PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak se vyhnout předstírané radosti při rozbalování nevhodného dárku a co dělat, když už nějaký dostanete?

Jééé, trenýrky a šampon. To je paráda... Zná to každý. Každoročně pod stromečkem objevíte dárek, který se vám nelíbí, a musíte předstírat radost a nadšení. Jak se takové situaci vyhnout a co dělat s nevhodným dárkem? Čtěte dál.
Vydáno: 07.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2405x

Vánoce mají být svátkem klidu a pohody, pro mnohé se však jedná o stresové období, ve kterém pečou cukroví, uklízí a shání poslední dárky. A právě u dárků může nastat nepříjemná situace, pokud nevyberete správně. Co komu dát, abyste obdarovaného potěšili? A co dělat, když dostanete dárek, který se vám nelíbí, nebo ho nepotřebujete? Dá se takové situaci vůbec předejít?

<p>Ponožky. Klasický vánoční dárek, který nadchne jen málo koho. Foto: ©Depositphotos.com/andras_csontos</p>

Ponožky. Klasický vánoční dárek, který nadchne jen málo koho. Foto: ©Depositphotos.com/andras_csontos

Jak omezit příval nevhodných dárků?

Nalaďte své známé a příbuzné na to, co chcete a nechcete. Důležité je mluvit o sobě. Když vás ostatní budou znát, bude pro ně snazší vymyslet vhodný dárek. Mluvte s nimi o tom, co se vám líbí a nelíbí a co by vás potěšilo. Takto je "laďte" po celý rok a před Vánoci jim vše nenápadně připomeňte. Nemluvte v příliš velkých hádankách, aby příjemce zprávu pochopil.

PŘÍKLAD: Pokud kupujete přírodní kosmetiku, netajte to, ale naopak o tom mluvte. Povídejte si se známými o tom, co výrobci do kosmetiky přidávají a jaký vliv na zdraví tyto látky mají. Otevřeně jim řekněte, že byste si jinou než přírodní kosmetiku nekoupili. Pokud vás mají rádi a nezapomenou na to, tak vám ji koupí také.

Napište dopis Ježíškovi. Příbuzným i známým usnadníte výběr dárků a omezíte příval těch nevhodných.

Co když se s danými lidmi nevídáte často a trnete hrůzou z vánočních návštěv, které na svátky přijedou s absolutně nevhodnými dárky? Zamezte tomu a dopředu rozešlete písemně, nebo alespoň elektronicky, dopis Ježíškovi. V něm popište, co byste si sami nekoupili, co nechcete a co by vás naopak potěšilo. Je lepší se ozvat než pak řešit, co s nevhodným dárkem. Když dopis napíšete slušně, nikoho neurazí. Navíc můžete přidat kapku vtipu.

Co dělat, když dostanete špatný dárek?

Pokud už dostanete něco, co se vám nelíbí nebo nehodí, ozvěte se. Je to lepší, než předstírat, že je to nejlepší dárek, který jste kdy dostali. Pak totiž budete podobné dárky dostávat každý rok. Pokud je dárce rozumný, pochopí to. Jestli mu nechcete kazit radost z toho, že vás obdaroval, tak mu poděkujte a během roku se před ním zmiňte, že už si takové dárky nepřejete.

Když se však ozvete hned, je šance, že budete moci dárek v obchodě vyměnit za jiný. Obchodníci jsou většinou po svátcích tolerantní a s výměnou nemají problém. Zboží ale nesmí být používané, obal musí být neporušený a z oblečení nesmí být sundané visačky. Také je potřeba mít účtenku nebo záruční list.

Uvědomte si, že obchodník nemá povinnost zboží vyměnit. Proto se na tuto možnost vždy zeptejte ještě před nákupem dárku. Spousta obchodníků nabízí možnost vrácení zboží jako nadstandardní službu. U nákupu přes internet je to jednodušší. Zde můžete zakoupené zboží ze zákona vrátit do 14 dnů bez udání důvodů.

Pokud už dárek nejde v obchodě vyměnit, prodejte ho v bazaru nebo ho vyměňte za jiný nevhodný dárek. Po Vánocích najdete spoustu lidí s nevhodnými dárky a třeba se mezi nimi najde někdo, kdo dostal něco, co by se hodilo vám, a vy jste dostali něco, co se zrovna hodí jemu. A pokud už se vám nepodaří nevhodný dárek prodat nebo vyměnit, nestyďte se ho poslat dál.

A co když dostanete na první pohled používaný dárek? Nenechte si to líbit a ozvěte se. Dárce tak vyjadřuje, byť třeba nevědomky, neúctu k vám. Sedněte si s danou osobou někde v klidu a slušně a na rovinu jí řekněte, že jste od ní dostali použitý dárek a že vám to není příjemné. Také dodejte, že věříte, že se jedná o nedopatření a dárek jí vraťte.

"Recyklace" nevhodných dárků

Posílat nevhodné dárky dál není nic špatného. Přeposílejte však jen nové a nepoužité věci, nejlépe v originálním obale. Při přeposílání si dejte pozor na to, koho se rozhodnete obdarovat. "Recyklovaný" dárek by nikdy neměl putovat do rodiny původního dárce nebo ke známému, který se s původním dárcem zná. Dobře si pamatujte, od koho jste daný dárek dostali.

Nejhorší situace totiž nastává, pokud dárek dáte přímo osobě, od které jste ho dostali. Nepříjemná situace nastává i v případě, kdy obdarujete třeba maminku, a pak k vám na vánoční návštěvu přijede teta a dostanete od ní dárek, který jste dali mamince. Někdo je na přeposílání dárků citlivý a nesnese, když vidí dárek, který vám dal, u někoho jiného, někdo je naopak rád, že daná věc našla využití, i když někde jinde.

Nejlepší je nevhodný dárek nedávat jako překvapení k Vánocům, ale na rovinu přiznat, že se jedná o nevhodný dárek a zeptat se osoby, které ho plánujete dát, jestli danou věc využije. Nevhodný dárek můžete odnést i na charitu, čímž se vyhnete tomu, že by se náhodou dostal zpět k původnímu dárci.

Při přeposlání dárku se dobře ujistěte, že nenese stopy toho, komu byl původně určen. Odstraňte visačku s vaším jménem a třeba u knihy se přesvědčte, že vám do ní dárce nenapsal věnování. U bonboniér si dejte pozor. Mohou být pouze obalem pro dar v podobě peněz.

Které dárky raději nedávat?

Nákup oblečení je dosti ošemetný. Osobu, pro kterou jej kupujete, musíte skutečně dobře znát. Ženu nepotěší, když jí koupíte model ve větší konfekční velikosti, než kterou má. Mnozí si stěžují na klasiku v podobě ponožek, ale myslím si, že bezdůvodně. Takový dárek sice výrazně nepotěší, ale ani neurazí. Podobné jako u nákupu oblečení je to i při výběru kosmetiky.

Klasická mýdla a šampony jsou poněkud fádní, a navíc u veškeré kosmetiky potřebujete přesně vědět typ pleti a vkus obdarovaného. Při nákupu si dejte pozor také na složení. Pokud se někdo zajímá o přírodní kosmetiku, tak ho jistě nepotěší kosmetika plná chemikálií. U parfémů nikdy nekupujte vůni, která se líbí vám. Snažte se od obdarovaného vymámit jeho oblíbenou značku a model, nebo alespoň vůně, které má u parfému rád. Nikdy nedávejte načatou nebo prošlou kosmetiku.

Sháníte dárek pro děti příbuzných nebo známých? Vyhněte se příliš hlasitým hračkám. Rodiče moc neocení, když jim doma bude celý den dokola vyhrávat jedna a ta samá melodie. Vyhnul bych se i elektronice. Je na každém rodiči, jakou a jak drahou elektroniku dítěti v daném věku pořídí.

Nekupujte k Vánocům živá zvířata jako překvapení. Ne každý se chce starat o nějakého mazlíčka. A i když víte, že si dotyčný chce nějaké zvířátko v nejbližší době pořizovat, je lepší ho vzít do obchodu, aby si vybral sám. Nemile může překvapit i dárkový poukaz na adrenalinový či jakýkoliv jiný netradiční zážitek.

Také nákup nábytku pro druhého může být oříškem. Pokud kupujete čalouněnou věc, třeba židli nebo velkou rozkládací sedačku, nemusíte se trefit do vkusu obdarovaného nejen vzorem, ale i materiálem potahu. Velký nábytek navíc nemusí vůbec potěšit, když na něj obdarovaný nebude mít místo v bytě.

Jak řešíte situaci kolem nevhodných dárků u vás doma? Co děláte pro to, abyste se trefili do vkusu obdarovaného? Napište do komentáře pod článkem.

Přečtěte si také další díly seriálu advent a Vánoce:
1. Příští neděli začíná advent. Co všechno je potřeba připravit, abyste si období před Vánoci užili?
2. Jak nejlépe vybrat vánoční venkovní osvětlení? Rozsviťte si vánoční hvězdu v okně.
3. Jak vybrat pěkný a dobře rostlý vánoční stromek, který dlouho vydrží?
4. Začátkem prosince si uřízněte v sadu barborky, pak pozvěte domů Mikuláše a čerty.
5. Nechce se vám kupovat každý rok živý vánoční stromeček? Pořiďte si umělý!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 228x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek