0komentářů

Jak si užít vánoční návštěvy a odmítnout nechtěné? Připravte rychlé pohoštění, dobré pití a nemluvte o nepříjemnostech

Vánoce jsou svátky klidu, dlouho odkládaných vítaných, ale i nevítaných návštěv. Připravte pro příbuzenstvo dobré pohoštění a pití, pohovořte, co je nového a problémy i křivdy nechte tentokrát stranou. Nekažte si navzájem svátky.
Vydáno: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1974x

Vánoce jsou svátky klidu, ale pro někoho bohužel i návštěv. Někdo může mít neodbytný pocit, že je nutné se potkat s blízkými a přijde k vám do bytu nevhod. Pak se na sebe křečovitě usmíváte a jen děláte, že je pohoda. Když ale jednou slušně a důrazně odřeknete návštěvy příbuzných, kteří mají vybroušenou schopnost vysát z vás všechnu energii, nebudete se muset napříště vymlouvat.

<p>Návštěvám nachystejte dobré jídlo a pití, problémy nechte na někdy jindy. Foto: ©Depositphotos.com/hrabar</p>

Návštěvám nachystejte dobré jídlo a pití, problémy nechte na někdy jindy. Foto: ©Depositphotos.com/hrabar

Jedno z řešení potenciálního „návštěvového“ stresu je zůstat na Štědrý den s partnerem sami dva. Za rodiči a případně i dalšími příbuznými vyrazte až kdykoli potom. Bude to lepší, než poslouchat něčí „obalené“ výčitky, nebo se snažit vyhovět všem a úplně si tím zkazit celé svátky. Můžete i zabalit kufr a vyrazit za teplem. Vyhnete se tak nekonečnému rozhodování i plánování návštěv.

Nemluvte s příbuznými na Štědrý den o křivdách a nepříjemnostech

Chystáte-li se na posezení se svými blízkými, nechte tentokrát stranou choulostivá a sporná témata. Pokud opravdu považujete věc za důležitou a nechcete stará nedorozumění a konflikty vláčet do nového roku, sedněte si kvůli nim s dotyčnou osobou ještě před svátky. Rozhodně u štědrovečerního stolu nediskutujte o starých křivdách. A nepodaří-li se vše uzavřít, berte to tak, jak to je.Máte-li problémy a spory s jedním z členů rodiny, netahejte je ven ve větší společnosti a nesnažte se do nich zatáhnout i ostatní. Jediné, co spolehlivě dokážete, je, že celé rodině minimálně otrávíte den a v horším případě ji i rozdělíte na dva tábory. Možná je pro vás lákavá představa mít publikum, které bude soudcovat, ale v zájmu svém i všech ostatních si nechte na takové věci zajít chuť.

Dejte si s návštěvou něco dobrého, popijte a v klidu si pokláboste.

Návštěvu můžete pohostit třeba hutnou zelňačkou, která je i uznávaný ranním lékem po večírcích. Na sádle zpěňte cibuli a zaprašte ji trochou sladké papriky. Přidejte půl kila překrájeného kyselého zelí včetně láku, sůl, kmín a dobře provařte. Z hladké mouky a trochy sádla udělejte jíšku, zalijte a vodou a vymíchanou dohladka přilejte k zelí. Ještě chvíli vařte a k voňavé pochoutce přidejte ještě nakrájená kolečka pikantní klobásky s půl šálkem kysané smetany.Pro návštěvy mějte na Vánoce vedle zásobeného baru i nealkoholické pivo. Ráda si je dá většina řidičů, které podle průzkumů nelákají limonády, čaje a džusy. Ne každý si také o svátcích nebo při novoročních oslavách chce připíjet šampaňským. Nápoj oceňují i řidičky, protože kromě výjimečné chuti obsahuje ve srovnání se sladkými limonádami a džusy v průměru jen polovinu kalorií.

Nezapomeňte mít v baru nealkoholické pivo pro řidiče

Jak přežít vánoční návštěvu se psem? Pokud se někam se svým čtyřnohým miláčkem vypravíte, respektujte hostitelova přání. Pro někoho je absolutně nepředstavitelné, že si váš pes přisedne do křesla nebo dokonce do postele. Hostiteli jev tomto případě úplně jedno, že se doma o všechno se svým pejskem dělíte fifty-fifty.

Pokud se někam vypravíte na návštěvu se psem, respektujte hostitelova přání.

Dávejte také pozor, jek se váš pes na návštěvě chová. Je totiž v jiném prostředí, pokřikují tu děti, což jej může znejistět. Jeho reakce pak může být nepřiměřená. Mějte pejska stále na očích a snažte se zabránit, aby něco nechtěně neponičil třeba svým ocasem. Hned po příchodu upozorněte všechny hodovníky, aby vašeho psa nekrmili zbytky od stolu. Svátky na veterině jsou hodně drahé.V internetové diskusi se s vlastními oslav vánočních svátků svěřila čtenářka s přezdívkou Zituška: „Nejraději bych o Vánocích seděla doma před televizními pohádkami, ale mám rozvětvenou rodinu a všichni očekávají, že je navštívím.

Jedna z odpovědí, od čtenáře s přezdívkou Rap423, jí poradila: „Tak je nech v očekávání, třeba se dočkají, až se ti bude chtít. Nemusíš nutně dělat věci, které ti někdo nalinkoval. Zkus jim popřát po telefonu, a když už by ses měla cítit hodně provinile, kýchej, on je přejde osobní kontakt. Ono malé předstírání ještě nikoho nezabilo.“

Záležitosti ve věcech svátečních návštěv vždy řešte s partnerem

Veškeré záležitosti, které se týkají svátečních návštěv, nikdy nerozhodujte za partnera a nestavte ho před hotovou věc. Než se třeba rozhodnete, zda strávíte Vánoce se svými rodiči, než s těmi jeho, vždy se ujistěte, že se nejedná pouze o vaše přání a že partner s tím souhlasí. O Vánocích se totiž mají všichni cítit příjemně a spokojeně. Je to mnohem důležitější než počet dárků pod stromečkem.

Máte rádi neočekávané návštěvy, které ne a ne odejít? Popište do komentáře pod článkem své nejlepší zkušenosti, jak se jich diplomaticky zbavit, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 3x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek