PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak před Vánoci co nejlépe vyčistit kovy, mosaz, stříbro i zlato? Babky pomohou. Čtěte blyštivé tipy i na leštění nerezu

Jak nejlépe vyčistit, vyleštit a vycídit kovové předměty z mosazi, hliníku, chromu, nerezu, stříbra či zlata? Pomozte si s klasickou chemií i prostředky z vaší kuchyně. Přečtěte si babské rady a blyštivé tipy pro domácnost.
Vydáno: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5321x

V ideálním případě máte předvánoční velký úklid za sebou a už jen „dolaďujete“ některé drobné detaily. Nezapomněli jste ale po čase vycídit a vyleštit starožitné nádobí, kovové sošky po babičce, cennosti, či mince? Pomohli by vám odborníci, ale hodně peněz ušetříte využitím běžně dostupných prostředků, lidových receptů a babských rad.

Zbytky jídel a máčení způsobují na příborech bodovou korozi

Běžné příbory omývejte hned po použití v mýdlové vodě. Zbytky jídel a delší máčení ve vodě totiž na nich nechává skvrny a takzvanou bodovou korozi. Hrnce a pánve z neupravené litiny odmočte na chvíli ve vodě, pak je bez drhnutí umyjte v horké mýdlové vodě. Nechte je na kuchyňské lince dobře okapat a poté je pečlivě osušte, nezreziví tak lehce.

<p>Rodinné stříbro na vzduchu hnědne působením sirníku. Myjte je po každém použití. Foto: ©Depositphotos.com/sevaljevic</p>

Rodinné stříbro na vzduchu hnědne působením sirníku. Myjte je po každém použití. Foto: ©Depositphotos.com/sevaljevic

Bez kovových výrobků, jako jsou hrnce, příbory, či pekáče si běžnou domácnost asi nedokážete představit. Řadu předmětů ale nepoužíváte denně, a ty vzhledově zašlé je čas od času potřeba vyčistit. Před zahájením práce najděte doma podložku z měkké látky, třeba starou deku. Ochráníte tak nový kuchyňský stůl před poškrábáním.

Předměty z mosazi vyčistíte s roztokem vody, octa a soli

Na nenalakované mosazné předměty zkuste nejdřív nanést leštěnku na kov. Pokud neuspějete, udělejte si speciální čisticí roztok ze čtvrt litru vody, lžíce octa a lžíce soli. Vezměte si jemnou kovovou drátěnku a v roztoku opatrně z nádobí odstraňujte zašlou vrstvu. Pak předmět omyjte v horké mýdlové vodě, opláchněte, osušte a vyciďte do „oslniva“ leštěnkou.

<p>Bronzové předměty pouze omývejte mýdlovou vodou, pak je dobře opláchněte a osušte. Foto: ©Depositphotos.com/dmitryikp</p>

Bronzové předměty pouze omývejte mýdlovou vodou, pak je dobře opláchněte a osušte. Foto: ©Depositphotos.com/dmitryikp

Bronzové věci jsou choulostivé, nesmíte na ně používat brusné prostředky. Pouze je omývejte teplou mýdlovou vodou, pak je opláchněte a osušte. Hodně jim prospěje slabá vrstva leštěnky. Ocel zejména ve vlhkém prostředí koroduje, vrstva rzi pak může celý předmět či zařízení zničit. Silnou korozi odstraníte odrezovačem, nebo použijte parafín a opatrně jemnou drátěnku.

Kovové povrchy chraňte leštěnkami na kov, ale více uspějete se speciální povrchovou úpravou. Pro mosaz je vhodný průhledný lak, chrom snese vrstvu vazelíny a na ocel nebo litinu patří základní a poté vrchní nátěr či mastnota. Stříbro uchovávejte nejlépe v látkových ochranných sáčcích.

Na velmi zrezivělé předměty použijte ocelový kartáč a očistěte je z té nejhorší špíny. Upněte věc do svěráku, a ocelovým kartáčem na vrtačce opatrně dočistěte do stavu „lesk jak blesk“. Dávejte pozor na poškození povrchu, kartáč se rád zakusuje. Krajním záchranným prostředkem na kovový povrch je zředěná kyselina pro použití v koupelnách, kterou koupíte v drogerii.

<p>Opětovné korozi zabráníte také se včelím voskem, jeho vrstvička je vysoce účinná. Foto: ©Depositphotos.com/photokitchen</p>

Opětovné korozi zabráníte také se včelím voskem, jeho vrstvička je vysoce účinná. Foto: ©Depositphotos.com/photokitchen

Po vyčištění musíte zabránit opětovné korozi, nejčastěji bezbarvým acetonovým lakem, konzervačním olejem, případně včelím voskem. Vosk rozpusťte v technickém benzínu a vzniklou hnědou emulzi natřete štětcem na očištěný povrch předmětu. Lepkavou vrstvu po chvíli zahřívejte horkovzdušnou pistolí nebo fénem až do uschnutí. Tato antikorozní vrstva je vysoce účinná.

Nádobí z cínu neskladujte v blízkosti dubového dřeva

Pokud máte doma něco z cínu, najdete po delším čase na předmětech šedou patinu. Zkuste ji lehce odstranit přesličkou nebo kapustovými listy. Leštěnkou pak předmět vyleštěte do stříbrného lesku. Cín neskladujte v blízkosti dubového dřeva. Obsahuje kyseliny, které cín napadají a znehodnocují.

<p>Při čištění zašlého cínového nádobí si pomozte s přesličkou nebo kapustovými listy. Foto: ©Depositphotos.com/Epitavi</p>

Při čištění zašlého cínového nádobí si pomozte s přesličkou nebo kapustovými listy. Foto: ©Depositphotos.com/Epitavi

Jak nejlíp vyčistíte rodinné stříbro? Mívá totiž po čase na vzduchu hnědě až nachově zbarvený povlak, způsobený sirníkem. Myjte je po každém použití a před případným leštěním. Při čištění lžiček, vidliček i nožů používejte bavlněné rukavice. Chráníte tím povrch stříbra před poškrábáním vašimi nehty a hlavně před působením kyselin z povrchu ruky.

Na chromované předměty nikdy nepoužívejte brusné prostředky

Předměty z chromu zbavte špíny a mastnoty měkkým kartáčkem a mýdlovou vodou. Při zabarvení čištěné věci přidejte pár kapek čpavku. Po opláchnutí a osušení leštěte krémovou leštěnkou na chrom, nikdy ne brusnými prostředky. Chromovaný výčep na zahradě vám nezrezaví, ale korozi se nevyhnou odřená místa. Podkladem totiž často bývá měď, litina nebo ocel.

<p>Měděnku opatrně odstraňte zahřátou směsí octa se solí v poměru 1 : 1. Foto: ©Depositphotos.com/unkas</p>

Měděnku opatrně odstraňte zahřátou směsí octa se solí v poměru 1 : 1. Foto: ©Depositphotos.com/unkas

Koroze na mědi se projevuje tmavě šedohnědou barvou, případně zeleným povlakem – měděnkou. Při čištění postupujte stejně, jako u mosazi a buďte opatrní na zachovalou patinu. Na likvidaci měděnky si udělejte zahřátou směs octa a soli v poměru 1:1. Do tohoto roztoku namáčejte místo jemné drátěnky hrubou látku. Vyčištěné trubky ústředního topení dostanou krásnou červenohnědou barvu.

Tmavé skvrny na tácu z niklu odstraníte vlhkým popelem z cigaret

Cíděním kovů se zabývá i řada diskutujících na internetových fórech: „Skvělým prostředkem na kov je cigaretový popel, který nanesete na korkový uzávěr. Nevzhledné hliníkové nádobí obnovíte, když v něm povaříte jablečné nebo rebarborové slupky, a pak hrnce vydrhnete. Ušlechtilou ocel vyčistěte vymačkaným citronem, hrstí mouky nebo bramborou,“ popsal čtenář s přezdívkou Hero 453.

„Třeba na smalt je výborný terpentýn, měď zase skvěle vyčistíte citronem se solí nebo vývarem ze zelí. Zabírá taky kašička z mouky, octa a soli, dobrá je i půlka cibule. Mosazné kohoutky a kliky pro zachování lesku po čištění potřete tenkou vrstvou vosku na parkety a tmavé skvrny na tácu z niklu zmizí po čištění vlhkým popelem z cigaret,“ vypočítává zase čtenářka s přezdívkou Ditka.

<p>Domácí zlaté poklady čistěte měkkým hadříkem, či si kupte zlatnické čistidlo. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Domácí zlaté poklady čistěte měkkým hadříkem, či si kupte zlatnické čistidlo. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Na závěr úklidu si nechte vaše domácí zlaté poklady. Čistěte je přeleštěním měkkým hadříkem, na mastné usazeniny ve článcích řetízků či rytbě si pořiďte u odborníků zlatnické čistidlo. Ze štěrbin opatrně odstraníte špínu malým měkkým kartáčkem, dávejte přitom pozor na pozlacení, snadno je odřete. Mince a medaile čistěte jen měkkým hadříkem nebo speciální čisticí vatou z drogerie.

Věnovali jste se pečivému cídění kovového nádobí a předmětů v domácnosti? Napište do komentáře pod článkem, která z babských rad se osvědčila a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek