PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Čerstvě položený koberec je plný vln, nerovností a boulí? Zbavte se jich. 7 rad před koupí podlahové krytiny

Metrážové koberce a textilní podlahové krytiny někdy po položení „zlobí“, jsou plné nerovností a boulí. Co s nimi? Fixujte koberce oboustrannou páskou, bodovým i celoplošným podlepením či je vypněte speciálními jehlovými páskami.
Vydáno: 07.01.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3202x

Pořídili jste si nový nábytek, sedací soupravu či dekorace, a přemýšlíte, čím ještě interiér doladit? Tradiční součástí vybavení bytu je koberec, ať už stále oblíbenější kusový, nebo celoplošný. Každý z nich by měl barevně ladit s ostatním vybavením pokoje. Platí nepsané pravidlo, že ke světlým stěnám a nábytku pořizujte tmavší podlahovou krytinu a naopak. Dosáhnete tím žádaný kontrast.

Místnost nepřeplácejte, kombinujte spolu nejvíce tři hlavní barvy

Cenově dostupnější, ale méně trvanlivé, jsou koberce s umělým vláknem, jako jsou polyamid, polyakryl, polypropylen či nylon. Dražší, ale odolnější a s měkčím došlapem nakoupíte koberce z vlny, bavlny, kokosového vlákna nebo sisalu. Vždy kombinujte v místnosti maximálně tři hlavní barvy a nezapomínejte ani na kusové koberce, můžete jej pojmout i jako výrazný solitér.

<p>Koberec pokládejte v temperované místnosti a nechte jej pak odležet. Foto: ©Depositphotos.com/Syda_Productions</p>

Koberec pokládejte v temperované místnosti a nechte jej pak odležet. Foto: ©Depositphotos.com/Syda_Productions

Koberec máte položený, rozhlédnete se spokojeně po pokoji a vida! Na nejviditelnějším místě je boule, vlnka či hrbol. První reakcí je snaha tu nerovnost rozšlápnout, ale zpravidla se vám objeví jinde. Co s tím dělat a jak to napravit? Vlnění zabráníte nejlépe celoplošným přilepením, které není samoúčelné. Materiál koberců totiž boulemi snadno reaguje na změnu teplot nebo vlhkosti.

Výměnu lepeného koberce raději přenechte firmě, ušetříte si úklid prachu.

Většina pokládkových firem už dnes celoplošné koberce lepí, protože je vysáváte nebo myjete přímo na podlaze. Jejich případnou výměnu si raději také nechte provést od odborníků, kteří mají i speciální brusné stroje s odsáváním na odstranění starého lepidla. Podlaha v obývacím pokoji před lepením musí být bez závad, jakákoli nerovnost bude vidět. Pokud si lepení nepřejte, nechte si vypnout koberec „na lišty“, a určitě nezkoušejte pokládat nový koberec na starý.

<p>I v případě pokládky koberce platí osvědčená rada-dvakrát měř, jednou řež. Foto: ©Depositphotos.com/Syda_Productions</p>

I v případě pokládky koberce platí osvědčená rada-dvakrát měř, jednou řež. Foto: ©Depositphotos.com/Syda_Productions

Jako prevenci před vlnkováním odborníci radí ukládat koberec na rovnou, suchou a čistou podlahu. Prohlubně v podlaze obruste a vyrovnejte tmelem. Koberce kupujte v rozměru nejméně o 10 cm větším, pak je rozprostřete a nechte uležet alespoň tři hodiny. V zimě se snažte při ukládání držet teplotu v místnosti nad 15 °C. Po rozprostření a uležení koberec seřízněte tak, aby jeho rozměr byl kvůli dilataci při každé stěně kratší asi o 5 milimetrů.

Koberce fixujete oboustrannou páskou, bodovým či celoplošným podlepením nebo vypnutím speciálními jehlovými páskami.

Koberce z přírodních vláken nechte aklimatizovat při pokojové teplotě nejméně 24 hodin. Pokud má váš koberec spodní gumu či pěnovou vrstvu, posypte podlahu talkem, krytina se na ni nebude lepit a „zlobit“. Při ploše místnosti pod 16 m2 koberec pouze u stěn podlepte oboustrannou lepicí páskou. Pro napínání koberců pak slouží dřevěné lišty, připevněné hřebíčky po obvodu místnosti. Jak koberce snadno uklízet, vám poradí lidové recepty našich babiček.

<p>Při pokládce nechte u stěn asi 10 cm koberce navíc pro případné další úpravy. Foto: ©Depositphotos.com/photography33</p>

Při pokládce nechte u stěn asi 10 cm koberce navíc pro případné další úpravy. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

O tom, že vás problematika vlnících se koberců trápí, vypovídá obsáhlá internetová diskuse. Podle čtenáře s přezdívkou Balú, se právě proto koberce k podkladu lepí: „Existuje na to speciální lepidlo a firmy, které se pokládkou koberců zabývají. My si nechali před asi pěti lety koberce položit a přilepit. Při stěhování jsme pak šoupali nábytkem sem tam a koberec bez problémů drží na místě.“

Internet: Každý položený koberec nechte určitou dobu „vyležet“

Čtenář s přezdívkou Jamalis zase radí jinou taktiku: „Zkuste se ještě podívat okolo stěn, zda se koberec neopírá o stěnu. Všude by měla zůstat aspoň půl centimetru mezera. Jinak by se musel opravdu přilepit.“ Každý položený koberec je navíc podle jeho názoru potřeba nechat určitou dobu vyležet, což se odvíjí podle jeho typu. Pokud prý klesne i relativní vlhkost, srovná se i koberec.

<p>Není nad to, lehnout si v klidu na dokonale rovný pokojový koberec a snít o ideálním počítači. Foto: ©Depositphotos.com/boggy22</p>

Není nad to, lehnout si v klidu na dokonale rovný pokojový koberec a snít o ideálním počítači. Foto: ©Depositphotos.com/boggy22

Čtenář s přezdívkou Materna pracuje v podlahářství. Podle něj je dobré koberce přilepit ve větších prostorách, 25 m2 a více, v místnostech s podlahovým topením a tam, kde jsou potíže s vlhkostí a následným vyboulením. Vždy prý lepí i levné, méně kvalitní koberce. „Pokud máte pod kobercem dobrou plovoučku, tak by ale bylo opravdu škoda zničit si ji lepidlem,“ tvrdí Materna.

Ať už se předem obáváte potíží s nerovnostmi koberce nebo ne, ujasněte si v každém případě před jeho koupí následující:

  • Do jakého prostoru koberec vybíráte, slaďte jej spolu s nábytkem a ostatním zařízením
  • Pokrytou podlahovou plochu, změřte si minimální až maximální rozměr koberce
  • Jaká bude zátěž koberce, jak často po něm budete chodit, mát doma děti či psa
  • Jak často budete koberec čistit, světlé s dlouhým vlasem jsou náročnější na údržbu
  • Kolik jste ochotní do koberce investovat
  • Barevnost, tmavší barva koberce místnost zmenší, světlejší naopak
  • Materiál, rozhodněte se mezi umělým nebo přírodním

Předem si také rozmyslete, jestli se bude koberec dotýkat nábytku, nebo jej necháte ležet pod často se otevírajícími dveřmi. Za nějakou dobu by vás totiž mohlo rozčílit, že dvířka či dveře o dlouhý vlas drhnou a oboje se tak zbytečně ničí. Nikdy také nepokládejte kusový koberec na plošný, podle bytových designérů je to značně neestetické.
 
Máte doma také problémy s vybouleným kobercem? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám jej povedlo vyřešit, a poraďte vhodný postup ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 228x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek