PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Dodržujete na Štědrý den vánoční zvyky a tradice předků? Zazpívejte si vánoční koledy, ale ochutnejte i lahůdky ze světa

Na Štědrý den dodržují lidé u nás i ve světě známé i méně známé tradice, obyčeje a zvyky. Pouštíte také lodičky se svíčkou, zpíváte koledy a krájíte jablka? Překvapte svou rodinu na vánoční tabuli tradičním zahraničním pokrmem.
Vydáno: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1921x

Vánoce byly v předkřesťanských dobách ve znamení oslav slunovratu. Od čtvrtého století našeho letopočtu jsou oficiálním svátkem a spolu s Velikonocemi patří ke dvěma vrcholům církevního roku. Vynechejte pro letošek snahu nakoupit hodně a co nejdražších dárků. Vánoce jsou příležitostí pro zastavení a zamyšlení, ke kterému se během roku málokdy dostanete.

Inspirujte se oslavami Vánoc v zahraničí, obohaťte si svátky

Setkáváte se také s nejbližšími v klidu u vánočního stromečku a konzumní shon je vám cizí? Potkejte se s rodinou, udělejte si pohodu u vánočního cukroví, svařeného vína nebo punče, a važte si vzácných svátečních chvilek. Nechte se inspirovat také oslavami vánočních svátků a zvyky v jiných zemích světa, které spojují symboly jako vzájemná úcta, láska a přátelství.

<p>Lití olova patří k tradičním vánočním zvykům, jen dejte pozor na spáleniny. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders</p>

Lití olova patří k tradičním vánočním zvykům, jen dejte pozor na spáleniny. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders

Naši předkové připisovali Štědrému dnu i večeru zvláštní magickou moc. Kvůli tomu dodržovali řadu zvyků, které měly zajistit hlavně bohatou úrodu, dobrou užitkovost domácích zvířat a také štěstí a zdraví rodiny. 24. prosinec si udržel pro řadu lidí své kouzlo dodnes. Sváteční atmosféru doplňte i u vás třeba o lití olova, pouštění lodiček nebo házení střevícem.

Za štědrodenní půst přijde zasloužená odměna, uvidíte zlaté prasátko

Odoláte na Štědrý den jídlem nabité ledničce a vůni vánočního cukroví až do doby, než usednete ke štědrovečerní tabuli? Zřejmě nejznámějším zvykem je, že když se postíte, budete odměněni a uvidíte zlaté prasátko. I když ho ještě nikdo nikdy neviděl. Dostatek peněz v následujícím roce vám zaručí i šupiny z kapra, které si schováte pod talíř, nebo je budete po celý rok nosit v peněžence.

Dávejte si dobrý pozor. Na Štědrý den se podle našich předků nesmělo prát. Přináší to totiž neštěstí a smůlu do domu. Svému partnerovi nepište ani zamilované psaní, dnes tedy spíš e-mail nebo SMS, protože by to podle pověry mohlo znamenat rozchod.

Lidovou pověrou, vztahující se ke zdraví, nemoci a smrti, je rozkrajování jablek. Z takového plodu naši předkové věštili, jak to bude se zdravím členů rodiny v dalším roce. Pokud měl jádřinec tvar hvězdy, dotyčný měl být po celý příští rok zdravý. Pokud měl jádřinec tvar kříže, znamenalo to nemoc nebo smrt. Obdobně si můžete vyvěštit budoucnost z jader vlašských ořechů.

Pouštějte na vodu ořechové lodičky, uvidíte do budoucnosti

Oblíbeným zvykem je i dnes pouštění lodiček z ořechové skořápky a svíčky v lavoru s vodou. Před puštěním lodičky na vodu musíte vyslovit otázku, která se týká budoucnosti, zaměstnání, rodiny či lásky. Jestliže lodička dopluje na druhý břeh, plány se vám vydaří. Když zůstane u břehu, příští rok zůstane vše při starém. Lodička plující po boku pak věští dobré mezilidské vztahy.
U štědrovečerní tabule má podle dalšího zvyku sedět sudý počet stolovníků. Lichý počet znamená v příštím roce neštěstí v domě. Často hospodyně prostírají i jedno místo navíc. Je pro náhodného osamělého člověka, nebo vzpomínkou na ty, kteří vás opustili a už nikdy s vámi u jednoho stolu nezasednou. Od štědrovečerní večeře také podle pověry nesmí nikdo vstávat.

Sváteční stůl i podlahu zdobí v Polsku trocha slámy a dárky rozdávají před jídlem.

Vánoce v Polsku začínají už adventem, kdy děti vyrábí různé ozdoby na stromeček. Sváteční stůl nebo i podlahu lidé zdobí trochou slámy, která má připomínat, že se Ježíšek narodil ve chlévě. Velice oblíbené jsou tu jesličky a dárky se rozdávají ještě před hostinou. Před ní patří na stůl boršč nebo zelí s houbami, jako hlavní chod bohaté večeře jedí Poláci ryby, ale v poslední době i krocana.

Nejvíce těm našim se podobají Vánoce v Německu

Tradičním vánočním stromečkem v Německu je jedlička, na stolech většiny domácností leží adventní věnce a děti mlsají sladkosti z adventních kalendářů. Německé Vánoce se nejvíce podobají našim, ale s honosnější výzdobou. Ježíšek se u našich sousedů jmenuje Christkind a dětem rozváží dárky s pomocí větru. Tradičním pokrmem zůstává kapr nebo husa, lahůdkou je candát na roštu.Francouzský Štědrý večer tradičně oslavuje celá rodina a děti doufají, že jim Pére Noel (Otec Vánoc) naplní dárečky jejich vyčištěné boty. Známé půlnoční jídlo le reveillon obsahuje ústřice, klobásky, pečenou šunku, víno, saláty, ovoce a sladkosti. Pečený Kristův koláč zdobí francouzské hospodyňky cukrovou pěnou tak, aby se podobal malému Ježíškovi.

Italové na Vánoce často jedí jehněčí s bramborem.

Italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno, Italové slaví Štědrý večer schůzkou s přáteli a rodinou. Hlavním symbolem Vánoc jsou jesličky a rodinné betlémy se obvykle dědí z generace na generaci. Na italské vánoční hostině nechybí typická vánoční bábovka panettone, hlavním jídlem bývá jehněčí s bramborami a artyčoky. Úplně tu chybí vánoční cukroví.

Na Vánoce v Austrálii vrcholí léto a oslavy na pobřeží nejsou výjimkou

Vánoční svátky a pořádná nadílka sněhu, to patří k sobě v podmínkách severních zeměpisných šířek. U protinožců v Austrálii ale vrcholí léto a svátky s rodinou na pobřeží oceánu nejsou žádnou výjimkou. Země převzala anglické vánoční zvyky a dárky tu nosí Otec Vánoc třeba do povlaků na polštář. Ve vánočním menu najdete nejčastěji mořské plody, drůbež, těstoviny, saláty i zmrzlinu.Tradiční vánoční a novoroční přání dříve hodně zaměstnávala pošťáky. První známou vánoční pohlednici vyrobil vlastnoručně J. C. Horsley už roce 1843. První tištěné přání vzniklo o tři roky později a zvyk posílat přání na pohlednicích se výrazně rozšířil asi ve druhé polovině 19. století. S masivním celosvětovým rozšířením elektronické komunikace v posledních letech se ale tradiční přání postupně vytrácí ve prospěch zpráv na sociálních sítích a mobilních telefonech.

Slavíte vánoční svátky v duchu tradiční pohody nebo podléháte spíše konzumu? Napište do komentáře pod článkem, co u vás doma na Vánoce nesmí chybět.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek