PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

11 tipů na výrobu originálního ptačího krmítka. Oživte si zimní měsíce i výrobou ptačí budky

Chcete vidět v zimě zblízka i plaché druhy? Vyrobte ptačí krmítko pro venkovní ptactvo a zimním přikrmováním pomůžete i přírodě. Ptačí krmítka a budky jsou ideálním místem, kde si pozorováním pěvců zpříjemníte smutné zimní měsíce.
Vydáno: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3206x

I když ta pravá zima si ještě dává se sněhem a mrazy načas, řada ptačích druhů už přišla o možnost najít dostatek potravy. Chcete jim stejně jako řada jiných milovníků přírody pomoci přečkat zimní nepříznivé období? Vyrobte si jednoduché krmítko, kde drobné pěvce pravidelně přikrmujte. Všechna krmítka dobře chraňte před kočkami nebo kunami, malé šelmičky tam rády loví.

Krmítko dobře připevněte, aby jej neshodil vítr

Jakékoli vyrobené nebo koupené krmítko dejte na klidné a přehledné místo. Pokud vyberete strom, pověste je s pomocí drátku nebo provázku na větev, kam se žádný predátor shora nedostane. Jinak patří minimálně 150 cm nad zem a alespoň 2 m od nejbližšího stromu. Krmítka přímo na okenním parapetu nezapomeňte dobře připevnit, třeba k okennímu rámu.

<p>Foto: ©Depositphotos.com/xload</p>

Foto: ©Depositphotos.com/xload

Tradičním výrobním materiálem pro ptačí krmítka je dřevo. Podle provedení je koupíte zhruba za 100 až 700 Kč. Krmítka pořiďte dostatečně prostorná a chráněná stříškou před deštěm a sněhem. Plochu pro sypání potravy dobře ohraničte, aby zrní nepadalo na zem. Náročnější designová krmítka z nerezu, plastu, ale i skla, vás přijdou v hobby marketech i na několik tisíc korun.

1. Úplně nejlevnější je ptačí krmítko z vymytých PET lahví. Zhruba 5 až 10 centimetrů nade dnem vyřežte kulatý nebo obdélníkový otvor, který na ostrých hranách zaoblete. Nad otvorem udělejte z vyříznutého materiálu stříšku a dovnitř nasypte směs pochutin pro ptáky. Láhev zavěste na strom nebo keř tak, aby se k ní snadno nedostaly kočky.

2. Osvědčeným krmítkem je starý květináč, do kterého nalijte směs vyškvařeného loje a semínek pro ptáky. Zapíchněte do směsi větvičku pro snazší přílet drobných pěvců a směs nechte ztuhnout. Přes drenážní otvor ve dně pověste krmítko na strom a na tuto lahůdku přilákáte mnoho ptačích druhů. Namočte do tukově semínkové směsi obyčejnou šišku a také ji zavěste přes květináč na strom.

3. Úplně jednoduché krmítko pro ptáky vyrobíte s pomocí kusu dřeva, vrtačky, rostlinného tuku, slunečnicových semínek, očka a kusu provázku. Venkovní krmítko pak pověste na strom. Podle tohoto video návodu od profesionálních ochránců přírody nebudete potřebovat žádné speciální nástroje ani zkušenosti:4. Pěkné krmítko uděláte z kusu dřevěného špalku a zavařovací sklenice. Seřízněte ze špalku asi čtyři centimetry tlustý kus a uprostřed do něj vedle sebe vyvrtejte pár děr o velkém průměru, ale ne skrz dřevo. Z obrácené zavařovačky do nich nechte postupně padat krmení.

5. Obdobně se posypou zrníčka z převrácené lahve od vína, kterou upevněte do dřevěného držáku. Je zhruba stejného tvaru, jako dřevěný dárkový stojánek. Připevněte ho nejlépe na zeď.
 
6. Krmítko vyrobíte i z kusu srolovaného pletiva a dvou keramických misek pod květináče. Jedna slouží jako stříška proti dešti a sněhu, na té druhé hodují ptáci na postupně vypadávaném krmení.

7. Krmítko na celé jablko získáte z dřevěné destičky, do které proříznete kruhový otvor, o dost větší, než je průměr ovoce. Nahoru připevníte stříšku a jablko dovnitř vyříznuté díry připíchnete kovovou jehlicí.

<p>Foto: ©Depositphotos.com/Annaev</p>

Foto: ©Depositphotos.com/Annaev

8. Jako krmítko poslouží i vymytá tuba od kečupu. Budete potřebovat ještě jednu zvláštní misku. Prořízněte do ní v místě hrdla trojúhelníkový otvor a misku na něj připevněte. Celý soubor nejlépe pověste na strom, aby k němu nemohli predátoři. Krmení se do misky sype postupně při odběru.

9. Pestrobarevné krmítko uděláte i z kostek stavebnice Lego. Hranatý sloupec slouží jako zásobník krmení, ze kterého postupně vytvarujte malé násypky pro zpěvavé zájemce o krmivo. Velkou plochou tabuli vespod sestavte pro větší druhy pěvců.

10. Přilepte k sobě starý šálek a podšálek v úhlu 90 stupňů tak, aby šálek měl ouško nahoře. Kupku ptačího zobu dejte do šálku, který je jakýmsi zásobníkem a ochranou krmení před nepohodou.

11. Do použitého a vymytého kartónu od mléka prořízněte ze tří stran dostatečně velké otvory asi v polovině obalu. Na dno nasypte krmení a kartón zavěste tak, aby k němu nemohly kočky.
<p>Foto: ©Depositphotos.com/taviphoto</p>

Foto: ©Depositphotos.com/taviphoto

S přikrmováním ptáků na zimu můžete zpravidla začít po menších dávkách už v listopadu. Postupně množství zvyšujte a plnit krmítka můžete podle průběhu zimy třeba až do konce března. Udržujte je čistá, pravidelně je kontrolujte a zkaženou nebo zplesnivělou potravu vždy odstraňte. Nejčastěji uvidíte sýkorky, kosy nebo stehlíky, ale třeba i brhlíky, kosy nebo čížky.

Potravu v krmítku zajistěte kvůli široké výživové škále co nejpestřejší. Zapomeňte ale na pečivo v jakékoli podobě, těstoviny nebo slané a kořeněné kuchyňské zbytky. Absolutně nevhodné je také uzené maso nebo přepálené tuky.

Přikrmujte semínky slunečnice, prosa, řepky, konopí nebo máku. V obchodech seženete i speciálně namíchanou směs, stojí v průměru od 20 Kč za kilogram. Skvělou potravou je takzvaná zadina, odpad od čističek obilí. Ptákům nijak neuškodíte ani nasbíranými plody jeřabin, trnek nebo černého bezu a vhodné jsou i ovesné vločky, ořechy, kousky syrového masa nebo nastrouhaná mrkev.

Podívejte se na nejrůznější typy krmítek pro zimující ptactvo na síti Pinterest.

Pamatujte i na příští sezónu. Ačkoli hnízdící doba začíná až na jaře, zkontrolujte už teď vyvěšené ptačí budky. Vyčistěte je od starých hnízd a případně opravte, aby se do ní opeřenci mohli příští rok bez problémů nastěhovat. Prázdnou a čistou budku navíc mohou ptáci využít v případných silných mrazech. Ptačí budku ale koupíte, nebo vyrobíte sami. Podívejte se na následující video:Ideální rozměry budek pro jednotlivé ptačí druhy najdete na internetu nebo vám poradí odborníci v ornitologické společnosti, případně ochránci přírody. Budku vyvěšujte do výšky 2 až 8 metrů a na strom vždy jedinou. Zabráníte tím potravní konkurenci ptačích rodin. Vletový otvor nasměrujte na jih, jihovýchod nebo východ a současně nevystavujte budku slunečním paprskům či větru.

Přikrmujete v zimě před okny drobné pěvce, kteří u nás zůstávají i v zimě? Napište do komentáře pod článkem, jaké krmítko používáte a co do něj nejraději sypete.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 164x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 198x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek