Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
31540
0komentářů

Vánoční hodování často vede k nemalé konzumaci. Co dělat s nevolností, pálením žáhy či zažívacími obtížemi? Poradí babky

Vánoce jsou dny volna a hodování. Občas to ale natěšení strávníci přeženou s jídlem i pitím až k nevolnosti. Jak zajistit odkyselení organismu, co na průjem, zácpu či pálení žáhy? Čtěte 8 osvědčených rad z kuchyně našich babiček.
Vydáno: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1404x

Vánoce mají být především svátky klidu, zamyšlení a zklidnění mysli. Bohužel se často stávají jen přehlídkou nemírné konzumace lahůdek nejrůznějšího druhu. Pochutnali jste si letos i vy? Suroviny pro vaši kuchyni pořizujte čerstvé a u osvědčených dodavatelů. Stav vašeho žaludku a trávení ovlivníte nejen způsobem přípravy, ale i množstvím jídla, které dokážete během Vánoc spořádat.

<p>Nepřehánějte to s jídlem a pitím, Vánoce nejsou o ukrutném konzumu. Foto: ©Depositphotos.com/BrianAJackson</p>

Nepřehánějte to s jídlem a pitím, Vánoce nejsou o ukrutném konzumu. Foto: ©Depositphotos.com/BrianAJackson


Vánoční svátky jsou zhruba v polovině, ale vám najednou není zrovna nejlépe. Pálí vás vytrvale žáha, pobolívá v pravém podžebří a máte jakoby „pocit kamene“ v žaludku? Zřejmě jste to přehnali s jídlem nebo pitím, ale to se může stát ve dnech volna každému. Zkuste vypít malou štamprličku něčeho ostřejšího, nejlépe slivovice. Nezabralo to? S několika babskými radami si můžete pomoci.

Na zažívací problémy po přejedení často platí malá štamprlička slivovice.

Vaše zažívací problémy, spojené i s pálením žáhy, může mít na svědomí překyselení, acidóza. Zpět do rovnováhy dostanete organismus například citrusovými plody, které působí zásadotvorně. Stejně vám zaberou zeleninové šťávy, třeba z mrkve, celeru, cibule, nebo okurek. Vyhněte se bílému cukru a slaďte karamelem. Na acidózu zabírají i semínka z kopru, případně malé množství kůry z akátu.Jestliže dostalo po Vánocích vaše zažívání silný atak z nejrůznějších pochutin, může organismus reagovat nepříjemným průjmem. Jak se jej spolehlivě zbavíte? Podle receptů našich babiček zabírá na akutní průjmy třeba černý čaj se solí, 2 až 3 deci čaje a lžička soli. Žádný chuťový zázrak, ale pomáhá to. Podobně působí čaj z heřmánku, malinových listů, nebo silný vývar z hovězího masa.

Napravte si zažívací trakt bílým jogurtem s živými kulturami

Zklidnit rozbouřená střeva vám pomohou i borůvky, jablečný mošt nebo strouhaná jablka. V jídle vynechte tučné pokrmy, zato si dopřejte vařenou suchou bílou rýži s troškou tymiánu. Proti průjmu účinkují i sušené švestky, případně křen s cibulí. Ulevilo se vám? Zkuste sníst bílý jogurt se živými kulturami, osídlíte si jimi znovu zažívací trakt.Znepříjemnit život vám po přejedení může i zácpa. Potíží vás zbaví pití většího množství tekutin, nejlépe vody. Zkuste do sebe dostat vlákninu v podobě zeleniny, celozrnného pečiva či otrub. Dobré účinky má rybízový nebo švestkový kompot, lněné semínko nebo čerstvý lněný olej. Pomůže i trvalejší pohyb, který znovu oživí střevní peristaltiku.

       8 osvědčených babských rad, co dělat při zažívacích obtížích:
       •    Vypijte štamprličku něčeho ostřejšího, nejlépe slivovice.
       •    Při pálení žáhy pijte zeleninové šťávy, zabírají i semínka kopru či kůra z akátu
       •    Průjem zklidníte černým čajem se solí, silným hovězím vývarem či borůvkami
       •    Utlumte průjem vařenou suchou rýží s troškou tymiánu, nebo křenem s cibulí
       •    Při zácpě jezte zeleninu, celozrnné pečivo, nebo otruby. Pohybujte se.
       •    Na zácpu zabírá i švestkový kompot, lněné semínko nebo čerstvý lněný olej.
       •    Kocovinu zažeňte dostatkem tekutin studenou sprchou a přípravkem Prevento.
       •    Po alkoholovém excesu neškodí sklenička piva, silná polévka, uzenina či ovoce.

Mnoho lidí sáhne při potížích se zácpou po minerálních vodách s projímavým účinkem. Známá je Zaječická hořká, případně Šaratice. V lékárnách je běžně k dostání list senny, ze kterého si připravte bylinný čaj proti zácpě. Na úpravu střevní mikroflóry si sežeňte také probiotika, například Biopron nebo Lactovitu. V obchodech je i přírodní vláknina pod názvem Psyllium.Pokud jste při návštěvách vypili s přáteli větší než malé množství alkoholu, může se u vás objevit nesnesitelná ranní kocovina. Výborný je přípravek Prevento, který si koupíte v balení o 10 tabletách za 150 Kč. Nejlevnější je ale studená sprcha, která vaše tělo dokonale probere a dodá mu tu správnou energii. Pijte také dostatek tekutin, nejlépe čistou vodu, případně obyčejnou minerálku.

Kocovina se vesměs vytratí během následujícího dne po alkoholové párty.

K zahnání kocoviny je třeba mít podle babiček plný žaludek. Dejte si po ránu uzeninu nebo něco smaženého, tuk na sebe totiž váže alkohol. Sůl, draslík a další látky dodáte tělu silnou polévkou, k rychlejší regeneraci dospějete i s pomocí vitamínů z ovoce. Nastartují vás i energetické nápoje, trocha spánku a od bolesti hlavy pomůže tabletka acylpyrinu. Neškodí prý ani sklenička piva.

       Můžete vyzkoušet i některou z dalších zaručených babských rad, co se točí kolem vašeho zdraví:
       •    Trápí tě rýma? Zaviň 2 stroužky česneku do gázy a na půl hodiny je vlož do nosních dírek.
       •    Máš ucpaný nos? Napařuj si hlavu a dutiny nad bramborami, vařenými ve slupce.
       •    Bolí tě v krku? Vaječné žloutky rozmačkej na plátno, přilož na krk a obvaž jej šátkem.
       •    Chceš se zbavit bolesti břicha? Nakapej Alpu na kostku cukru a sněz ji.
       •    Spálený prst při pečení? Rychle se chyť za ušní lalůček, jedno, za který.
       •    Horká polévka ti spálila jazyk? Co nejdřív si na to místo dej kostku cukru.
       •    Pálí tě žáha? Napij se vody z čerstvých strouhaných brambor.  

Nápravě zdravotních obtíží všeho druhu se věnuje mnoho babských rad. I když jsou některé z nich spíše úsměvné, řada naopak pomáhá i bez návštěvy lékárny. Na jedné straně vám tak doporučí při nespavosti položit hodně studenou mokrou utěrku na břicho v oblasti žaludku, na straně druhé zase seriózní pití horkého čaje z řebříčku při náznacích migrény.

Některé tipy a babské rady pro všeobecné použití najdete také na síti Pinterest.

Lidová moudrost pomáhá snad při všech oborech lidské činnosti. Doslova na každém kroku se tak potkáváte s babskými radami k čemukoli. Díky všem receptům a postupům, předávaným mezi generacemi, si ušetříte spoustu času i trápení. Vždy si ale zapamatujte, že veškeré návody a návrhy k léčení praktikujete z vlastního rozhodnutí a na vlastní nebezpečí.

Využíváte doma postupy a recepty, inspirované lidovou moudrostí? Napište do komentáře pod článkem, která babská rada je podle vás ta nejlepší na vánoční nevolnost.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Vydáno: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 29x

Vánoce se blíží a nápady na dárky jsou vzácné zboží. Dávat blízkým kuchyňskou linku pod stromeček asi nebudete, ale vhod může přijít 5 tipů na menší nábytkové kousky. Třeba právě ony vašim blízkým chybí. Vyberte jim pěkné kousky.

Celý článek
Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Vydáno: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 59x

Taburety do obýváku jsou víceúčelovým kusem nábytku. Posadíte na ně návštěvu, natáhnete si nohy z křesla, případně do nich i něco uložíte. Nelíbí se vám ty v obchodech? Vyrobte si je doma svépomocí z dřevěných bedýnek od ovoce.

Celý článek
Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 1201x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek