0komentářů

Dodržujete na Štědrý den vánoční zvyky a tradice předků? Zazpívejte si vánoční koledy, ale ochutnejte i lahůdky ze světa

Na Štědrý den dodržují lidé u nás i ve světě známé i méně známé tradice, obyčeje a zvyky. Pouštíte také lodičky se svíčkou, zpíváte koledy a krájíte jablka? Překvapte svou rodinu na vánoční tabuli tradičním zahraničním pokrmem.
Vydáno: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1752x

Vánoce byly v předkřesťanských dobách ve znamení oslav slunovratu. Od čtvrtého století našeho letopočtu jsou oficiálním svátkem a spolu s Velikonocemi patří ke dvěma vrcholům církevního roku. Vynechejte pro letošek snahu nakoupit hodně a co nejdražších dárků. Vánoce jsou příležitostí pro zastavení a zamyšlení, ke kterému se během roku málokdy dostanete.

Inspirujte se oslavami Vánoc v zahraničí, obohaťte si svátky

Setkáváte se také s nejbližšími v klidu u vánočního stromečku a konzumní shon je vám cizí? Potkejte se s rodinou, udělejte si pohodu u vánočního cukroví, svařeného vína nebo punče, a važte si vzácných svátečních chvilek. Nechte se inspirovat také oslavami vánočních svátků a zvyky v jiných zemích světa, které spojují symboly jako vzájemná úcta, láska a přátelství.

<p>Lití olova patří k tradičním vánočním zvykům, jen dejte pozor na spáleniny. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders</p>

Lití olova patří k tradičním vánočním zvykům, jen dejte pozor na spáleniny. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders

Naši předkové připisovali Štědrému dnu i večeru zvláštní magickou moc. Kvůli tomu dodržovali řadu zvyků, které měly zajistit hlavně bohatou úrodu, dobrou užitkovost domácích zvířat a také štěstí a zdraví rodiny. 24. prosinec si udržel pro řadu lidí své kouzlo dodnes. Sváteční atmosféru doplňte i u vás třeba o lití olova, pouštění lodiček nebo házení střevícem.

Za štědrodenní půst přijde zasloužená odměna, uvidíte zlaté prasátko

Odoláte na Štědrý den jídlem nabité ledničce a vůni vánočního cukroví až do doby, než usednete ke štědrovečerní tabuli? Zřejmě nejznámějším zvykem je, že když se postíte, budete odměněni a uvidíte zlaté prasátko. I když ho ještě nikdo nikdy neviděl. Dostatek peněz v následujícím roce vám zaručí i šupiny z kapra, které si schováte pod talíř, nebo je budete po celý rok nosit v peněžence.

Dávejte si dobrý pozor. Na Štědrý den se podle našich předků nesmělo prát. Přináší to totiž neštěstí a smůlu do domu. Svému partnerovi nepište ani zamilované psaní, dnes tedy spíš e-mail nebo SMS, protože by to podle pověry mohlo znamenat rozchod.

Lidovou pověrou, vztahující se ke zdraví, nemoci a smrti, je rozkrajování jablek. Z takového plodu naši předkové věštili, jak to bude se zdravím členů rodiny v dalším roce. Pokud měl jádřinec tvar hvězdy, dotyčný měl být po celý příští rok zdravý. Pokud měl jádřinec tvar kříže, znamenalo to nemoc nebo smrt. Obdobně si můžete vyvěštit budoucnost z jader vlašských ořechů.

Pouštějte na vodu ořechové lodičky, uvidíte do budoucnosti

Oblíbeným zvykem je i dnes pouštění lodiček z ořechové skořápky a svíčky v lavoru s vodou. Před puštěním lodičky na vodu musíte vyslovit otázku, která se týká budoucnosti, zaměstnání, rodiny či lásky. Jestliže lodička dopluje na druhý břeh, plány se vám vydaří. Když zůstane u břehu, příští rok zůstane vše při starém. Lodička plující po boku pak věští dobré mezilidské vztahy.
U štědrovečerní tabule má podle dalšího zvyku sedět sudý počet stolovníků. Lichý počet znamená v příštím roce neštěstí v domě. Často hospodyně prostírají i jedno místo navíc. Je pro náhodného osamělého člověka, nebo vzpomínkou na ty, kteří vás opustili a už nikdy s vámi u jednoho stolu nezasednou. Od štědrovečerní večeře také podle pověry nesmí nikdo vstávat.

Sváteční stůl i podlahu zdobí v Polsku trocha slámy a dárky rozdávají před jídlem.

Vánoce v Polsku začínají už adventem, kdy děti vyrábí různé ozdoby na stromeček. Sváteční stůl nebo i podlahu lidé zdobí trochou slámy, která má připomínat, že se Ježíšek narodil ve chlévě. Velice oblíbené jsou tu jesličky a dárky se rozdávají ještě před hostinou. Před ní patří na stůl boršč nebo zelí s houbami, jako hlavní chod bohaté večeře jedí Poláci ryby, ale v poslední době i krocana.

Nejvíce těm našim se podobají Vánoce v Německu

Tradičním vánočním stromečkem v Německu je jedlička, na stolech většiny domácností leží adventní věnce a děti mlsají sladkosti z adventních kalendářů. Německé Vánoce se nejvíce podobají našim, ale s honosnější výzdobou. Ježíšek se u našich sousedů jmenuje Christkind a dětem rozváží dárky s pomocí větru. Tradičním pokrmem zůstává kapr nebo husa, lahůdkou je candát na roštu.Francouzský Štědrý večer tradičně oslavuje celá rodina a děti doufají, že jim Pére Noel (Otec Vánoc) naplní dárečky jejich vyčištěné boty. Známé půlnoční jídlo le reveillon obsahuje ústřice, klobásky, pečenou šunku, víno, saláty, ovoce a sladkosti. Pečený Kristův koláč zdobí francouzské hospodyňky cukrovou pěnou tak, aby se podobal malému Ježíškovi.

Italové na Vánoce často jedí jehněčí s bramborem.

Italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno, Italové slaví Štědrý večer schůzkou s přáteli a rodinou. Hlavním symbolem Vánoc jsou jesličky a rodinné betlémy se obvykle dědí z generace na generaci. Na italské vánoční hostině nechybí typická vánoční bábovka panettone, hlavním jídlem bývá jehněčí s bramborami a artyčoky. Úplně tu chybí vánoční cukroví.

Na Vánoce v Austrálii vrcholí léto a oslavy na pobřeží nejsou výjimkou

Vánoční svátky a pořádná nadílka sněhu, to patří k sobě v podmínkách severních zeměpisných šířek. U protinožců v Austrálii ale vrcholí léto a svátky s rodinou na pobřeží oceánu nejsou žádnou výjimkou. Země převzala anglické vánoční zvyky a dárky tu nosí Otec Vánoc třeba do povlaků na polštář. Ve vánočním menu najdete nejčastěji mořské plody, drůbež, těstoviny, saláty i zmrzlinu.Tradiční vánoční a novoroční přání dříve hodně zaměstnávala pošťáky. První známou vánoční pohlednici vyrobil vlastnoručně J. C. Horsley už roce 1843. První tištěné přání vzniklo o tři roky později a zvyk posílat přání na pohlednicích se výrazně rozšířil asi ve druhé polovině 19. století. S masivním celosvětovým rozšířením elektronické komunikace v posledních letech se ale tradiční přání postupně vytrácí ve prospěch zpráv na sociálních sítích a mobilních telefonech.

Slavíte vánoční svátky v duchu tradiční pohody nebo podléháte spíše konzumu? Napište do komentáře pod článkem, co u vás doma na Vánoce nesmí chybět.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 108x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 55x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 554x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek