PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vyrobte kamarádům a příbuzným novoroční přání, co bude vtipné a originální, nikoliv fádní. Jak na to?

"PF 2016. Přejeme vám hodně štěstí, zdraví a lásky do nového roku." Buďte letos originálnější. Vymyslete vtipný text a napište ho do ručně vyrobené novoročenky. Jak a z čeho ji vyrobit? Nestačí poslat e-mail nebo SMS? Čtěte dále.
Vydáno: 15.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4281x

Konec roku se blíží, a tak je načase začít přemýšlet, jak rodině a kamarádům popřát vše nejlepší do nového roku. Ideální je udělat si čas a navštívit je (klidně ještě před Vánoci), přičemž jim můžete novoročenku předat osobně. Pokud však bydlí daleko nebo z nějakého důvodu návštěvu nestíháte, pošlete jim novoročenku alespoň poštou či prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

<p>Zkratka PF pochází z francouzštiny a znamená <em>pro štěstí.</em> Foto: ©Depositphotos.com/Ravennk</p>

Zkratka PF pochází z francouzštiny a znamená pro štěstí. Foto: ©Depositphotos.com/Ravennk

Historie novoročních přání

Přání k novému roku, tedy novoročenka, není českým vynálezem. Lidé je začali používat v několika zemích nezávisle na sobě. Zkratka PF vychází z francouzského Pour féliciter, což česky znamená pro štěstí. O rozšíření zkratky PF se v Česku nejspíše zasloužil v 19. století hrabě Chotek z Chotkova a Vojnína. Už tenkrát však lidé novoroční přání kritizovali, protože je posílali jako nouzové omluvenky přátelům místo osobní návštěvy.

Dnes jako novoročenka většinou slouží klasická pohlednice nebo rozkládací přání (tedy kartonový dvojlist). Firemní novoročenky pak bývají roztodivných tvarů, motivů, grafického zpracování i funkcí, aby příjemce zaujaly. Klasická papírová přání často nahrazují elektronická (virtuální) přání v podobě SMS a e-mailů.

Co napsat do novoročenky

Správné osobní PF by mělo být alespoň trochu vtipné. Humor potěší a může napravit i nějaký ten hřích, kterého jste se vůči adresátovi dopustili. Přání však musí být provedené decentně. Nikoho nesmíte urazit a neměli byste si dělat srandu ani z adresáta. Pokud si chcete z někoho udělat legraci, udělejte si ji sami ze sebe.

Do novoročenky patří jen podpis, případně psané přání. Razítko (s IČ a DIČ) si raději nechte schované v šuplíku.

Novoročenka by měla mít nějaký nápad. Obrázek s vánoční tematikou, třeba zasněžená krajinka či vánoční stromeček se svíčkami, je poměrně fádní. Takové PF raději neposílejte, protože z něho čiší, že jste si s výběrem či výrobou nedali žádnou práci. Buďte originální, ale pozor, adresát musí nápad pochopit. Pokud musíte přání vysvětlovat, je to špatně.

Kromě vtipu může PF i pobavit. Můžete poslat třeba přání s hlavolamem nebo novoročenku, ze které si adresát něco vyrobí. Nesmí to však být příliš komplikované ani dětinské. Při výběru přání se raději vyhněte roztomilým zvířátkům a erotickým motivům (pokud v tom není nějaký důvod či hlubší pointa, kterou adresát pochopí a pobaví ho).

Výroba novoročního přání

Výroba přáníčka není složitá. Stačí vzít arch tvrdšího papíru, ten přehněte na půl, na přední stranu namalujte či nalepte obrázek a dovnitř vepište přání. Celou novoročenku pak třeba ovažte stuhou, aby vypadala svátečněji. Nakonec ji předejte v obálce osobně nebo poštou adresátovi. 

Přáníčko můžete různě vylepšovat a zdobit. Vystačíte si jen s pár běžnými pomůckami, jako jsou nůžky, lepidlo, vodovky, pastelky či jiné malovací pomůcky, pravítko, jehla a případně provázek. Při tvorbě můžete použít různé techniky skládání papíru včetně origami.

Jak může novoročenka vypadat? Inspirujte se na Pinterestu.

Pokud budete psát přáníčko ručně, tak dbejte na to, aby byl text čitelný. Nikdo po vás nechce luštit "hieroglyfy", aby se dozvěděl, co mu vlastně posíláte. U tištěného přání rukopis řešit nemusíte, jen zvolte správný font a velikost písma. Ručně psané PF je však osobnější a adresáta potěší více.

Jestliže se vám nechce novoročenka vyrábět a chcete přispět na dobrou věc, nakupte pro přátele dobročinné novoročenky. Jejich motivy vytváří děti a dospělí s mentálním, tělesným či kombinovaným postižením. V nabídce najdete i novoročenky s motivy, které vytvořili nevidomí amatérští výtvarníci.

Elektronická přání

Lidé rádi vyrábějí elektronické novorečenky tak, že vloží digitální fotku do pestrobarevného a přezdobeného rámečku podivného tvaru a vepíšou do ní text s přáním k novému roku. Většinou tak vyrobí kýč (záleží na úhlu pohledu), který však mnoho lidí potěší či rozesměje. Na takové novoročence je totiž vidět, že si s výrobou přání dali alespoň nějakou práci. I s použitím rámečku však můžete vytvořit poměrně zdařilé a decentní přání.

Existuje mnoho programů a online aplikací na tvorbu rámečků a vkládání snímků do nich. Vyzkoušejte třeba online aplikaci Loonapix. Nahrajete do ní snímek a vložíte do vybraného rámečku (který mnohdy zabírá i více místa než samotná fotka). Vše je rychlé a výsledný snímek můžete vytisknout nebo exportovat na Facebook.

Upravenou fotku či elektronické přání můžete poslat přes internet, případně ji vytiskněte a pošlete poštou. Jestliže chcete, aby novoročenka vypadala profesionálně, nechte ji vytisknout v některém z mnoha fotostudií. Výhodou elektronického přáníčka je, že nemusíte zůstávat jen u nehybné fotky. Můžete poslat gif, zvukovou nahrávku i originální přací video. Tištěné přání však v dnešní přetechnizované době potěší více.

Posíláte novoroční přání poštou, nebo elektronicky? Které by potěšilo vás? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 124x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek