0komentářů

Nevyhazujte poškozené věci, všechno se dá opravit. Nevěříte? Poznejte unikátní projekt Opravárna

Znáte to určitě také. Používáte nějaký přístroj a týden po uplynutí záruky se porouchá. A hned abyste šli koupit nový. Přitom nedaleko vás je člověk, který jej umí opravit. Najdete ho na stránkách unikátního projektu Opravárna.
Vydáno: 12.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1542x

O webu Opravárna.cz jsem se dozvěděl před několika týdny od kolegy a tato jedinečná aktivita se mi hned zalíbila. Sám totiž rád dávám novou šanci vysloužilým věcem, které by většina z vás už asi zahodila. Takže mě velice zajímalo, jak taková Opravárna funguje, a moc rád ji představím i vám.

Systém vás nutí kupovat stále nové a nové věci

Princip je poměrně jednoduchý. Sází na to, že i nedaleko vašeho domova se nachází někdo, kdo je schopný vyměnit prasklý displej na tabletu, zašít kalhoty, nebo třeba zrenovovat nábytek. „Naším cílem je vytvořit funkční komunitu lidí, kteří umí něco opravit," přibližuje základní myšlenku projektu Opravárna.cz jeho mluvčí Lucie Hejzlarová.

<p>Lidí se šikovnýma rukama je všude spousta, stačí se o nich dozvědět. Foto: ©Depositphotos.com/siart1</p>

Lidí se šikovnýma rukama je všude spousta, stačí se o nich dozvědět. Foto: ©Depositphotos.com/siart1

Na začátku zakladatelům webu vadilo, že většinu věcí od oděvů a bot přes mobily až po lednice dnes výrobci dělají tak, aby se krátce po uplynutí záruční doby porouchaly. Ekonomický systém vás pak tlačí k tomu, abyste šli a koupili si ten stejný produkt znovu. Jen v novém vydání. "Zboží tak končí zbytečně v odpadu a přitom Česko i vaše blízké okolí je plné šikovných lidí, kteří dokáží těmto výrobkům prodloužit život, jen k tomu nemají příležitost," vysvětluje Lucie Hejzlarová.

KOMUNÁLNÍ ODPAD V ČR, ROK 2014:

 • Celkem: 3 260 581 tun
 • Z toho jako tříděný odpad:
 • papír: 147  099 tun
 • sklo: 114 200 tun
 • plasty: 109 147 tun
 • kovy: 44 269 tun
 • objemný odpad: 307 515 tun
 • Elektrospotřebiče odevzdané na sběrných místech: 58 000 tun

Něco se pokazilo? Šup s tím do Opravárny

Jak sami vidíte, odpadu vyprodukujeme jen v naší malé zemi za jediný rok opravdu hodně a čísla navíc neustále rostou. Takže pokud vám doma přestal fungovat nějaký spotřebič nebo jste svou nešikovností něco poničili, nezoufejte. Nemusíte to hned vyhodit a utrácet za novou věc, zavítejte raději na stránky projektu Opravárna.cz. Pomůžete tím sobě i přírodě.

I vaše blízké okolí je plné šikovných lidí, kteří dokáží těmto výrobkům prodloužit život.

Co vás tam čeká? V několika jednoduchých krocích zaevidujete svoji poptávku a zanedlouho dostanete kontakt na člověka, který vám poškozenou nebo nefunkční věc opraví. Dohodnete se s ním na ceně a na předání, a to je vlastně všechno. Jak postupovat se dozvíte v krátkém instruktážním videu:

Umíte něco opravit? Připojte se také!

Jak už výše zaznělo, Opravárna není určená jen zákazníkům, ale snaží se oslovit právě ty, kteří dokáží leccos spravit a znovu zprovoznit. Patříte mezi ně i vy? Přidejte se k dalším zručným lidem a nabídněte ostatním svoje služby. Vaší jedinou investicí bude registrace, a ta je na webu bezplatně. Prodělat tedy nemáte co.

<p>V rámci projektu se čas od času koná i veřejná Oprakavárna, kam můžete přinést svoji rozbitou věc a opraváři se vám na ni hned na místě podívají. Foto: www.facebook.com/opravarna </p>

V rámci projektu se čas od času koná i veřejná Oprakavárna, kam můžete přinést svoji rozbitou věc a opraváři se vám na ni hned na místě podívají. Foto: www.facebook.com/opravarna 

"Do projektu se nyní může přes připravený formulář během minuty zdarma zaregistrovat kdokoliv od žen na mateřské dovolené přes studenty technických oborů po nezaměstnané, hendikepované či šikovné seniory nebo i lidi, kteří jsou ochotni se něco nového naučit. Internet je totiž plný návodů na opravy čehokoliv, je to mnohem jednodušší než se nám výrobci, kteří instruktážní schémata ke svým výrobkům úmyslně tají, snaží namluvit," upozorňují provozovatelé Opravárny.

Opravárna.cz v číslech

 • Ostrý provoz: od 12/2014
 • Zaregistrováno opravářů: 1 700
 • Z nich aktivních: 500
 • Zadáno zakázek: 3 580
 • Doteď opraveno:
 • 600 mobilů
 • 400 počítačů a notebooků
 • přes 100 praček a myček
 • 30 vysavačů
 • 40 kávovarů
 • 70 rádií
 • 25 mixérů a robotů
 • řada dalších výrobků

Tak co na Opravárnu říkáte? Pro mě je to absolutní pecka. Škoda jen, že na stránkách nefunguje mapa, ve které by si zájemce mohl svého opraváře sám vyhledat. Zakladatelé projektu nicméně do budoucna sluibují mnohá vylepšení, včetně tohoto, tak jim držme palce. Ovšem žijete-li v Praze, máte opravování jednodušší už teď. Pokaženou věc totiž můžete osobně donést do sběrny v Charkovské ulici ve Vršovicích a po spravení si ji tam zase vyzvednout.

Nebuďte lhostejní k přírodě a životnímu prostředí, nezahlcujte Zemi dalšími hromadami odpadků. Opravujte!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Vydáno: 27.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 65x

Rozhodli jste se opravit oblíbenou starou židli či křesílko přečalouněním? Mrkněte, jak nejlíp postupovat, který potah a výplň si vybrat a co za nářadí budete potřebovat. Složitější kousky nábytku ale raději přenechte odborníkům.

Celý článek
Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Vydáno: 26.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 147x

Chybí vám u postele čelo, takže se nemáte o co opřít, když si chcete přečíst knížku? Nebo si odíráte v noci ve spánku ruce o hrubou zeď? Vyrobte si jej sami. Inspirujte se 6 tipy a nápady, z čeho a jak ho snadno a levně vyrobit.

Celý článek
Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 184x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek