0komentářů

Toužíte od dětství po posteli s nebesy? Splňte si svůj sen, zahalte postel látkou a usínejte jako princezna nebo princ

Usínejte jako princezna nebo princ na zámku. Nedávejte si hrášek pod matraci, ale nainstalujte nad postel nebesa či baldachýn z lehké látky. Kde je seženete, kolik stojí a k čemu jsou dobré? A jak si nebesa vyrobit? Čtěte dál.
Vydáno: 08.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4264x

Jste romantik či romantička od hlavy až k patě a už od dětství toužíte po posteli s nebesy? Už o ní nesněte a pořiďte si ji. Je sice pravdou, že velká postel s nebesy vyžaduje hodně prostoru, aby dostatečně vynikla její krása, ale i v malé ložničce si můžete splnit svůj sen. Jen místo nebes zvolte menší baldachýn, který pověsíte ze stropu nad postel nebo na zeď u čela postele.

Jakmile budete mít hotovo, můžete zakončit romantický večer v luxusní restauraci, divadle či v teple domova při zapálených svíčkách uložením se ke spánku jako princ/princezna (případně král/královna) na hradě či zámku. A pokud máte doma malou holčičku, není nic jednoduššího, než jí její princeznovský sen splnit již v dětských letech. Baldachýn však ocení nejen holky, ale i kluci, protože může připomínat třeba plachtu pirátské lodi.

<p>Lehký a vzdušný baldachýn můžete mít i v menší ložnici. Foto: ©Depositphotos.com/mirexonlife</p>

Lehký a vzdušný baldachýn můžete mít i v menší ložnici. Foto: ©Depositphotos.com/mirexonlife

Historie baldachýnů a nebes

Baldachýn je stříška (nejen nad postelí) spojená pevně se zdí nebo stropem. Nebesa jsou naopak pevně spojená s konstrukcí postele. Původně těžké látkové závěsy chránily soukromí a klid majitele domu před očima služebnictva i před otravným hmyzem a vytvářely tepelnou izolaci ve studené místnosti.

Baldachýn míval na rozdíl od nebes pouze dekorativní funkci. Zdůrazňoval však význam osoby pod ním sedící nebo ležící, takže byl nezbytným doplňkem trůnů i zámeckých postelí. V gotické architektuře používali stavitelé kamenný baldachýn nad sochou, v renesanci a v baroku býval i u kazatelny nebo oltáře. Přenosný látkový baldachýn nosili a někde stále nosí věřící v průvodu během různých duchovních oslav.

Jak vypadají nebesa a baldachýny dnes?

Dnes se baldachýny a nebesa vyrábí spíše v minimalistickém stylu bez volánků, řasení a mašliček, romantické povahy však v obchodech najdou i tyto "klasiky". Designéři si hrají s barvami, vzory i látkami, takže se postel s nebesy či baldachýnem stává dominantním předmětem v pokoji. 

Baldachýny a nebesa slouží jako dekorace, vytváří větší pocit soukromí i bezpečí a brání před otravným hmyzem.

Výrobci používají především lehké a vzdušné materiály, ve kterých se nedrží tolik prachu jako v dříve používaných těžkých látkách. Ztrácí se však funkce tepelné izolace. Kromě okrasné funkci vytváří nebesa větší pocit soukromí i bezpečí a brání před otravným hmyzem. V konstrukci nebes může být nainstalované také osvětlení, čistička vzduchu či klimatizace.

Nevýhodou nebes a baldachýnů je, že zachytávají nečistoty a prach. Proto je musíte pravidelně prát a čistit, jinak by se staly domovem roztočů. Navíc k jejich instalaci většinou potřebujete velký prostor kolem postele. V malé ložnici se nebudou tolik vyjímat, ale naopak budou vypadat příliš robustně a ložnice bude působit přeplácaně.

<p>Dnes jsou v módě minimalistická nebesa s lehkými látkami. Foto: ©Depositphotos.com/Violin</p>

Dnes jsou v módě minimalistická nebesa s lehkými látkami. Foto: ©Depositphotos.com/Violin

Kde a jaký baldachýn koupit

Baldachýny a nebesa naleznete v obchodech a eshopech s nábytkem, bytovými doplňky a dětským zbožím. Často jsou doplňkem u dětských postýlek a dětských postelí ve veselých barvách. Sehnat baldachýn či nebesa ke dvoulůžku je již obtížnější. V takovém případě je většinou jednodušší koupit rovnou postel s nebesy, nebo si baldachýn vyrobit. 

Držák na nebesa k dětské postýlce pořídíte už za 135 Kč, látku pak kolem 300 Kč. Celkově vás tak baldachýn vyjde na cenu kolem 500 Kč. Konstrukce nebes k jednolůžku stojí kolem 4 000 Kč. Baldachýn nad dětskou postel určený k zavěšení na zeď seženete kolem 1 000 Kč. Baldachýn, který využijete i u dvoulůžka, stojí zhruba 500 Kč. Kovové dvoulůžko s nebesy stojí kolem 10 000 Kč.

<p>Lidé rádi zdobí baldachýnem dětské postýlky. Foto: ©Depositphotos.com/antagonist</p>

Lidé rádi zdobí baldachýnem dětské postýlky. Foto: ©Depositphotos.com/antagonist

Instalace baldachýnu

Pokud nejsou nebesa součástí konstrukce postele, můžete je k ní doinstalovat. Nejjednodušší je pověsit baldachýn na strop nebo zeď u čela postele. Použijte k tomu nosnou konstrukci, na kterou pak zavěsíte látku. Konstrukce bývá nejčastěji dřevěná nebo železná, vytvoříte ji však třeba i ze samotných lanek. Možností je poměrně dost.

Místo klasické opěrné konstrukce můžete použít i přenosný baldachýn. Manipulace s ním je snadnější, a navíc ho můžete vyprat v pračce. Tím vám odpadnou starosti s náročným čištěním. Výběr látky záleží čistě na vás, ale čím lehčí látku zvolíte, tím lépe se vám bude spát. Kvůli silným a těžkým závěsům se vám může třeba špatně dýchat. Těžké látky se navíc velmi špatně udržují a bývají plné prachu.

Výroba nebes či baldachýnu

Látku můžete nařasit kolem postele na tyče podobně jako klasické závěsy. K upevnění textilií kolem postele využijte třeba trámovou konstrukci nad postelí. Záleží však na tom, jak jsou trámy umístěné. Pokud trámy nad postelí nemáte (nebo se nedají použít), použijte garnýže ve formě tyčí. Ty upevněte na několika místech nad postelí a pruhy látky na ně naaranžujte.

Ještě než se pustíte do výroby baldachýnu, načerpejte inspiraci na Pinterestu.

Baldachýn získáte i připevněním dvou garnýží ke stropu (každou kolmo nad jeden konec postele). Přes ně pak přehodíte látku v odpovídající šířce. Délka textilie závisí na vás. Zadní část může končit třeba až za postelí, čímž oddělíte lůžko od studené zdi.

Nebesa vyrobíte i zavěšením textilie na velký tříčtvrteční kruh. Do stropu připevněte skobu a na ni zavěste kruh z překližky. Obalte ho látkou, další vrstvu nařaste okolo a spusťte dolů. Konce mohou dosahovat až k přední části postele. Látku můžete navléci i na větší dřevěný, plastový nebo kovový kruh, na který navlečete látku. Kvůli tomu musí být kruh v jednom místě přerušený. Ušít na látce navlékací tunýlek, kterým kruh provléknete, není nic složitého.

Líbí se vám nebesa či baldachýn nad postelí, nebo jste zastánci "klasické" postele? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 96x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek
Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Vydáno: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 68x

Hlasem můžete ovládat nejen mobil, ale i prvky chytré domácnosti, třeba světla, topení nebo rolety. Stačí si pořídit virtuální asistentku nebo domácího robota s umělou inteligencí. Co všechno umí, kde je seženete a kolik stojí?

Celý článek
Máte doma pár starých sudů na víno či pivo? Vyrobte z nich originální nábytek a doplňky do bytu

Máte doma pár starých sudů na víno či pivo? Vyrobte z nich originální nábytek a doplňky do bytu

Vydáno: 13.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Někdo se v sudu koupe, jiný saunuje, další v něm i bydlí. Našli jste doma jen menší sudy na pivo či víno a líbí se vám jejich patina? Vyrobte z nich nábytek a doplňky do bytu. Kde staré dřevěné sudy sehnat a kolik stojí?

Celý článek