0komentářů

Máte doma málo vánoční výzdoby a chybí vám inspirace pro další zdobení? Vyrobte si levné ozdoby ze šišek

Hledáte levný a zároveň přírodní materiál na výrobu vánočních dekorací? Vyrazte do lesa a nasbírejte šišky. Jak z nich vytvoříte vánoční dekorace i ozdoby na stromeček? Inspirujte se 4 tipy a vyrobte třeba skřítka nebo věnec.
Vydáno: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3668x

Vánoční výzdoba je hotová, ale máte pocit, že to stále není ono? Nebo jste ještě s výzdobou vůbec nezačali, protože nevíte, jak začít nebo čím byt ozdobit? Nemusíte kupovat žádné drahé ozdoby a dekorace. Použijte materiál, který je zdarma a snadno k sehnání, šišky. Stačí vyrazit do lesa a pár si jich nasbírat. Co všechno z nich vyrobíte a jaké šišky je dobré použít?

<p>Ze šišek vyrobíte levné a hezké dekorace nejen na Vánoce. Foto: ©Depositphotos.com/annakhomulo</p>

Ze šišek vyrobíte levné a hezké dekorace nejen na Vánoce. Foto: ©Depositphotos.com/annakhomulo

Jaké šišky se hodí k výrobě dekorací

K výrobě dekorací využijete čtyři druhy šišek. Šišky smrku ztepilého mají dřevnatou až rustikálně hrubou texturu. Šišky borovice černé mají černohnědou barvu a na okrajích béžovou. Můžete je i bělit. Šišky z borovice vejmutovky nejsou tak kompaktní, často jsou olepené pryskyřicí a v teple se rozvinou a hezky voní. Stejně jako smrkové šišky mají dřevnatou až rustikální strukturu. Snad nejhezčí a největší jsou šišky z borovice přímořské.

Podívejte se na Pinterest, jak jsou dekorace ze šišek krásné.

Při výrobě využijete i modřínové šišky. Ty velice často zůstávají pevně přisedlé na větvičkách i po opadu jehličí, takže k dekorování využijete celé větvičky. Jedlové šišky nepoužívejte, protože se v průběhu dozrávání začnou rozpadat. Šišky můžete drátkovat, svazovat provázkem či lepit tavným lepidlem. Myslete na to, že i staré a zdánlivě suché šišky mění tvar podle teploty a vlhkosti okolního prostředí. V teplých místnostech budou krásně rozevřené, venku se mohou smrsknout.

1) Vánoční skřítci a jiné postavičky

Potřebujete šišky, plsť, dřevěné korálky, jehlu s nití, nůžky, tavnou pistoli, fixy a rolničku. Z plsti vystřihněte ruce, nohy, šálu a trojúhelník, ze kterého ušijete čepičku. Na její špičku přišijte rolničku. Na spodek malé šišky nalepte nožky a navrch korálek s nalepenou čepicí a namalovaným obličejem. Spoj ovažte šálou a na boky přilepte ruce. Podobným způsobem vyrobíte i rozličná zvířátka či postavičky.

2) Závěsná dekorace ze šišek

Nachystejte si spoustu šišek, provázek a bílou barvu. Kraje šišky namočte do bílé barvy a chvíli počkejte, než barva zaschne. Pak šišky navažte na provázek a máte hotovo. Stačí jen vymyslet, kam šiškový řetěz pověsíte. Můžete si jím ozdobit třeba šatní skříň v ložnici. Šišky nabarvěte, nechte v přirozeném odstínu, napatinujte nebo postříbřete či pozlaťte.

Šišky nemusíte věšet jen ve formě řetězu, ale i samostatně. Poslouží jako hezké vánoční ozdoby na stromeček. Stačí je jen ovázat provázkem, za který je pověsíte. A pokud chcete, tak šišku nabarvěte na libovolný odstín nebo ozdobte, třeba vánoční stužkou.

3) Minimalistická dekorace

Potřebujete borovicové šišky, bělidlo na dřevo, plastový kbelík, gumové rukavice, keramický či skleněný talíř nebo pohár a cihlu. Šišky zbavte nečistot, dejte je do kbelíku a nalijte na ně bělidlo tak, aby byly zcela ponořené. Aby nevyplavaly, zatižte je cihlou. Při práci používejte gumové rukavice. Šišky nechte v bělidle přes noc (maximálně 24 hodin).

Šišky se zatáhnou, takže je pak dejte na papírové ubrousky a nechte uschnout. V závislosti na vlhkosti vzduchu se za týden až dva týdny znovu otevřou. Během sušení zmizí zápach bělidla. Šišky provoníte tak, že je na měsíc uzavřete v nádobě s několika kapkami esenciálního oleje. Připravené šišky pak dejte na talíř nebo poháru a postavte na stůl. Místo patiny můžete šišky postříbřit nebo nabarvit.

4) Šiškové stromečky

Před výrobou si sežeňte šišky, zelenou barvu, korálky či plstěné kuličky a hvězdičku, malé keramické květináčky a tavnou pistoli. Šišky natřete na zeleno, přilepte ke květináčku ozdobenému samolepkami a na šišku nalepte korálky či ozdoby z plsti. Na špičku pak přilepte plstěnou hvězdičku. Aby byla dekorace stabilnější, naplňte květináček kamínky nebo hlínou. Šiškový stromeček můžete nalepit i na plochý kamínek.

Druhou variantou je nechat šišky v přírodní barvě a poslepovat je tavným lepidlem do tvaru stromečku. Jako základnu použijte kužel z kartonu. Hotový stromeček ozdobte třeba červenými bobulkami z tisu či bílými bobulkami jmelí, slaměnými dekoracemi nebo stuhami. Podobně vytvoříte ze šišek i věnec. Zde jako základnu využijte polystyrenový věnec.

Vyráběli jste letos dekorace ze šišek? Napište návod do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 19x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 43x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 53x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek