0komentářů

Politou klávesnici počítače hlavně dobře vysušte a pak vyčistěte. Drobků a letité špíny se zbavte nejlépe lihem.

Rozlitá káva nebo čaj v klávesnici je nepříjemná lapálie. Jak dáte nezbytnou část PC nejlépe zase dohromady? Vytáhněte kabely, vylijte tekutinu a začněte důkladně vysoušet. Dobře si vyčistěte klávesnici od nečistot i bakterií.
Vydáno: 08.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2639x

Možná jste tu situaci zažili také: „Kde mám jenom ten mobil? Drrc, šplouch, … (nepublikovatelná kletba)!“ Právě jste vylili hrnek s čajem do klávesnice počítače. Co s tím? Okamžitě komp vypněte, vylejte volnou tekutinu a začněte vysušovat. Pokud u klávesnice trávíte větší část dne včetně jídla, využijte této nehody a zbavte ji i letitých nánosů drobků, směsi prachu s potem, ale i mikrobů.

Klávesnici nejdříve pečlivě vyfoukejte proudem vzduchu

Nejdříve vypněte počítač a pro jistotu také odpojte kabel, spojující klávesnici s počítačem. Stiskem různých klávesových kombinací byste totiž při čištění mohli spustit na počítači zajímavé věci. Pak klávesnici obraťte vzhůru nohama a vyfoukejte z ní opatrně třeba stlačeným vzduchem prach. Pro vyfoukání maxima nečistot postupně několikrát stiskněte všechny klávesy.K dalšímu čištění budete potřebovat vatové tyčinky, známé „uchošťoury“, několik odličovacích tampónů a trochu lihu. Navlhčete s ním tampón a pomalu, ale důkladně odstraňujte nečistoty z povrchu kláves. Zaměřte se speciálně na ohmatané a zašlé části. Mezery mezi klávesami dočistěte vatovými tyčinkami, také smočenými v lihu. Vodu ani někdy doporučovaný jar raději vynechte.

Rozborku klávesnice na prvočinitele si raději nejdříve vyzkoušejte na starém modelu.

Zásadnějším zásahem je rozborka celé klávesnice. Pokud jste ji nikdy nedělali, raději si celý postup vyzkoušejte na nějakém starém kusu. Pak následuje nimravá práce, vyčistit každou klávesu zvlášť a snaha pokud možno žádnou neztratit. Dobrou vychytávkou je předčisticí foto. Pomůže vám to dobře a korektně naskládat čisté klávesy zase tam, kam patří. Pokud tedy jejich umístění neznáte zpaměti.

<p>Klávesnici čistěte měkkým hadříkem, smočeným v troše lihu. Je to nejspolehlivější. Foto: ©Depositphotos.com/Skystorm</p>

Klávesnici čistěte měkkým hadříkem, smočeným v troše lihu. Je to nejspolehlivější. Foto: ©Depositphotos.com/Skystorm

Pro čištění klávesnice si také můžete pořídit asi za 200 Kč speciální slizovitou hmotu, která na sebe naváže nečistoty ze všech spár. Někdy se však hmota trhá a zůstává mezi klávesami, počítejte s tím. Jste „srdcaři“ a vlastníte Apple MacBook? Přečtěte si zásady první pomoci při polití klávesnice, jak je doporučuje servisní středisko.

Mrkněte se také na podrobný kreslený návod, jak efektivně vyčistit klávesnici počítače.

Polití klávesnice a následné nutné čištění je obsahem řady diskuzí na internetu. Čtenář s přezdívkou Avatar radí nejdříve otočit klávesnici o 180° a zaklepat s ní o stůl. „Vypadne milion drobečků, pak klávesy otřete hadříkem, namočeným v lihu. Pokud je klávesnice KO, tak prostě kupte novou.“  Podle čtenáře s přezdívkou Darda lihem čisti jde, ale rozhodně ne jej vylít do notebooku.

<p>Na prostory mezi klávesami využijte vatové tyčinky, také s trochou lihu, známé uchošťoury. Foto: ©Depositphotos.com/madozi </p>

Na prostory mezi klávesami využijte vatové tyčinky, také s trochou lihu, známé uchošťoury. Foto: ©Depositphotos.com/madozi 

Čtenářka s přezdívkou Ljuba čistí klávesnici s přípravkem Savo. „Vypadá úplně jako nová, původně zežloutnuté klávesy jsou teď sněhobílé. Ze začátku to sice trošku smrdí po chlóru, ale vše postupně vyprchá. Savo je prý vhodné i z hygienických důvodů, ničí bakterie. Jednou týdně s tím přetřu myš, všechny klávesnice i dálkové ovládání,“ píše Ljuba.

Podle uživatelských rad není třeba se bát vody, použijte myčku

Zajímavý způsob radí čtenář s přezdívkou Filda: „Klávesnici jsem prostě dal do myčky na nádobí a nechal proběhnout celý cyklus na 60 stupňů. Byla krásná, skoro jako nová, odcákal jsem přebytky a uložil ji vyschnout. Zhruba po třech týdnech jsem ji zapnul a byl spokojen. Jistě bych si to nedovolil, pokud bych neměl náhradu po ruce, ale je zřejmé, že není namístě bát se vody.“

<p>I když bývá déle používáný počítač samá nečistota, s jejím odstraněním to nepřhánějte. Foto: ©Depositphotos.com/budabar</p>

I když bývá déle používáný počítač samá nečistota, s jejím odstraněním to nepřhánějte. Foto: ©Depositphotos.com/budabar

Podle různých výzkumů je prý na klávesnici více mikrobů než na záchodovém prkénku. Odborníci proto doporučují čistit klávesnici pravidelně, zhruba jednou za dva měsíce. Jestliže tento interval dodržíte, ulehčíte si pozdější práci se silně zaneseným zařízením. Popisované postupy jsou vhodné pro klávesnice klasické konstrukce, pevným notebookovým klávesnicím byste hodně ublížili.

Inspirujte se, jak čistí klávesnici počítače a notebooku uživatelé sítě Pinterest.

Jestliže se vám do pečlivého čištění klávesnice nechce, je nejsnazší koupit si novou. Postupem času jim spadly ceny, takže to není nijak závratná investice. Zabrat ale dostane vaše ekologické svědomí. Při čištění klávesnice to vezměte dohromady i s myší a podložkou pod ni, kde je také spousta místa na usazování špíny a prachu.

Už jste se po letech rozhodli vyčistit klávesnicí počítače? Napište do komentáře pod článkem, jakým způsobem jste si pomohli a poraďte ostatním čtenářům.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/a_oldman

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Vydáno: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 62x

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je lék proti pálení žáhy, bolestem břicha, ale i na leštění, čištění, bělení a další činnosti v domácnosti. Jak ji nejlépe doma využijete? Čtěte 16 babských rad, co se sodou bikarbonou.

Celý článek
Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek
Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 1520x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek