0komentářů

Cvičíte správné sezení u počítače? Revoluční novinkou je práce vleže, v pozici plodu. Čtěte 7. díl Akademie domácí práce

Pracujete celý den na počítači, studujete skripta či naučnou literaturu a už nevíte, jak si máte sednout? Věnujte se práci vleže, cviky na bolavá záda jsou jen doplňkovou léčebnou metodou. Skvěle posílíte nejen svaly, ale i mozek.
Vydáno: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2704x

Práce na počítači je už několik let vaší prakticky denní pracovní náplní?  Pak už nejspíše pociťujete nebo brzy pocítíte nepříjemné důsledky jednostranné zátěže těla. Nepříjemné jsou hlavně úporné bolesti hlavy a zad. Krátkodobě si ulevíte cvičením, častějšími pauzami, ale nic z toho váš problém moc neřeší. Co vám pomůže? Práce vleže, ve vám kdysi dobře známé „pozici plodu“.

Nesedejte. K práci si lehněte, zvýšíte tím svůj výkon a zlepšíte zdraví

Do pozice jako zamlada, tedy známého „klubíčka“, se stále častěji přesouvají dokonce i vrcholoví manažeři globálně působících firem. Z tradovaných dobrých rad jim totiž nebylo úplně jasné, zda je nejlepší si k pracovnímu stolu sednout, stoupnout či lehnout. Podle posledních ergonomických poznatků je asi nejvhodnější poloha vleže. Posiluje prý nejen svaly, ale brání i únavě a bystří mozek.

<p>Zmáhá vás na začátku pracovního týdne sezení u PC. Lehněte si k němu. Foto: i.onionstatic.com/onion/</p>

Zmáhá vás na začátku pracovního týdne sezení u PC. Lehněte si k němu. Foto: i.onionstatic.com/onion/

Vhodnou pracovní pozici zpravidla intenzivně hledáte po víkendu, v pondělí a v úterý. Tyto dva dny se počítají k těm “těžším“ v týdnu, protože další dny volna jsou v nedohlednu. Zbytečně se netýrejte a stočte se pohodlně na podlahu, monitor si můžete prohlížet i ze země. Je to prý nejlepší způsob, jak můžete praktikovat duševní hygienu a být přitom dostatečně produktivní.

Pro lidské tělo není normální dlouhodobé a jednotvárné sezení u počítače.

Podle odborníků není lidské tělo uzpůsobeno k dlouhému, nepřetržitému a jednotvárnému sezení u klávesnic a monitorů. Při „pozici plodu“ doslova vypnete jako v ložnici a uklidníte svou mysl na provozní úroveň. „Pracovní den uplyne mnohem rychleji,“ říkají zaměstnanci technologických firem, kteří novinku zkoušejí na svých pracovištích. „Cítíme se lépe a máme více energie,“ shodují se všichni.Poloha, kdy je člověk na zemi schoulený v klubíčku, je podle posledních výzkumů nejzdravější způsob, jak se vypořádat s dlouhou agónií pracovního dne. Bývá o to těžší, že se nedokážete hned tak zbavit příjemných vzpomínek na fajn víkendové zážitky.
I když jsou všechny tyto informace vědecky ověřeny, berte je s rezervou a v zaměstnání je zkoušejte jen na vlastní nebezpečí. K práci si zřejmě nelehnete, jelikož je to jen takový malý adventní vtípek. Ale trochu klidu v hektické době předvánoční si pro sebe a své blízké najděte.

Práci vestoje si nejdříve vyzkoušejte, nevyhovuje každému

Přijatelné výsledky a nadprůměrné výkonové ukazatele získáte také při práci ve stoje. Nejlépe si ji ale pár dnů dopředu vyzkoušejte, protože nevyhovuje každému. Tělo si na stání musí chvíli zvykat, někomu stačí pár dní, jinému třeba týden. Přechodně vás mohou bolet záda, nohy, či můžete trpět závratěmi. Začněte třeba jen půlhodinou denně a dobu stání postupně navyšujte.

<p>Při troše dobré vůle a opatrnosti se můžete u počítače vleže i najíst. Zkuste to. Foto: ehstoday.com</p>

Při troše dobré vůle a opatrnosti se můžete u počítače vleže i najíst. Zkuste to. Foto: ehstoday.com

Člověk ale nevydrží stát ani ve vlastní kuchyni dlouho nehnutě, což má pro vás vlastně další výhody. Při práci vestoje se častěji pohybujete, nutí vás to ke zvýšenému výdeji energie, spalování kalorií a tím i snižování nadváhy. Dá se říci, že spojíte příjemné s užitečným. Oproti běžnému sedu zapojíte více svalových partií, budete i méně strnulí, ulevíte své šíji i blikáním monitoru namáhaným očím.

Mnoha lidem se vestoje lépe přemýšlí a soustředí, mají originální nápady.

Vzpomeňte si také na známou scénu z filmu „Marečku, podejte mi pero!“, kde jeden z dospělých studentů „dálkařů“ diktoval v práci dopisy při chůzi. Potřeboval proto chodit i při ústním zkoušení, jelikož se mu lépe přemýšlelo. Ke stolu si tedy můžete pořídit i chodicí pás pro pomalou chůzi na místě, walkstation. Přestávky spojené s pohybem ostatně vřele doporučují i odborníci.
Podívejte se, jak vypadá stůl, u kterého vás nebudou bolet při sezení záda:

Optimální výšku pracovního stolu určíte podle ohnutého lokte. Při položení rukou na stůl má paže s předloktím svírat pravý úhel. Výškově nastavitelný stůl s elektromotorky seženete asi za 9 000 Kč, najdete ale i mnohem dražší modely. Za stůl s pružinovým mechanismem dáte kolem 30 000 Kč a stůl s výškou nastavitelnou pomocí kličky od 7 000 Kč. Pracovní stoly mají většinou pracovní desku z lamina či MDF a nosnou kovovou konstrukci. V obchodech ale seženete i celodřevěné.

Jak pracujete vy? Vleže, ve stoje, či jinak? Napište do komentáře pod článkem, jakých výsledků a při jaké poloze dosahujete a poraďte ostatním čtenářům.

Úvodní foto: i.onionstatic.com/onion/

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 3x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek