PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Dětské zábrany, vrátka nebo plůtek? Chraňte děti v domácnosti před úrazem. Čtěte 9. díl seriálu Babybyt

Schody, kuchyně i krby jsou obecným nebezpečím pro malé zvědavce. Nechybí vám dětská zábrana do dveří? Vyrobte si ji nebo kupte a buďte klidní. Dětská zábrana k posteli je zase ideální při výměně dětské postýlky za větší model.
Vydáno: 16.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3796x

V životě rodičů je nejšťastnějším okamžikem narození dítěte. Jakmile ale váš potomek začne lézt, plazit se, či zkoušet první krůčky, zařiďte mu bezpečnější domov. Úrazy na schodech nebo opaření v kuchyni mívají i nepříjemné a celoživotní následky. Jak to vyřešit? Vyberte si podle dispozic bytu a podle vaší potřeby některou z bezpečnostních zábran a zbavte se starostí o své nejmilovanější.

Plůtky a zábrany patří hlavně před kuchyni a schodiště

Dětské bezpečnostní zábrany najdete v obchodech jako kovové, plastové či dřevěné bariéry. Pro všechny platí, že je můžete používat pro děti do 24 měsíců věku. Výrobci dodávají klasické zábrany s tyčkami, dále shrnovací, případně rozvinovací v podobě sítě. Existují také cestovní zábrany, které namontujete třeba na schodech nebo ve dveřích u prarodičů, na chatě, či na dovolené.

<p>Ohrádka nebo plůtek musí spolehlivě odolat sebevětšímu dětskému lomcování. Foto: ©Depositphotos.com/vitaliksun</p>

Ohrádka nebo plůtek musí spolehlivě odolat sebevětšímu dětskému lomcování. Foto: ©Depositphotos.com/vitaliksun

Na trhu najdete dva základní typy zábran podle montáže. Buď je připevníte na pevno vruty či šrouby, nebo bariéru nainstalujete rozepřením a přítlakem mezi dvě pevné opory, třeba dveřní zárubně v obývacím pokoji. Stěny vašeho bytu tak zůstanou bez děr po vrtání. Máte atypický byt a s ním i dveře rozličných rozměrů? Přikupte si přiměřeně dlouhá prodloužení zábran, výrobci mysleli i na tento problém.

Dítě se nesmí naučit ovládat otevírací a zavírací systém zábrany.

V obchodě se přesvědčte, že na obalu je označení výrobce, dovozce či distributora, a nechybí ani kompletní návod k použití a údržbě. Zábrana musí vyhovovat nejnovější normě EN 1930:2011, a dítě se nesmí naučit ovládat její otevírací a zavírací systém. Konzoly k upevnění na stěnu mají být tak pevné, aby odolaly i všetečným dětským rukám a jejich vytrvalému lomcování.

<p>Nejklasičtější jsou dřevěné zábrany a ohrádky, používejte je pouze do dvou let věku dítěte. Foto: ©Depositphotos.com/daisy-daisy</p>

Nejklasičtější jsou dřevěné zábrany a ohrádky, používejte je pouze do dvou let věku dítěte. Foto: ©Depositphotos.com/daisy-daisy

Zkontrolujte si také, že výrobek nemá ostré hrany, vyčnívající hřebíky, šrouby, nebo ostré hroty. Konstrukce branky, plůtku i vrátek musí dítěti bez výjimky znemožnit otevřít, prolézt nebo přelézt tuto mechanickou překážku. Dávejte pozor na „dobré utajení" předmětů vhodných jako stupátko pod nohy, které by dítě mohlo v bytě najít. Žádnou z mezer v zábraně také nesmí vaše ratolest ani při velké snaze prolézt.

Odstraňte předměty, které by si dítě mohlo najít jako oporu pro nohy

Velmi známou zábranu do prostoru mezi dveřmi a před schodištěm, nabízí například v IKEA.  Je otevíratelná na obě strany a namontujete ji do šířek od 65 cm do 106,5 cm. Jednoduše ji instalujete nejen do dřeva, ale i do dalších materiálů s použitím šroubků a hmoždinek. Podpěrná lišta je z masivního buku. Výrobek pořídíte za necelých 1 300 Kč.

<p>I když se dítěti nemusí omezení zpočátku líbit, je to lepší, než řešit následky úrazů. Foto: ©Depositphotos.com/Paha_L</p>

I když se dítěti nemusí omezení zpočátku líbit, je to lepší, než řešit následky úrazů. Foto: ©Depositphotos.com/Paha_L

Pokud jste přemístili svého drobečka z malé postýlky s ohrádkou do větší „školácké“, pořiďte mu zábranu na postel. Nemusíte ji nijak složitě montovat a klidně ji s sebou převezete i na cestách. Velice pěkně vypadají třeba zábrany ze síťoviny, plastu a polstrování. Jednoduchá zábrana k posteli vás vyjde na průměrných 700 až 1 200 korun, podle typu použitého materiálu.

           Velké prostorové ohrádky jsou nejdražší, pořídíte je do 5 000 Kč.

Cenové rozpětí za dětské zábrany a vrátka je široké, odpovídá nejrůznějším typům a materiálům. Za nejjednodušší výrobek z kovu dáte kolem 915 Kč, za prostorovou ohrádku z téhož materiálu téměř 4 500 korun. Zhruba do 1 400 Kč pak zaplatíte za dřevěné zábrany s posuvnou šířkou na ten nejvíce rozšířený typ schodiště.

<p>Trvá-li potomek tvrdošíjně na tom, že chce za ohrádku, zkuste jej zabavit hračkami. Foto: ©Depositphotos.com/margo_black</p>

Trvá-li potomek tvrdošíjně na tom, že chce za ohrádku, zkuste jej zabavit hračkami. Foto: ©Depositphotos.com/margo_black

Své tipy na dětské zábrany ke schodištím popsala v internetové diskusi čtenářka s přezdívkou Míša: „Podařilo se nám najít pěknou a levnou. Pamatuju si, že kdysi existovaly jednoduché harmonikové a skládací. Naprosto plnily funkci a dostačovaly, ale ty jsem nikde nevyslídila. Celkově se klaním k názoru, že je lepší, aby si dítko oňufalo prostor samo a bez zátarasů.“

„Určitě otvírací se samozavíracím mechanismem,“
radí čtenářka s přezdívkou Bára. „Určitě tvrdé dřevo nebo kov radši, než umělohmotnou. My měli zábranu s nastavitelnou šíří i s doplňkovým dílem, instalace byla rozporkami a bez vrtání. Vešlo se to do 1 500 korun,“ doplnila.
<p>Toto už je krajní případ, ale ještě to dopadlo jakž takž dobře. Spáleniny jsou horší. Foto: ©Depositphotos.com/ia__64  </p>

Toto už je krajní případ, ale ještě to dopadlo jakž takž dobře. Spáleniny jsou horší. Foto: ©Depositphotos.com/ia__64  

Vyrobte si jednoduchou kuchyňskou branku sami, dítě vás může pozorovat a nebezpečný sporák je pro něj daleko. Změřte pečlivě na několika místech šířku vchodu do vaší moderní kuchyně. Rám dvířek udělejte ze čtyř užších bukových prahů, spojíte je kolíčky o průměru 8 mm. Šprušle z dřevěné kulatiny o průměru 12 mm dovnitř vlepte disperzním lepidlem, asi 10 cm od sebe.

Zábrany, plůtky a zábradlí používejte jen do dvou let věku dítěte

Ke stěně pevně na tři hmoždinky připevněte lištu, která ponese rám dvířek. Na ni přes dva kvalitní panty a šroubky se zápustnou hlavou zavěste celá dvířka. Na horní část dvířek poté přišroubujte malou petličku nejlépe se závlačkou, koupíte ji v železářství za 120 Kč. Hotovou branku nalakujte podle svého vkusu, ale ohlídejte si zdravotní nezávadnost použité barvy. Pořídili jste si podle vašeho názoru tu nejbezpečnější zábranu? I tak vždy pečlivě zkontrolujte, zda jste ji pevně zavřeli a uzamkli. Případná oprava plůtku svépomocí není rozumná, raději ji svěřte odborníkům. Výrobek čistěte běžnými prostředky, raději nepoužívejte přípravky na bázi chlóru. Z dalších bezpečnostních prvků pro děti využívejte i zarážky na dveře, chrániče rohů, či pojistky do zásuvek.

Rozhodli jste se chránit zdraví vaší ratolesti plůtkem před schody či ohrádkou? Napište do komentáře pod článkem, jakému typu jste dali přednost a poraďte ostatním čtenářům.


Přečtěte si také další díly seriálu Babybyt:

1. Čekáte rodinu a chystáte výbavu. Co je lepší? Přebalovací pult, komoda, nebo stůl?

2. To je doma křiku! V kolébce ale miminka uhoupáte ke spokojeným snům.

3. Jak sladce uspat miminko? Kupte mu závěsnou dětskou kolébku Hacka, Hojdavak či Babyvak

4. Bolí vás už ruka při houpání kolébky nebo kočárku? Pořiďte si automatické houpátko.

5. Koupání miminka v dětské vaničce se bude líbit vám oběma. Jakou vybrat?

6. Kupte mladé mamince už v těhotenství kojicí polštář. Užije ho při spaní, pak i při kojení.

7. Vleže i vsedě, to se krásně lenoší! Kupte ratolestem dětské sedací vaky a pytle.

8. Dětské ohrádky jsou ideální doplněk. Zabezpečte dětem od 6 měsíců hrací i klidový prostor.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek