PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Máte doma málo vánoční výzdoby a chybí vám inspirace pro další zdobení? Vyrobte si levné ozdoby ze šišek

Hledáte levný a zároveň přírodní materiál na výrobu vánočních dekorací? Vyrazte do lesa a nasbírejte šišky. Jak z nich vytvoříte vánoční dekorace i ozdoby na stromeček? Inspirujte se 4 tipy a vyrobte třeba skřítka nebo věnec.
Vydáno: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3753x

Vánoční výzdoba je hotová, ale máte pocit, že to stále není ono? Nebo jste ještě s výzdobou vůbec nezačali, protože nevíte, jak začít nebo čím byt ozdobit? Nemusíte kupovat žádné drahé ozdoby a dekorace. Použijte materiál, který je zdarma a snadno k sehnání, šišky. Stačí vyrazit do lesa a pár si jich nasbírat. Co všechno z nich vyrobíte a jaké šišky je dobré použít?

<p>Ze šišek vyrobíte levné a hezké dekorace nejen na Vánoce. Foto: ©Depositphotos.com/annakhomulo</p>

Ze šišek vyrobíte levné a hezké dekorace nejen na Vánoce. Foto: ©Depositphotos.com/annakhomulo

Jaké šišky se hodí k výrobě dekorací

K výrobě dekorací využijete čtyři druhy šišek. Šišky smrku ztepilého mají dřevnatou až rustikálně hrubou texturu. Šišky borovice černé mají černohnědou barvu a na okrajích béžovou. Můžete je i bělit. Šišky z borovice vejmutovky nejsou tak kompaktní, často jsou olepené pryskyřicí a v teple se rozvinou a hezky voní. Stejně jako smrkové šišky mají dřevnatou až rustikální strukturu. Snad nejhezčí a největší jsou šišky z borovice přímořské.

Podívejte se na Pinterest, jak jsou dekorace ze šišek krásné.

Při výrobě využijete i modřínové šišky. Ty velice často zůstávají pevně přisedlé na větvičkách i po opadu jehličí, takže k dekorování využijete celé větvičky. Jedlové šišky nepoužívejte, protože se v průběhu dozrávání začnou rozpadat. Šišky můžete drátkovat, svazovat provázkem či lepit tavným lepidlem. Myslete na to, že i staré a zdánlivě suché šišky mění tvar podle teploty a vlhkosti okolního prostředí. V teplých místnostech budou krásně rozevřené, venku se mohou smrsknout.

1) Vánoční skřítci a jiné postavičky

Potřebujete šišky, plsť, dřevěné korálky, jehlu s nití, nůžky, tavnou pistoli, fixy a rolničku. Z plsti vystřihněte ruce, nohy, šálu a trojúhelník, ze kterého ušijete čepičku. Na její špičku přišijte rolničku. Na spodek malé šišky nalepte nožky a navrch korálek s nalepenou čepicí a namalovaným obličejem. Spoj ovažte šálou a na boky přilepte ruce. Podobným způsobem vyrobíte i rozličná zvířátka či postavičky.

2) Závěsná dekorace ze šišek

Nachystejte si spoustu šišek, provázek a bílou barvu. Kraje šišky namočte do bílé barvy a chvíli počkejte, než barva zaschne. Pak šišky navažte na provázek a máte hotovo. Stačí jen vymyslet, kam šiškový řetěz pověsíte. Můžete si jím ozdobit třeba šatní skříň v ložnici. Šišky nabarvěte, nechte v přirozeném odstínu, napatinujte nebo postříbřete či pozlaťte.

Šišky nemusíte věšet jen ve formě řetězu, ale i samostatně. Poslouží jako hezké vánoční ozdoby na stromeček. Stačí je jen ovázat provázkem, za který je pověsíte. A pokud chcete, tak šišku nabarvěte na libovolný odstín nebo ozdobte, třeba vánoční stužkou.

3) Minimalistická dekorace

Potřebujete borovicové šišky, bělidlo na dřevo, plastový kbelík, gumové rukavice, keramický či skleněný talíř nebo pohár a cihlu. Šišky zbavte nečistot, dejte je do kbelíku a nalijte na ně bělidlo tak, aby byly zcela ponořené. Aby nevyplavaly, zatižte je cihlou. Při práci používejte gumové rukavice. Šišky nechte v bělidle přes noc (maximálně 24 hodin).

Šišky se zatáhnou, takže je pak dejte na papírové ubrousky a nechte uschnout. V závislosti na vlhkosti vzduchu se za týden až dva týdny znovu otevřou. Během sušení zmizí zápach bělidla. Šišky provoníte tak, že je na měsíc uzavřete v nádobě s několika kapkami esenciálního oleje. Připravené šišky pak dejte na talíř nebo poháru a postavte na stůl. Místo patiny můžete šišky postříbřit nebo nabarvit.

4) Šiškové stromečky

Před výrobou si sežeňte šišky, zelenou barvu, korálky či plstěné kuličky a hvězdičku, malé keramické květináčky a tavnou pistoli. Šišky natřete na zeleno, přilepte ke květináčku ozdobenému samolepkami a na šišku nalepte korálky či ozdoby z plsti. Na špičku pak přilepte plstěnou hvězdičku. Aby byla dekorace stabilnější, naplňte květináček kamínky nebo hlínou. Šiškový stromeček můžete nalepit i na plochý kamínek.

Druhou variantou je nechat šišky v přírodní barvě a poslepovat je tavným lepidlem do tvaru stromečku. Jako základnu použijte kužel z kartonu. Hotový stromeček ozdobte třeba červenými bobulkami z tisu či bílými bobulkami jmelí, slaměnými dekoracemi nebo stuhami. Podobně vytvoříte ze šišek i věnec. Zde jako základnu využijte polystyrenový věnec.

Vyráběli jste letos dekorace ze šišek? Napište návod do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 124x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek