PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nechce se vám každý rok kupovat živý vánoční stromek? Pořiďte si umělý! Jak si vybrat, aby vám vydržel spoustu let?

Ušetřete čas i peníze, které byste vydali při shánění vánočního stromečku. Pořiďte si umělý. Přes rok bude schovaný ve skříni a před Vánoci ho jen vytáhnete ze skříně a složíte. Jak si ale vybrat ten pravý, podle čeho vybírat?
Vydáno: 04.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3563x

Živý, nebo umělý? To je snad věčná vánoční otázka. Někdo upřednostňuje živý stromek a umělý mu nesmí přes práh, jiný si zase nemůže vynachválit umělý stromeček a za živý by ho nevyměnil. Dnes už jsou umělé stromky natolik dokonalé, že je jen stěží rozeznáte od pravých. Jediné, co umělému stromku chybí, je přirozená vůně lesa. Jaké výhody vám přinese nákup umělého stromku a na co si dát při výběru pozor?  

Výhody a nevýhody umělého stromku

O umělý stromeček se nemusíte prakticky vůbec starat. Nemusíte ho rosit ani klimatizovat, jen ho po roce vytáhnete ze skříně, oprášíte a složíte. Nebude z něj padat jehličí, takže bude stále hezký a nebudete pod ním muset uklízet. Navíc nemusíte kvůli Vánocům kupovat každý rok živý stromek, takže ušetříte. Umělý stromek vás vyjde na podobné peníze jako živý, pokud si však vyberete luxusní stromeček, může stát i mnohem více.

Zastánci umělých stromků vidí velkou výhodu v ekologičnosti, jenže mnozí odborníci se domnívají, že dopad umělých stromů na životní prostředí je ve skutečnosti negativní. Většinou se totiž vyrábí z kovu a polyetylenu či polyvinylchloridu (PVC). Při výrobě i likvidaci tohoto plastu spalováním vznikají toxické, karcinogenní i rakovinotvorné látky. PVC je nerecyklovatelné a biologicky nerozložitelné. Některé starší umělé stromečky mohou obsahovat i olovo.

Problémem jsou hlavně levné stromky z Asie, které často obsahují škodlivé látky, jejichž množství mnohdy překračuje povolenou normu. Jedná se především o těžké kovy, jako je silně toxické kadmium nebo chrom. V Asii jsou totiž normy pro užití chemikálií jiné a v některých případech ty naše přesahují až čtyřicetinásobně.

Podle propočtů odborníků je při výrobě jednoho umělého stromku spotřebováno takové množství kyslíku, jaké vyprodukuje několik stovek živých vánočních stromků za dobu svého růstu (zhruba 10 let). Proto je ekologičtější využívat živé stromky, které jsou pěstované na speciálních plantážích. Je však potřeba nakupovat od domácích pěstitelů. Odpadne tak tvorba emisí při dovozu stromků ze zahraničí.

<p>Umělý vánoční stromeček už prakticky nerozeznáte od živého. Foto: heureka.cz</p>

Umělý vánoční stromeček už prakticky nerozeznáte od živého. Foto: heureka.cz

Typy umělých stromečků

Nabídka umělých vánočních stromků je opravdu široká. Kromě vzhledu se zaměřte i na praktičnost, a to hlavně na stabilitu stromku. Tu ovlivníte hlavně výběrem správného stojánku (záleží na jeho hmotnosti a velikosti). Ty nejlevnější stromky často mívají pouze drobný stojánek, který vyžaduje další upevnění. Aby stromek pod vahou ozdob či při nejmenším doteku nepadal, vyberte si stromek se stabilní a zatíženou základnou. Dvoumetrové a větší stromky by pak vždy měly mít kovový stojánek.

Stromky se liší i v provedení větví. Prodávají se dva hlavní druhy, a to patrové a větvičkové. Patrový stromek sestavíte z celých pater, větvičkový pak po jednotlivých větvích, které se připichují na kmen. Větvičkové stromky bývají výrazně levnější, ale patrové většinou vypadají lépe a přirozeněji. Vyplatí se nákup stromku s označením "true needle" či "real feel". Jedná se o stromky vyšší třídy, které nejen že vypadají jako klasické stromky, ale jsou také odolnější a vydrží více let.

Výška stromku

Základem při výběru stromku je jeho výška. V obchodech najdete malinké stromky s výškou několik desítek centimetrů, ale i obry převyšující dva metry. Mezi nejoblíbenější patří stromky s výškou mezi jedním a dvěma metry, hlavně pak stromky vysoké 180 cm. Ty jsou pro svou výšku snad nejvíce podobné živému stromku. Pamatujte na to, že čím vyšší stromek vyberete, tím bude i širší.

Pokud chcete stromek postavit na podstavec, třeba rustikální komodu z masivu, pak volte menší výšku (pokud tedy nemáte extra vysoké stropy). Zde využijete stromky s výškou kolem jednoho metru. Ty nejmenší umělé stromky pak využijí hlavně ti, kteří si na vánoční tradice moc nepotrpí, ale přesto si chtějí doma navodit vánoční atmosféru.

Košatost umělého stromečku

Dalším důležitým parametrem je košatost stromku, která ovlivňuje i jeho tvar. Můžete si vybrat stromek úzký, ale i košatý s průměrem přes jeden metr. Většinou jsou umělé stromky připravené na to, abyste mohli jejich vzhled nastavit a doladit podle vlastních představ. Jednotlivé větvičky totiž drží v polohách, do kterých je umístíte.

Košatost stromku a celkové nastavení větviček ovlivní podobnost umělého stromku se živým. V dnešní době se již jedná o opravdu povedené imitace (některé umělé stromky mají i šišky), můžete si však koupit i stromek pravidelného kuželovitého tvaru. Jestliže máte malý byt, můžete zvolit čtvrtinový stromek, kterému chybí zadní větve a vejde se tak do rohu místnosti. Děti z něj ale asi příliš nadšené nebudou.

<p>Místo klasického zeleného stromku si můžete pořídit i zasněžený stromeček. Foto: heureka.cz</p>

Místo klasického zeleného stromku si můžete pořídit i zasněžený stromeček. Foto: heureka.cz

Barva stromku

Stejně jako u živých stromků si můžete vybrat ze široké škály barevných provedení. Nejčastější jsou světle a tmavě zelená barva. Vyberte si takovou, která vám připadá nejpřirozenější. Barvu je dobré vybírat na přirozeném světle. Obchody mají zboží různě nasvícené tak, že je barva zkreslená, a doma byste se mohli divit, jaký odstín jste nakonec vybrali. Některé stromky mohou mít i lehký nádech do modra, takže připomínají modříny.

Jestli nechcete klasiku, volte stromek s bílým jehličím (zcela nebo jen z části, kdy výrobci imitují zasněžení) nebo v netradiční barvě, třeba fialové. Jehličky stromku mohou i blikat, některé stromky zpívají a hrají písničky a jiné dokonce vyvolávají iluzi padajícího sněhu. Pokud si nepotrpíte na tradiční vánoce, můžete si vybrat či vyrobit stromek z netradičního materiálu, třeba papíru nebo ratanu.

Umělý stromek koupíte v hobbymarketech, hypermarketech i specializovaných eshopech. Raději se vyhněte stromkům na tržnicích. Umělý stromek koupíte za 300 Kč i za 15 000 Kč. Záleží na tom, jak velký a košatý stromek si vyberete. Cenu ovlivní i dokonalost imitace živého stromku a životnost materiálu. "Sněžící" vánoční stromek koupíte za cenu kolem 7 000 Kč.

Jak si vyrobit vlastní stromek

Stromek můžete vyrobit z PET lahví i starých knih a časopisů. Jestliže však nechcete umělý stromek a živého je vám líto, pak si vyrobte "stromek" ze smrkového chvojí. Budete k tomu potřebovat hliněnou nádobu, dřevěnou tyč, smrkové chvojí, vázací drát, zahradnické nůžky, hlínu, kameny a tavnou pistoli.

Tyč ukotvěte v nádobě pomocí kamenů, které zasypete hlínou. Ve zvolené výšce (tam kde budou z tyče "růst" nejspodnější větve) pevně přivažte k tyči vázací drát. Pak kolem tyče klaďte nastříhané větve vzhůru nohama a vždy je alespoň dvakrát omotejte drátem tak, abyste je dostatečně zafixovali. Tak postupujte až k vrcholu tyče. Na zbylé větve kápněte tavné lepidlo a přilepte je v místech, kde máte pocit, že něco chybí. Špičku stromku vytvořte z nejhezčí větvičky. Pak už jen stačí stromek ozdobit.

A jak na stromek z PET lahví? Kromě lahví potřebujete tvrdý karton (nebo tenkou překližku či HDF desku), lepidlo a papírovou trubku nebo dřevěnou tyč. Z kartonu vytvořte podstavec a jednotlivá patra stromku. Patro je tvořeno kruhem z kartonu, který má po obvodu otvory, ve kterých jsou zavěšeny jednotlivé PET lahve.

Průměr pater ke špičce zmenšutje tak, aby byl stromek kuželovitého tvaru. Na špici vytvořte kartonovou hvězdu. Při tvorbě využijete hlavně zelené plastové lahve, ale nebojte se ani odvážnějších barevných variací. PET lahve můžete prosvětlit žárovkami vánočního LED řetězu. Stromek vyrobený z plastových lahví je opravdu netradiční, takže ho není ani potřeba zdobit. Nemusíte ho vyrábět jen podle tohoto návodu, zkuste třeba  postup z videa. 

Živý nebo umělý, který stromeček máte raději? Podělte se o svůj názor v komentáři pod článkem.

Přečtěte si také další díly seriálu advent a Vánoce:
1. Příští neděli začíná advent. Co všechno je potřeba připravit, abyste si období před Vánoci užili?
2. Jak nejlépe vybrat vánoční venkovní osvětlení? Rozsviťte si vánoční hvězdu v okně.
3. Jak vybrat pěkný a dobře rostlý vánoční stromek, který dlouho vydrží?
4. Začátkem prosince si uřízněte v sadu barborky, pak pozvěte domů Mikuláše a čerty.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 227x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek