PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Další náročný den? Ponořte se do mihotajícího světla petrolejky, pusťte klidnou hudbu a zrelaxujte mysl

Dlouhý zimní večer, poklidná atmosféra, relaxační hudba a mihotající svit petrolejky. Dokonalá atmosféra! Oprašte petrolejku po babičce. Žádnou nemáte? Čtěte tipy, kde petrolejku sehnat, jak se o ni starat a jaký typ si vybrat.
Vydáno: 08.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3090x

Jste duší romantická povaha a máte rádi příjemně plápolající světlo ohně, které vám připomíná chvíle strávené na táboře či při toulkách přírodou? Nebo jen sháníte zdroj světla, který nepotřebuje elektřinu? Pořiďte si petrolejku, usaďte se do pohodlného ušáku a začtěte se do tajuplných příběhů, nebo jen tak relaxujte pohledem na měnící se stíny, které vytváří její mihotavé světlo. Kvalitní petrolej již nesmrdí a nemusíte se bát ani požáru, takže můžete petrolejovou lampu bez obav používat nejen na zahradě, ale i doma.

Petrolejová lampa je naprosto bezpečné zařízení, pokud dodržíte pravidla pro zacházení s otevřeným ohněm. Nenechávejte zapálenou petrolejku dlouho bez dozoru, a to hlavně když se v blízkosti pohybují děti nebo zvířata. Převrácení nebo poškození zapálené lampy může způsobit požár. Také dodržujte délku vysunutého knotu. Krátký knot může vyhasnout, dlouhý zase může zavinit velký plamen, kouřivost, přehřátí a prasknutí cylindru nebo stínidla.

<p>Petrolejka je sice bezpečná, ale musíte dodržovat pravidla pro zacházení s otevřeným ohněm. Foto: ©Depositphotos.com/enrico_lapponi</p>

Petrolejka je sice bezpečná, ale musíte dodržovat pravidla pro zacházení s otevřeným ohněm. Foto: ©Depositphotos.com/enrico_lapponi

Jak petrolejka funguje

Petrolejka se skládá z nádrže na petrolej, knotu, skleněného cylindru a případně dalších ochranných, upevňovacích nebo okrasných částí. Petrolejky určené k zavěšení na zeď mají obvykle pomocné zrcátko, které odráží zpět do místnosti jinak nepoužitelné světlo. Tradiční petrolejová lampa mívá i strojek (mechanický regulátor výšky plamene).

Uvnitř lampy vzniká podtlak, díky kterému se spodem ke knotu přisává velké množství atmosférického vzduchu. Vzduch vedený plechovým výliskem s oválným otvorem uprostřed tvaruje a rozdmýchává plamen. Tím zvyšuje jeho teplotu a zvyšuje svítivost lampy. Bez tohoto uspořádání by lampa svítila jen málo a silně čadila. Malé lampy vydrží svítit zhruba 7 hodin, u velkých si plápolajícího světla můžete užívat i 35 hodin.

Prohlédněte si krásu petrolejových lamp na Pinterestu.

Knotová lampa je sestavená tak, aby byl plamen tenký, plochý a široký. Díky tomu pak vydává intenzivní světlo. Vysoký skleněný cylindr tvoří jakýsi komín, který vytváří silný tah. Jako palivo do lampy používejte kvalitní petrolej pro svícení nebo přírodní lampový olej. Lampový olej na bázi ropy prodejci nedoporučují kvůli jeho nízké vzlínavosti. Právě kvůli tomu lidé v minulosti rychle přešli z olejových lamp na petrolejové.

Pro svícení v petrolejové lampě využijete tkané bavlněné knoty různé šířky. Jejich rozměry jsou už několik desítek let normalizované. Protože knoty nelze podélně rozstřihnout, aniž by se rozpadly, je nezbytné použít vždy knot předepsaného rozměru. Do lampy stolní, nástěnné, železniční a menší lucerny použijte knot šířky 15 mm.

Celoskleněné a lucernové petrolejky

Celoskleněné lampy jsou vhodné do interiéru, protože jsou choulostivé na průvan. Ve větru plamen kolísá a zháší. Při každém zapalování musíte sundat skleněný cylindr, a poté ho opět nasadit. Lampa je technicky a výrobně jednoduchá, každodenní obsluha je však komplikovanější než u lucernových lamp. Teplota spalin vystupujících z horní části skleněného cylindru je velmi vysoká, proto tyto lampy nezavěšujte pod hořlavý strop nebo na trámy.

Vozové petrolejové lampy (typ lucerna) jsou většinou plechové a cylindr bývá chráněný jednoduchým drátěným košíkem. Jsou dostatečně stabilní, takže jimi můžete svítit i ve větru a dešti. Pro jejich zapálení stačí páčkou nadzdvihnout cylindr.  Lampy jsou určené pro zavěšení doprostřed místnosti či pod vůz tažený zvířetem. Spaliny nad plechovým komínkem nedosahují příliš vysoké teploty, takže lampu můžete zavěsit i pod dřevěný strop či na trám.

Petrolejky seženete v mnoha obchodech a eshopech s domácími i turistickými potřebami, v bazarech a na aukčních serverech. Malou petrolejku lucernového typu seženete už za 90 Kč, celoskleněnou za 165 Kč. Tlakovou petrolejku koupíte od 1 900 Kč.

<p>Celoskleněná lampa po babičce je vhodná pouze do interiéru. Foto: ©Depositphotos.com/millana</p>

Celoskleněná lampa po babičce je vhodná pouze do interiéru. Foto: ©Depositphotos.com/millana

Tlakové petrolejové lampy

Tlakové petrolejky jsou složitější na zapálení, ale vydrží hořet déle a intenzivnějším oslnivě bílým světlem. To je u větších lamp srovnatelné s výkonem 400 W žárovky, a proto se hodí spíše k zavěšení doprostřed místnosti. Místo knotu zde hoří petrolejové páry, které ohřívají osvětlovací punčošku. Před rozsvícením je potřeba lampu natlakovat vzduchem a předehřát celý systém.

Při denním provozu vydrží punčoška v lampě i několik měsíců, při víkendovém používání klidně rok. Více než samotné svícení jí vadí otřesy při přepravě lampy, příliš intenzivním pumpování či neopatrném zapalování. Když se časem zkřehlá a vypálená punčoška protrhne, musíte ji ihned vyměnit za novou, jinak by plamen šlehající otvorem v punčošce poškodil sklo lampy.

Jak petrolejku používat

Před zapálením petrolejové lampy zkontrolujte, jestli není na nějakém místě poškozená a přesvědčte se, jestli je dostatečně dlouhý knot. Dolní konec knotu musí být na dně nádržky a namočený v dostatečném množství petroleje, horní konec nachystaný v pozici pro zapálení. Jestli chcete, aby lampa nečadila a hezky svítila, dodržujte při jejím zapalování tento postup:

Nejprve nadzvedněte nebo sundejte cylindr, vysuňte knot, zapalte ho a chvilku počkejte, až se rozhoří. Potom knot stáhněte tak, aby hořel jen maličký plamínek, a teprve pak nasaďte či spusťte cylindr. Pár minut počkejte, a poté knot zvolna vytáhněte tak, aby lampa hezky svítila. Během chvilky se sama více rozhoří, takže většinou nemusíte už nic dalšího nastavovat.

Když uděláte vše správně, oheň nejprve ohřeje cylindr, ve kterém pak vznikne tah (jako v komíně od kamen), ten začne nasávat více vzduchu a petrolej bude lépe hořet a lampa více svítit. Pokud tento postup nedodržíte, tak bude lampa silně čadit, protože oheň bude mít málo vzduchu. Tak se bude zanášet cylindr a vše kolem něj (hlavně v prostoru nad lampou).

Při velikém počátečním plameni se také může stát, že prudký nárůst teploty způsobí prasknutí cylindru. U lamp lucernového typu to sice téměř nehrozí, ale u lamp se sundávacím cylindrem je pravděpodobnost o dost vyšší. Riziko hrozí hlavně při nasazování cylindru, protože se většinou nasazuje trochu našikmo. Začazený cylindr vyčistíte novinovým papírem a nakonec vyleštíte flanelovým hadříkem.

<p>Lampu je potřeba čas od času rozebrat a důkladně vyčistit. Foto: ©Depositphotos.com/tab62</p>

Lampu je potřeba čas od času rozebrat a důkladně vyčistit. Foto: ©Depositphotos.com/tab62

Máte tip, jak petrolejku čistit a jak se o ni starat, aby stále vypadala jako nová? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 229x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 241x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek