PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Začněte nový rok s čistým stolem. Provzdušněte byt a zbavte se starých, nepoužívaných i nefunkčních věcí

Nový rok bývá dobou předsevzetí a nových výzev, ale také úklidů. Mnoho lidí cítí potřebu začít nový rok jinak, načisto. Zbavte se nepotřebných věcí a udělejte si doma více místa. Kam s nimi? Prodat, darovat, vyměnit či vyhodit?
Vydáno: 11.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4074x

Staré věci vám připomínají minulost, a to jak veselou, tak i smutnou. Odpoutat se od nich je nejlepším způsobem, jak vykročit do nového roku. Dodáte totiž životu novou energii a svěžest. Vyhozením starých věcí a lapačů prachu si provzdušníte byt a usnadníte úklid. Prodej či darování starých, ale funkčních věcí, je výhodný i z hlediska ekologie, protože prodloužíte jejich životní cyklus a omezíte tak tvorbu zbytečného odpadu.

Funkční věci nevyhazujte, ale prodejte

Udělejte si doma pořádek. Prohlédněte si celý byt či dům, a to včetně půdy, sklepa i kůlny na zahradě a řiďte se heslem: "Co jsem poslední rok či dva neoblékl/a nebo na co jsem nesáhl/a, to nepotřebuji." A pokud to nepotřebujete, tak se toho zbavte. Nefunkční a rozbité věci i prošlé potraviny vyhoďte, funkční, ale nepoužívané věci prodejte nebo darujte, případně s někým vyměňte.

Je zbytečné, aby ležely doma a zabíraly cenný prostor. Poměrně nové a funkční výrobky by byla škoda házet do popelnice, takže si tuto možnost nechte až jako poslední. Zkuste je nejdříve prodat. K tomuto účelu slouží mnoho internetových bazarů a aukčních serverů (třeba sbazar, Annonce či Aukro). Některé umožňují vystavení inzerátu zdarma, u některých za inzerát zaplatíte. Dejte si také pozor na to, zda si daný server nebere nějaké procento z prodeje.

Zbavte se všeho, co nemáte rádi, co jste nikdy nepoužili nebo využili maximálně jednou či dvakrát i věcí, které potřebují opravit, ale namísto toho vám jen tak leží doma a překáží.

Kromě internetu pak můžete zkusit prodat danou věc v kamenném bazaru či secondhandu, případně na některém z blešáků. Málokterý secondhand však staré oblečení vykupuje, takže ho raději prodejte přes internet nebo zaneste na charitu (buď přímo do centra, nebo do sběrného kontejneru). Oblečení však nesmí být potrhané či jinak poškozené.

<p>Nepotřebné funkční věci prodejte v bazaru nebo na bleším trhu. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics</p>

Nepotřebné funkční věci prodejte v bazaru nebo na bleším trhu. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics

Když se vám nepodaří věci prodat, tak je darujte

Pokud danou věc nechce nikdo koupit, tak ještě nezoufejte a nemiřte k popelnici nebo do sběrného dvora. Existuje několik webů (třeba nevyhazujto.cz nebo vsezaodvoz.cz), kde můžete danou věc nabídnout lidem zdarma za odvoz (to ostatně můžete udělat i v online bazaru). Tak si ji bude moci pořídit člověk, který ji potřebuje, ale zároveň na ni nemá dost peněz.

Lidé nejčastěji nabízí a shání nábytek, elektrické spotřebiče (od kuchyňských přes počítače až k zahradní technice), oblečení a dětskou výbavu. Pokud vám daná věc nijak nepřekáží a víte, že ji v budoucnu ještě budete potřebovat, tak ji můžete nabídnout k pronájmu za vámi určenou částku (třeba na sharygator.com).

Pokud se rozhodnete darovat věci charitě, tak nejprve kontaktujte nejbližší centrum a zjistěte, co zrovna potřebují.

Dětské časopisy můžete věnovat školkám či dětským domovům, staré knihy třeba místní knihovně. Nepotřebné nádobí můžete zanést do azylového domu. Starou nefunkční elektroniku zkuste nabídnout soukromým sběratelům nebo muzeu. Deky a povlečení zase zaneste do nejbližšího psího útulku.

Charita přijímá starší (čisté a zachovalé) oděvy, obuv, prostěradla, povlečení, deky i ručníky. Mnohé azylové domy, noclehárny a další pobytová zařízení využijí i knihy, domácí potřeby, nábytek a další vybavení, ale i vybavení pro kanceláře včetně počítačů. Situace je však různá, takže je dobré se informovat v nejbližším centru charity.

<p>Udělejte dobrý skutek a odneste staré oblečení na charitu. Foto: commons.wikimedia.org, autor ŠJů</p>

Udělejte dobrý skutek a odneste staré oblečení na charitu. Foto: commons.wikimedia.org, autor ŠJů

Nefunkční věci vyhoďte nebo přetvořte

Co s věcmi, které jsou nefunkční nebo je nikdo nechce? Plasty, sklo, nápojové kartony a papír vyhoďte do speciálních kontejnerů. Staré elektrospotřebiče můžete vrátit prodejci při nákupu nového, můžete je odvézt do sběrného dvora nebo objednat zpětný odběr elektrospotřebičů přímo z domu. Tato služba je však většinou placená. Nepoužité léky vraťte do lékárny, barvy, ředidla a jiné chemikálie doneste do sběrného dvora. Pro baterie využijte místa zpětného odběru. Starý nábytek odvezte do sběrného dvora (rozhodně ho nepalte v kamnech).

Nefunkční věci můžete přetvořit i v něco nového. Doplňky z recy věcí jsou originální a většinou i jednoduché na výrobu. Ze staré ošoupané komody, rozvrzané židle či otlučeného hrnku vyrobíte originální květináče, z plastových lahví lustr nebo taburet k nové rozkládací sedačce. Ze starých novin nebo plastových lžiček vyrobíte třeba originální stínítko lampy. 

<p>Ze starého otlučeného hrníčku udělejte originální květináč. Foto: ©Depositphotos.com/egal</p>

Ze starého otlučeného hrníčku udělejte originální květináč. Foto: ©Depositphotos.com/egal

Co děláte se starými a nepotřebnými věcmi vy? Jste sběrači, nebo čističi? Podělte se o svůj názor v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 120x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 221x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek