v číslech

 • Ostrý provoz: od 12/2014
 • Zaregistrováno opravářů: 1 700
 • Z nich aktivních: 500
 • Zadáno zakázek: 3 580
 • Doteď opraveno:
 • 600 mobilů
 • 400 počítačů a notebooků
 • přes 100 praček a myček
 • 30 vysavačů
 • 40 kávovarů
 • 70 rádií
 • 25 mixérů a robotů
 • řada dalších výrobků

Tak co na Opravárnu říkáte? Pro mě je to absolutní pecka. Škoda jen, že na stránkách nefunguje mapa, ve které by si zájemce mohl svého opraváře sám vyhledat. Zakladatelé projektu nicméně do budoucna sluibují mnohá vylepšení, včetně tohoto, tak jim držme palce. Ovšem žijete-li v Praze, máte opravování jednodušší už teď. Pokaženou věc totiž můžete osobně donést do sběrny v Charkovské ulici ve Vršovicích a po spravení si ji tam zase vyzvednout.

Nebuďte lhostejní k přírodě a životnímu prostředí, nezahlcujte Zemi dalšími hromadami odpadků. Opravujte!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 12x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek
Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek
Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 65x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek