PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Začala zima. Jak mít v bytě teplo a přitom ušetřit? Podívejte se na 7 úsporných tipů + 1 bonus pro teplý byt

V 5 hodin a 48 minut 22. prosince 2015 začala astronomická zima. Jaká má být doma ideální teplota v jednotlivých místnostech? Jak uspořit za náklady na vytápění a přitom mít doma teplo? Inspirujte se 7 úspornými tipy a 1 bonusem.
Vydáno: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3353x

Představte si to… Venku -4 °C, v bytě 19 °C. Sedíte doma ve třech vrstvách teplého oblečení, nohy máte ve vyhřívané botě, jste zabalení v dece a ani horká medovina či svařák vás nezahřejí. Zná to spousta lidí, a hlavně žen. Ty totiž kvůli odlišnému organismu potřebují více tepla než muži. Máte v bytě chladno, protože teplo uniká kvůli špatné izolaci ven? Nebo jen chcete ušetřit za topení? Pro klid v domácnosti vyřešte úspory jinak než utažením kohoutků na radiátorech.

Pamatujte na to, že v obytných místnostech má být podle odborníků 18 až 22 °C, v koupelně 24 °C a na toaletě a chodbách kolem 15 °C.  V ložnici doporučují rozmezí 17 – 19 °C, protože tato teplota je ideální pro zdravé spaní. V dětském pokoji a obýváku je ideálních 22 °C, v kuchyni 19 – 21 °C. Pokud v domácnosti žije malé dítě nebo senior, zůstaňte raději u horní hranice. Hodnoty jsou však orientační, takže se řiďte vlastními potřebami na teplo.

Nejvíce za topení ušetříte díky kvalitním oknům a zateplení domu. Zima už však začala a na takto velké stavební práce je pozdě. Je však několik věcí, díky kterým si můžete přitopit a přitom neprovětrat peněženku při platbách za plyn nebo elektřinu. Většinou se jedná jen o drobné úpravy interiéru, které zvládne každý.

<p>Pro klid v domácnosti vyřešte úspory jinak než utažením kohoutků na radiátorech. Foto: ©Depositphotos.com/rotoGraphics</p>

Pro klid v domácnosti vyřešte úspory jinak než utažením kohoutků na radiátorech. Foto: ©Depositphotos.com/rotoGraphics

1) Správná výmalba

Teplé barvy dokážou zvýšit pocit tepla, a to až o 5 °C. Do klasické barvy můžete přidat termoizolační přísadu složenou z keramických mikročástic, která dodává barvám tepelné vlastnosti. Přísada je energeticky úsporná a protiplísňová. Vnitřní aplikace zabraňuje tepelným ztrátám a efektivně udržuje teplo uvnitř. V létě naopak pomáhá při venkovním nátěru odrážet horký vzduch a uchovat vnitřek chladnější.

Příměs snižuje ztráty tepla přes stěny a stropy, odstraňuje pocit chladu u stěn a při stejném topení je teplota v pokoji o 2 až 3 stupně vyšší. Aplikace je navíc jednoduchá. Přísadu přimícháte do kterékoliv barvy a v několika vrstvách ji aplikujete na zeď. Příměs do 2,5 litru barvy stojí 450 Kč.

2) Nepouštějte teplo ven

Chladný vzduch, který proudí kolem okenního rámu a pode dveřmi znamená, že spousta tepla uniká bez užitku ven. Taková okna a dveře utěsněte. Týká se to hlavně vstupu do domu, vchodu na balkon, do sklepa, na půdu a dalších chladnějších místností. Někdy stačí vyměnit práh za vyšší nebo připevnit na spodek dveří těsnicí lištu s kartáčkem či gumovým páskem.

Do rámů oken a dveří můžete nalepit pěnové nebo gumové těsnění. Pak ale větrejte, aby nevznikala plíseň. Pomohou i zatažené závěsy, rolety a žaluzie. Okenní skla můžete opatřit tepelně izolačními fóliemi. Zvládnou snížit množství tepla unikajícího sklem až o 25 %. Na parapet nebo k prahu navíc můžete položit průvaníky.

Běžný metr samolepicího pěnového i gumového těsnění do oken stojí 70 až 300 Kč, těsnicí lišty s kartáčem nebo gumovým páskem do dveří 110 až 430 Kč a automatické padací lišty 600 až 1 300 Kč. Metr čtvereční tepelně izolační fólie do oken stojí 800 až 1 000 Kč.

3) Uvolněte cestu teplému vzduchu

Lidé často staví před radiátor velkou rohovou sedačku i jiný nábytek. Teplo z radiátorů nebo kamen se však musí dostat do interiéru. Proto před topidla nic nestavte, nespouštějte závěsy ani záclony a ponechte kolem nich volný prostor. Pravidelně je otírejte od prachu a nesušte na nich prádlo. 

Ke špatně izolované zdi můžete dát za radiátor reflexní vrstvu, která bude teplo odrážet zpět do místnosti. Nebudete tak zbytečně ohřívat zeď a zvýšíte efektivitu vytápění místnosti. Nejčastěji k tomu slouží hliníková fólie, kterou koupíte za cenu kolem 140 Kč.

4) Zvyšte efektivitu radiátorů

Na radiátor můžete umístit speciální ventilátor, který pomáhá smíchat studený a teplý vzduch v místnosti a zvyšuje tepelnou pohodu v místnosti i efektivitu radiátorů. Díky tomu můžete snížit nastavenou teplotu na termostatu průměrně o 1 – 3 °C. Náklady na provoz ventilátoru jsou zhruba 40 Kč ročně. Běžná cena za jeden kus je kolem 1 800 Kč.

Výhřevnost radiátoru můžete zvýšit i pomocí speciální příměsi do topného systému. Ušetříte díky ní až 15 % nákladů za vytápění. Příměs totiž mění a vylepšuje vlastnosti přenosu tepla vodou (tepelnou vodivost, měrnou tepelnou kapacitu i povrchové napětí vody). Radiátory se rychleji zahřejí a zůstanou déle teplé. Příměs přidáte buď do expanzní nádoby topného systému, nebo přes odvzdušňovací ventil do uzavřeného oběhového systému s čerpadlem. Půl litru vystačí na topný systém o velikosti 100 litrů vody a stojí zhruba 1 400 Kč.

5) Nepřehánějte to s topením

Jestliže chcete uspořit, zvažte, na jakou teplotu budete vytápět. Každý stupeň dolů šetří energii, a tím i peníze. Když odcházíte, ztlumte topení tak, aby v interiéru bylo kolem 17 stupňů. Pokud odjíždíte na delší dobu, nastavte topení ještě o něco níže. V prostorách, které běžně nepoužíváte, přitápějte jen občas, aby se v nich nedržela vlhkost.

6) Nevětrejte moc dlouho

Abyste nemuseli místnosti vyhřívat za chvíli znovu, větrejte v chladném období jen krátce, ale intenzivně. Stačí 15 až 20 minut dvakrát denně, třeba ráno a večer. Stěny a vybavení bytu tak nestihnou vychladnout, takže prostor po zavření oken opět rychle vytopíte.

7) Teplo si nastavujte podle potřeby

Energií nemůžete šetřit, pokud ji nemůžete regulovat. Staré kohoutky na radiátorech vyměňte za ventily s termostatickými hlavicemi. Když bude do bytu svítit slunce nebo budete péct, ventil sám zavře radiátor a zabrání přílišnému zvyšování teploty. Hlavice však nesmí být otevřené naplno, jinak nefungují.

Další pomůckou pro úsporu energií je termostat s časovým spínačem. Naprogramujete si na něm období, kdy je možné snížit teplotu, třeba v noci nebo když jste v práci. Ideální je, pokud můžete každou místnost vytápět jinak.

K úsporám energie přispívá i ekvitermní regulace, která upravuje teplo v domě podle rozdílu venkovní a vnitřní teploty. Když je zima, radiátory hřejí více. Přístroj je nejčastěji součástí kotle. Regulační ventily s termostatickými hlavicemi stojí kolem 1 000 Kč a pokojový termostat s časovým spínačem 800 až 3 000 Kč.

BONUS: Teplo v bytě

Když nemáte možnost zateplovat, nebo dokonce ani regulovat teplotu a máte v bytě zimu, využijte lokální topidla. Budete mít v bytě teplo, ale bohužel vám vzrostou náklady za elektřinu. Abyste prostor dostatečně vytopili, počítejte u přímotopů se zhruba 35 – 40 watty na kubický metr obestavěného prostoru,. Záleží však i na izolačních vlastnostech stavby.

Snad nejznámější jsou halogenová topidla. Jejich nevýhodou je nízká životnost halogenových trubic, přičemž pořízení nových vyjde na podobné peníze jako koupě nového topidla. Halogenové topidlo seženete už za cenu kolem 400 Kč.

Další možností jsou teplovzdušné ventilátory a tepelné konvektory. Ty fungují na principu cirkulace teplého a studeného vzduchu. Konvektor s ventilátorem bývá o něco dražší, ale rozežene teplo po místnosti rychleji. Spolu se vzduchem však víří i prach. Přitápět můžete také pomocí infrazářičů či infrapanelů. 

Jejich výhodou je, že neohřívají vzduch, ale předměty v místnosti, i vás, a teprve od nich se prohřívá vzduch v místnosti. Navíc mají nižší spotřebu elektrické energie a nerozfoukávají prach. Na stejném principu fungují i topné obrazy. Cena konvektoru se pohybuje od 500 Kč a výše, ty s ventilátorem bývají o zhruba 200 Kč dražší. Cena teplovzdušných ventilátorů je podobná. 

Poslední možností jsou olejové radiátory, ve kterých elektrický proud ohřívá olejovou náplň. Toto zařízení poslouží i jako náhrada za klasické radiátory. Sálavé teplo z nich jde pomalu a přístroj hřeje ještě nějakou dobu po vypnutí. Výhodou je jejich dlouhá životnost a bezúdržbovost. Olejový radiátor pořídíte už za cenu kolem 850 Kč.

Máte další tip na úsporu při vytápění? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 133x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 222x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 235x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek